Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.07.2014., 17:11   #1
Ati freak
aka Striko
Moj komp
 
Ati freak's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapina
Postovi: 1,669
hmm, upit za produžni USB kabel.

Poz,

Ovako imam jedno pitanje, pa ako bi mi tko znao pomoci bilo bi super.

Planiram kupiti 3-5 Metara produžni USB kabel muško - ženski , na koji bi spojio tipkovnicu Logitech G15 + MX 518 + 2 Kontrolera, svrha je da ne moram svaki puta navlačiti komp do TVa kad bi htio Fifu odigrati s frendom .

Koja bi mi bila najbolja opcija za to sa produžnim USB kablom i USB hubom?

Jel bi ovo bilo ok ? http://www.ebay.com/itm/10ft-3M-USB-...item5b03297ee9

+ neki hub?

Znaci trebam produžni USB sa hubom na barem 3 metra duljine, može i 5 ako ne utjece na struju ili neš drugo . Nisam expert za to

i kako bi to sve složio da ne dobivam poruku da ce raditi na usb 1.1 a ne 2.0 ?

Hvala unaprijed .
__________________
Pošten trgovac : 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10, 11 , 12 , 13 , 14, 15, 16 .
Ati freak je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2014., 18:21   #2
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Nazovi ljude iz Chipoteka i pitaj. Oni imaju svih vrsta kabela i ljudi to tamo često kupuju tako da sigurno znaju šta ti treba.

P.S. Reci im da bi naručio preko neta prije nego ih pitaš za savjet da ne misle da uzalud troše vrijeme na tipa koji nije kupac, ali možeš kabele uzeti i kod njih.

Ja kao produžne koristim isključivo one plave USB 3.0 jer mi je super njihova boja, a i moraju po nekoj logici biti bolji za budućnost od USB 2.0 kabela.

HUB uvijek uzmi onaj koji se pika u struju da izbjegneš eventualne komplikacije.
__________________
I LIKE TO WALK ALONG THE BEACH WITH A RAGING HARD ON. IT'S FUNNY TO SEE THE REACTIONS.

The Man je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.07.2014., 18:46   #3
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Na 5m i više od jednog uređaja nebi bilo loše gledati usb hub sa dodatnim napajanjem
(ono 220V u zid).
Ako ti treba više od 5m, diy rješenje je utp kabel, za svaku vod iz usb kabela,
upariš dvije žice iz utpa, a možeš i probat sa tri za struju, i po jedna za data vodove.
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2014., 19:25   #4
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Zasto ne kupis neki logitech wireless mis i tipkovnicu za 200kn?
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2014., 19:43   #5
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Zato što je striko 'stari' hejter bežične periferije

Da ne budem off, preko usb-a je gotovo neizvedivo 'produživanje' kablom na više od 5m, zbog same filozofije izrade usb kablova i malog napona koji ide kroz, dakle na tvojih '3-5m' je moguće, ali preporuka također ide kako je netko već napisao, obavezno hub sa ext.napajanjem, pogotovo zato što ti hoćeš spajat gamepade na tu šemu.
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2014., 19:45   #6
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Konzerva. :P Preporodio sam se otkad sam bez zica. Zivio logitech i bjesne panasonic baterije. Punim ih jednom godisnje
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2014., 20:35   #7
Ati freak
aka Striko
Moj komp
 
Ati freak's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapina
Postovi: 1,669
Ne trebaju mi bežični, za to što jednom u 1-2 tjedna odigramo nešto mi jednostavno nije potrebno. A i ne volim sve šta je bežično osim mobitela

Naručio sam 3M usb 2.0 male- female produžni + 7x USB 2.0 HUB sa adpterom.
__________________
Pošten trgovac : 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10, 11 , 12 , 13 , 14, 15, 16 .
Ati freak je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2014., 09:39   #8
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Itekako je moguće preko 5m. Ja imam 8m i to radi, produžio sam obični USB kabel sa UTP-om, cvikcange, lemilica i par minuta posla.

