Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.02.2023., 18:11   #1111
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,985
Nema apsolutno nikakve dileme oko toga da APN diže cijenu nekretnina. Ako se netko sjeća, to je znatnije dalo maha tamo negdje 2011/2012 nakon krize, kad su banke ležale na masi neprodanih nekretnina, naslijeđenih od bankrotiranih investitora i "investitora". Uzalud su pametniji upozoravali da je to mjera koja izgleda kao da su je donijele banke (zato što i jesu), živimo u demokraciji a prosječan birač je negdje na granici gubitka poslovne sposobnosti, dovoljno je proklamirati mjeru za "pomaganje mladima, sprečavanje iseljavanje mladih (koje se naravno nije dogodilo), stvarni efekti mjere nikoga ne zanimaju.

A stvarni efekti su naravno to da do korekcije cijene (prema dolje), na sreću banaka, nikada nije moralo doći. Subvencija je otišla na dizanje cijene, oni koji je mogu koristiti su samo taj dio novca prenijeli na građevinare i banke a oni koji je ne mogu koristiti su platili višu cijenu u startu. I to je to, nije ekonomija nekakva super komplicirana stvar kako to žele prikazati ugledni "ekonomski analitičari".

Naravno, to nije jedina stvar koja je utjecala na eksploziju cijena, ali je sigurno jedna od bitnijih komponenti rasta cijena.

Dugoročno sam bearish na cijene nekretnina, zbog demografije i nataliteta. Na kraju dana, to ima vrijednost jer netko u tome želi živjeti, danas je valjda 50% nekretnina kod nas kupljeno kao protuinflacijski hedge i kao sakrivanje ilegalnih para, nitko u tome ne živi. Prilično sam siguran da će doći do kolapsa cijena kroz desetljeće dva. Do onda tko živ tko mrtav
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2023., 18:47   #1112
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Nekoliko nekretnina koje pratim zadnjih mjeseci se ne prodaju, cijene su povišene naspram onih od ljetos. Baš me zanima hoće li im cijena pasti.
Ono što je vrijedilo prodalo se u roku odmah.
U APNu ne vidim nikakav benefit, nekretnine za koje imam potrebu su debelo iznad predviđenih poticajnih sredstava i predstavlja samo ograničenje kod zamjene za nekretninu s više prostora.
Nekome tko je kupio nekretninu prije 2020. Je jako lijepo poslužio, pogotovo ako je dobio 2-3 potomka
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2023., 19:03   #1113
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Ocekivati pad cijene od 20% je nerealno.

Frend hoce kupiti pionirov stan u Zg, kaze da je u jednom trenu bio 600ti u redu cekanja.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2023., 19:13   #1114
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ocekivati pad cijene od 20% je nerealno.

Frend hoce kupiti pionirov stan u Zg, kaze da je u jednom trenu bio 600ti u redu cekanja.
Ove godine ili prošle?
Možda nije realno očekivati pad kvalitetnih stanova i novogradnje, ali nekako ne vidim da se ovaj trend može nastaviti za sve stanove u ZG-u, pogotovo što nam se ne piše velebna godina kao što je bila 2022, "sivi" keš se potrošio zbog uvođenja €... EU nas stišće za porez na nekretnine, vidjet ćemo šta će s time biti, ali i to može usporiti kupovinu novih i nepotrebnih stanova...
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2023., 20:31   #1115
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ocekivati pad cijene od 20% je nerealno.
Za nove stanove, vjerojatno neće. Čak i usporit rast, možda. Sumnjam čisto. Prodaja jest nešto pala, ali to vjerojatno jer je kod uvođenja eura bila navala. Cijene neće sigurno padati dugi niz godina.

Ali za stare nekretnine, to je već čak i onaj iz agencija rekao (čime sebi puca u nogu) da je razlika između oglašene i prodajne cijene 2021. bila 15%, a 2022 na 20%. Tu ti banka procijeni stan ili kuću na dosta manje nego je cijena, a onda upada nenamjenski ili slične stvari što ljudi uzimaju sa ogromnim kamatama...

A Zagreb je slično kao i Dalmacija priča za sebe. To je odmaknuto od stvarnosti samo tako...
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2023., 22:48   #1116
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Misliš li da će nakon ovog APN-a, koji bi trebao biti zadnji, plus što će se ispuhati balon keša kojeg je trebalo pretvoriti u € bez odnošenja u banku, plus kripto pada... dosta je ispuhanih balona, neće bit APN-a... jel realno očekivati pad od 10-20% cijena tamo negdje na ljeto / jesen?
IMHO, kratkoročno nema nazad. Možda do 10%. Samo će nam kroz lagani porast plaća to sve biti lakše progutati u sljedećih nekoliko godina.

