Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.05.2015., 20:02   #361
doky
Premium
Moj komp
 
doky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,942
Em vjerujete u clickbait članke, em odmah reagirate...
doky je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2015., 20:09   #362
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Superior Pregled postova
Sve to stoji, samo je pitanje što su dobili vlasnici tj. dioničari. U najboljem slučaju mrvice jer su obaveze bitno veće od ostatka vrijednosti.
E to je problem dioničara. Tvrtka sigurno neće propast, može samo promjeniti gazdu (a mislim da ni do toga neće doći). Većina ovdje piše iz perspektive kupaca, ljubitelja tehnologije, a ne kao vlasnici dionica. Samim time po meni je ekonomija oko firmi nebitna
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.05.2015., 20:16   #363
Romano.Cule
Outer Space
Moj komp
 
Romano.Cule's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 822
Uplasili se ljudi da ce 2020 godine ostati bez drajverske podrske za svoje AMD graficke kartice pa odlucili da stave na stand-by kupovinu nove dok ne vide sta ce se dogoditi.
Romano.Cule je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2015., 20:18   #364
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2015., 20:36   #365
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Limit za prvu generaciju HBM-a nije 4GB, ali za 8GB treba 8192bitna sabirinica pa ti vidi. Max za HBM prve generacije je 2Gb po sloju i 4 takva sloja. HBM2 će omogućiti veće kapacitete, čak 8Gb po sloju što znači 4GB po stacku ili 8GB za osmerokatnice. Postoji neke metode dijeljenja, ali navodno je komplicirana i skupa pa možda ne bi imalo smisla ako bi previše poskupilo kartice.
cccp je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2015., 20:51   #366
esc
Lynnfield
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: HR
Postovi: 1,023
Citiraj:
Autor Romano.Cule Pregled postova
Uplasili se ljudi da ce 2020 godine ostati bez drajverske podrske za svoje AMD graficke kartice pa odlucili da stave na stand-by kupovinu nove dok ne vide sta ce se dogoditi.

Citiraj:
Autor cccp Pregled postova
Limit za prvu generaciju HBM-a nije 4GB, ali za 8GB treba 8192bitna sabirinica pa ti vidi. Max za HBM prve generacije je 2Gb po sloju i 4 takva sloja. HBM2 će omogućiti veće kapacitete, čak 8Gb po sloju što znači 4GB po stacku ili 8GB za osmerokatnice. Postoji neke metode dijeljenja, ali navodno je komplicirana i skupa pa možda ne bi imalo smisla ako bi previše poskupilo kartice.
Jel amd ima kakve patente na taj HBM da ima barem neke financijske koristi,kaj će nvidia napravit u idućoj generaciji,isto uvalit HBM u svoje kartice?
esc je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2015., 20:57   #367
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Citiraj:
Autor Romano.Cule Pregled postova
Ma nema teorije da ce bankrotirati. Pa nije ti to pevec.
Nije to za neku usporedbu, Pevec koji u 2014. raste 20% u prihodima i 30% u dobiti s gubitašem AMD-om. Neusporedivo je veća vjerojatnost da će Pevec završit 2020. u plusu nego AMD izvan bankrota.

U AMD-u se CEO mijenja svake 3 godine (4 u zadnjh 10 godina), a strategije na godišnjoj razini. Za primjer, u godišnjem izvješću za 2013. tako energično najavljivani SeaMicro deal i rast poslovanja u serverima sada se totalno napušta.

Mislim da su iscrpili gotovo sve pokušaje da izađu iz minusa i IMO ostaje samo daljnje restrukturiranje, smanjivanje broja zaposlenih, izlasci iz pojedinih djelatnosti kako bi se minusi smanjili (i sale and lease back za preostale tvornice i nekretnine kako bi došli do casha, pod uvjetom da će to banke prihvatiti u ovom trenutku), što će IMO dovesti do daljnjeg smanjenja prihoda a onda će morati i reprogramirati kredite na duži rok da bi ih mogli vraćati uslijed smanjenja prihoda. Tu će im banke moguće tražiti veće kamate i opaliti dodatne financijske covenante u ugovore.