Vidio sam gore savjet za spajanje po 2 parice - ne tako jednostavno. + i - (data) se moraju uzeti po jedna iz TWISTED para, da se smanji međusobni utjecaj, napajanje može po jedna parica + i jedna -. Kad sam imao po jednu paricu na jednu žicu i za data znalo je biti problema u nekim čudnim situacijama. Alternativno, kupi se ovakvo nešto pa produljuj koliko hoćeš: http://www.dx.com/p/usb-cable-via-rj...et-pair-123484
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2015., 22:34   #9
walentkane69
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2015
Lokacija: silent hill
Postovi: 1
Može pojašnjenje koju si na koju žicu spojio dok si spajao usb na utp?
walentkane69 je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2015., 14:25   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
Svojevremeno sam napravio sliku spajanja i sad je ne mogu naći
na netu ćeš naći svakakve varijante, ova je ispravna, evo u txt obliku:

USB - UTP - USB
+5V - nar i smeđa - +5V
- data - zel/bij i pla/bij - - data
+ data - zel i pla - + data
gnd - nar/bij i smeđa/bij - gnd

na ovaj način su žice poduplane što smanjuje otpor / pad napona + data signal je u parici (zapravo 2) što sprječava errore koje spominje kolega.

Evo ponešto pojednostavljena varijanta gdje je data samo u jednoj (zelenoj) parici, a gnd je čak na dvije parice > http://1.bp.blogspot.com/-qOmZ6XHmXG...b-extender.jpg

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 09.08.2015. u 14:32.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.08.2015., 14:39   #11
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
ja sam svojevremeno zbog nekog projekta pokusao DIY tih utp extendera medjutim nijedan nije radio, sad me opet nikky bacas na ideju da probam po tvom receptu hmm..
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2015., 14:43   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
Probaj pa vidi, mada dosta ovisi kakva je oprema sa jedne i druge strane + dužina.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2016., 10:50   #13
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,140
bok,

da ne otvaram novu temu. znači imam usb gamepad koji ima prekratak usb kabel, i sada želim produžiti kabel.

koliko vidim mogu produžiti kabel s utp kabelom ?
dovoljno je zalemiti žičice ?

to bu onda radilo na kablu duljine 6 metara ?
ne kužim zakaj kod usb kabela ne radi, a s utp kabelom radi ?

hvala
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2016., 11:21   #14
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,266
Kupi brand name usb kabel pa nećeš imati problema. Imao sam ja 5m usb kabel za printer i nisam imao problema, ali je koštao.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2016., 12:14   #15
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,140
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Kupi brand name usb kabel pa nećeš imati problema. Imao sam ja 5m usb kabel za printer i nisam imao problema, ali je koštao.
to mi je zadnja solucija...
da sad kupujem skupi usb kabel koji će biti skuplji nego gamepad...

zato me zanima ovo s utp kabelom
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2016., 12:18   #16
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
USB standard je fino rečeno drek, nekakav maximum je kabel 5M, često su orig. kabeli sa kriminalno tankim žičicama, ...

Kada se napravi modifikacija sa mrežnim kabelom "to radi" jer mrežni kabel ima bitno deblje žice + su precizno zamotane da se spriječe smetnje, ...

Napravi DIY modifikaciju sa mrežnim kabelom, neka je (ukupno) 5M dužine, a sve skupa bitno jeftinije od plaćanja bezobrazno skupih kabela.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2016., 14:15   #17
CheCola
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 371
ja imam 10m kabel sa usb hubom i zasebnim napajanjem, inače FF na xbox gamepadu ne šljaka i zblesira se kontroler, bez FF-a radi bez problema, e sad drugi par opanaka je kaj je kabel bio 180+ kn
__________________
CheCola je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2016., 16:56   #18
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Zaboravi. Dignuo topik a ja već daavno odgovorio na njega, mogu se samo ponovno citirati

Zadnje izmijenjeno od: Dac. 14.12.2016. u 17:02.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2016., 17:32   #19
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
USB2 po standardu za brzinu od preko 400Mbps nesmije ukupno biti duži od 5m , dakle orginal kabal + produžni USB kabal. Preko te dužine kašnjenje signala preko određenih nS uguši komunikaciju (wikipedija ima lipo objašnjenje koliko se sjećam).
Zamjena tankih USB kablova sa debljim se radi samo radi eventualnih padova napona +5V ukoliko npr. HDD , game-pad ili wifi adapter zahtjevaju veću radnu struju.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2016., 19:16   #20
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
Pa zato sam i napisao da je cijeli standard blago rečeno smetje.
U karijeri sam imao par situacija da printer (razni proizvođači / modeli) nije htio raditi na std dobavljivom (šroteks) kabelu od 3 M, šta kažeš pucala komunikacija.
Trebalo je nabaviti super - duper - skupi kabel od 3 M sa kojim je radilo.
Sad se ne sjećam cijene, al ukratko pljačka.

