Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.06.2009., 15:58   #1
bano007
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 52
Mreža od 50 računala bez servera??

Evo kao iz naslova vidite o čem se radi... imamo 50tak računla bez servera... povezena preko switcheva na net preko adsl-a.

Sad me zanima koji je najoptimlaniji način i što se prvo preporuča za ugradnju od servera i na koja mjesta... osobno me muči filter između računala i neta?!?!

Ako postoji tko da mi predloži neko rješenje što bi bilo dobro za uvesti i što jeftinije?!?! Može i firma dapače možda napravimo neku suradnju?!

Pozz
bano007 je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2009., 18:43   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Ako treba samo filtracija onda digni linux proxy na nekoj kanti sa 2 mrežne. Postoje free distre baš za tako nešto.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.06.2009., 19:29   #3
Hawk-55555
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Metković
Postovi: 145
stavi mikrotik na neki malo jaci kompjuter,.. 300-400 kn ti je os na kartici i mozes na mikrotiku staviti filtere za spam i na kompjutere avg ,.. tako je kod mene internet
Hawk-55555 je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2009., 19:33   #4
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor bano007 Pregled postova
Evo kao iz naslova vidite o čem se radi... imamo 50tak računla bez servera... povezena preko switcheva na net preko adsl-a.

Sad me zanima koji je najoptimlaniji način i što se prvo preporuča za ugradnju od servera i na koja mjesta... osobno me muči filter između računala i neta?!?!
50 masina i DSL? Cudi me da to uopce radi bez nekog kvalitetnijeg QoS-a, sve i da imate 20MBita vezu od T-Cuma...

Imas kakvu topologiju i malo vise detalja?

Citiraj:
Ako postoji tko da mi predloži neko rješenje što bi bilo dobro za uvesti i što jeftinije?!?! Može i firma dapače možda napravimo neku suradnju?!
Lokacija, kontakt?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2009., 20:48   #5
bano007
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 52
Citiraj:
Autor Hawk-55555 Pregled postova
stavi mikrotik na neki malo jaci kompjuter,.. 300-400 kn ti je os na kartici i mozes na mikrotiku staviti filtere za spam i na kompjutere avg ,.. tako je kod mene internet
Moze malo detalja koji mikrotik... na koji nacin?!?! Ako nije problem?
bano007 je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2009., 20:56   #6
bano007
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 52
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
50 masina i DSL? Cudi me da to uopce radi bez nekog kvalitetnijeg QoS-a, sve i da imate 20MBita vezu od T-Cuma...

Imas kakvu topologiju i malo vise detalja?

Lokacija, kontakt?
Radi nekim čudom... pod kraj radnog vremena dok ih je više na netu malo šteka ali radi. Recimo da oko 20tak zaposlenik koristi internet majo jače, a drugih 30tak i ne baš, ono osnovno vecernji isl. Imamo tri switcha i kompovi povezani svi na istom nivou, na jedan router na net.

Razmisljao sam uzeti windows server 2008 s file serverom i backup diskovljem i postaviti domenu, ali s orginalnim licencama (priprema za Document Management System) za sve korisnike i administriranjem od neke firme malo mi se podigla cifra i ne prolazi buđet.
Posalji mail na PM mozda s nekim savjetom... mozemo se cuti... lokacija Čakovec.

U linux se ne kuzim previse, ali ovo bi pokusao, jedna masina dvije mrezne kartice dobar tutorial

Za početak koji linux preporučate?!?! koji ima easy to use sa GUI mrežni support

Imam jedan celeron 2.4ghz 512mb viška bude dobro za filter neta?!!?

pozz i thx
bano007 je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2009., 23:12   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Evo probaj nešto od ovog:
Zeroshell
ClarkConnect
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2009., 08:54   #8
Antonic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: International
Postovi: 216
Sve zavisi sta ti treba...
Clarkconnect koji je naveden u postu gore ti je kompletan linux OS koji je namijenjen upravo onome sta ti treba... dakle njega ces instalirat na jedno od racunala i sluzit ce ti kao izlaz na internet a ima dosta opcija i prilicno je jednostavan za podesavanje. Btw imas 2 verzije (mukte i ona koja se placa ofc )
Mikrotik koji se spominje ti je router koji mozes kupit kao takav sa boardom odnosno gotov proizvod preko kojeg ces spojit mrezu ili ga instalirat na neki od racunala takodjer kao OS, a sluzit ce slicno kao i CC iz prvog primjera. Po meni ce ti bit dovoljan CC jer ako ste dosada radili bez icega ovo ce bit velik korak za vasu firmu, a malen za onoga ko se kuzi u racunala i ima malo volje za procitat manual .

