Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.12.2015., 18:19   #1
AltairAC
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 40
(riješeno) Crni ekran umjesto Windows boot screena





Komp se (zbog UPS-a ?) pali ko Yugo ...


Zbog razno raznih obaveza/manjka vremena, nisam komp čistio cca godinu dana. Prije tjedan dana sam ga napokon sredio no jedan problem još uvijek nije nestao.

Kad pritisnem gumb za pokretanje kompa, dioda (oko gumba) se upali , ventilatori se počnu vrtjeti, nakon 1-2 sekunde komp se gasi, automatski se nastavlja cijeli postupak ispočetka. Nakon par tih "iteracija" automatskih paljenja-gašenja komp se napokon normalno upali kao da se ništa nije dogodilo. Dakle uvijek je ili da se komp nakon 2 sekunde ugasi i pokuša automatski ponovno upaliti ili se upali skroz normalno, nema ništa između tj. da recimo radi 10 sekundi i onda se ugasi, samo ili potpuno paljenje ili gašenje/paljenje u razmaku ~2 sekunde.

Zanimljivo je da nakon uspješnog paljenja, ako ugasim komp i pokušam ga ponovno upaliti, upali odmah iz prve. Dakle samo prvo paljenje je problem. Danas ista priča, ugasio ga preko noći, upalio i trebalo mu je 10-ak tih automatskih paljenja/gašenja da se normalno upali. Mislio sam možda da je problem u bateriji na matičnoj jer sam googlajući našao da bi trebalo pokušati očistiti CMOS. Pokušao sam no nije pomoglo pa sam posumnjao na UPS i čini se da je UPS uzrok. Ostavio sam komp cca sat i pol na miru (ugašen) i pokušao ga spojiti direktno tj. bez UPS-a i upalio je normalno. Odmah sam ga ugasio i spojio na UPS i dogodilo se opet gore naveden scenarij, trebalo mu 2-3 automatska paljenja/gašenja da bi se normalno pokrenuo.

Pa sam testirao UPS tj. "prisilno" sam iskopčao kabel za struju da vidim koliko će baterija izdržati i na 30% opterećnja, baterija nije izdržala ni 5 minuta. No do sada nikad nisam imao takve probleme pa me zanima jel to stvarno samo zbog baterije ili bi problem mogao biti i u samom UPS-u? Jer već sam mijenjao jedamput bateriju i ta prva baterija, dok je bila slaba, nije uzrokovala takve probleme tj. ta prva baterija nije izdržala ni 3 minute dok je došlo vrijeme za mijenjanje, ali se komp normalno palio.

UPS: C-Lion Blazer Vista 800 USB, 800 VA/480W, AVR
Code:
http://www.adm.hr/product_info.php?products_id=4048
Kupljen:
Code:
ponedjeljak 21 ožujak, 2011
Druga baterija: Baterija akumulatorska 12V 7,2 Ah F4,8 151x65x94 mm FIAMM:
Code:
http://www.chipoteka.hr/artikl/59948/baterija-akumulatorska-12v-72-ah-f48-151x65x94-mm-fiamm#tab-specs-tab
Kupljena:
Code:
11.04.2013.
Googlajući sam našao da bi baterija trebala držati barem 4-5 godina, a kod mene, original cca 2 godine, a ova druga cca godinu dana . Kod mene to možda nije ni čudno jer je "struja loša" tj. često na UPS-u vidim nagle promjene napona...

Ugl. zanima me jel bi to stvarno bio problem samo u bateriji ili može biti i UPS? Ako samo baterija, jel ima negdje za kupiti nešto kvalitetnije od ove iz chipoteke?

-----------------------

Uzeo sam novi UPS:
Code:
APC BX800CI
Dva dana normalno palio tj. iz prve i opet isto s novim UPS-om.

