Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.10.2014., 10:10   #1
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Muke po televiziji

Kako mi se jučer nešto gledalo, opet sam kod sebe uselio "staru" CRT televiziju , Philips CRT TV 32PW9551. Ista je spojena direktno na HTPC. U biti ne direkt jer je između Darblet 5000 ali isti vrag.

*Prvi problem koji imam su fleke po ekranu. Desno ide na žuto a ljevo na zeleno.
Iste su nastale od zvučničkog magneta..tj. par magneta. U biti ne par več od 12 subwoofera koje jedno vrijeme očito nisam držao dovoljno udaljene.
Dok je prije za riješavanje magnetne fleke bilo dovoljno ponovno paljenje TVa pri čemu bi se valjda napravila demagnetizacija , sad nema apsolutno nikakve šanse da se riješim fleke. Kalibracija smanji izraženost iste ali pošto same fleke utječu na i1 D2 i rezultate kalibracije zbog pozicije senzora, stvar me izluđuje.

*Drugi problem koji imam je gubitak fokusa u samoj sredini te na samim krajevima.
Za primjer je najbolje pogledat ove dvije fotografije.
Desno od senzora je okvir za "first" te par brojeva.
Taj okvir se na sredini rasipa dok je ista stvar jasna kad je na drugoj poziciji.



*Treči problem koji imam je preširoka slika po horizontali. Tv krade dio slike i dok to mogu popraviti overscanom , u biti ne rješavam ništa jer nemam pravilni format i potpunu iskorištenost ekrana a svaki cenat je važan.
That's what she said

*Četvrti problem je brujanje. Ne mislim na zvuk rada CRTa več na povremeno brujanje kad se pojavi intezivno bijela na određenim dijelovima ekrana.


btw ...da , svjestan sam da zivimo u 2014 godini te da danas ima LCDova za male novce na svakom koraku ali ne treba mi savjet da kupim LCD jer je ovo ono što imam i na čemu trenutno želim nešto gledati.

Eto pa ako netko može pomoč da pogledam koju seriju....

Jel moguče riješiti nešto od spomenutog u kučnoj radinosti bez posjete serviseru?
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2014., 11:16   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,505
1 - Magnetizacija - poznat slučaj, ako su magneti / zvučnici bili blizu duže vrijeme onda ugrađena demagnetizacija (degauss) ne uspijeva odraditi potrebno. Kod tv - a je obično "rješena" u sklopu paljenja / gašenja, nekad čak fizički na on/off botunu koji treba malo zadržati pritisnutog prilikom paljenja, sve zavisi kako je rješeno na konkretnom modelu. Srećom, ova anomalija se rješava i samim radom, kroz xy sati rada će potpuno nestati.

2 - Fokus - gubitak fokusa kroz xyz sati rada je "normalna" stvar. Ako sam dobro protumačio tvoj opis fokus je relativno podjednako loš na cijelom ekranu. U tom slučaju se radi o glavnom / generalnom fokusu koji se rješava ovako:
http://forum.pcekspert.com/showpost....28&postcount=5
Ovdje je verzija VN trafa sa čak tri trimera, (static focus - gornji trimmer, dynamic focus - srednji trimmer), ispravnu proceduru podešavanja imaš opisano u service manualu na str. 60.

Ponovo pišem, ako ne znaš / nemaš iskustva onda za ovaj posao angažiraj nekog tko zna !

3 - Radi se o kompletnom podešavanju geometrije, imaj na umu da tv različito prikazuje sliku ovisno o izvoru a i modovima prikaza (Pixel Plus / 100 Hz). Dakle trebalo bi proći cijelu proceduru podešavanja (Aligmnent) po service manualu i pri tome dobro paziti da ne pogriješiš.

4 - Brujanje na bijelo - poznat "slučaj" kod mnogih crt - ova, najčešće nema nekog rješenja / pomoći.

Za kraj evo review te telke > https://www.avforums.com/threads/phi...review.345768/
i ako nisam pogriješio, trebalo bi se raditi o Chassis L06.1E, service manual > http://www.go-gddq.com/upload/2009_0...0212046578.pdf

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 01.10.2014. u 14:25.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.10.2014., 16:48   #3
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
To je odlično ako bi se magnetizacija trebala riješiti sama od sebe.
Več sam se prepao da sam ga sjebao s ovih nekoliko drivera. U principu mi nebi ni palo na pamet magnetom ni blizu ali trebao sam negdje posložiti drajvere dok dovršim kutije pa mi se činilo da su dovoljno udaljeni... Ok , provjerom tj paljenjem TVa sam zaključio da očito nisu dovoljno daleko ali mi se nije dalo sve premještati a da mi je tko rekao da ću htjeti koristiti taj TV , rekao bi mu da je prosvirao. Ako se dobro sječam uz fleke je i cijela slika malo kliznula ali sam očekivao da če se sve to riješiti samo od sebe kad odmaknem magnete i TV napravi demagnetizaciju pri paljenju.

Nakon 24 sata rada i nekoliko paljenja/gašenja , sve je dosta bolje ali još nije kao prije.

Što se tiče fokusa...
Isto je najlakše vidljivo na tankim linijama ...
Zamisli kružnicu na ekranu. koja dijeli sve na unutra/vanka.
Prema centru kruznice je lagani gubitak koji je najlakše vidljiv na tankim linijama. Na one dije slikeice se to najbolje primjeti dok na tekstu samo krajevi ekrana malo bodu u oči...



Kod geometrije mi smeta što Tv krade sliku ljevo i desno te što je slika kao malo konkavna....



Nemam baš volje ni iskustva za rastavljati TV kako bi to riješio.
Prije nego što sam kupio LCD monitor imao sam neki samsungov na kojemu se geometrija mogla podešavati jednostavno s tipkama na samom monitoru pa sam mislio da se ovde to može riješiti nekako softverski ulaskom u servisni meni ili sl.

Vidim da si mi iskopao servisni manual. Hvala ti. Zaronim u to večeras.

btw, P+ te 100Hz nema u meniju kad slika ide preko HDMIa tako da pretpostavljam da signal preko tog ulaza zaobilazi interno procesuiranje za razliku od ostalih ulaza. A što se tiče tog da podešavanje geometrije ima globalni utjecaj (ako sam te dobro shvatio) trenutno mi je to nevažno jer me zanima samo slika preko HDMIa u wajdskrinu...

Inače , po manualu TV podržava 480p / 576p / 720p / 1080i a drajveri mi nude 648p te 1000i... A sve osim 720p rezultira doslovno negledljivom slikom zbog titranja.




Zbog spomenutih nuspojava magneta još nemam nekakvu normalnu uniformnost bijele preko cijelog ekrana ali na djelu mi se čini ok pa sam napravio prije i poslje...

Prije:



Poslje:





Slika nakon kalibracije izgleda stvarno ok ali kad odspojim HTPC opet sam na početku pa ....
Ako ima slučajno isti TV / želi probat postavke / .icc profil , slobodno me PM nite.
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2014., 19:36   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,505
Mislim da ti je ovakav raspored:
1 - neka radi i "riješi se" magnetizacije
2 - zaboravi ovu kalibraciju, prvo treba proći kompletno podešavanje po service manualu jer ćeš tek tada imati "ispravan start" i popravljenu geometriju
3 - tek tada se igraš sa kalibracijom i eventualno intervenirati (malo), (npr. drajvanje pojedine boje i sl.) ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2014., 00:05   #5
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Ja sam imao isti takav philips 32pw9551 i telka je zbilja bila u super stanju. Oštrina slike je bila odlična kao i svjetlina. Po meni nedostatak tog tv-a je za jedan crt slabiji prikaz crne boje (još uvjek bolje nego neki lcd).Također ambi svijetlo mu baš nije pasalo,po tom pitanju puno bolji mi je ovaj sada philips 29pt9009 iako nije wide.
Kod mene također je na tom tv-u slika bila razvučena ali sam to u servisnom meniju uglavnom riješio. Uglavnom jer kada je tv bio u "progresivnom" 50hz načinu rada tj kada je bio spojen hdmi ili komponentni kabel uvjek je falio donji dio slike dok je preko scart-a sve bilo ok.
Na prve dvije slike je philips 32pw9551 naljutio sony-a 32hx750
Dok je na trećoj 29pt9009 očitao lekciju panasonic plasmi tx-p42gt60e

Ukratko,za sd programe crt je majka i zbog toga ga vrijedi sačuvati. Kod hd rezolucija pogotovo 1080i oštrina slike na 32pw9551 nije u stanju parirati tankim ekranima lcd-ima ili plasmi.

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 24.12.2019. u 20:15.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2014., 13:49   #6
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Mislim da ti je ovakav raspored:
1 - neka radi i "riješi se" magnetizacije
2 - zaboravi ovu kalibraciju, prvo treba proći kompletno podešavanje po service manualu jer ćeš tek tada imati "ispravan start" i popravljenu geometriju
3 - tek tada se igraš sa kalibracijom i eventualno intervenirati (malo), (npr. drajvanje pojedine boje i sl.) ...
Izgleda mi da se do sada riješilo ono što se mislilo riješiti. I dalje imam blagu diskoloraciju na ljevom i desnom dijelu ekrana. Doduše , ne onakvu kao kad sam dovukao Tv ali mi se ne čini da ide na bolje ...ili ide presporo da bi primjetio. Isto se najlakše vidi na bijelom ali kad god pokušam puknuti sliku , vidim da se moj prastari fotoaparat kolje s rifrešom TVa :-/

Tokom gledanja videomaterijala to primjetim zaista rijetko kad naleti problematična scena. tako da jedino riješenje koje vidim je da ne čitam forum preko TVa U biti isto tako sam riješio i fokus...mada me fokus manje muci otkad sam udaljio tv na 2 metra od kauca. Tako mi slika izgleda doslovno minijaturno ali što se može ...

Što se kalibracije tiče , razlika nije zanemariva pa ne vidim zašto misliš da nije imalo smisla poigrati se malo s time. Ionako se ne može reči da me satralo. Izmjerio obični grejskejl te primarne i sekundarne jer me zanimala točnost , malo se poigrao s par postavki ,pustio automatiku da odradi svoje i poslje provjerio na što to liči. Zbog nedostatka CMSa ionako nisam ni mogao ništa drugo. Pis of kejk prema onom što prođem s projektorom. U biti , trebalo mi je više vremena za tipkanje prošlog posta nego da to odradim.

S sređivanjem baze se slažem u potpunosti jer mi je palo na pamet da bi mogao iskoristiti ovo druženje s TVom da pogledam par starih kazeta. Ekran je taman veličine da čovjeka ne muči kvaliteta snimke Uglavnom , to traži korigiranje boja pa ...


Pročeprkao sam malo po servisnom manualu i...



trebalo bi pritisnuti " “062596" directly followed by the OSD/STATUS/
INFO button (do not allow the OSD display to time out between
entries while keying the sequence)"


Probao sam to jedno 20 puta i nema šanse. Jebeni Filips i ti daljnski.

U biti ne želim o daljinskom. Sjetio sam se da sam na forumu brontulao zbog tog daljinskog (između ostalog) pa mi se neda opet.

Kad nadem vremena probati ču ga očistiti i riješiti sitaciju s olovka metodom...


btw, da mi je znat čija je bila ideja za 13000k za normal white tone.


Nije ni čudo da sve osim Warm izgleda u kurcu...a tek u kombinaciji s preprogramiranim postavkama. Ajme i kuku.

Rich:
Color Temp: Cool / Brajtnes:35 / Kolor:54 / Kontrast:100

Natural:
Color Temp: Normal / Brajtnes:35 / Kolor:54 / Kontrast:85

Soft
Color Temp: Normal / Brajtnes: 35 / Kolor: 54 / Kontrast: 60

Multimedia
Color Temp: Normal / Brajtnes: 35 / Kolor: 61 / Kontrast: 100


Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Ja sam imao isti takav philips 32pw9551 i telka je zbilja bila u super stanju. Oštrina slike je bila odlična kao i svjetlina. Po meni nedostatak tog tv-a je za jedan crt slabiji prikaz crne boje (još uvjek bolje nego neki lcd).
Na što si mislio s slabim prikazom crne?
Mislim crna je poprilično crna...toliko da sam gore imao problem s 0IRE a i ovaj moj senzor nije toliko osjetljiv za tamno.
Jedini problem s crnom je što tv spešta detalje u tamnom što je očito po defaultnoj gama krivulji. Sam bog zna kako izgledaju oni preprogramirani modovi.

Nego , to i nije toliki problem jer se digne malo brajtnes i gama se izravna iako malo klizne...



