Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.10.2007., 18:27   #151
dugixy1
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 577
evo čitam par postova više tvrdite da sa zamjenskom npr novom matičnom dolazi i novi jamstveni list od novog datuma,to nije točno;nedavno sam dobio u linksu potpuno novu matičnu za staru neispravnu i pitao sam dali time dobivam i novo jamstvo i rečeno mi je da ne da baz obzira na novi proizvod zadaržavam jamstvo od neispravne matične produljeno za vrijeme boravka u servisu, drugim riječima ako mi sutra prestaje garancija neispravne matične također mi prestaje i garancija nove ispravne matične što je meni kao kupcu smješno i apsurd. ali nije moje da sudim.

drugo:

inače sam uvjek fin i pristojan ALI do jedne granice jer ako vidim da me neko vuče za nos e onda se nemogu kontrolirati i dvaput mi se dogodilo da sam na ružan način uspio izvuči garanciju a dok sam bio fin nisu me šljivili 5 posto. znači nije uvjek sve ni u ljepim riječima ali na fini i normalan način ipak treba prvo iči,ali ako nejde... makar ni to ne znači da ču nešto postiči al dosad sam uspijevao i na taj način kad nije išlo ljepo.
__________________



dugixy1 je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2007., 18:31   #152
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
e pa zato sam ja i napisao kako stvari bi TREBALE biti a kako ZAPRAVO JESU...
samo nitko to ne shvaca... prijetnja bilo cime je jedino sto upali uvijek, a lijepa rijec ponekad... nazalost.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.10.2007., 18:36   #153
gospar
Faraon
 
gospar's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Cork
Postovi: 948
[quote=dugixy1;829318]nedavno sam dobio u linksu potpuno novu matičnu za staru neispravnu i pitao sam dali time dobivam i novo jamstvo i rečeno mi je da ne da baz obzira na novi proizvod zadaržavam jamstvo od neispravne matične produljeno za vrijeme boravka u servisu, drugim riječima ako mi sutra prestaje garancija neispravne matične također mi prestaje i garancija nove ispravne matične što je meni kao kupcu smješno i apsurd. ali nije moje da sudim.
quote]

to nije po zakonu. prave tvrtke a to nije naravno links davaju novu garanciju. jer garancija nije njihova da daju vec ona stize od proizvodaca. druga stvar je sto oni taj list bace u smece da smanje troskove logistike.
__________________
Konane, koja je najbolja stvar u životu? Skršiti svoje neprijatelje, gledati ih pod sobom poražene i slušati naricanja njihovih žena!
gospar je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2007., 03:49   #154
dugixy1
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 577
pa slažem se sa tobom i tvoje objašnjenje mi je logično i pravedno ,ali šta ja tu mogu,u biti si sretan da si uopče dobio drugu. i da pitam nešto,kad sam dobio navodno novu matičnu na reklamaciji, dobio sam samo nju u kutiji bez ostatka, znači čista ploča. pa jel se može tako dobiti ili moraš dobiti komplet,ja sam donio također samo golu matičnu, al na način na koji mi vrate nisi ni siguran jel to uopče novo. k tome i ta nova matična je riknula nakon sat vremena rada i opet je zamjenjena za treču, zato si mislim jel uopče to bilo novo ili sam dobio neku korištenu ili popravljenu. u vemilu sam dobio navodno novu memu na reklamaciji ,a mema zmazana i vidi se korištena. više nisi pametan kome da vjeruješ makar meni je bitno da radi al isto tako mi je draže dobiti novo nego korišteno.
__________________



dugixy1 je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2007., 11:20   #155
Skuki
Premium
Moj komp
 