Ovo me muči već dulje vrijeme tj. ovo je nastavak na ovu temu:
Code:
http://www.warezhr.org/forum/showthread.php?t=224180
Uzeo sam web kameru i snimao malo kako to izgleda. Dakle problem je samo u paljenju kompa. Kad se upali, mogu ga normalno restartirati, nema BSOD-ova, skenirao sam hard diskove sa Ashampoo HDD Control v2.10 i problema nema. Pokrenuo sam i memtest86 i nisu otkrivene nikakve greške s memorijom. Iz kućišta sam izvadio sve komponente osim naravno procesora, 3 pločice RAM-a i jednog ventilatora. Kućište sam spojio direktno u utičnicu, dakle bez UPS-a pa sam jučer u 12:34 probao upaliti kućište.

prvih 5 minuta:
- ventilator radi
- dioda od gumba za paljenje (plavo svijetlo) ne svijetli (bljesne malo crveno svijetlo)
- u matičnoj plava dioda malo svijetli pa se ugasi pa opet proradi
- analogno tome ventilator od hladnjaka se počne vrtjeti pa se prestane vrtjeti i tako u krug

https://www.youtube.com/watch?v=b4zEcJlM6Nk

13:05
- presvijetlila dioda od gumba za paljenje na dulje vrijeme pa se počela paliti/gasiti u intervalima kako se
komp restartira

https://www.youtube.com/watch?v=OoO81ne3JmQ

14:41

https://www.youtube.com/watch?v=t8QLx7pPWqQ

I tako je išlo do 19:00 pa sam odustao. Svakih par sati sam ga prisilno ugasio (pomoću napajanja jer držanje gumba za paljenje ne funkcionira, on dalje radi isto) pa ga ponovno upalio (kad sam spustio sklopku od napajanja, trebalo je ponovno pritisnuti gumb za paljenje kućišta). I cijelo veselje opet ispočetka, dakle od onog prvog videa na dalje tj. nije se nastavilo od "plavog svijetla oko gumba za paljenje" nego opet onako kako je u prvom videu (dakle oko gumba za paljenje nema svijetla tj. ima jako slabo crveno svijetlo koje se na videu ne vidi (svaki put kad se ponovno automatski upali to crveno svijetlo bljesne)) pa onda kako je u drugom videu, itd.

No kad sam opet sve komponente vratio u kućište (grafička, dvd rom, dva hard diska i dvije kartice (tv kartica i jedna wireless kartica)), prispojio svu periferiju i spojio kućište preko UPS-a, nakon pritiska gumba za paljenje se odmah ponašao kao u drugom/trećem videu, dakle ne kao u prvom te je oko pola sata ponavljao kao što je prikazano u drugom/trećem videu i onda se upalio.

Svaki put kad se tako upali, dočeka me ovo:
http://i.imgur.com/KE2WmHB.jpg

Pritisnem F11 i onda dobim ovo:
http://i.imgur.com/f5BHPTL.jpg

Ili pritisnem N ili Z (Y) no ako pritisnem Z (Y) ništa u BIOS-u ne mijenjam nego samo izađem jer je sve normalno pa se nakon restarta Windows boot-a normalno (ne dobim onaj prozor s Last known good configuration, ... , Start Windows normally, ...), dakle sve je ok. Komp dalje radi normalno kao što sam već i napisao. Ako komp ugasim i pričekam par minuta te ga ponovno upalim, opet mu treba par tih "zaleta" no samo njih nekoliko i ne dobim gore navedenu poruku od BIOS-a, dakle BIOS/Windows se u tom slučaju ponašaju kao da se ništa nije dogodilo.

Ukratko, ako je komp dugo ugašen, treba mu dugo da se upali. Rekao bi netko, pa nemoj ga onda gasiti i sve 5. Da ne živim na selu i da svako malo ne nestane struje (a zna kod nas padati i kiša, pa je problem i grmljavina), to bi i bilo rješenje, ovako moram to nekako rješiti jer sumnjam da je zdravo da komp hard diskovima daje i oduzima struju u kratkim intervalima.