Ako ipak zelite Mikrotik onda bi savjetova nekoga ko se time bavi da vam to posredi.

Win servere zaobidji u sirokom luku ako ne mislis pljunit malo zesce pare, a mislin da za to kod tebe nema nikakvog razloga.

Pozz
__________________
Obalo sunčana ti moj si cijeli svijet...
Antonic je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2009., 11:02   #9
mahoona
Premium
Moj komp
 
mahoona's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 284
Neovisno o postavljenom pitanju koje se tiče izlaza na net za 50-ak računala, ne znam kako imate riješeno managiranje svih tih računala, to je već ozbiljniji broj i osobno mislim da u paketu sa rješenjem izlaza na net ozbiljno razmislite o podizanju lokalne domene u firmi. Možete ići na čisto MS rješenje (više novaca) ili na kombinaciju MS/Linux (manje novaca). Inicijalno to je izdatak, ali osoba/e koje brinu o administraciji sustava znat će cijeniti takvo rješenje, a mogućnost skalabilnosti cijelog sustava otvara razne kombinacije za budućnost i rast firme, a to cijeni management. Svi vjerujemo u bolje sutra
mahoona je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2009., 11:35   #10
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
Win servere zaobidji u sirokom luku ako ne mislis pljunit malo zesce pare, a mislin da za to kod tebe nema nikakvog razloga.
Svejedno me iznenadilo da nisu na domeni(a i DSL).
Dobro da tu išta radi…
thopok je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.06.2009., 11:57   #11
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Ili razmisli o m0n0wall ili ipcop. Testiraj ta dva zajedno sa onima od Nicky-a pa odluči. Osobno sam sa ClarkConnectom vrlo zadovoljan, sve se da pohvatati i posložiti unutar tjedan dana max.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2009., 14:20   #12
bano007
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 52
Citiraj:
Autor mahoona Pregled postova
Neovisno o postavljenom pitanju koje se tiče izlaza na net za 50-ak računala, ne znam kako imate riješeno managiranje svih tih računala, to je već ozbiljniji broj i osobno mislim da u paketu sa rješenjem izlaza na net ozbiljno razmislite o podizanju lokalne domene u firmi. Možete ići na čisto MS rješenje (više novaca) ili na kombinaciju MS/Linux (manje novaca). Inicijalno to je izdatak, ali osoba/e koje brinu o administraciji sustava znat će cijeniti takvo rješenje, a mogućnost skalabilnosti cijelog sustava otvara razne kombinacije za budućnost i rast firme, a to cijeni management. Svi vjerujemo u bolje sutra
slazem se u potpunosti s ovim gore spomenutim, win rjesenje mi je nekako naj pristupacnije, ali kosta... ima dosta skrivenih troskova koje u startu ne vidim, ali linux definitivno bi bio zanimljiv....

poigrat cu se s cc...
bano007 je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2009., 15:57   #13
bano007
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 52
Citiraj:
Autor Antonic Pregled postova
Sve zavisi sta ti treba...
Clarkconnect koji je naveden u postu gore ti je kompletan linux OS koji je namijenjen upravo onome sta ti treba... dakle njega ces instalirat na jedno od racunala i sluzit ce ti kao izlaz na internet a ima dosta opcija i prilicno je jednostavan za podesavanje. Btw imas 2 verzije (mukte i ona koja se placa ofc )
Mikrotik koji se spominje ti je router koji mozes kupit kao takav sa boardom odnosno gotov proizvod preko kojeg ces spojit mrezu ili ga instalirat na neki od racunala takodjer kao OS, a sluzit ce slicno kao i CC iz prvog primjera. Po meni ce ti bit dovoljan CC jer ako ste dosada radili bez icega ovo ce bit velik korak za vasu firmu, a malen za onoga ko se kuzi u racunala i ima malo volje za procitat manual .