Skuki's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 102
ja sam kupi vent koji mi nije stao zbog pasivnih hladnjakana mem. Svi originalni dijelovi su bili u vrecicama tvorniciki zatvorene, dakle da bi ih izvadio morao bih potrgatii vrecicu.
Nazovem ve-mil i kaze mi covjek da dodjem sa tim tamo. Eo mene za sat vremena negdje oko pol 8, javim se tom covjeku, on odnese vent i dolazi nek shef koji mi kaze da moram doc sutra (a ja na drugom kraju grada) da se vent mora pregledat na servisu. Kazem ja da nema potrebe jer nista nije montirano vec sam odoka samim pozicioniranje venta vidio da nece ici. Ovaj koji mi je rekao da dodjem isto pokusa mu objasniti ali odbije jezikovu juhu na licu mjesta pred menom. Nist ja doma odo ljut jer sam htio kupiti i kuciste tamo pa vent pod racun.
Dodjem iduci dan u servis tamo lik samo baci pogled na vent i napise "sve u redu moze u prodaju". Al glavno da je bio na servisu.
Ono sto me je razocaralo jest ta prokleta birokracija kod mladih ljudi koji se ponasaju ko neki zadrti starci koji su gotovo cijeli zivotni vijek proveli u socijalizmu.
Al plus je to sto su ga ipak htjeli uzeti po racun, mogu biti sretan.
__________________
GRAH SA BUCINIM ULJEM
Skuki je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2007., 23:58   #156
gog
Premium
Moj komp
 
gog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 581
Citiraj:
Autor dugixy1 Pregled postova
evo čitam par postova više tvrdite da sa zamjenskom npr novom matičnom dolazi i novi jamstveni list od novog datuma,to nije točno;nedavno sam dobio u linksu potpuno novu matičnu za staru neispravnu i pitao sam dali time dobivam i novo jamstvo i rečeno mi je da ne da baz obzira na novi proizvod zadaržavam jamstvo od neispravne matične produljeno za vrijeme boravka u servisu, drugim riječima ako mi sutra prestaje garancija neispravne matične također mi prestaje i garancija nove ispravne matične što je meni kao kupcu smješno i apsurd. ali nije moje da sudim.
Vrati se u Links i traži da ti izdaju novo jamstvo. Nadam se da imaš radni nalog od servisa, inače, takve stvari uređene su Zakonom o obveznim odnosima:

Produljenje jamstvenog roka
Članak 425.
(1) U slučaju manjeg popravka jamstveni rok se produljuje onoliko koliko je kupac bio lišen uporabe stvari.
(2) Međutim, kad je zbog neispravnosti stvari izvršena njezina zamjena ili njezin bitni popravak, jamstveni rok počinje teći ponovno od zamjene, odnosno od vraćanja popravljene stvari.
(3) Ako je zamijenjen ili bitno popravljen samo neki dio stvari, jamstveni rok počinje teći ponovno samo za taj dio.
gog je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2007., 00:57   #157
Skuki
Premium
Moj komp
 
Skuki's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 102
Citiraj:
Autor gog Pregled postova
Vrati se u Links i traži da ti izdaju novo jamstvo. Nadam se da imaš radni nalog od servisa, inače, takve stvari uređene su Zakonom o obveznim odnosima:

Produljenje jamstvenog roka
Članak 425.
(1) U slučaju manjeg popravka jamstveni rok se produljuje onoliko koliko je kupac bio lišen uporabe stvari.
(2) Međutim, kad je zbog neispravnosti stvari izvršena njezina zamjena ili njezin bitni popravak, jamstveni rok počinje teći ponovno od zamjene, odnosno od vraćanja popravljene stvari.
(3) Ako je zamijenjen ili bitno popravljen samo neki dio stvari, jamstveni rok počinje teći ponovno samo za taj dio.
To je tocno, ali postoje kategoricke norme (one koje stranek ne mogu mijenjati dogovorom, odnosno sve sto stranke dogovore ne vrijedi nego vrijedi ono u zakonu) i dispozitivne (one koje mogu).
Ovo bi spadalo u dispozitivne, dakle primjenjuje se samo ako stranke drugacije ne dogovore.
Da bi dobio novo jamstvo, trebao bi vidjeti da li negdje u jamstvu pise sta o tome. Ako ne pise, onda vrijedi ovo u zakonu, pa trazi produljenje.
Isti slucaj sam imao sa ve-milom prije. nigdje nije pisalo drugacije pa je vrijedilo ovo u zakonu. Da mi se grafa pokvarila kojim slucajem u razdoblju od godine dana od zamjene bogme bi se iso baktat sa njima, al nije na srecu.
__________________
GRAH SA BUCINIM ULJEM
Skuki je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2007., 10:57   #158
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Skuki Pregled postova
To je tocno, ali postoje kategoricke norme (one koje stranek ne mogu mijenjati dogovorom, odnosno sve sto stranke dogovore ne vrijedi nego vrijedi ono u zakonu) i dispozitivne (one koje mogu).
Ovo bi spadalo u dispozitivne, dakle primjenjuje se samo ako stranke drugacije ne dogovore.
Da bi dobio novo jamstvo, trebao bi vidjeti da li negdje u jamstvu pise sta o tome. Ako ne pise, onda vrijedi ovo u zakonu, pa trazi produljenje.
Isti slucaj sam imao sa ve-milom prije. nigdje nije pisalo drugacije pa je vrijedilo ovo u zakonu. Da mi se grafa pokvarila kojim slucajem u razdoblju od godine dana od zamjene bogme bi se iso baktat sa njima, al nije na srecu.
Bilo kakve jamstvene iznimke koje iskljucuju odredjene tocke bilo kojeg zakona moraju biti direktno odobrene i potpisane od obje strane, varijanta "ja kupim a onda vidim u jamstvenom listu" ne hoda.