Inače se skroz slažem s Exyjem i Vucom.

Plus, bit će uskoro nezgodno jer ćemo se i po nekim drugim troškovima početi lagano približavati zapadu. Pritom mislim na cijene energenata.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2023., 23:28   #1117
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Hoćemo sigurno, kako troškovima stanovanja, tako i troškovima energije, neovisno o tome što smo u dosta toga energetski sigurni ili barem značajno sigurnije od hrpe europskih zemalja.
Problem je samo što ovo gore značajno spušta naš standard, kupovnu moć po kojima sve više zaostajemo.
A subvencijama samo ubrzavamo put prema dolje. Ljudi imaju privid da im država nešto poklanja, a zapravo su porastom općih cijena na istome. Recentni primjer je ukidanje PDV-a na solare, a konačna cijena ostala ista (znam iz prve ruke, imam ponude prije i poslije ukidanja PDV-a).
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 07:15   #1118
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Odakle uopće pare za APN subvencije?
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 07:55   #1119
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Pa iz proračuna
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 08:20   #1120
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Svi kažu da je zbog toga, ali to zapravo nije tako. Jako mali postotak stanova se proda pomoću kredita, a još manji pomoću APN-a. To je samo izgovor.
Kad sam prodavao stan, agencija preko koje sam prodavao zvala me mjesec dana prije APN-a da dignemo cijenu nekretnine.
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 08:37   #1121
simpleplan
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ocekivati pad cijene od 20% je nerealno.

Frend hoce kupiti pionirov stan u Zg, kaze da je u jednom trenu bio 600ti u redu cekanja.

Pogledaj Pionir Savica, ogromna većina neprodano i spuštaju cijenu.
simpleplan je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 08:42   #1122
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Tu ti banka procijeni stan ili kuću na dosta manje nego je cijena, a onda upada nenamjenski ili slične stvari što ljudi uzimaju sa ogromnim kamatama...
Ne znam kako je u drugim bankama, ali meni su u Erste taj drugi, "nenamjenski" kredit dali po 2.70%.

Iskreno ne vidim kako je moguce da se odrze ove cijene dulje od godinu dana...
Rast placa? To ce bit tesko dok se ne smanje davanja... ova godina ce biti jako izazovna za mnoge tvrtke, pa tako ne vidim od kud rast placa.

Porast kamata i strozi uvjeti za kredit, plus inflacija, znaci da ljudi koji nemaju kes ce jos teze do stanova.

Naravno sad sve ovisi koliki je stvarni omjer kesa i kredita, ali ako je bilo puno kredita, do kraja godine ce potraznja jako pasti.


Sent from my SM-G996B using Tapatalk
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 09:32   #1123
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Ne znam kako je u drugim bankama, ali meni su u Erste taj drugi, "nenamjenski" kredit dali po 2.70%.
Zeni koja je kupila naš stan - nisu dali nego po standardnim uvjetima. Znači ~8% ?

Uglavnom, čudno se ponaša tržište, ali obzirom da nismo uređeni, nije niti čudno.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 10:21   #1124
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
Citiraj:
Autor simpleplan Pregled postova
Pogledaj Pionir Savica, ogromna većina neprodano i spuštaju cijenu.
A s obzirom na cijenu od 3.570 eur/m2 i pogledom na petlju nije ni čudo. Lud moraš bit da uzmeš stan tamo.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 11:17   #1125
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 555
jbte sa svojom plaćom kvadrat ni nemrem kupiti nego moram skupljati nekoliko mjeseci plus odricati se svega. Ništa zube na klin.


Gledam i te cijene su otišle u nebesa.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 11:36   #1126
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Cura i ja imamo 3 puta veće prihode od mojih roditelja i četvero djece manje (nijedno) i morali bi se odreći svih luksuza da bi si priuštili ono što su oni prije 20 godina.


Gledali smo manje gradove u dosegu Zagreba i cijene se ne razlikuju od onih u razvikanim Zagrebačkim četvrtima.

150m2 kuće i 200m2 dvorišta u Ivanić Gradu se prodaje za 210 000€

@Pupo ono što si mi pokazivao prije godinu-dvije za 130 000€ sada bi koštalo barem dvostruko
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote