Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.08.2007., 12:16   #1
jollyb
4K FTW
Moj komp
 
jollyb's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Minken
Postovi: 1,044
dionice i fondovi

Mislim uložiti nešto love pa ma zanima što je pametno u ovo vrijeme

Zadnje izmijenjeno od: jollyb. 08.07.2010. u 18:30.
jollyb je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2007., 12:33   #2
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 954
Stvarno si našao stručnjake na tom području.

www.imamnovac.com
www.hrportfolio.com
www.poslovni.hr

Usput, dionice nisu za igrati se. Ako želiš ozbiljno ulagati, ne gine ti čitanje financijskih izvješća i hrpe knjiga.

Fondovi su već malo lakši, manji je rizik, ali je i manja zarada.
frANZi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.08.2007., 12:42   #3
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,267
Kod fondova imaš prilično jednostavnu formulu: veći rizik = veći prihod. Dionički su najrizičniji, pa onda mješoviti, obveznički pa novčani. Poznam par likova koji su uložili uglavnom u dioničke fondove i prosječni mjesečni prihod im se kreće oko 5%. A takvu kamatu ti ne može dati nijedna banka.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2007., 13:28   #4
Thoroughbred B
Premium
Moj komp
 
Thoroughbred B's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: RI
Postovi: 4,905
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Kod fondova imaš prilično jednostavnu formulu: veći rizik = veći prihod. Dionički su najrizičniji, pa onda mješoviti, obveznički pa novčani. Poznam par likova koji su uložili uglavnom u dioničke fondove i prosječni mjesečni prihod im se kreće oko 5%. A takvu kamatu ti ne može dati nijedna banka.
Ako je ulog manji od 50 000eu,da...kad ti dođeš u banku s stotkom ili 200 000eu da vidiš kako daju kamatu iako to ni u ludilu nikada nebi napravio
__________________
Thoroughbred B je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2007., 13:41   #5
TomG
®
 
TomG's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Munich
Postovi: 2,197
Talking

Citiraj:
Autor Thoroughbred B Pregled postova
Ako je ulog manji od 50 000eu,da...kad ti dođeš u banku s stotkom ili 200 000eu da vidiš kako daju kamatu iako to ni u ludilu nikada nebi napravio
točno zboriš,kad ti njima dodjes s takim nocima oni najsretniji...
TomG je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2007., 14:54   #6
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
zato uplatis u zivotno, i za 15 god imas jako jako velku kamatu
jed2i je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2007., 15:14   #7
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,267
Citiraj:
Autor jed2i Pregled postova
zato uplatis u zivotno, i za 15 god imas jako jako velku kamatu
Nažalost, baš i nije tako. Za 15g. dobio sam oko 32% kamata. A neki fondovi imaju preko 50% dobiti u ovoj godini. Jest da si osiguran od nesreća, ali ako te interesira samo lova, fondovi su way to go.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2007., 15:41   #8
AuX
Premium
 
AuX's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 367
moj brat zeli neke pare uloziti u fondove. nesto vec je a nesto jos zeli. uglavnom ima kao koliko je on saznao dobar fond koji se zove prospectus
klikni tu
kaze moj brat da posluju oko preko 50% i to on misli na ovaj jugoistocna europa zato jer koliko je vidio u odnosu na neke druge koje prospectus nudi je stabilniji kolko tolko.
AuX je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2007., 15:56   #9
giga
Tlacitelj i neznalica
Moj komp
 
giga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,867
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Nažalost, baš i nije tako. Za 15g. dobio sam oko 32% kamata. A neki fondovi imaju preko 50% dobiti u ovoj godini. Jest da si osiguran od nesreća, ali ako te interesira samo lova, fondovi su way to go.
To je jako lose, 32% na 15god. Recimo da imas 10 000kn ti dobijes nakon 15 god recimo duplo,ovako od oka. A da tu lovu bacis u fond vec nakon prve godine imas 13 000-14 000,a nakon trece vec imas isto kao i u zivotnom nakon 15 god. Meni osobno je zivotno bez veze,ali svatko ima svoje misljenje, ako ti se nesto dogodi netko drugi dobije lovu,bezveze, a makon sto docekas tih 15-20god dobijes sicu. Da si te iste novce okrenuo u fonu dobio bi puno puno vise.