Zamisli da kupis prijenosnik, odneses ga doma a u jamstvenom listu pise da jamstvo vrijedi samo ako prijenosnik ne iznosis iz trgovine ili slicna nebuloza.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2007., 11:25   #159
Skuki
Premium
Moj komp
 
Skuki's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 102
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Bilo kakve jamstvene iznimke koje iskljucuju odredjene tocke bilo kojeg zakona moraju biti direktno odobrene i potpisane od obje strane, varijanta "ja kupim a onda vidim u jamstvenom listu" ne hoda.

Zamisli da kupis prijenosnik, odneses ga doma a u jamstvenom listu pise da jamstvo vrijedi samo ako prijenosnik ne iznosis iz trgovine ili slicna nebuloza.
Istina je da moraju. Ali ti sklapanjem ugovora pristajesh na jamstvene uvjete a to sto ih nisi procitao je tvoja stvar (ako se radi o dispozitivnim normama, u ovom tvom primjeru na kraju se radi o kategorickim pa ionako bi takva odredba bila nevazeca).

Ako kojim slucajem pise da u slucaju zamjene robe garancija nastavlja teci gdje je stala a ne iznova, i ti kupis takvu robu, nazalost to ce vrijediti. Ali ako to nigdje ne pise, onda vrijedi zakon koji kaze da garancija tece iznova, a vjerujem da u vecini slucajeva to ne pishe pa ih se moze pwnat sa te strane
__________________
GRAH SA BUCINIM ULJEM
Skuki je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2007., 11:35   #160
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Skuki Pregled postova
Istina je da moraju. Ali ti sklapanjem ugovora pristajesh na jamstvene uvjete a to sto ih nisi procitao je tvoja stvar (ako se radi o dispozitivnim normama, u ovom tvom primjeru na kraju se radi o kategorickim pa ionako bi takva odredba bila nevazeca).

Ako kojim slucajem pise da u slucaju zamjene robe garancija nastavlja teci gdje je stala a ne iznova, i ti kupis takvu robu, nazalost to ce vrijediti. Ali ako to nigdje ne pise, onda vrijedi zakon koji kaze da garancija tece iznova, a vjerujem da u vecini slucajeva to ne pishe pa ih se moze pwnat sa te strane
Pokazi mi gdje to ja u maloprodaji pristajem na to, tj. dajem svoj potpis na to, te na koji nacin sud moze odrediti da sam ja prilikom skaplanja maloprodajnog ugovora znao za takve norme, osim ako nije direktno stajalo u ponudi _prije_ placanja.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.10.2007., 11:48   #161
Skuki
Premium
Moj komp
 
Skuki's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 102
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Pokazi mi gdje to ja u maloprodaji pristajem na to.
Sklapas usmeni ugovor pa ne moras nigdje potpisati. Isto kada ides kupiti kiflu u pekarnu, ne moras nista potpisati.

Sto se tice pitanja za sud, sud ne moze odrediti, ali i nemora, jer si sklopio ugovor.

Apsolutno je ista stvar ako ti potpises ugovor o kupoprodaji npr automobila koji nisi procitao i tamo vidis neke stvari koje ti ne odgovaraju (ali nisu protivne kateg. normama zakona) pa kasnije se zalish na njih. Sudu uopce nije bitno sto si ti bio u zabludi, ako si stavio takav i takav potpis na ugovor. Cemu onda ugovori ako bi svatko mogao doc na sud i rec meni se ovo ne svidja u ugovoru ali to nisam vidio pa bi sada drugacije. O ugovoru se moze raspravljati na sudu samo kada ga jedna stranka preksri (i ako je lihvarski)

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Pokazi mi gdje to ja u maloprodaji pristajem na to.
Pristajesh sklapanjem usmenog ugovor u trenutku kada ste se sporazumjeli o predmetu i cijeni.
__________________
GRAH SA BUCINIM ULJEM
Skuki je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2007., 14:30   #162
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Skuki Pregled postova
Sklapas usmeni ugovor pa ne moras nigdje potpisati. Isto kada ides kupiti kiflu u pekarnu, ne moras nista potpisati.