NAPOMENA: Slika se na monitoru tek pojavi kad se komp "zapravo" upali, dakle u ovim "zaletima" nema slike na monitoru ako je to bitna informacija...

Ja bi rekao matična ili napajanje ili oboje. Nema se baš love na bacanje, dijelova za testiranje, a s obzirom da komp treba sestri za posao na dnevnoj razini, ni vremena nositi komp na servis tako da sam došao vas gnjaviti. Vjerojatno ću pitati i na drugim forumima jel mi se ovo čini kao čudan problem (nikad ovako nešto nisam vidio).


Help me!


Temperature su valjda normalne:




Komponente:
Code:
Fortron Blue Storm II 500W
MSI P43T-C51 (MS-7519)
QuadCore Intel Core 2 Quad Q6600, 2400 MHz (9 x 267)
3 x Patriot Memory PSD21G8002 1GB DDR2-800 (400 MHz)
NVIDIA GeForce 9800 GTX/9800 GTX+
WDC WD1003FZEX-00RLFA0 (931 GB)
SAMSUNG HD154UI (1397 GB)
Odnio komp na servis i zaključak je bio da je matična u kvaru pa sam kupio novu tj. rabljenu Gigabyte GA-EP35-DS3 (rev. 2.1) i s njom je bio samo taj problem da ne pamti BIOS postavke. Inače je komp radio normalno, dakle, nije bilo BSoD-ova, nasumičnih restartova ili bilo čega, dakle sve normalno. U BIOS-u, jedine default postavke koje mijenjam su uključivanje AHCI-a (Windows 7).


-->
Jučer ujutro sam restartirao komp. Umjesto Windows loga sve je crno i nakon par sekundi se komp restartira i tako u krug. U prošlih mjesec dana, dva puta je nestalo struje, prvi put je bilo po noći pa je sestra pronašla ujutro komp ugašen, upalila ga i komp je normalno bootao Windowse, drugi put je nestalo na kratko pa je UPS izdržao. Inače rijetko gasim komp, ali sam primijetio da matična ne pamti BIOS postavke (ako komp ugasim na dulje vrijeme, ako ga samo restartiram ili ugasim na kratko postavke ostanu sačuvane). Mislio sam da je to problem samo sa starom baterijom za matičnu pa sam kupio novu, ali ju nisam do danas promijenio jer komp rijetko gasim pa mi to nije predstavljalo problem. Zamjena baterije nije pomogla (u smislu rješavanja problema s bootanjem, čini se da je pomoglo sa čuvanjem postavki BIOS-a).

Matična prepoznaje hard diskove, USB stick i DVD pogon, ali s ničega ne mogu bootati (USB/CD-ove/DVD-ove sam prvo testirao na laptopu i sve uredno boota), ali komp ne želi, uvijek umjesto boot screena dobijem crni ekran. Čak sam i iskopčao hdd-ove tak da budem siguran da boot-a s DVD-a/USB-a, ali ne želi.

Komponente:
Code:
Fortron Blue Storm II 500W
Gigabyte GA-EP35-DS3 (rev. 2.1)                                                       
QuadCore Intel Core 2 Quad Q6600, 2400 MHz (9 x 267)
3 x Patriot Memory PSD21G8002 1GB DDR2-800 (400 MHz)
NVIDIA GeForce 9800 GTX/9800 GTX+
WDC WD1003FZEX-00RLFA0 (931 GB)
SAMSUNG HD154UI (1397 GB)
Jel normalno da ove lampice između RAM slotova svijetle ovako?
http://i.imgur.com/mJiQ60q.jpg

1. i 2. lampica zeleno, 3. i 4. žuto, 5. i 6. crveno.