Sada su fondovi No.1,jer ti ne treba neko veliko znanje,malo ocjenis koliko su ti prihodi,koliko mozes izdvojiti,pogledas ulazno/izlazne naknade i odlucis se za jedan koji ti se cini u redu. Ako volis riskirati ulazi u dionicke ako si manje sklon riziku onda mjesoviti. Ili si napravis strategiju da jedni pokrivaju druge pa ulozis u vise fondova. Kada prerastes fondove,malo citas i gledas pa skocis u dionice...
__________________
Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.
giga je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2007., 19:45   #10
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ili zemeš životno na max. (recimo 30 godina) i za 15 godina digneš pare po kamati od 30... naravno prvih 2-3-4 godine si frula.

na 30 god ja na uloženih 11k€ dobijem 19k ili 20k€... s tim sad poslije ljeta idem pojačat malo policu.
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.08.2007., 10:04   #11
giga
Tlacitelj i neznalica
Moj komp
 
giga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,867
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ili zemeš životno na max. (recimo 30 godina) i za 15 godina digneš pare po kamati od 30... naravno prvih 2-3-4 godine si frula.

na 30 god ja na uloženih 11k€ dobijem 19k ili 20k€... s tim sad poslije ljeta idem pojačat malo policu.
Ako ulozis u fond svotu od 11k€ za cetiri-pet godine ces imati tu svotu od 19-20k€. Upravo tako prve tri cetiri godine si nigdje a pare su tamo u osiguranju i oni ih okrecu,a za to vrijeme u fondu vec imas te pare. Ali to ovisi o tebi jesi li sklon se izloziti riziku i profitirati za par godina ili radije pocekas dva tri puta vece vremensko razdoblje i lakse spavas i manje se zivciras.
__________________
Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.
giga je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2007., 20:16   #12
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
nisam uopće usporedbu uzimao sa fondom nego jednostavno nelogičnost uzimanja "oročene" životne... tipa na 5 godina.

uzmeš max. i koliko ide - ide (pod to mislim kako brzo nećeš dić policu za potrebe žene, djece, kuće etc.).

isto tako 11k€ odjednom ili na 4-5 godina mi je malo naučna fantastika pošto nemaju baš svi takav novac... da se razumijemo, da imam 10k€ brže sam u banci nego penzić pred mirovinu, ali nemam i stoga idem popit nekaj... bum i za sve tu u ovoj temi zveknuo jednu... i za pese i mačke doma.

nisam normalan
syss je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2007., 00:25   #13
Angelus
A mighty pirate!
 
Angelus's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 428
oke ironično ali imam iskustva u ovom...nebiste vjerovali...imam dionice u bikari i u podravki...a tek mi je 16

umro mi je stari i mislim pra pra djed nažalost pa je ostalo na meni..

eo ovako gle...godišnjim prihodima se neš obogatit...osim ako nisi veliki dioničar...to znam zbog podravke

navodno sad ima nekakav zakon da mali(ekstra mali) dioničari MORAJU prodati svoje dionice...to znam jer je nekakav veliki dioničar poslao nekakav,pazi ZAHTJEV za otkupljivanje dionica...na što je moja stara jasno se pobunila pa je na kraju od suda dobila info da mora prodat...neznam jer to samo kod bikare slučaj il..

inaće preprodavanjem dionica možeš dobit ali...ALI...riskantno...a za ulaganje se mora puno čekat...a rizik zavisi od iznosa kao što je vjerujem coconut rekao... više rizika=više para(u sretnom slučaju)

ja od svojih dionica od podravke(sitni dioničar ) dobivam 200-300 kuna godišnje...sister i stara isto jer svako ima isti iznos dionica...

eto to je to...ali opet ponavljam....sve što ja znam su informacije koje su mi bile NUŽNE....tako da ti nisam njuškao po tome i neznam puno
Angelus je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2007., 09:45   #14
giga
Tlacitelj i neznalica
Moj komp
 
giga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,867
A ni ja bas ne znam puno,ali ista stvar je dosla i mom starom pa je morao prodati dionice Duhana. Isto tako dode zahtjev i tu ne mozes nista napraviti osim prodati.
Ali sto se tice dionica tu se trebas puno "igrati" i mjenjati one koje ti ne donose dobit. Evo ti npr. mozes prodati te dionice i kupiti dionice HT-a kada bude IPO u 9 mjesecu. Ovo navodim kao primjer ne kao nagovor. Hocem reci da ako dionica nema perspektive da joj raste vrijednost onda ju mozes prodati i uzeti drugu,a tih 200-300kn sta dobijes su dividente,bar mislim,neka me ispravi netko ako grijesim.
__________________
Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.
giga je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2007., 19:17   #15
giga
Tlacitelj i neznalica
Moj komp
 
giga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,867
Ima li tko namjeru kupovati dionice HT-a kada izadu na IPO?
__________________
Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.
giga je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2007., 23:34   #16
evil992
Silent member
Moj komp
 