Sto se tice pitanja za sud, sud ne moze odrediti, ali i nemora, jer si sklopio ugovor.

Apsolutno je ista stvar ako ti potpises ugovor o kupoprodaji npr automobila koji nisi procitao i tamo vidis neke stvari koje ti ne odgovaraju (ali nisu protivne kateg. normama zakona) pa kasnije se zalish na njih. Sudu uopce nije bitno sto si ti bio u zabludi, ako si stavio takav i takav potpis na ugovor. Cemu onda ugovori ako bi svatko mogao doc na sud i rec meni se ovo ne svidja u ugovoru ali to nisam vidio pa bi sada drugacije. O ugovoru se moze raspravljati na sudu samo kada ga jedna stranka preksri (i ako je lihvarski)



Pristajesh sklapanjem usmenog ugovor u trenutku kada ste se sporazumjeli o predmetu i cijeni.
Prvo, "usmeni dogovor" pravno ne postoji. Drugo, sudu se mora predociti prihvacanje kupca na odustajanje od zakonskih prava. Trece, kiflu u ducanu kupujes ne kao tehnicku robu (koja k tome ne podlijeze ni nekim drugim zakonima), kao i to da ta ista kifla moze biti vracena ukoliko ima gresku ili nedostatak.

Zatim, kad kupujes automobil, ako naidjes na nesto sto ti se ne svidja, a ne spada u krsenje zakona, gresku ili nedostatak proizvoda, ne mozes nista.

I dalje, pokazi mi koji potpis kupac daje na koji ugovor sklopljen u maloprodaji, a posebno mi pokazi jedan jedini ugovor u kojem je to definirano (pismena izjava kupca o odricanju zakosnkih prava).

BTW, DI u zadnje vrijeme ima navalu zahtjeva za gore navedenim i sve rjesava u korist kupaca jer prodavac nema nacina izvuci se od toga.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2007., 16:09   #163
Skuki
Premium
Moj komp
 
Skuki's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 102
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Prvo, "usmeni dogovor" pravno ne postoji. .
ajme majko, meni je ovo kao pravniku i osobi koja radi u struci nesto kao da si rekao "zamlja je ravna a ne okrugla".

Ugovori mogu biti sklopljeni u usmenom i pismenom obliku. Neki ugovori moraju biti sklopljeni u pismenom (npr kupoprodaja nekretnine i dr) a neki mogu biti u usmenom (kupoprodaja kifle, kupoprdaja graficke). Građansko pravo, Petar Klarić, Martin Vedriš, NN 2002, str 125

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Drugo, sudu se mora predociti prihvacanje kupca na odustajanje od zakonskih prava. .
Da, ali u ovom slucaju ne postoji odustajanje od zakonskih prava. Tvoja zabluda polazi od toga da smatras sto su tvoja prava zagarantirana zakonom, ali nisu ako je prodavatelj drugacije naveo u uvjetima. vidi dolje zasto


Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
I dalje, pokazi mi koji potpis kupac daje na koji ugovor sklopljen u maloprodaji, a posebno mi pokazi jedan jedini ugovor u kojem je to definirano (pismena izjava kupca o odricanju zakosnkih prava).
Ugovor o kupoprodaji graficke kartice sklapa se ovako: dan'. dan'. Ja bi graficku 8800gtx. Evo izvoli, 3 soma kuna. Evo izvolite, fala, evo vama graficka, fala dovidjenja. Ugovor o kupoprodaji je sklopljen u usmenom obliku. Potpis na ugovor ne treba jer nije napisan. Kupac je prihvatio jamstvene uvjete jer su one sastavni dio ugovora. Ti se nisi sa njima upoznao i tko ti kriv.