No kad još spustiš kontrast tj. razinu bijele stvari poprilično sjednu iako se izgubi na totalnoj vrijednosti kontrasta.




Netko vjerovatno misli da je cca 40ftL tamno kako sam navikao na projektorsku sliku i za ovo imam osječaj kao da mi blješti u mozak :-/


Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Na slici je philips 32pw9551 naljutio sony-a 32hx750
http://www.igreklik.com/slike/images...3302466764.jpg
Na ovoj slici pak je 29pt9009 očitao lekciju panasonic plasmi tx-p42gt60e
http://www.igreklik.com/slike/images...0092033896.jpg

Ukratko,za sd programe crt je majka i zbog toga ga vrijedi sačuvati. Kod hd rezolucija pogotovo 1080i oštrina slike na 32pw9551 nije u stanju parirati tankim ekranima lcd-ima ili plasmi.
Kao što rekoh 1080i je doslovno neupotrebljiv na 720p čovjek ne osjeti nekakvi nedostatak oštrine s 720p serijama (fokus u krajnjim kutevima je nešto drugo) No opet , nisam se baš ni nagledao LCDova da mi mogao vuči paralele...
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2014., 15:18   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,505
I ja sam bio preletio kroz service manual, ako te daljinac muči imaš onu alternativnu metodu ulaza u service mode opisano na istoj stranici,
međutim tada nema sw kontrole pa možeš napraviti štetu ako kardinalno pogriješiš.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2014., 22:02   #8
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Moj primjerak je imao dosta ravnomjernu oštrinu na cijelom ekranu. Kontrast nisam imao potrebu pojačavati iznad 75 posto budući je tv imao izvrsnu svjetlinu slike (vjerovatno zbog malo radnih sati). Prikaz crne boje mi je nekak bio bolji dok je tv prikazivao sadržaj sa hdmi ili komponentnog ulaza nego kada bi gledao nešto sa scart-a.
Pokušao sam potamnjivanjem slike dobiti bolju crnu ali tu nisam dobio ništa. Zbog sabijeg prikaza crne nikak nisam mogao dobiti da boje budu tako dobro zasićene kao na ovom 29pt9009. Ar filtar prilično slab jer bi slika kod nekog ozbiljnog ambi svjetla prilično poblijedila.
Eto to bi po meni bili nedostaci, pozitivne osobine bi bila odlična oštrina slike, možda i najbolja što sam vidio na nekom crt televizoru, odlična svjetlina, bez primjetnog moir efekta i bez disanja slike. Geometrija prilično dobra nakon što sam istu posložio putem sam moda na tv-u. (isto sam imao problem sa orginal daljincem i otišao u elipso kupio za 99 kuna zamjenski philipsov koji mi se učinio puno kvalitetniji od onog duguljastog i uskog orginalnog te s njim normalno ušao u sam podešavanje).
Dakle tv je zbilja bio odličan ali mi ispao ovaj 29pt9009 koji mi se zbog boljeg kontrasta učinio boljim i na kraju prodao i sada mi je žao. Sd sadržaji su izgledali vrhunski sa količinom detalja kakve nije moguće vidjeti na nikakvoj plasmi ili lcd-u. Na 29pt9009 sd također izgleda vrhunski ali mali minus ima zato jer nije widescreen pa držim 4:3LB. Dakle crt za sd sadržaj a hd i video igre na ps3 ganjati na plasmi pany 42gt60,ili na crt monitoru g520 ako se baš zaželim crt-ovskog hd-a. Sadašnje stanje display tehnologija u kući konačno smatram zadovoljavajućim i mijenjam tek kad se oled tv bude mogao kupiti za dva soma u pevcu
Moguće da je kod tebe drugačije stanje sa slikom jer i kod crt-a su znali biti ekrani različitih karakteristika na istim modelima televizora.
Inače ovaj moj 32pw9551 je bio iz poljske a 29pt9009 je francuz

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 05.10.2014. u 22:10.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2014., 13:17   #9
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
I ja sam bio preletio kroz service manual, ako te daljinac muči imaš onu alternativnu metodu ulaza u service mode opisano na istoj stranici,

Ušao u servisni meni i ...
Nikako da skontam kako bi trebao geometriju riješiti bez slike?
Pukao bi ti slikicu ali su mi baterije u aparatu otišle...
Imam samo snjeg a po servisnom manualu izgleda da to mogu raditi samo RF signalom.
Daj spasi situaciju?
Ovako izgleda da mi ne gine 'napamet' štimat geometriju i boje. Ajde , geometrija mi ne izgleda toliko komplicirano za riješiti napamet ali ali uštelit boje je več druga stvar. Ok , znam čemu što služi te otprilike shvačam međusobnu interakciju svega ali štimanje je puno lakše raditi kad imaš trenutnu povratnu informaciju o onom što radiš.

Najbolja paralela je fotografija i fotografi.
Dok je svima jasno što čemu služi te međusobna interakcija svega toga , rad s digitalcima je dosta lakši nego s filmom zbog displeja / trenute povratne informacije...

Nego , kao da geometrija napamet ne zvuči kao dovoljna zajebancija , vidim da brojevi s opisima ne prate slike :-/



Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
međutim tada nema sw kontrole pa možeš napraviti štetu ako kardinalno pogriješiš.
Trust me ,I know what i'm doing.







Kao što rekoh nemam znanja za kopanje po Tvu tako da ne brini za to.


Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Moguće da je kod tebe drugačije stanje sa slikom jer i kod crt-a su znali biti ekrani različitih karakteristika na istim modelima televizora.
Sasvim normalno no nije mi jasno u kojem rangu se to ide.
Ovo bi trebalo pitati Nikkya.

Želim reči da dizanje kontrasta na 75 radi toliko vidljivo sranje od slike da mi nije jasno da je na tvom primjerku to moglo rezultirati ok slikom. Pogotovo s tim što si smanjivao brajtness. Idealni recept za klipanje bijele i crne tj. gubitak detalja u svijetlom i tamnom dijelu. Skoro kao oni preprogramirani modovi . Drečavo da ispališ na mozak. Nije ni čudo što ti u sječanju ostala loša crna. :-/

Šteta što si prodao TV jer sam poprilično siguran da bi nakon par korigiranih postavki dosao do stvarno zadovoljavajuce slike.



Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Inače ovaj moj 32pw9551 je bio iz poljske a 29pt9009 je francuz
Poljska
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2014., 14:33   #10
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Zapravo,mislim da sam držao kada je bilo preko scart ulaza 100hz ili pixel + mod oko 73% kontrast,a na komponentnom ili hdmi oko 70% jer je svijetlina slike jača kada je tv u 50hz modu. Dok ti je upaljen servisni meni normalno možeš mijenjati videulaze. Dakle staviš na scart ulaz gdje ti je dvb-t uređaj i na njemu upališ teletekst. Malo štimaš na teletekstu a malo na tv programu sužavaš sliku dok je ima sa strane i gore-dolje, ili pomičeš.
Ovaj 29pt9009 definitivno ima bolji prikaz crne i bolje se nosi sa ambi svjetlom od 32pw9551 tv-a kojeg sam imao, jedino šteta što nije wide. Ima oko 6000 sati . Isto držim oko 70% kontrast pa je slika dakle uz odličnu crnu i odličnu svjetlinu i bijelu, blizu beskonačnog kontrasta kakav može prikazati samo oled tv, prava fantazija. Panasonic plasma 42gt60 nije u stanju prikazati tako svijetlu sliku i bijelu boju, dok je sa crnom tu negdje.

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 07.10.2014. u 14:39.
darkijas je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.10.2014., 15:05   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,505
"Nikako da skontam kako bi trebao geometriju riješiti bez slike?" > pa logično da ti treba RF test signal generator
pokušaj se snaći i posuditi ga, svaki tv serviser bi ga trebao imati.

Ako je ova informacija kolege darkijas - a točna da u servisnom meniju možeš mijenjati videulaze onda odaberi hdmi i pošalji test sa kompa,
skini ovaj Nokia_Test
http://www.4shared.com/zip/WrQHSfSo/Nokia_Test.html
http://www.pawprint.net/forum/discus...ing-software-/
dalje znaš ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2014., 12:20   #12
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Dok ti je upaljen servisni meni normalno možeš mijenjati videulaze. Dakle staviš na scart ulaz gdje ti je dvb-t uređaj i na njemu upališ teletekst. Malo štimaš na teletekstu a malo na tv programu sužavaš sliku dok je ima sa strane i gore-dolje, ili pomičeš.
Kad sam vidio snjeg oko SMenia ,pretpostavio sam da je to tako zaključano. Nebi mi nikad palo na pamet da šaltam ulaze. Hvala ti.


Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Ovaj 29pt9009 definitivno ima bolji prikaz crne i bolje se nosi sa ambi svjetlom od 32pw9551 tv-a kojeg sam imao, jedino šteta što nije wide. Ima oko 6000 sati . Isto držim oko 70% kontrast pa je slika dakle uz odličnu crnu i odličnu svjetlinu i bijelu, blizu beskonačnog kontrasta kakav može prikazati samo oled tv, prava fantazija. Panasonic plasma 42gt60 nije u stanju prikazati tako svijetlu sliku i bijelu boju, dok je sa crnom tu negdje.
Beskonačan kontrast i svijetla slika...

Koliko detalja po cesti ti vidiš kad iz suprotne trake naleti netko s dugim svjetlima? Ili , vidiš li uopče išta par trenutaka kad s sunca uletiš u npr podrum bez svijetla? Eto "beskonačnog kontasta" no zbog principa rada ljudskog oka , da imaš takvu sliku na nekakvom TVu , to bi bilo negledljivo.
Za direkt vju tehnologiju , smjernice za sliku su od 30 do 40 ftL tj. cca 35 do 45 ftL uz ambijentalnu svijetlost a za projektore je to od 12 do 18 (idealno 16) ftL.
A to nas ujedno vodi do sljedeceg. To se bas ne prati jer nije dovoljno "drecavo" da bi prosjecnom oku bilo primjetno kad bira TV pri kupovini ili kad se kurci drugom paru ociju ...onima od susjeda.
Zbog tog razloga price o kontrastu mi nemaju puno smisla pa cak ni kao neka okvirna vrijednost i pokazatelj sposobnosti kontrasta.
Prica o kontrastu bez konteksta ti u biti ne govori ništa jer je kontrast u biti ništa drugo nego omjer. U biti , slično kao kad se neki fotograf pohvali drugom da je kupio 4x zum objektiv. E da je rekao da je kupio Olympus 12-50mm to bi več nešto značilo Sad sigurno u sebi misliš 'ali ANSI' .
ANSI vrijednosti CRT tehnologije su žali bože prema jednoj plazmi ali vidi vraga , CRT slika ti je draža , zar ne?

Prije nego se krenem zafrkavati s štimanjem boja baš ču ti izmjeriti sliku s tim postavkama te ANSI vrijednost...

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
"Nikako da skontam kako bi trebao geometriju riješiti bez slike?" > pa logično da ti treba RF test signal generator
pokušaj se snaći i posuditi ga, svaki tv serviser bi ga trebao imati.

A što da ti kaže , različitim ljudima su logične različite stvari


Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova

Ako je ova informacija kolege darkijas - a točna da u servisnom meniju možeš mijenjati videulaze onda odaberi hdmi i pošalji test sa kompa,
skini ovaj Nokia_Test
http://www.4shared.com/zip/WrQHSfSo/Nokia_Test.html
http://www.pawprint.net/forum/discus...ing-software-/
dalje znaš ...
Da informacija je točna. Šteta što i boje neču moči riješiti na taj način. Servisni meni zauzme pol ekrana a meni treba centar jer je sve van centra neiskoristivo. Hvala za linkove.
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2014., 13:30   #13
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Odvojio malo više vremena za igranje.

Uglavnom , evo kako izgledaju stvari kad se napiči kontrast i malo spusti svjetlina.

Mislim da bi dublju crnu mogao izmjerit jedino da gurnem kolormetar tamo gdje sunce ne sije.
Grejskejl dE je u prosjeku oko 40 ! Gamma je ko ona rampa za skijaške skokove a temeratura je ledara.




Uz to fali komad CIE trokuta...



A kontrast ne može biti bolji. Čak i za ANSI. ...



Uglavnom , nema šanse da čovjek kaže da slici nedostaje svjetline , kontrata i "upečatljivosti"




Zafrkanciju nastranu , evo kako izgleda kad se odvoji malo vremena za sve poštimat.

jučer sam gledao Americam Horror Story pa sam pokušao puknuti par fotografija za usporedbu.