evil992's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Varaždin || Pitomača
Postovi: 182
Citiraj:
Autor giga Pregled postova
Ima li tko namjeru kupovati dionice HT-a kada izadu na IPO?
moji starci

neznam el si kupil dionice ine (ak nisi trebal si) sad za nekoliko mjeseci inini djelatnici ce dobit ponudu dionca tak ak poznas nekoga ko dela u ini reci mu da ti proba kupit dionice...
evil992 je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2007., 23:48   #17
elvis again
In the ghetto
Moj komp
 
elvis again's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Sveta Nedelja (Zagreb)
Postovi: 1,942
Evo ja sam skupl nesto novaca i umjesto da ih pojedem i zapijem ko inace ubo sam udio u PBZ Equity fondu. Svotica je mala ali od 9.7.2007 iznos mi se povecal za 3.nesto % i ja zadovoljan neka se kiseli. Iako mi je vec odavno u glavi dionica THT-a, koje cu i kupit kad prodaja pocne. Inace ni ja inisam znao nista o fondovima do prije cca mjesec dana al polako se pocnes informirati i sve sjedne. Ugl. poanta je da nisam htio da mi novci samo tako bespomocno stoje u banci. Tko sam i reko: Idite i mnozite se :-)
__________________
AMD Ryzen™ 5 3600X,Arctic Freezer A35,Kingston FURY DIMM 32 GB DDR4-3200 Kit,Gigabyte B550M AORUS PRO-P,Gigabyte 1TB, M.2 2280, NVMe 1.3 PCI-Express 3.0 x4,INNO3D GeForce RTX 3080 X3 OC LHR, 10240 MB GDDR6X,Fractal Design Meshify 2 Compact Lite White TG Clear,Corsair RM650x (2021) 650W, HPX27i 27" monitor
elvis again je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2007., 11:34   #18
giga
Tlacitelj i neznalica
Moj komp
 
giga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,867
Citiraj:
Autor elvis again Pregled postova
Evo ja sam skupl nesto novaca i umjesto da ih pojedem i zapijem ko inace ubo sam udio u PBZ Equity fondu. Svotica je mala ali od 9.7.2007 iznos mi se povecal za 3.nesto % i ja zadovoljan neka se kiseli. Iako mi je vec odavno u glavi dionica THT-a, koje cu i kupit kad prodaja pocne. Inace ni ja inisam znao nista o fondovima do prije cca mjesec dana al polako se pocnes informirati i sve sjedne. Ugl. poanta je da nisam htio da mi novci samo tako bespomocno stoje u banci. Tko sam i reko: Idite i mnozite se :-)
Tako sam i ja poceo prije dva tri mjeseca. Prvo je bilo ma hebes fond svi su isti,bar su mi tako pricali,pa stavio pare u Erste Balanced(ne zalim),ali sam onda malo poceo citati forume i knjige pa vidim da se tu da dosta toga okrenuti i sa fondovima, a i sa dionicama. Prije sam mislio da je to samo za velike igrace. Ali i nije bas tako.

@Evil992 a ne znam nikoga,ali to sada i vise nije tako atraktivno na kratko vrijeme to su sada dionice za duze vrijeme.

Ja bi HT drzao kratko i rijesio se toga.Moram stan kupiti pa...
__________________
Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.
giga je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2007., 11:49   #19
Slow
Premium
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 332
Ja sam ti bio u Prospectusu JIE nekih mjesec i nesto dana i usput malo lutao po forumima,gledao sta skvadra pise,povukao lovu iz fonda i ulozio sa sve u jednu dionicu koju,ako sve bode po ocekivanju,mislim drzati barem 3-4 godine.Sad sam jos uzeo jednu drugu koju cu prodati cca. za godinu dana i izaci sa zaradom(treba mi lova za auto).
U HT necu ici jer nece biti tako velika zarada kao na INI pa sa odustao od te opcije,ali mozda odem kad bude IPO HEP-a jer mislim da je to super dionica(barem za sada).

Btw. Jel ima netko ''Inteligentni investitor'' ili sl. knjige za posuditi da se malo obrazujem?
Slow je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2007., 12:43   #20
evil992
Silent member
Moj komp
 
evil992's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Varaždin || Pitomača
Postovi: 182
Citiraj:
Autor giga Pregled postova
@Evil992 a ne znam nikoga,ali to sada i vise nije tako atraktivno na kratko vrijeme to su sada dionice za duze vrijeme.