Matična ne proizvodi nikakve zvukove, osim kratkog beep-a kad se komp restartira (par sekundi nakon što dođe do black screen-a). Mislio sam flashati BIOS, ali imam problem. Pošto ne mogu do Windows-a, jedini način za flashanje je pomoću diskete (pokrenuo sam flash utility unutar BIOS-a i utility ne prepoznaje ni USB ni CD/DVD, želi baš disketu). Imam ja disketni pogon od starog kompa i par starih disketa, ali prvo bi trebalo spojiti FDD na neki drugi komp (na laptop nebi baš išlo) da mogu kopirati BIOS update na disketu no pogledao sam changelog-ove na gigabyte-ovoj stranici i ne čini mi se da bi to nešto pomoglo.

Imam dvije PCI kartice (WiFi kartica i TV kartica, njih sam također izvadio no nije ništa značilo).
CPU temperatura: 32°C
Matična: 48°C

Snimao sam kako to izgleda:


Ne znam je li relevantno, ali prvobitno sam imao sljedeći problem (tekst s drugog foruma):




Komp se (zbog UPS-a ?) pali ko Yugo ...


Zbog razno raznih obaveza/manjka vremena, nisam komp čistio cca godinu dana. Prije tjedan dana sam ga napokon sredio no jedan problem još uvijek nije nestao.

Kad pritisnem gumb za pokretanje kompa, dioda (oko gumba) se upali , ventilatori se počnu vrtjeti, nakon 1-2 sekunde komp se gasi, automatski se nastavlja cijeli postupak ispočetka. Nakon par tih "iteracija" automatskih paljenja-gašenja komp se napokon normalno upali kao da se ništa nije dogodilo. Dakle uvijek je ili da se komp nakon 2 sekunde ugasi i pokuša automatski ponovno upaliti ili se upali skroz normalno, nema ništa između tj. da recimo radi 10 sekundi i onda se ugasi, samo ili potpuno paljenje ili gašenje/paljenje u razmaku ~2 sekunde.

Zanimljivo je da nakon uspješnog paljenja, ako ugasim komp i pokušam ga ponovno upaliti, upali odmah iz prve. Dakle samo prvo paljenje je problem. Danas ista priča, ugasio ga preko noći, upalio i trebalo mu je 10-ak tih automatskih paljenja/gašenja da se normalno upali. Mislio sam možda da je problem u bateriji na matičnoj jer sam googlajući našao da bi trebalo pokušati očistiti CMOS. Pokušao sam no nije pomoglo pa sam posumnjao na UPS i čini se da je UPS uzrok. Ostavio sam komp cca sat i pol na miru (ugašen) i pokušao ga spojiti direktno tj. bez UPS-a i upalio je normalno. Odmah sam ga ugasio i spojio na UPS i dogodilo se opet gore naveden scenarij, trebalo mu 2-3 automatska paljenja/gašenja da bi se normalno pokrenuo.

Pa sam testirao UPS tj. "prisilno" sam iskopčao kabel za struju da vidim koliko će baterija izdržati i na 30% opterećnja, baterija nije izdržala ni 5 minuta. No do sada nikad nisam imao takve probleme pa me zanima jel to stvarno samo zbog baterije ili bi problem mogao biti i u samom UPS-u? Jer već sam mijenjao jedamput bateriju i ta prva baterija, dok je bila slaba, nije uzrokovala takve probleme tj. ta prva baterija nije izdržala ni 3 minute dok je došlo vrijeme za mijenjanje, ali se komp normalno palio.

UPS: C-Lion Blazer Vista 800 USB, 800 VA/480W, AVR
Code:
http://www.adm.hr/product_info.php?products_id=4048
Kupljen:
Code:
ponedjeljak 21 ožujak, 2011
Druga baterija: Baterija akumulatorska 12V 7,2 Ah F4,8 151x65x94 mm FIAMM:
Code:
http://www.chipoteka.hr/artikl/59948/baterija-akumulatorska-12v-72-ah-f48-151x65x94-mm-fiamm#tab-specs-tab
Kupljena:
Code:
11.04.2013.
Googlajući sam našao da bi baterija trebala držati barem 4-5 godina, a kod mene, original cca 2 godine, a ova druga cca godinu dana . Kod mene to možda nije ni čudno jer je "struja loša" tj. često na UPS-u vidim nagle promjene napona...