Ovaj DIY sa mrežnim kabelom pomaže za oba problema, pad napona i kašnjenje / pucanje komunikacije, baš zbog toga jer su žice deblje i precizno umotane.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2016., 20:27   #21
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
sorry Nikky.... ja sam matori po sjećanju napisao ali se odnosilo na max brzinu standarda USB 2.0 od 480Mbps bakrenim vodičem (bez obzira na upredenost) jer brzina elektrona kroz vodič ograničava na max 5m . Nemoj se čuditi jer baš i nisam sa engleskim na "ti"

"USB 2.0 provides for a maximum cable length of 5 meters for devices running at high speed (480 Mbit/s). The primary reason for this limit is the maximum allowed round-trip delay of about 1.5 μs. If USB host commands are unanswered by the USB device within the allowed time, the host considers the command lost. When adding USB device response time, delays from the maximum number of hubs added to the delays from connecting cables, the maximum acceptable delay per cable amounts to 26 ns. The USB 2.0 specification requires that cable delay be less than 5.2 ns per meter (192000 km/s, which is close to the maximum achievable transmission speed for standard copper wire). "

https://en.wikipedia.org/wiki/USB#Cabling
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2016., 23:05   #22
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,479
OK, tis matori po sjećanju a ja po godinama

Znam šta stoji u toj definiciji i samo dokazuje smetje od gotovo nametnutog standarda.
Evo jedna slična rasprava > http://electronics.stackexchange.com...t-cable-length
Osnovna "ideologija" oko usb - a je opisana ovdje:
"USB was designed to replace various PC perhiperal interfaces including things like keyboards and mice. The priorities included low cost, low power consumption and passing high priority traffic with low latency. Support for long cable lengths was not a priority."
Trebalo je "ubit" serial port koji je kompliciran (da budem fin) odr. pacijentima.

That's it
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2016., 08:54   #23
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Twisted pair je sa razlogom takav, nije po USB standardu ali rješava probleme koji se javljaju na većoj duljini kabela. Zato na internetima ima ljudi koji su i na neočekivano velikim duljinama kabela dobili normalnu povezanost. A ovdje govorimo o gamepadima i sličnome, nije ni bitno da radi na maksimalnoj i zapravo teoretskoj brzini. Kao što je i ta duljina teoretska - baš zgodnih 5 m.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2016., 10:26   #24
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Dac nisam govorio o teoretskoj več fizikalnoj brzini elektrona kroz bakreni vodič od 5,2nS po metru a usb2 standard dozvoljava max 26nS....to me prije 5-6 godina kad sam to čitao ograničilo na 5m , samo zaboravio sam da se to odnosi za max brzinu od 480Mbps.

Nykky ...sjećanje bi mi sigurno bilo bolje da nisu i godine u pitanju
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2021., 23:46   #25
Xyster
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Svojevremeno sam napravio sliku spajanja i sad je ne mogu naći
na netu ćeš naći svakakve varijante, ova je ispravna, evo u txt obliku:

USB - UTP - USB
+5V - nar i smeđa - +5V
- data - zel/bij i pla/bij - - data
+ data - zel i pla - + data
gnd - nar/bij i smeđa/bij - gnd

na ovaj način su žice poduplane što smanjuje otpor / pad napona + data signal je u parici (zapravo 2) što sprječava errore koje spominje kolega.

Evo ponešto pojednostavljena varijanta gdje je data samo u jednoj (zelenoj) parici, a gnd je čak na dvije parice > http://1.bp.blogspot.com/-qOmZ6XHmXG...b-extender.jpg

Pozdrav,
isprike na dizanju stare teme, no radio sam prema uputama ovdje, no rezultati koje sam dobio nisu zadovoljavajući.

Ukratko, povezao sam dvije USB zidne utičnice (iz Modul serije od TEM-a - https://zd-elpro.hr/proizvod/uticnic...-modul-bijela/) sa UTP CAT6 kabelom duljine oko 1.5m.