Iako, bolje da ne propadnu jer će Intelu cijene ići gore.
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2015., 21:10   #368
Romano.Cule
Outer Space
Moj komp
 
Romano.Cule's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 822
Po mom skromnom misljenju trebaju smanjiti poslovanje i troskove za CPU segment na minimum,eventualno za konzole jer od desktopa nema vajde,intel ima neogranicena sredstva za R&D i jednostavno se ne isplati s njima natezati. Cemu trud i prodaja procesora za jeftine pare kad im se ne isplati ni za troskova razvoja. Trebaju se fokusirati na GPU segment jer budimo realni on im jedini donosi prihod i dokazali su sa 290x da su ispred svog vremena.Ta kartica je sahranila GTX 780,780 TI i slabija je za 5% od 980 GTX,a negdje je i jaca.
Romano.Cule je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2015., 21:19   #369
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
It is worth pointing out that it was the same pub which initially stated that the flagship would be limited to 4GB due to a technical limitation – something we pointed out as inaccurate in our article. The GPU will be using an interposer to stack the die in a 2.5D fashion so size of upto 2000mm^2 (for the interposer) are possible with 8GB being a laughably easy amount to achieve. Ofcourse it goes without saying that if AMD choses to go with high density PKG, the yield of said component would be lower than the lower density variants which net 4GB in the same footprint.
I ovdje detaljnije:

Is AMD’s R9 390X Limited to 4GB of Memory ? Let’s Find Out - jeben članak (ima i o nvidijinim pascalima)

- 1GB memory module runs at a 1Ghz clock speed but is capable of 128GB/S bandwidth. So even though the memory only runs at a clock speed of 1Ghz / 1Gbps which is significantly lower than what GDDR5 is capable of today. HBM still delivers significantly more bandwidth, up to 9 times more. This is because while each GDDR5 memory module only requires 32bit wide interface, each HBM module requires a 1024bit wide interface which is used to transfer data.

As we’ve discussed above, each 1GB cube of HBM delivers 128GB/S of bandwidth through a 1024bit wide interface. So AMD would need to design Fiji XT with a 8192bit memory interface to leverage the bandwidth of 8 HBM cubes. The issue here believe it or not is that 8GB of HBM equate to 1 Terabyte of bandwidth. And for a GPU like Fiji XT with 4096 stream processors half of that bandwidth would go to waste. So from a logical standpoint it would make no sense for AMD to design a GPU that can’t utilize more than half of the available bandwidth.

The leaked specifications suggest that Fiji XT actually has a more reasonable 4096bit memory interface and 4GB of HBM running at 1.25Gbps. Which would deliver 640GB/S of bandwidth, more than enough to feed a 4096SP GPU. There are however two viable methods which AMD can use to double the memory for the R9 390X from 4GB to 8GB. The first would be to simply double the number of HBM cubes from 4GB to 8GB. If Fiji XT does indeed have a 4096bit interface this would ensure a doubling in capacity at a constant 640GB/s bandwidth because every couple of HBM cubes would have to share one 1024bit wide memory slice.
The other method by which AMD can double the memory capacity would be to use HBM cubes with double the density, i.e. 2GB cubes instead of 1GB cubes. Currently, first generation HBM only comes in 4-Hi 1GB cubes. However Hynix plans to introduce new iterations with larger capacities per die as well as more stacked dies per cube. Both of those solutions would enable AMD to introduce GPUs with more VRAM, even up to 16GB, while maintaining that same 4096bit interface at 640GB/S.

sad sam prokužijo još bolje
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2015., 11:37   #370
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Samim prelaskom DDR5 7gbps -> HBM, AMD će uštedjeti cca. 50 vata. Što znači da će moći daleko više usmjeriti prema GPU-u.

512GB/s 8GBps GDDR5 @ 512-bit sabirnica cca. 90 vata, dok HBM 640GB/s @ 4096-bit cca. 30 vata
Amepshi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.05.2015., 21:51   #371
MOTOR MARY
Pink Wraith driver
Moj komp
 
MOTOR MARY's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 71



hype much?

-->




hype much?

MOTOR MARY je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2015., 22:03   #372
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Amepshi Pregled postova
Samim prelaskom DDR5 7gbps -> HBM, AMD će uštedjeti cca. 50 vata. Što znači da će moći daleko više usmjeriti prema GPU-u.