U ugovoru to (izjava o odricanju od prava) ne mora biti definiriano jer je definiriano zakonom - "ako stranke drugacije ne dogovore". Ti se ne odrices svojih prava jer su tvoja prava zagarantirana samo ako se sa prodavaocem drugacije ne dogovoris- vidi. Građansko pravo, Martin Vedriš, Petar Klarić, Narodne novine 2002, str 410 drugi odlomak.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Zatim, kad kupujes automobil, ako naidjes na nesto sto ti se ne svidja, a ne spada u krsenje zakona, gresku ili nedostatak proizvoda, ne mozes nista.
Pa da, di je spor
Da li ja mogu kupiti graficku od soma kuna npr i vratiti je zato sto mi igra jedna steka na maksimalnim detaljima a ja sam mislio da ce raditi??

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
BTW, DI u zadnje vrijeme ima navalu zahtjeva za gore navedenim i sve rjesava u korist kupaca jer prodavac nema nacina izvuci se od toga.
Ja govorim kako stvari zakonski stoje, ne znam nista o tome sta ti pricas i ne znam kako firme rjesavaju te svoje probleme


A sada vec smo dosadni drugim clanovima foruma, ako se zelis raspravljat posalji mi pm.

Da pojednostavi sve receno:

ZAKON KAZE: jamstveni rok u slucaju zamjene pocinje iznova tece AKO se pordavatelj i kupac drugacije ne dogovore

PRODAVATELJ KAZE: jamstveni rok se u slucaju zamjene samo nastavlja

KONACNO: jamstveni rok se samo nastavlja.

ALI ako se netko nasao u situaciji da mu je roba zamijenjena neka provjeri u jamstvenim uvjetima sta je prodavalj naveo glede nastvaljanja rok nakon zamjene. AKO nije nista naveo vrijedi ZAKON, znaci pocinje teci iznova.
__________________
GRAH SA BUCINIM ULJEM
Skuki je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2007., 16:18   #164
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Skuki Pregled postova
ALI ako se netko nasao u situaciji da mu je roba zamijenjena neka provjeri u jamstvenim uvjetima sta je prodavalj naveo glede nastvaljanja rok nakon zamjene. AKO nije nista naveo vrijedi ZAKON, znaci pocinje teci iznova.
Bas lijepo sto si pravnik, jer i moji kazu drugacije od ovog tvog, kao i DI.

Znas li sto uopce znaci "dogovor stranaka"?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2007., 16:32   #165
Skuki
Premium
Moj komp
 
Skuki's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 102
gle, ja samo govorim ono sto sam naucio i sa cim sam se susretao. NO, to ne znaci da je apsolutna istina. Bavio sam se uglavnom drugim granama a ne obveznim odnosim, u medjuvremenu se svasta moze promijeniti pa tako i zakoni. Ali ako ti znas da stvari vise nisu takve, ili netko od tvojih, slobodno me demantiraj, za argumentiranu raspravu sam uvijek.

poz

__________________
GRAH SA BUCINIM ULJEM
Skuki je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2007., 16:36   #166
daytripper
Ultrabitchinfast
 
daytripper's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 880
BTW znate li za dobre trgovacke obicaje?
To kao nitko ne kuzi, a u trgovackom pravu su prije izvor prava nego sam zakon, ako se ne varam...

BTw, postoje dvije osnove odgovornosti prodavaca za proizvod, sto je u prijasnjim postovim lijepo objasnjeno.

Malo gledajte kupoprodajni ugovor(zoo) i garanti list i materijalni nedostaci na stvari.

Prvo ako ti preko telefona pristanes na kupnju kartice je pisljiva slama na sudu... Kaj bus rekel, koji ti je pravni interes za tuzbu? halo, dokazi?

Koliko ja znam za pravi prijenos vlasnistva potrebno je stvari uzeti u fakticni posjed od prodavatelja....a ne halo,halo...firma...

Odgovornost za mane na stvari i odgovornost iz garantnog lista.
Razlike su velike i odnose se na odgovornost za stetu koja je kod odgovornosti proizvodaca obuhvaca i odgovornost za stetu koja je pruzrocena na drugim stvarima zbog mane(materijalnih nedostatka) na stvari.

Dajte ljudi, ovj topic se razvlaci vec godinu dana i opet sve iznova.. koji je to johnson?