Prvi set ne izgleda toliko drečavo koliko je u stvarnosti a drugi set izgleda isprano kao da sam nakon kalibracije izbio život iz slike.
Srečom, nakon toga se pojavila draga i napravila 3 brzinske koje su ispale vjernije ali mi se nije dalo ulaziti u servisni meni da vratim postavke za par slika prije kalibracije.




Uglavnom , vrijednost delte zelene je fiksna u 'warm' pa sam korigirao gain u 'normal' modu tj spustio sa 32 na 30. U 'warm' sam korigirao deltu / dignuo crvenu sa 8 na 16 te sam dignuo plavu sa '19 na '-9 a za LowEnd sam korigirao ofset crvene tj spustio vrijednost s 8 na 6 te dignuo zelenu s 8 na 9 s čime se sve skupa izravnalo.


Tako grejskejl dE sklizne prosječno na 1.5! , gamma više ne izgleda ko rukopis malog Lorenza več kao nekog s drvenim ravnalom a temp. je poprilično točna.



CIE trokut izgleda ko trokut...



Po rec 709 primarne bi trebale biti sljedeče tako da nisam daleko.
R: x=0.640 y=0.330
G: x=0.300 y=0.600
B: x=0.150 y=0.060


Kontrast ima normalniju vrijednost čak i za ANSI.




Malo je svjetilije nego što sam htio ali ne sječam se da sam negdje vidio bolju sliku na CRT televiziji. Pa čak i uz ovu plavu tj. svjetlinu koja me izjebala.

Za crvenu bi trebao imati 21% tj. 29.84 a imam 28.39 , za zelenu 71% tj. 100.90 a imam 102.08 ,a za plavu 8% tj. 11.36. a imam 8.77.
Ok , delta xy za plavu nije ništa veči od onog za crvenu i zelenu pa je u biti plava tu negdje ali dE mi bode oči i jednostavno ne znam kako da to dovedem u red jer petljanje po gainu plave rezultira s tim da sve ostalo ode kvragu. Uglavnom , riješenje plave je van okvira mojeg poznavanja tematike i htio bi to riješiti hardverski prije nego pustim softver da to dovede u red pa ako netko ima koji savjet bilo bi odlično.

Iako mi se na trenutke čini da mlatim krepanu mačku jer se radi o CRT TVu ,ovo je opčenito jedna zanimljiva tema te je usko vezana s tim kako nam izgledaju filmovi i serije koje gledamo pa bi čovjek očekivao da na ovom podforumu to nekog i zanima...Pa nije valjda da svi misle da su im televizije koje gledaju dar s neba što se tiče točnosti?
__________________
if you build it they will come

Zadnje izmijenjeno od: Imagine. 11.10.2014. u 13:38.
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2014., 15:24   #14
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor Imagine Pregled postova

Iako mi se na trenutke čini da mlatim krepanu mačku jer se radi o CRT TVu ,ovo je opčenito jedna zanimljiva tema te je usko vezana s tim kako nam izgledaju filmovi i serije koje gledamo pa bi čovjek očekivao da na ovom podforumu to nekog i zanima...Pa nije valjda da svi misle da su im televizije koje gledaju dar s neba što se tiče točnosti?
Nope.
Tema je zanimljiva (bez obzira na to vražje trpanje slova Č i gdje ide i gdje ne ide), ali ne dijelimo svi istu fanatičnost prema tim stvarima, a još manje imam(o) vremena u životu za utrošit u taj 'sport'.
Kad dođem kući, i ono malo vremena što (ako uopće) provedem pred tv-om, to je u stilu, upalit tv, ubacit željeni film/seriju, odgledat i to je to
Imam Samsungov slimfit 72 iz 2007.e, platih ga preko 3k kn tada, slikom sam sasvim zadovoljan bez ovakvih fanatičnih poštelavanja
Tako da vjerujem da isti stav ima i velika većina forumaša, no to ne znači da tema nije interesantna
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2014., 16:18   #15
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor Imagine Pregled postova
Za direkt vju tehnologiju , smjernice za sliku su od 30 do 40 ftL tj. cca 35 do 45 ftL uz ambijentalnu svijetlost a za projektore je to od 12 do 18 (idealno 16) ftL.
/cut/
Prije nego se krenem zafrkavati s štimanjem boja baš ču ti izmjeriti sliku s tim postavkama te ANSI vrijednost...
Ovo mi odmah upalo u oci, a skroz nebitno . Pored lijepih cd/m2 i EU standardna nema potrebe koristiti americke stope i njihove standarde .
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2014., 17:12   #16
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,505
E pa svaka čast, tako treba , radi čoek za sebe i za dušu
neki "pimp - aju" aute a on CRT - ove

Jamerima dovoljna kazna šta ih tjeraju na Si i metre, još će izgubiti poneku sondu / satelit radi jedinica mjere
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2014., 10:31   #17
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
kak možete taj "HD" gledat na zastarjeloj SD tekli...(iako jedan model Samsunga slim fit iz 2005 ima komponentni ulaz pa donekle može uć u kateroriju HDready al taj je koštao oko 6000-7000kn)...
prije svega zto jer nijedan RT nema geometriju i oštrinu po cijelom ekranu kao bilo koji LCD/plazma pa titl po rubovima enrana ima crvene/plave sjenke slova
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2014., 11:25   #18
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor jopis Pregled postova
Nope.
Tema je zanimljiva (bez obzira na to vražje trpanje slova Č i gdje ide i gdje ne ide), ali ne dijelimo svi istu fanatičnost prema tim stvarima, a još manje imam(o) vremena u životu za utrošit u taj 'sport'.
Kad dođem kući, i ono malo vremena što (ako uopće) provedem pred tv-om, to je u stilu, upalit tv, ubacit željeni film/seriju, odgledat i to je to
Imam Samsungov slimfit 72 iz 2007.e, platih ga preko 3k kn tada, slikom sam sasvim zadovoljan bez ovakvih fanatičnih poštelavanja
Tako da vjerujem da isti stav ima i velika većina forumaša, no to ne znači da tema nije interesantna
I tako ja ispade fanatik s previše vremena?