Ako ipak zelite Mikrotik onda bi savjetova nekoga ko se time bavi da vam to posredi.

Win servere zaobidji u sirokom luku ako ne mislis pljunit malo zesce pare, a mislin da za to kod tebe nema nikakvog razloga.

Pozz
Instalirao ClarkConnect i za probu stavi ona mrezu s dva kompa da vidim kak se ponaša... i za sad sve OK... čak je net prek njega automatski radio na jednom kompu na drugom baš i ne... skype je bio logiran a net ne radi (mislim da ima veze s DNS-om... trebal bi se igrati)

Jeli to dovoljno ili treba dodatni tweaking ili uključivanje nečega?!?!? Zanimljivo da je net odmah preko njega proradil na jednom kompu... pa mi je sumnjivo

Ako tko ima vremena da malo obajsni ClarkConnect koji mi se do sada cini vrlo zanimljiv i user friendly

Pozz
bano007 je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2009., 21:54   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Kao i kod drugih proxy rješenja, na svakom kompu "izad" istog trebaš podesit u IE, FF (ili bilo koji drugi program šta to ne vadi iz postavki za IE) proxy IP i port. Za ostalo help + manual + ClarkConnect forums.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2009., 09:51   #15
bano007
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 52
A da sve funkcionira kako treba... jel bi bio dovoljan router jedan na kao filter između neta i mreže i recimo jedan server koji bi vodio racuna o domenama i slicno, backup-u, pravima pristupa i slicno?!

Jedna stvar me zanimalo da li ovi gotovi routeri Mikrotik zadovoljavaju tu potrebu filtera između neta i korisnika... tj. dal je to isto kao i da na mašinu stavim taj mikrotik?!
Tipa:
Code:
codehttp://www.mikrotik-hrvatska.com/komplet-routerboard-450-450g-mini-router-p-379.html
Ako ne taj koji gotov router mikrotik preporucate za do 60tak korisnika??



Drugo daj postoji koji linux user friendly za postavljanje domena i prava nad njima i slicnih stvari, sharanih folder isl. ili j windows 2003 ili 2008 za to najbolje rjesenje???


THX

(sorry admin za prijasnje otvaranje teme)
bano007 je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2009., 11:24   #16
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,148
Ja nebi ni razmisljao o mikrotiku dok god imas ovih specijaliziranih alata za content filtering, proxy i ostalo...

Mikrotik je primarno router, kao takav nebi ga nazvao user frendly, barem ne starije verzije na kojima sam radio.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2009., 01:05   #17
boki_bl
Premium
Moj komp
 
boki_bl's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 61
Mi u firmi imamo 90-tak racunara koji rade u domenu.. daleko je lakse za administraciju da vodi racuna o svim tim racunarima nego da su postavljeni u workgrupi.. onda bi morali sve ici pjeske sto se tice pristupa podacima ,sigurnosti i ostalih stvari !

Vjerovali ili ne sto se interneta tice ista je stvar kao kod Banoo007 , ovih dana smo kolega i ja poceli raditi na tome da podignemo jos jedan linux server koji ce imati ulogu firewall-a , filtracije i potpune kontrole izmedju svih korisnika i interneta. Koristimo 2 provajdera jedan je rezervni u slucaju prekida primarnog..
boki_bl je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2009., 22:30   #18
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Znači meni je za mrežu od 50 računala, dosta jedno računalo koje bude server mreže na kojem bude clarkconnect? I sve ide prek njega?
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2009., 22:47   #19
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
preporuka:
1) jedna mašina (bezvezna kanta je dovoljna) s dvije mrežne kartice
2) zeroshell (na njemu uključiš DHCP i isključiš na svim ostalim AP-ovima, routerima, itd)
3) http://www.opendns.com/ kao DNS server (pomoću DHCP-a ga naguraš korisnicima kao primarni DNS server)
.... i to je to ... na opendns-u možeš blokirat pristup malicioznim stranicama, a pomoću zeroshella radit sve kaj ti treba za mrežu (dhcp, firewall, vpn, itd.)