Ugl. zanima me jel bi to stvarno bio problem samo u bateriji ili može biti i UPS? Ako samo baterija, jel ima negdje za kupiti nešto kvalitetnije od ove iz chipoteke?

-----------------------

Uzeo sam novi UPS:
Code:
APC BX800CI
Dva dana normalno palio tj. iz prve i opet isto s novim UPS-om.

Ovo me muči već dulje vrijeme tj. ovo je nastavak na ovu temu:
Code:
http://www.warezhr.org/forum/showthread.php?t=224180
Uzeo sam web kameru i snimao malo kako to izgleda. Dakle problem je samo u paljenju kompa. Kad se upali, mogu ga normalno restartirati, nema BSOD-ova, skenirao sam hard diskove sa Ashampoo HDD Control v2.10 i problema nema. Pokrenuo sam i memtest86 i nisu otkrivene nikakve greške s memorijom. Iz kućišta sam izvadio sve komponente osim naravno procesora, 3 pločice RAM-a i jednog ventilatora. Kućište sam spojio direktno u utičnicu, dakle bez UPS-a pa sam jučer u 12:34 probao upaliti kućište.

prvih 5 minuta:
- ventilator radi
- dioda od gumba za paljenje (plavo svijetlo) ne svijetli (bljesne malo crveno svijetlo)
- u matičnoj plava dioda malo svijetli pa se ugasi pa opet proradi
- analogno tome ventilator od hladnjaka se počne vrtjeti pa se prestane vrtjeti i tako u krug

https://www.youtube.com/watch?v=b4zEcJlM6Nk

13:05
- presvijetlila dioda od gumba za paljenje na dulje vrijeme pa se počela paliti/gasiti u intervalima kako se
komp restartira

https://www.youtube.com/watch?v=OoO81ne3JmQ

14:41

https://www.youtube.com/watch?v=t8QLx7pPWqQ

I tako je išlo do 19:00 pa sam odustao. Svakih par sati sam ga prisilno ugasio (pomoću napajanja jer držanje gumba za paljenje ne funkcionira, on dalje radi isto) pa ga ponovno upalio (kad sam spustio sklopku od napajanja, trebalo je ponovno pritisnuti gumb za paljenje kućišta). I cijelo veselje opet ispočetka, dakle od onog prvog videa na dalje tj. nije se nastavilo od "plavog svijetla oko gumba za paljenje" nego opet onako kako je u prvom videu (dakle oko gumba za paljenje nema svijetla tj. ima jako slabo crveno svijetlo koje se na videu ne vidi (svaki put kad se ponovno automatski upali to crveno svijetlo bljesne)) pa onda kako je u drugom videu, itd.

No kad sam opet sve komponente vratio u kućište (grafička, dvd rom, dva hard diska i dvije kartice (tv kartica i jedna wireless kartica)), prispojio svu periferiju i spojio kućište preko UPS-a, nakon pritiska gumba za paljenje se odmah ponašao kao u drugom/trećem videu, dakle ne kao u prvom te je oko pola sata ponavljao kao što je prikazano u drugom/trećem videu i onda se upalio.

Svaki put kad se tako upali, dočeka me ovo:
http://i.imgur.com/KE2WmHB.jpg

Pritisnem F11 i onda dobim ovo:
http://i.imgur.com/f5BHPTL.jpg

Ili pritisnem N ili Z (Y) no ako pritisnem Z (Y) ništa u BIOS-u ne mijenjam nego samo izađem jer je sve normalno pa se nakon restarta Windows boot-a normalno (ne dobim onaj prozor s Last known good configuration, ... , Start Windows normally, ...), dakle sve je ok. Komp dalje radi normalno kao što sam već i napisao. Ako komp ugasim i pričekam par minuta te ga ponovno upalim, opet mu treba par tih "zaleta" no samo njih nekoliko i ne dobim gore navedenu poruku od BIOS-a, dakle BIOS/Windows se u tom slučaju ponašaju kao da se ništa nije dogodilo.