Zafrkanciju nastranu , shvačam na što misliš ali ja sam nekako uvjek gledao da su forumi baš za ljude kojima nije svejedno što i kako koriste. Počevši od banalne igle za šivaču mašinu pa do što ja znam ...kreme za ruke. Mislim , ako netko želi samo zamazati ruke ,forumi te temetike ne služe ničemu pa nema ni smisla da čovjek odvaja vrijeme za to.

Uglavnom , pošto ovo ipak je mjesto za određenu tematiku a ova tema je nekako vezana uz to , nekako sam očekivao da če se bez problema nači nekog koga to zanima. Ne "zanima" kao što je to npr. tebi interesantno več "zanima" u konteksu da se netko s tim bavio pa mi može dati kakav hint iz iskustva , ukazati na nekakav problem ili nešto što ne vidim ili sl.

Pogledaj za primjer Nikkya.
Ja dođem listom što mi smeta s TVom i evo odmah njega s konkretnim objašnjenjima te savjetom kako riješiti fokus. O tome govorim.

Čovjek se ispod zafrkava da pimpam CRTove
Al realno , da sam došao na podforum s procesore kako bi šteka komp kad radim ovo i ono...ne vjerujem da bi mi izostao savjet što da kupim ili savjet što da promjenim u BIOSu kako bi izvukao više iz onog što več imam. Hoču reči ,ne vjerujem da bi ispao fanatičan jer bi se radije poigrao u BIOSU nego kupio novi procesor.




Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Pored lijepih cd/m2 i EU standardna nema potrebe koristiti americke stope i njihove standarde .
Iako ne volim fite i ince jer ih u pravilu moram preračunavat , neke stvari sam naučio na jedan način i mozak mi jednostavno radi u tom modu. Kao npr. inči kad pričam o dijagonalama ekrana


Citiraj:
Autor smirnoff Pregled postova
kak možete taj "HD" gledat na zastarjeloj SD tekli...(iako jedan model Samsunga slim fit iz 2005 ima komponentni ulaz pa donekle može uć u kateroriju HDready al taj je koštao oko 6000-7000kn)...
prije svega zto jer nijedan RT nema geometriju i oštrinu po cijelom ekranu kao bilo koji LCD/plazma pa titl po rubovima enrana ima crvene/plave sjenke slova

Nakon što sam napokon popravio situaciju s bojama te geometrijom , pogledao sam Svečenikovu djecu , American Horror story, Intruderse , Peaky Blinderse te još par stvari i.... stvarno sam zadovoljan slikom. (toliko da još nisam pustio soft da napravi .icc profil.) A kad se uzme u obzir da me je koštalo samo vremena a ne novaca , oduševljenje je samo veče.
__________________
if you build it they will come

Zadnje izmijenjeno od: Imagine. 13.10.2014. u 11:32.
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2014., 11:40   #19
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor smirnoff Pregled postova
kak možete taj "HD" gledat na zastarjeloj SD tekli...(iako jedan model Samsunga slim fit iz 2005 ima komponentni ulaz pa donekle može uć u kateroriju HDready al taj je koštao oko 6000-7000kn)...
prije svega zto jer nijedan RT nema geometriju i oštrinu po cijelom ekranu kao bilo koji LCD/plazma pa titl po rubovima enrana ima crvene/plave sjenke slova
Moj "stari" Philips 9521 (http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/d...tn=29PT9521/12) ima HDMI ulaz i HD Ready (doduse pise da podrzava i 1080i) i stvarno se vidi razlika kad mu pustis 720p materijal/video a i 16:9 je pa pase i danas za gledanje . Isto nije bio bas jeftin 2007e kad sam ga kupio (oko 5000 sa nekih 10% popusta).
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2014., 12:45   #20
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
ma to je bila top next gen serija TVa, al kako su za 2-3 godine cijene HDReady LCDa i plazme pale preko 50% takvi TVi su pali u zaborav jer je ipak veličibna ekrana, težina, a nekima (kao i meni) geometrija bila važna.
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2014., 14:13   #21
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
smirnoff , to si ima jedan od onih tankih CRTova?
U tome ti je u biti problem a ne s CRTovima u globalu jer ...nisu svi isti.

Kao što rekoh , kad sam namjestio geometrije te boje , 720p materijal izgleda zaista pristojno kad uzmeš u obzir da se ne radi o LCDu. Doduše ,ovaj Darbi je djelom zaslužan ali svejedno...
Nisam još gledao Tv program ali ne dvojim da če biti bolje nego na LCDu iz kuhinje. Imam Filips 37PFL 8404H i to je ajme i kuku šta se tiče toga kako izgleda Tv program...
__________________
if you build it they will come

Zadnje izmijenjeno od: Imagine. 13.10.2014. u 14:31.
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2014., 20:54   #22
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Dobar crt ostaje kralj kontrasta, prikaza crne boje ,saturacije i živosti svih drugih boja. Sd prikaz na full-hd lcd-u ili plasmi nema nikakve šanse u usporedbi sa crt-om stoga ne sumnjam da bi u direktnoj usporedbi taj philips lcd izašao kao gubitnik.
Ko je spreman zanemariti sve te činjenice njegov problem.
Reći ću još nešto,ako se gleda film koji obiluje mračnim scenama ili sjenama u ultra-hd rezoluciji na nekom lcd-u sa slabim kontrastom isti će film bolje izgledati na dobrom crt-u u sd rezoluciji! Kada je kontrast slab kod mračnih scena visoke rezolucije ne vrijede pišljiva boba.
Da sve ovo što sam napisao nije istina još večeras bi si stan počistio od crt kištri sve pobacao u smeće,te bi tako dobio duplo više kvadrata stambenog prostora
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2014., 00:04   #23
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
@ imagine...da imao sam taj samsung slim fit sa komponentnim ulazom (bio je u ponudi i jedan jeftiniji slim fit ali bez pola funkcija), crko je neki dio na naponskom dijelu, popravio i sad je kod mame ...tad sam htio uzet JVC 32 X10 (tad njihov top model sa digitalnom obradom slike "digi pure pro" nešto kao pixel plus kod Philipsa) a koštao je oko 11 000kn!!! to je bilo 2006 dgodine.