Modovi, malo stege..please...
__________________
daytripper je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2007., 16:53   #167
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
OFF TOPIC: Dečki, zaboravljate osnovnu činjenicu - u našoj državi zakoni su u banani i nemaju veze ni s logikom ni sa zdravim razumom tako da ih svatko može tumačiti kako se njemu svidi. Karikirano, ali ne daleko od istine (nažalost): 3 suca će za isti slučaj donijeti 4 različite presude.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2007., 16:55   #168
Skuki
Premium
Moj komp
 
Skuki's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 102
2daytripper da postoje oba instituta ali ne znam sta imaju veze sa ovim i zasto ih spominjes jer se ovdje radi samo o nastavku ili tecenju iznova garancije nakon zamjene stvari ili veceg popravka.

Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
OFF TOPIC: Dečki, zaboravljate osnovnu činjenicu - u našoj državi zakoni su u banani i nemaju veze ni s logikom ni sa zdravim razumom tako da ih svatko može tumačiti kako se njemu svidi. Karikirano, ali ne daleko od istine (nažalost): 3 suca će za isti slučaj donijeti 4 različite presude.
to je istina nazalost
__________________
GRAH SA BUCINIM ULJEM
Skuki je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2007., 17:00   #169
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Skuki Pregled postova
gle, ja samo govorim ono sto sam naucio i sa cim sam se susretao. NO, to ne znaci da je apsolutna istina. Bavio sam se uglavnom drugim granama a ne obveznim odnosim, u medjuvremenu se svasta moze promijeniti pa tako i zakoni. Ali ako ti znas da stvari vise nisu takve, ili netko od tvojih, slobodno me demantiraj, za argumentiranu raspravu sam uvijek.

poz

Nazalost, ovo i govorim iz prakse (cim vise, bijah u obje pozicije).
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2007., 17:02   #170
daytripper
Ultrabitchinfast
 
daytripper's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 880
zato jer u garantnome listu i odgovornosti iz garantnoga lista proizlazi da garancija tece iznova od kada je stvar zamijenjena., osim ako obicaji u trgovackom prometu govore suprotno..

evo ja sam dobio od hgspota novu karticu u zamjenu za drugu i garancija mi tece od dana kada sam ju primio. znaci ona se ne nastavlja...vec tece iznova.

samo su neke firme crap..a neke nisu..
__________________
daytripper je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2007., 17:06   #171
Skuki
Premium
Moj komp
 
Skuki's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 102
2 Old Iggy - cinjenica je da su stvari u praksi cesto drugacije, i zna se kakvo je sudstvo kod nas i sve to, ali ako se zna kako bi trebalo biti moze biti neka pocetna tocka a moze biti i nist koristi.
__________________
GRAH SA BUCINIM ULJEM
Skuki je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2007., 19:02   #172
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Dobro, aj sad vi meni lipo recite jel ovaj thread ima više smisla ili ne Ovo je sad već preraslo u raspravu o državnom uređenju, moralu i konstelacijama zvijezda.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2007., 19:09   #173
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,394
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
Dobro, aj sad vi meni lipo recite jel ovaj thread ima više smisla ili ne Ovo je sad već preraslo u raspravu o državnom uređenju, moralu i konstelacijama zvijezda.
Os da okrenemo na BB
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2007., 21:23   #174
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
gle, IMO sve, ali bas sve kako stvari jesu u STVARNOSTI je objasnjeno u prvom postu. trazio sam sticky da ljudi ne traze, tj. da im odma upadne u oko...

ove sve rasprave vode nikamo...
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2007., 22:17   #175
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Citiraj:
Autor nino5 Pregled postova
Os da okrenemo na BB
Je, to bi me baš razveselilo
tor je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2007., 10:10   #176
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Evo ja baš imam situaciju sa Diskontom 24. Krepala mi je HIS x800gto i sada malo čitam zakon

Obveza trgovca

Članak 5.