U jednu utičnicu sam spojio USB flash drive, a u drugu USB kabel (dugačak 1 m) sa druge strane spojen na laptop.

Laptop ispravno prepoznaje USB Flash Drive, te uredno vidim i mogu se kretati po direktorijima i datotekama na USB Flash Driveu.
Također mogu kopirati manji file sa USB Flash Drivea na laptop.
No kada probam kopirati direktoriji sa nekoliko desetaka fileova, velik par stotina MB, nakon sekundu ili dvije kopiranja, te prenesenih nekoliko MB, kopiranje stane i više ne reagira (ne mogu ga obustaviti ili išta), te jedino što mogu je kabel iskopčati iz laptopa kada bi prozor za prijenos nestao.

Ima li netko ideju na temelju ovoga što bi mogao biti problem?

Zahvaljujem se unaprijed na pomoći i savjetu.
Xyster je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 00:02   #26
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,135
USB 2.0 ide do 5 m , USB 3.0 do 3 m ... ide i preko al se onda moraju koristiti pojacivaci i svašta.

Citiraj:
USB 3.0 boasts 4.8 Gbits/s as long as your cable is within the (approximate) 3 meter threshold. Anything longer and the full speed is not guaranteed.

The length limitation is a small step down from USB 2.0's 5 meters. For greater distances there are USB hubs or special signal extender cable.
Probaj spojit USB Flash Drive direktno na loptop da eliminiraš sam USB pa cemo onda dalje.
__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 00:12   #27
Xyster
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Citiraj:
Autor Blue Spirit Pregled postova
USB 2.0 ide do 5 m , USB 3.0 do 3 m ... ide i preko al se onda moraju koristiti pojacivaci i svašta.



Probaj spojit USB Flash Drive direktno na loptop da eliminiraš sam USB pa cemo onda dalje.



Probao sam direktno spojiti USB Flash Drive, te tu nema problema.
Radi se inače o USB 2.0.


Usto sam se još sjetio kada sam spajao ove USB utičnice, da su one imale 5 konektora:



+5V
-data
+data
gnd
shield


Ovaj peti konektor "shield" sam ostavio odspojen, kako se ovdje u uputama nije spominjao.
Xyster je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 00:42   #28
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,135
Cudno ...

Daj malo bolje to objasni , kako si spojio 2 uticnice nisam te skužio ... daj skiciraj to malo sa donjim slikama:



Citiraj:
Autor Xyster Pregled postova
povezao sam dvije USB zidne utičnice sa UTP CAT6 kabelom duljine oko 1.5m.

U jednu utičnicu sam spojio USB flash drive, a u drugu USB kabel (dugačak 1 m) sa druge strane spojen na laptop.
Ovako si napravio ili ?

__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977

Zadnje izmijenjeno od: Blue Spirit. 15.04.2021. u 01:23.
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 08:48   #29
Xyster
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Citiraj:
Autor Blue Spirit Pregled postova
Cudno ...

Daj malo bolje to objasni , kako si spojio 2 uticnice nisam te skužio ... daj skiciraj to malo sa donjim slikama:





Ovako si napravio ili ?


Ovako kao na drugoj slici.
Xyster je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 18:30   #30
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,135
USB signal integrity.

Nešto je loše ... spojevi opcenito ili ako si lemio ili pak dio USB / UTP kabla ili jednostavno dužina vrag ce ga znati.

Šta god to bilo, ne bih to koristio dok god to ne riješiš.

Žao bi mi bilo kvalitetnog USB SSD stick-a nego tog cijelog USB setapa tj. te 2 uticnice i 2 kabla.

Ono što bih napravio / probao je uzeo ovaj kabl (sam si odredi da ti treba 2 ili 3 m) i cviknuo ženski dio te zalemio njega na uticnicu a muški USB dio spoji na laptop.

Nisi napisao / SLIKAO kako si spajao UTP kabl i dal si ga lemio kao na gornjoj Nikijevoj slici ... jer nisam uspio naci straznji dio od te uticnice kako se sve spaja i kakvi su i dal uopce ima ikakvih konektora s nje odozada.

__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977

Zadnje izmijenjeno od: Blue Spirit. 15.04.2021. u 18:46.
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na