Ukratko, ako je komp dugo ugašen, treba mu dugo da se upali. Rekao bi netko, pa nemoj ga onda gasiti i sve 5. Da ne živim na selu i da svako malo ne nestane struje (a zna kod nas padati i kiša, pa je problem i grmljavina), to bi i bilo rješenje, ovako moram to nekako rješiti jer sumnjam da je zdravo da komp hard diskovima daje i oduzima struju u kratkim intervalima.

NAPOMENA: Slika se na monitoru tek pojavi kad se komp "zapravo" upali, dakle u ovim "zaletima" nema slike na monitoru ako je to bitna informacija...

Ja bi rekao matična ili napajanje ili oboje. Nema se baš love na bacanje, dijelova za testiranje, a s obzirom da komp treba sestri za posao na dnevnoj razini, ni vremena nositi komp na servis tako da sam došao vas gnjaviti. Vjerojatno ću pitati i na drugim forumima jel mi se ovo čini kao čudan problem (nikad ovako nešto nisam vidio).


Help me!


Temperature su valjda normalne:




Komponente:
Code:
Fortron Blue Storm II 500W
MSI P43T-C51 (MS-7519)
QuadCore Intel Core 2 Quad Q6600, 2400 MHz (9 x 267)
3 x Patriot Memory PSD21G8002 1GB DDR2-800 (400 MHz)
NVIDIA GeForce 9800 GTX/9800 GTX+
WDC WD1003FZEX-00RLFA0 (931 GB)
SAMSUNG HD154UI (1397 GB)
Odnio komp na servis i zaključak je bio da je matična u kvaru pa sam kupio novu tj. rabljenu Gigabyte GA-EP35-DS3 (rev. 2.1) i s njom je bio samo taj problem da ne pamti BIOS postavke. Inače je komp radio normalno, dakle, nije bilo BSoD-ova, nasumičnih restartova ili bilo čega, dakle sve normalno. U BIOS-u, jedine default postavke koje mijenjam su uključivanje AHCI-a (Windows 7).



Zadnje izmijenjeno od: AltairAC. 26.12.2015. u 20:13.
AltairAC je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2015., 21:24   #2
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
"restartirao..."?
Skini upute za matičnu ploču pa provjeri što kaže za LED-ice kod memorije. Sve mi se čini da ti se s resetiranjem postavko BIOS-a uključilo/isključilo nešto što je bitno za uspješno podizanje Windowsa, recimo uključio/isključio IDE kontroler.
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.12.2015., 22:00   #3
AltairAC
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 40








Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Skini upute za matičnu ploču pa provjeri što kaže za LED-ice kod memorije.
Prema uputama, svijetljenje svih 6 ledica bi značilo da je CPU pod maksimalnim opterećenjem, ali ventilator radi normalno (ne vrti se ko lud) i temperatura nejde iznad 30°C

Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Sve mi se čini da ti se s resetiranjem postavko BIOS-a uključilo/isključilo nešto što je bitno za uspješno podizanje Windowsa, recimo uključio/isključio IDE kontroler.
Kao što sam rekao, postavke BIOS-a se samo resetiraju kad je komp ugašen dulje vrijeme. Ovo je bio obični restart i kad sam ušao nakon još jednog restarta u BIOS, postavke su bile kakve trebaju biti (uključen AHCI) tj. nisu se vratile defaultne postavke. Već sam buljio u svaku stavku BIOS-a i nisam ništa pametno našao. Na gornjem "boot fail" youtube videu se od 1min45sec vide moje postavke.
-->
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
"restartirao..."?
Nisam baš sklon hrvatskom. Ponovno sam pokrenuo računalo.








Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Skini upute za matičnu ploču pa provjeri što kaže za LED-ice kod memorije.
Prema uputama, svijetljenje svih 6 ledica bi značilo da je CPU pod maksimalnim opterećenjem, ali ventilator radi normalno (ne vrti se ko lud) i temperatura nejde iznad 30°C

Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Sve mi se čini da ti se s resetiranjem postavko BIOS-a uključilo/isključilo nešto što je bitno za uspješno podizanje Windowsa, recimo uključio/isključio IDE kontroler.
Kao što sam rekao, postavke BIOS-a se samo resetiraju kad je komp ugašen dulje vrijeme. Ovo je bio obični restart i kad sam ušao nakon još jednog restarta u BIOS, postavke su bile kakve trebaju biti (uključen AHCI) tj. nisu se vratile defaultne postavke. Već sam buljio u svaku stavku BIOS-a i nisam ništa pametno našao. Na gornjem "boot fail" youtube videu se od 1min45sec vide moje postavke.
AltairAC je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2015., 22:09   #4
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
OK, sve si objasnio, samo mi reci jesi li probao dignuti Windowse u Safe Modu? I za početak probaj skinuti Hirens Boot i pokreni provjeru diska. Lako moguće da je nešto od sistemskih fajlova oštećeno pri zapisivanju i da se sad ta greška manifestira tako da ne možeš dignuti Windowse.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2015., 22:37   #5
AltairAC
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 40
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
OK, sve si objasnio, samo mi reci jesi li probao dignuti Windowse u Safe Modu? I za početak probaj skinuti Hirens Boot i pokreni provjeru diska. Lako moguće da je nešto od sistemskih fajlova oštećeno pri zapisivanju i da se sad ta greška manifestira tako da ne možeš dignuti Windowse.
Da, pokušao sam ući u safe mode, također sam pokušao bootati s CD-a/DVD-a/USB-a (Hiren's Boot CD, Kaspersky Rescue Disc, Ubuntu, Windows 7 instalaciju) kao što sam već naveo u 1. postu:
Citiraj:
Matična prepoznaje hard diskove, USB stick i DVD pogon, ali s ničega ne mogu bootati (USB/CD-ove/DVD-ove sam prvo testirao na laptopu i sve uredno boota), ali komp ne želi, uvijek umjesto boot screena dobijem crni ekran. Čak sam i iskopčao hdd-ove tak da budem siguran da boot-a s DVD-a/USB-a, ali ne želi.
ali komp sve ignorira, umjesto da boota software s CD-a/DVD-a/USB-a odnosno pokrene Safe Mode, uvijek se pojavi samo crni ekran na par sekundi i onda se komp restartira sam od sebe i tako u krug. Ne mogu ništa bootati.
AltairAC je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2015., 23:10   #6
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Rekao bih da je matična ploča odradila svoje.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2015., 23:39   #7
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Nešto slično mi se počelo događati kad sam na također Gigabyteovu MBO priključio novi 2TB Seagate disk.
Nisam riješio problem sve dok nisam isključio taj novi HDD pa sam ga na kraju zamijenio jednim 1TB WD Blue koji mi je bio pri ruci i problemi se nisu ponavljali.
Ovaj 2 TB Seagate sam kasnije stavio u drugi komp (u njemu je neka MSI MBO) i tamo nije radio nikakve probleme.

Zadnje izmijenjeno od: bertone. 27.12.2015. u 00:35.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2015., 10:25   #8
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Nešto slično mi se počelo događati kad sam na također Gigabyteovu MBO priključio novi 2TB Seagate disk.
Nisam riješio problem sve dok nisam isključio taj novi HDD pa sam ga na kraju zamijenio jednim 1TB WD Blue koji mi je bio pri ruci i problemi se nisu ponavljali.
Ovaj 2 TB Seagate sam kasnije stavio u drugi komp (u njemu je neka MSI MBO) i tamo nije radio nikakve probleme.
Citiraj:
Autor AltairAC Pregled postova
...Čak sam i iskopčao hdd-ove tak da budem siguran da boot-a s DVD-a/USB-a, ali ne želi.
Diskovi u ovom slučaju nemaju veze jer se boot ne pokreće kako god postavke mijenjao.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2015., 13:54   #9
AltairAC
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 40
Maknuo sam dvije pločice RAM-a i ostavio samo onu zadnju (najdalje od CPU-a) i Windowsi su se normalno pokrenuli, ali budala koja jesam, odmah sam isključio komp i ubacio ostale dvije pločice i naravno nije htjelo bootati. Onda sam isprobavao pločicu po pločicu, utor po utor i ništa. Također sam pokušao opet iskopčati HDD-ove i isprobao pločice RAM-a pojedinačno i ništa. Sve isto.