Ja bi HT drzao kratko i rijesio se toga.Moram stan kupiti pa...
moram reci da se neslazem jer radnici budu dobili ponudu po cijeni oko 1100-1400 kn a trzisna vrijednost je oko 3000
to je zarada preko noci...
evil992 je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2007., 12:57   #21
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,267
Aureus Equity - 5 mjeseci, 21 dan = 28,60%

Imam INU pa HT neću kupovati. I da imam love ne bi kupio. U Njemačkoj je prije par godina T-Com izdao dionice - u roku od 3 mjeseca pale su na 30% vrijednosti.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2007., 13:14   #22
giga
Tlacitelj i neznalica
Moj komp
 
giga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,867
Citiraj:
Autor evil992 Pregled postova
moram reci da se neslazem jer radnici budu dobili ponudu po cijeni oko 1100-1400 kn a trzisna vrijednost je oko 3000
to je zarada preko noci...
Uuuu,to nisam znao da ce dobivati po toj cijeni...to je vec opcija za razmisliti. Hvala na informaciji.

@coconut
Znam...ali kod nas je malo drukcija situacija.

@slow
ja sam ju rezervirao u knjiznici,ali sam tek 4. po redu tako da ju jos nemam.
Cujem da je ok bogat otac,siromasan otac,da se i tamo ima sta procitati.

Ima li tko iz Rijeke neku od te dvije knjige za posuditi na pola ure?
__________________
Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.
giga je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2007., 21:03   #23
evil992
Silent member
Moj komp
 
evil992's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Varaždin || Pitomača
Postovi: 182
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Aureus Equity - 5 mjeseci, 21 dan = 28,60%

Imam INU pa HT neću kupovati. I da imam love ne bi kupio. U Njemačkoj je prije par godina T-Com izdao dionice - u roku od 3 mjeseca pale su na 30% vrijednosti.
jbg to je rizik ko i sve dionice... recimo u slovackoj ili polskoj nesjecam se vise je bila javna ponuda dionica naftne kompanije ljudi nakupuvali dionice kad ono pad oko 40% jest da su te dionice ubrzo pocele rasti ali nikad nisu dostigle pocetnu vrijednost...
evil992 je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2007., 18:39   #24
giga
Tlacitelj i neznalica
Moj komp
 
giga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,867
Je li netko bio pametniji od mene pa je kupio nesto dionica Magme? I naravno rijesio ih se dok je trebalo.
__________________
Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.
giga je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2007., 13:37   #25
LouisCyphere
Premium
Moj komp
 
LouisCyphere's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Sl.Brod
Postovi: 270
Kod mene u firmi je rulja masovno kupovala dionice iz BIH. Najvise su isle dionice rafinerije BB (RNAF) i invest fond Bijeljina (INVP)...i koliko vidim dosta su zaradili do proslog mjeseca...
...imam par dionica INVP-a.
LouisCyphere je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2007., 13:57   #26
Thoroughbred B
Premium
Moj komp
 
Thoroughbred B's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: RI
Postovi: 4,905
samo "odabrani" zarađuju na dionicama,pogotovo Ine,Magme,HT-a,Plive...i ostalih
__________________
Thoroughbred B je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2007., 15:50   #27
giga
Tlacitelj i neznalica
Moj komp
 
giga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,867
Na dionicama HT-a jos ne zaraduju,ali hoce....
Zbog Magme jos lupam glavom,ali sam novi u svemu tome pa nisam htjeo zuriti,e pa sada neka mi je...
__________________
Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.
giga je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2007., 16:06   #28
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
I-Stock fond, čisti zicer
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2007., 16:37   #29
giga
Tlacitelj i neznalica
Moj komp
 
giga's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,867
Citiraj:
Autor nick praskaton Pregled postova
I-Stock fond, čisti zicer
Argumente ne vidim bas...
__________________
Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.
giga je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2007., 17:01   #30
nathan
IT Consultant
Moj komp
 
nathan's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Geneva, Petit-Lancy / Zagreb , Dubrava
Postovi: 323
novcani fondovi su frula nakon 01.01.2008, ako imate koga u bankama od poznatih slobodno provjerite, tako da se do tada svu lovicu treba izvuc van iz fondova...


e sad ima neka caka s ulaganjem u investicijske fondove u srbiji, jer je tamo trziste kao kod nas prije 4-5 godina, dakle u procvatu, cim dobijem malo tocnije informacije, javim...

ja u glavnom vrtim oko 20000kn u PBZ global fonu, do sada sam nakon manje od godine dana u debelom plusu, i dakako udjele mogu u bilo kojem trenutku prodati online, i izvuci lovu na vrijeme
__________________
"All we have to decide is what to do with the time that is given us" J.R.R. Tolkien
nathan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na