btw, nema nikakve veze što ima 50 kompova i nema servera. server se ne stavlja "radi reda" ili zato što je broj korisnika velik, nego kad postoji potreba za nekim servisima (active directory, file server, itd).
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2009., 23:04   #20
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor horza Pregled postova
preporuka:
1) jedna mašina (bezvezna kanta je dovoljna) s dvije mrežne kartice
I na njemu wind ili clarkcon?
pardon, gore je zeroshell...joj joj
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2009., 23:11   #21
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Sto se tice routera, firewalla, dns-a itd itd ja preporucam slijedece rjesenje:
http://m0n0.ch/wall/

Zove se monowall, ako se dobro sjecam vrtim ga na PII300 masini sa 384 MB ram-a i to je overkill za monowall.
Prilicno se lako slaze preko web sucelja, samo u komp puknes 2 mrezne i amen.
Iz jedne mreze u switch, iz druge u router od tvog providera i amen

EDIT: ako su na tih 50 kompjutera dignuti Windowsi, definitivno preporucam ulaganje u Windows Server 2008. Pored Active Directorya dobivas mogucnost mreznog instaliranja OS-ova i programa, mozes imat managment updateova sa WSUS-om, sto nije zanemariva stavka, kad ti istovremeno 50 kompova vuce updateove s net-a, ovako ih povuces na server, pa oni vuku s njega. Opcenito, vecina server verzija poznatijih programa ti se odbija instalirati na obicne verzije Windowsa, tako da bi ja na tvome mjestu definitivno slozio i jedan Win Server, a za router, firewall i ostalo mozes koristit ovo sto sam ti gore napisao.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2009., 23:22   #22
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Mislim da tako i bude. Znači, neko solidno računalo, gore win2008 server i neke kao ovo kaj si ti naveo i to bude dovoljno za mrežu? a kaj je s onim nekim dodatnim uređajima za zabranu, filtraciju itd.dal treba i to nabavljati ili bude dovoljno ovo kaj sam navel, win2008 i m0n0
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2009., 00:36   #23
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
nego kad postoji potreba za nekim servisima (active directory, file server, itd)
Pa čudno je kako tu ne postoji...
Citiraj:
vecina server verzija poznatijih programa ti se odbija instalirati na obicne verzije Windowsa
I obrnuto.
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2009., 08:49   #24
bano007
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 52
Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
Mislim da tako i bude. Znači, neko solidno računalo, gore win2008 server i neke kao ovo kaj si ti naveo i to bude dovoljno za mrežu? a kaj je s onim nekim dodatnim uređajima za zabranu, filtraciju itd.dal treba i to nabavljati ili bude dovoljno ovo kaj sam navel, win2008 i m0n0
Slazem se s kolegom... znaci filter za net neko od linux rjesenja, a za ove ostale potrebe windows server 2003 ili 2008.

pitanje je sljedece, znam da win server 2008 kosta oko 10.000kn sa 5 licenca, ako ja imam 50 korisnika koliko klijentskih licenca bi trebao optimalno uzeti da sve funkcionira, za sad mi ne treba SQL ali bi se mogal ukazati potreba kroz par godina?!?!

Kako opće funkcioniraju te licence, dal se svi mogu logati na domenu bez problema i dal nema ispadanja ili slicnog??

Pozz
bano007 je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2009., 11:07   #25
Antonic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: International
Postovi: 216
Mislin da je neozbiljno nekome savjetovat ulaganje kakvo je ovo bez da se ispita jeli ono opravdano. Lipo je Horza reka radi cega se dize server. E pitanje je jeli mu to zbilja potrebno... Neke stvari se mogu vrlo elegantno rijesit i bez (pre)skupog win servera. Sta se tice cijena. Idu u paketima mislin od 5 komada i svaka licenca (ne paket) kosta oko 200kn. A sta se tice toga da mikrotik nije user friendly u odnosu na win server ti je best frend .
Ponovit cu. Ako ti je firma dosada funkcionirala bez ikakvog servera, citiram:

Citiraj:
osobno me muči filter između računala i neta?!?!