(1) Trgovac je dužan potrošaču ispuniti ugovor u skladu s odredbama ovoga Zakona i propisima obveznog prava.
(2) Trgovac je dužan, na zahtjev i prema izboru potrošača, proizvod koji ima nedostatak zamijeniti novim ispravnim proizvodom ili mu vratiti iznos plaćen za taj proizvod, odnosno sniziti cijenu ili, uz suglasnost potrošača, otkloniti nedostatak na proizvodu.
(3) Trgovac je u slučaju nedostatka kod obavljene usluge dužan, na zahtjev potrošača, vratiti iznos plaćen za tu uslugu, sniziti cijenu usluge ili otkloniti nedostatak obavljene usluge.
(4) Potrošač može u slučaju iz stavka 2. i 3. ovoga članka zahtijevati povrat plaćenog iznosa samo ako je prethodno dao trgovcu primjereni rok za ispunjenje ugovora.
(5) Nedostatak na proizvodu, odnosno obavljenoj usluzi, kada je to nužno, dokazuje se vještačenjem u za to ovlaštenim ustanovama ili uz pomoć ovlaštenog sudskog vještaka, a troškove vještačenja snosi potrošač ili trgovac, ovisno o rezultatu vještačenja.
(6) Trgovac je dužan, u tijeku jamstvenog roka, popraviti u primjerenom roku neispravan proizvod potrošaču koji je predao jamstveni (garancijski) list, ili, ako to nije moguće, umjesto istoga predati mu proizvod koji je ispravan.
Pravna narav zakonskih odredbi kojima se uređuju potrošački ugovori

Tehnički..imaju pravo mi sniziti cijenu prozivoda..ali sada je pitanje na koju cjenu? Najeftiniaj koju sam našao x800gto je cca 1400kn.

Kaj je Vaš savjet da se idem prijetiti inspektorima ili kaj? Mislim tehnički bi trebao dobiti nekaj novaca..ali pitanje je kolko sve imam filing da će mi ponuditi 500kn

p.s-vrisnuo je DVI tak da to nebuju popravili
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2007., 10:42   #177
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Evo ja baš imam situaciju sa Diskontom 24. Krepala mi je HIS x800gto i sada malo čitam zakon

Obveza trgovca

Članak 5.

(1) Trgovac je dužan potrošaču ispuniti ugovor u skladu s odredbama ovoga Zakona i propisima obveznog prava.
(2) Trgovac je dužan, na zahtjev i prema izboru potrošača, proizvod koji ima nedostatak zamijeniti novim ispravnim proizvodom ili mu vratiti iznos plaćen za taj proizvod, odnosno sniziti cijenu ili, uz suglasnost potrošača, otkloniti nedostatak na proizvodu.
(3) Trgovac je u slučaju nedostatka kod obavljene usluge dužan, na zahtjev potrošača, vratiti iznos plaćen za tu uslugu, sniziti cijenu usluge ili otkloniti nedostatak obavljene usluge.
(4) Potrošač može u slučaju iz stavka 2. i 3. ovoga članka zahtijevati povrat plaćenog iznosa samo ako je prethodno dao trgovcu primjereni rok za ispunjenje ugovora.
(5) Nedostatak na proizvodu, odnosno obavljenoj usluzi, kada je to nužno, dokazuje se vještačenjem u za to ovlaštenim ustanovama ili uz pomoć ovlaštenog sudskog vještaka, a troškove vještačenja snosi potrošač ili trgovac, ovisno o rezultatu vještačenja.
(6) Trgovac je dužan, u tijeku jamstvenog roka, popraviti u primjerenom roku neispravan proizvod potrošaču koji je predao jamstveni (garancijski) list, ili, ako to nije moguće, umjesto istoga predati mu proizvod koji je ispravan.
Pravna narav zakonskih odredbi kojima se uređuju potrošački ugovori

Tehnički..imaju pravo mi sniziti cijenu prozivoda..ali sada je pitanje na koju cjenu? Najeftiniaj koju sam našao x800gto je cca 1400kn.

Kaj je Vaš savjet da se idem prijetiti inspektorima ili kaj? Mislim tehnički bi trebao dobiti nekaj novaca..ali pitanje je kolko sve imam filing da će mi ponuditi 500kn

p.s-vrisnuo je DVI tak da to nebuju popravili
Prvo, brkas dvije stvari: nedostatak i neispravnost. Tebi je kartica neispravna, a ne s nedostatkom.

Da odes tamo i das stvar u zamjenu?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2007., 11:12   #178
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
znači imam pravo na zamjenu u vrijednosti plačenog proizvoda...znači imam pravo mjenjati za robu u vrijednosti 1600kn
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2007., 11:24   #179
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
znači imam pravo na zamjenu u vrijednosti plačenog proizvoda...znači imam pravo mjenjati za robu u vrijednosti 1600kn
gdje to pise?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2007., 11:36   #180
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
daj mi onda reci koja su moja prava? jer ja ih onda fakat ne vidim....ftw
Hamm je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na