Isključio sam komp i UPS preko noći i čini se da sada pamti BIOS postavke (zamjena CMOS baterije je pomogla), ali to mi sada ionako ništa ne znači jer ne mogu ništa bootati. Nije valjda čudno jer se radi o rabljenoj matičnoj ploči (koju sam platio 325kn ). Jel bi opet trebao komp nositi na servis da testiraju napajanje/RAM/HDD-ove/grafičku ili je vrlo vjerojatno da je matična riknula pa mogu preskočiti taj korak? (Servis je u manjem gradu pa ne mogu testirati CPU (nemaju LGA775 matičnu), ali nisam još vidio slučaj da se nekom pokvario CPU)
AltairAC je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2015., 15:06   #10
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Ovako po opisu kvara rekao bih s 99% sigurnosti da je otišla matična ploča, opis kvara se poklapa sa simptomima matičnih ploča s neispravnim kondenzatorima.
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.12.2015., 17:04   #11
AltairAC
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 40
Hvala vam na pomoći!

Jel smijem ovdje pitati za preporuku LGA775 ploče ili da ovdje otvorim novu temu: http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=8 ?

P.S. Jel ja kao stariji član s 25+ postova još uvijek imam pravo tražiti pristup tržnici ili bi zbog moje neaktivnosti bilo poželjno skupiti 50 postova?
AltairAC je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2015., 19:25   #12
redscro
Premium
Moj komp
 
redscro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Kupres
Postovi: 4,084
Ovo nije loša cijena za taj antikvitet, ali bih tražio nešto polovno ispod 200kn.

P.S. Ta je ipak DDR3, onda isključivo polovno. Za tržnicu pitaj šefove.
redscro je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2015., 23:01   #13
AltairAC
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 40
Citiraj:
Autor redscro Pregled postova
P.S. Ta je ipak DDR3, onda isključivo polovno. Za tržnicu pitaj šefove.
DDR2


Uzeo bih ovo:
http://www.njuskalo.hr/maticne-ploce...oglas-17627250

Jedino što me muči, jel bi mogla NVidia 9800GTX na tu matičnu? Čini mi se nekako da bi moglo zapinjat zbog hladnjaka na matičnoj.


Ostalo što sam našao (poredano po tome tome koliko mi se sviđa - najviše prema najmanje):
http://www.njuskalo.hr/maticne-ploce...oglas-17515287
http://www.njuskalo.hr/maticne-ploce...oglas-17515257
http://www.njuskalo.hr/maticne-ploce...oglas-17420038
http://www.njuskalo.hr/maticne-ploce...oglas-17606807
http://www.njuskalo.hr/maticne-ploce...oglas-17577280
http://www.njuskalo.hr/maticne-ploce...oglas-17572400

Ali ako ćemo iskreno, ja bih opet istu matičnu tj.
http://www.njuskalo.hr/maticne-ploce...oglas-17350390
ima sve priključke koji mi trebaju (back panel), savršenih je dimenzija (9800GTX ide unutra, kao i Thermalright IFX-14 hladnjak na CPU i grafička ne smeta PCI karticama), ali to je opet 300kn...

Što vi mislite?

Zadnje izmijenjeno od: AltairAC. 27.12.2015. u 23:17.
AltairAC je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2015., 22:24   #14
AltairAC
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 40
Promjena matične je rješilo problem.
AltairAC je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na