Ako postoji tko da mi predloži neko rješenje što bi bilo dobro za uvesti i što jeftinije?!?!
mislin da nema ama bas nikakvog smisla uvodit winserver.
__________________
Obalo sunčana ti moj si cijeli svijet...
Antonic je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2009., 12:52   #26
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Iskreno, ne znam kako mu je uopce funkcioniralo, print sharing vjerojatno preko nekog print servera pa dodavao na svakom stroju. Ako nema linux masinu, ili neki NAS, ne znam kako mu je radio i file sharing, jer mislim i da Vista i XP-i dozvoljavaju max 10 konekcija na stroj.

Windows Server omogucava deploy printera kroz Active Directory, tako da se obicni korisnik uopce ne mora brinut o dodavanju printera. Naravno tu je jos hrpa drugih stvari. Moje je misljenje, da ako je tih 50 strojeva na Windows mašinama, Windows Server je isplativo rješenje, ono što će utrošit na licence sigurno će mu se kroz vrijeme isplatit kroz lakšu administraciju.

Evo, ovdje imaš cijene, dosta su slične i kod nas:
http://www.microsoft.com/windowsserv...s/pricing.aspx
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2009., 22:01   #27
Hasta
Premium
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zg
Postovi: 118
U mojoj zgradi par se obitelji(mahom stariji ljudi) dogovorilo da će uzeti jedan ADSL priključak i malo surfati. Postoje tu neki specifični zahtjevi ali da ne gnjavim previše instalirao sam na jednu stariju mašinu Clark connect. Sve radi upravo kako je zamišljeno(web proxy, ACL, content filtering...) osim bandwith limita. Uredno u network=>bandwith složim da jedna od adresa iz LAN-a ima limit od 50kbita. Onda odem IE na toj adresi kojem je CC konfiguriran kao web proxy i gateway te idem sa t-com skinuti test datoteku od 10 MB i uredno dobijem brzinu od 1MB tj maksimalno koliko link može podnijeti. Imam verziju 4.3. Ima neko kakvu ideju zašto to ne radi?

PS
Šta koriste u Rijeci za besplatni pristup internetu tj. kakav software(microtik, Clarkconnect...)

Zadnje izmijenjeno od: Hasta. 25.08.2009. u 23:22.
Hasta je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2009., 14:00   #28
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
Onda odem IE na toj adresi kojem je CC konfiguriran kao web proxy i gateway te idem sa t-com skinuti test datoteku od 10 MB i uredno dobijem brzinu od 1MB tj maksimalno koliko link može podnijeti.
Pa u tom trenutku je samo jedan i aktivan, pa dobije sve?
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2009., 17:05   #29
Hasta
Premium
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Zg
Postovi: 118
A to znači tako radi? Ja sam mislio da limit vrijedi bez obzira na broj korisnika.
Hasta je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2009., 11:18   #30
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
Mislim da tako i bude. Znači, neko solidno računalo, gore win2008 server i neke kao ovo kaj si ti naveo i to bude dovoljno za mrežu? a kaj je s onim nekim dodatnim uređajima za zabranu, filtraciju itd.dal treba i to nabavljati ili bude dovoljno ovo kaj sam navel, win2008 i m0n0
Ne solidno računalo, već solidan server. Imaš odličnih stvari od IBMa. Što se OSa tiče, svakako razmisli i o Windows Small Business Server 2008. Za firmu s 50-ak računala, ovo je skroz kvalitetno rješenje.

Citiraj:
Autor Antonic Pregled postova
Ponovit cu. Ako ti je firma dosada funkcionirala bez ikakvog servera, citiram:
mislin da nema ama bas nikakvog smisla uvodit winserver.
Pitanje je kako je radila. I može li raditi kvalitetnije u nekom normalnije složenom okruženju. A ove stvari se nas ne tiču, već je ne njihovom managementu da ocijeni isplativost investicije.

Meni osobno se daleko isplativijim čini uložiti u infrastrukturu, servere, antivirusnu zaštitu i backup; nego voziti firmu logikom "ako smo mogli do sad ovako, možemo i dalje - kompjutere nam može popravljat susjedov mali". A onda kada jednom uleti kakav crv na mrežu nepatchiranih i nezaštićenih računala i firma stane na nekoliko dana, onda će bit' hvatanja za glavu.
Cataphract je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na