@darko rakijaš - sve ti to pada u vodu kad se uzme oštrina (nedostižna bilo kojem CRTu), geometrija (ono što sam rekao da viri crvena i plava boja na titlu), kvaliteta boje i veličine slike...a razlika u crnoj ipak nije tako velika...nebi se nikad vratio ni na koji CRT.
TV program mi je totalno sporedna stvar jer ga gledam cca 1 sat dnevno...ostatak filmovi HD/HDready...
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2014., 01:30   #24
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Razlika u crnoj je ogromna ako se gleda u zatamnjenom ambijentu. Ukoliko misliš da na tvom smartvision monitoru crna i nije tak loša probaj u zamračenoj sobi upaliti blank screen saver i kada vidiš umjesto crne jednu kockastu svijetlu površinu možda i neravnomjerno osvjetljenu zbog backlight bleedinga znaj da ti je to najtamnija crna koju možeš vidjeti, što ne odgovara stvarnosti jer ostatak sobe pokazuje prirodniju i bolju "crnu".Upravo takvu crnu kao ostatak sobe ti je u stanju prikazati moj sony cpd g520 pa onda sam procjeni šta je bolje i prirodnije. Na svakom lcd televizoru (monitoru također) do sada sam morao spuštat svjetlinu slike ispod granica svjetline plasmi da bi prikaz crne bio kolko-toliko prihvatljiv i opet nije bilo dobro. Kada se na lcd-u podiže svjetlina slike paralelno srazmjerno se pogoršava i prikaz crne boje. Lokalno zatamnjenje ništa ne popravlja jer potanjuje komplet kadar slike (ili djelove nepravilno).
Naravno ja se slažem da geometrija na crt-u nije bajna, također postoji problem konvegencije što je više izraženo na crt televizorima nego na monitorima. Oštru sliku na hd crt televizoru nije lako dobiti zbog konstrukcije katodne cijevi veće ekrani imaju više problema. Ti samsung slim-fit crt televizori se nisu baš proslavili jer skraćena cijev je rezultirala užasnom geometrijom i slabom oštrinom u kutovima ekrana. Vjeruj mi sa si te 2006 umjesto samsunga kupio philipsa (32pw9520) ili panasonica (32pd30) nikakav ti lcd nebi valjao za sd sadržaje dan danas.
Dakle mala potrošnja struje, velike diagonale ekrana ,savršena geometrija,dobra oštrina, savršena slika za uvjete jakog ambi svijetla-sve su to plusevi za lcd/led tehnologiju. Mane su daleko najveća slab kontrast, zatim vidljivi kut, spor odaziv, nativna rezolucija (razlog zašto na lcd televizorima sd slika djeluje previše ispeglano i sa bitno manje detalja nego na crt-u) , backlight bleeding, clauding. Ima toga još ali da ne nabrajam.
Uglavnom kolega Smirnoff (zaljubljenik u istoimenu vodku očito) tako ti to dođe u životu, netko više voli rakiju i crt sa svim manama a netko više vjeruje vodki i lcd tehnologiji

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 14.10.2014. u 22:43.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2014., 10:42   #25
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Dobar crt ostaje kralj kontrasta, prikaza crne boje ,saturacije i živosti svih drugih boja.
Mislim da bi bilo zanimljivo vidjeti razliku u svemu tome kod direktne usporedbe jednog i drugog. Ne kao ona tvoje usporedba / dvije fotofrafije več kao kad se netko poigrao s kalibracijom. Jesi ikad naletio na tako nešto po netu?

Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Sd prikaz na full-hd lcd-u ili plasmi nema nikakve šanse u usporedbi sa crt-om stoga ne sumnjam da bi u direktnoj usporedbi taj philips lcd izašao kao gubitnik.
A gledaj , Tv prikaz na tom LCDu je kockast ,skaliranje je ajme i artifakti su na sve strane a pokreti djeluju umjetno...Vidljivo je na prvu i bez usporedbe. No taj LCD nije bas jučer kupljen pa ne vjerujem da se stvari do sada nisu razvile po tom pitanju...


Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Da sve ovo što sam napisao nije istina još večeras bi si stan počistio od crt kištri sve pobacao u smeće,te bi tako dobio duplo više kvadrata stambenog prostora
Ti si kolekcionar ili ...?

Citiraj:
Autor smirnoff Pregled postova
@darko rakijaš - sve ti to pada u vodu kad se uzme oštrina (nedostižna bilo kojem CRTu), geometrija (ono što sam rekao da viri crvena i plava boja na titlu), kvaliteta boje i veličine slike...a razlika u crnoj ipak nije tako velika...nebi se nikad vratio ni na koji CRT.
TV program mi je totalno sporedna stvar jer ga gledam cca 1 sat dnevno...ostatak filmovi HD/HDready...
Evo nas opet ,spominješ oštrinu , geometriju ,titlove i tu defektnu konvergenciju i sad neki crknuti dio. Kao što več rekoh , za taj tvoj opčeniti CRT dojam smatram da je zaslužan isključivo taj tvoj CRT a svi nisu isti.

Ok , argumenti po pitanju oštrine i geometrije nisiu za zanemariti bez obzira na Tv ali da te pitam , jesmo mi još na Tvima? Pitam zbog toga jer , ukoliko od CRT televizije ne želiš monitor na koji češ se nabiti i čitati forum ili ako na Tvu ne gledaš isljučivo test patterne kad su i čoravom vidljive razlike u odnosu na LCD , CRT je gledljiv. Evo gore Lewis da mu je CRT gledljiv, darkijaš da mu je CRT gledljiv te evo ja da je CRT gledljiv. Tebi nije?


Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Razlika u crnoj je ogromna ako se gleda u zatamnjenom ambijentu.
A ako ti oči u tim uvjetima vrište "upomoč" i žele malo svjetlosti , na prelazu između scena imaš ništa drugo nego ogledalo. Za mene je to mana koja smeta puno više od oštrine i CRT crnu ne vidim kao neki sveti gral.
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2014., 11:11   #26
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Svaka čast kalibraciji ali ne mislim da je ista čarobni štapić, tj ako je kontrast loš (kao što je u pravilu na lcdima) nikakva kalibracija tu ne pomaže.
Pod zatamnjeni ambijent prvenstveno mislim prostor sa reduciranim ambi svjetlom, ne nužno da ga uopće nema. Upravo takav ambijent je najbliži onom u kino-dvoranama.
Šta se tiče tvog lcd-a od philipsa možda nije novi model ali nije ni neki prastari. Tj od vremena tog philips tv-a lcd tehnologija baš i nije nešto napredovala glede same kvalitete prikaza,ako izuzmemo primjenu led osvjetljenja koje je smanjilo potrošnju struje,3d ili ove smart-tv đođemiđe ili najnovije zakrivljene ekrane.Proizvođači lcd televizora dakle stalno uvode neke novotarije ali kontrastni omjeri su ostali na istoj razini kao prije 5-6 godina dakle nedovoljno dobro i loše u usporedbi sa oledom, crt-om ili plasmom. Naprimjer kompanija LG je u ovom video ilustrirala ograničenost lcd/led tehnologije naspram oled-a. Malo su pretjerali kada su sliku na lcd panelu prikazali zamućenu jer lcd ako išta ima onda je to oštrina statičnog kadra. Također motion blur više nije izražen na modernim lcd telkama kao nekada. Međutim ovaj dio kada konj pretrčava ili slika grada na kraju prilično jasno i realno dočaravaju stvarno stanje tj koliko lcd loše stoji sa kontrastom i prikazom crne boje http://www.youtube.com/watch?v=5g8paV84gqE
Razlog zbog kojeg je lcd pored svih nedostataka opstao i odpremio crt i plasmu u povjest je matirani ekran koji u kombinaciji sa dobrom svjetlinom slike rezultira dobrom slikom u uvjetima jačeg ambi svjetla-boljom u odnosu na ostale tehnologije. kod jakog ambi svjetla vrline lcd panela dolaze do izražaja dok se mane uspješno skrivaju. Dakako sve se mijenja kada se abmi svejtlo reducira i svjetlina slike na lcd-u iz vrline se pretvara u veliki nedostatak

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 15.10.2014. u 11:48.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2014., 15:27   #27
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Svaka čast kalibraciji ali ne mislim da je ista čarobni štapić, tj ako je kontrast loš (kao što je u pravilu na lcdima) nikakva kalibracija tu ne pomaže.
Meni ne izgleda da je tebi baš jasan pojam kalibracije.
S usporedbom 2 različite tehnologije nakon kalibracije po istom sistemu , razlika zasigurno nebi bila ogromna kao što je kod one tvoje 2 fotografije i komentara kako je Filips naljutio Sony LCD te očitao lekciju Panasonikovoj Plazmi. Uglavnom , u tim uvjetima bi sve razlike bile čisti produkti različitih tehnologija. Jednostavije rečeno , smatram da bi splasnula oduševljenost CRTom u kontekstu kontrasta , saturacije i živosti. U biti takva usporedba mi jedino i ima smisla...

Svaka tehnologija ima svoje prednosti i mane a svi mi stavljamo određene faktore ispred drugih. Kod smirnoffa je to oštrina te geometrija , kod tebe je to kontrast / crna a kod mene je to dijagonala ekrana. No iako je za mene dijagonala glavni faktor slika se ne svodi samo na dijagonalu kao što se ne svodi samo na rezoluciju i oštrinu ili u tvom slučaju crninu crne. Ima tu hrpa toga što traži malo objektivnosti.
Pa zar ti nisam ljepo izmjerio onaj preprogramiranu postavku.
Eto ljepe svijetle slike i crne koja nemože bit crnja. No jesi vidio gamma krivulju. Pa kad vidiš takvu sliku u kojoj praktički nema detalja u tamnom , gdje je zelena poprilično off a bijela ledara ,koliko je važno što je crna crna ?

Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova

Pod zatamnjeni ambijent prvenstveno mislim prostor sa reduciranim ambi svjetlom, ne nužno da ga uopće nema. Upravo takav ambijent je najbliži onom u kino-dvoranama.
Malo sam te izgubio...jesi jednostavno želio reči da je u kino dvoranama neko ambijentalno svjetlo ?
Ili je to bilo o kontrastu tj. nekakva paralela između reflektivne i emisivne tehnologije u kontekstu ambijentalnog osvjetljena kao nuspojave ?



Nego , nekako mi je malo vjerovatno da je kod najnovijih LCDova kvaliteta prikaza obične Tv slike te kontrast i dubina crne na istim razinama kao i prije 6 godina. No TI s jačim preferiranjem CRTova zbog crnosti crne i Ja koji o tome nemam blage veze jer me Tvi ne zanimaju ...mi smo krive osobe za komentare po tim pitanjima, zar ne?
Kao i kod ovog gore CRT vs LCD ,bilo bi zanimljivo vidjeti usporednu sliku kakvog starog te novog LCDa.


btw , ovi propagandni materijali tj. reklame za određene tehnologije mi ne govore ništa korisnog.
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2014., 16:29   #28
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Razlika je ogromna kod slike 32pw9551 i sony 32hx750 jer je slikano iz kuta što se zna da neodgovara lcd-u. Slika je bila ilustracija koliko je loše imati tv sa slabim kutem vidljivosti u širokom dnevnom boravku. Naravno lcd tu nije samo gubiio zbog vidljivog kuta ali je ovo bilo najlakše dočarati fotografijom
Panasonic plasma sa svjetlinom slike nije u stanju parirati crt televizoru i to se moglo vidjeti na drugoj slici gdje je slika na crt-u bila vidljivo dinamičnija. Lice na slici bolje osvjetljeno sa istaknutijim prelazima svijetlije/tamnije, boje bolje zasićene i više detalja.
Nisam kolekcionar crt-a ali me ulovilo zadnjih 4-5 godina sam ponabavljao respektabilan broj
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2015., 13:19   #29
Gustavo
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Sisak
Postovi: 355
Kako da na ovom CRT-u izvučem bolju sliku, oštrina mu ide do 63, al ništa ne dobijam smanjenjem i povećanjem oštrine?

https://www.osta.ee/en/21philips-21p...-35537188.html
Gustavo je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2015., 16:01   #30
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,505
Ta "oštrina" kojom možeš upravljati je više "umjetničkog dojma", vrati je na default,
tebe muči klasični problem svih crt ekrana nakon xy vremena rada a rješava se jedino tako da se ponovo podesi (max. moguće).

Trebaš:
1 - pronađeš service manual za tu seriju
2 - otvoriš i prvo otprašit / očistiti
3 - proći proceduru podešavanja sa naglaskom na static i dynamic focus

UPOZORENJE: Taj posao nije za djecu i neiskusne jer možeš stradati od udara visokog napona !

Ako nemaš iskustva onda zamoli da ti pomogne neki RTV serviser ili sl.
Postupak podešavanja fokusa je opisivan u jednoj temi, samo se radilo o CRT monitoru.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na