512GB/s 8GBps GDDR5 @ 512-bit sabirnica cca. 90 vata, dok HBM 640GB/s @ 4096-bit cca. 30 vata
tako nešto

Citiraj:
The end result is a 300% improvement in bandwidth per watt. Attained through significantly higher bandwidth and significantly reduced power. More interestingly, AMD estimates that 15-20% of the R9 290Xs 250W TDP is for the memory sub-system. Which means that AMD can reduce the memory power consumption from 40-50W down to 15W just by switching from GDDR5 to HBM. A 290X that utilizes HBM as a result would be a 215W GPU, rather than a 250W one. We expect to see this materialize with AMD’s upcoming flagship Radeon based on the Fiji GPU.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2015., 11:21   #373
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2015., 13:24   #374
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Spominjalo se prije (praktično prve stranice ove teme) oko 300w (ili mrvu manje) potrošnja. Mislim da neće preko toga ići
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2015., 00:04   #375
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2015., 08:59   #376
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Flagship nije baziran na hawai nego na Fiji.
Hawker je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2015., 09:05   #377
esc
Lynnfield
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: HR
Postovi: 1,023
Kad izlazi 300 serija? Vjerojatno kupujem neki slabiji model(370X,360X)samo zbog true audio tehnologije(trebala bi bit još poboljšana sa novim grafičkom karticama).

Imam monitor koji se spaja preko HDMI a na sebi ima i 3.5mm priključak za slušalice/zvučnike...tako da zvuk preko slušalica dobivam preko grafičke kartice direktno preko monitora a zvučnike 5.1 sistem imam na diskretnoj zvučnoj kartici...nema nikakve potrebe za prespajanjem...samo u control panelu promjenim izvor zvuka
esc je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2015., 09:27   #378
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor Hawker Pregled postova
Flagship nije baziran na hawai nego na Fiji.
Da si malo pazljivije procitao naslov ili mozda clanak, skuzio bi da su to dvije odvojene recenice.

- Flagship to be called Fury.
- R9 390x based on enhanced Hawaii.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2015., 11:03   #379
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Da si malo pazljivije procitao naslov ili mozda clanak, skuzio bi da su to dvije odvojene recenice.

- Flagship to be called Fury.
- R9 390x based on enhanced Hawaii.
Yep,mea culpa.
Hawker je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2015., 12:03   #380
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Sve to nema velikog smisla. Ako je sve osim Fury rebrand, mogli su davno izbaciti rebrand i kasnije lansirati Fury.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2015., 12:25   #381
vahha
Premium
Moj komp
 
vahha's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 490
Mislim da će se nastavit kroz i ovu godinu a i sljedeću potpuni promašaj AMDove strategije plasiranja novih modela. Za očekivat je da će mid-high segmenet AMDa sad bit brži od NVe, ali što im to znači kad je većina tržišta pošla na NV stranu zadnjom 900 serijom, a i za očekivat da će NV ponovo izbacit svoju sljedeću seriju dosta dosta prije AMDove 400 serije. Sad će netko reć da se sve vrti u krug...pa naravno, ali debelo u NV korist što nama kao potrošaćima ne ide u korist.
vahha je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2015., 12:31   #382
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
A sto je falilo R9 290x.
Hawker je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2015., 12:57   #383
esc
Lynnfield
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: HR
Postovi: 1,023
Citiraj:
Autor vahha Pregled postova
Mislim da će se nastavit kroz i ovu godinu a i sljedeću potpuni promašaj AMDove strategije plasiranja novih modela. Za očekivat je da će mid-high segmenet AMDa sad bit brži od NVe, ali što im to znači kad je većina tržišta pošla na NV stranu zadnjom 900 serijom, a i za očekivat da će NV ponovo izbacit svoju sljedeću seriju dosta dosta prije AMDove 400 serije. Sad će netko reć da se sve vrti u krug...pa naravno, ali debelo u NV korist što nama kao potrošaćima ne ide u korist.
A je im jaka zadnja 900 serija nema šta,tri kartice od kojih je jedna uber skupa,druga ima 3,5gb prave i 0.5gb nevaljave memorije i treća koju amd dere sa skoro svim modelima(počevši još od hd 7950).
Nvidia je izbacila gtx980 i 970 samo zato jer nema sa čim konkurirat 290x i 290 karticama
esc je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2015., 13:03   #384
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Nvidia ima bolji marketing.
Hawker je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2015., 13:23   #385
JozicA
Vozi Miškoooo!!!
Moj komp
 
JozicA's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Svuda okolo / EU
Postovi: 1,404
Bas, marketing prodaje kartice, iz mog okruzenja, od 20tak poznanika koji su unazad godinu dana kupili VGA mislim da samo dvojica imaju ATI kartice u svojim racunalima, svi ostali su u zelenom taboru.

Osobno jos cekam novu seriju AMDa, imao sam 970 pa je prodao i jos pritom zaradio prije mjesec dana, a i posto sam sam bio skeptican za onih 512MB koji nisu radili, iz iskustva obicnih korisnika, nitko nije primjetio da mu to smeta od mojih poznanika.

valjda cu docekati tu 390x
__________________
JozicA je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2015., 13:45   #386
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Citiraj:
Autor JozicA Pregled postova
Ja moju prodao cim su pocele price po forumima o problemima (ja sam mislio da je cvrcanje normalno za gtx 970), jesam 100kn izgubio u razlici placeno/prodano, ali nezalim, nova vga iz suprotnog tabora veselo se vrti, skoro nece nvidia kod mene.
Hmmmmm
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2015., 14:06   #387
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Sve to nema velikog smisla. Ako je sve osim Fury rebrand, mogli su davno izbaciti rebrand i kasnije lansirati Fury.
True that.

Vjerojatno je tu bilo nekih kalkulacija, R9 290/X su skroz dobro ishendlale 780 i 780Ti, a budući da je nvidija rano izbacila svoje 970 i 980 vjerojatno im nije imalo smisla žuriti pa da bude tako velik vremenski razmak između rebrandova i HBM-ica koje su vjerujem sve do nedavno bile u razvoju. Ionako bi bile isti kuratz kao 290/290X pod drugim imenom, al bar su ih tweakane mogli recimo u proljeće izbacit

Čak se bilo i ono spominjalo da će cijela serija biti potpuno nova, možda su i o tome razmišljali pa odustali, ipak je nvidijina ponuda budžet kartica u banani, realno nisu imali razloga trudit/trošit se i u tom mainstream segmentu
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2015., 14:27   #388
JozicA
Vozi Miškoooo!!!
Moj komp
 
JozicA's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Svuda okolo / EU
Postovi: 1,404
Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova
Hmmmmm
nema hmm.. mjenjam kartice kao netko carape...ima se moze se, a i takvo radno mjesto di mi je to moguce, isprobao vise gtx970 modela od izlaska, nijednu nisam drzao duze u kompu, preskup je to hobi, naucio sam se na vlastitim greskama, cim vidim da nesto "prolazi" ide u prodaju... ai trenutni tecaj dolara mi odgovara

i jedva cekam 390x ali se bojim da nebude promasaj... imam neki "filing", nadam se da me vara...
__________________
JozicA je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2015., 14:30   #389
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor JozicA Pregled postova

i jedva cekam 390x ali se bojim da nebude promasaj... imam neki "filing", nadam se da me vara...
Pa već se zna da je rebrand ako si pratio imalo temu, imaš u linku sa furyem linkove:

Citiraj:
Currently Hawaii XT powers the R9 290X and Hawaii Pro powers the R9 290. Both updated versions of the GPU will feature increased memory and GPU clock speeds compared to their R9 290 series predecessors. Both new iterations of the enhanced Hawaii GPU will feature memory speeds of 1500Mhz, a 250Mhz increase over the R9 290X and R9 290. The GPU clock speed for the new Hawaii XT is 1050Mhz, a 50Mhz improvement compared to the R9 290X. While the enhanced Hawaii Pro will feature a GPU clock speed of 1010Mhz, a 63Mhz improvement over the R9 290.

The most interesting piece of information is that Videocardz claims both 300 series Hawaii based graphics cards will feature 8GB of memory as standard. That was not expected, especially since some rumors which were circulating around suggested the possibility that Fiji would debut with 4GB of memory as opposed to 8GB. However if Hawaii based GPUs will feature 8GB of memory as standard then it stands to reason that their higher-end, bigger brother Fiji would feature at least the same amount of memory and not less.

Read more: http://wccftech.com/hawaii-making-re...#ixzz3bcmUoBXd
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2015., 15:10   #390
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Mislio je čovjek na Fury vjerojatno.

Možda su odustali radi proizvodnog procesa. Vjerojatno su bili naivci pa nešto očekivali od 20nm procesa. Proces je i kod GF-a i TSMC-a neslavno propao pa zaključili da nema smisla prebacivati dizajn natrag na 28nm i čekati 14nm. Fury je možda dizajniran da se iskoristi spremni HBM i ublaži pad tržišnog udjela, takozvani halo proizvod. Ki će ga znat.
cccp je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na