Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.10.2010., 01:17   #1
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Korozija u vodenom koje ima bakrene i aluminijske blokove. Velik problem il ne?

Gledao sam malo po forumima po netu i tako, na nekim mjestima spominju koroziju kao da je toliko jaka da pojede blokove u roku mjesec dana.

Zanima me da li netko ima više iskustva da mi kaže koliko je zapravo korozija izražena ako u sistemu imam blokove od više materijala - aluminij, bakar, nikal. I koje materijale "ubija" a koje ne? Naravno, u sistemu je antifriz, čal na njemu piše "engine coolant with improved corrosion protection"...
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2010., 01:19   #2
Slow
Premium
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 332
Aluminij i bakar nisu problem dokle god nisu fizicki zajedno(npr.blok od bakra,a poklopac bloka i uvodnice od aluminija)...
Slow je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.10.2010., 08:28   #3
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
Ne znam da li si dobro mislio, pa se krivo izrazio. Ovo što si naveo je problem jer ako je blok bakreni, a poklopac i fitinzi aluminijski voda ih fizički povezuje i doći će do korozije ako nema antikorozivnog sredstva u sistemu. Ja sam isto svašta vidio i pročitao, ali stvar nije tako jako strašna, taj tanki sloj oksida koji se napravi ne utječe gotovo ništa na performanse i da se dosta lako očistiti. Problem je samo kod miješanja bakra i aluminija. Mesing i nikal koji su često prisutni nisu problem.
__________________
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2010., 09:19   #4
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor Slow Pregled postova
Aluminij i bakar nisu problem dokle god nisu fizicki zajedno(npr.blok od bakra,a poklopac bloka i uvodnice od aluminija)...

Dobro, takve blokove nemam, većinom su il bakreni il aluminijski. Znači najbitnije da nije fizički zajedno a sad što ih voda/rashladna tekućina povezuje, efekt je puno manji?

U biti, kažu da su aluminijski blokovi najveći problem
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2010., 10:41   #5
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Bakar, aluminij - svakakvih je iskustva.

Uglavnom, cinjenica jest da mijesanje dva metala koja imaju razlicite redukcijske potencijale znaci da ce jedan metal "pojesti" drugi.

Uvodnice su ili od kromiranog zeljeza, niklom elektrolitski presvucenog bakra / zeljeza ili neke slicne kombinacije.

Vec sam pisao koliko puta na ovom forumu - korozija na aluminiju ce se pojaviti. Mozda ce proci godine, ali ce sigurno doci do korozije. Ovisi koliko je bakra, koliko je aluminija, jel voda tretirana necime (antifriz moze pospjesiti u ovom slucaju koroziju)...

Spminjao si antifriz - pogledaj si na njemu za koji kombinaciju metala je namijenjen...
Amepshi je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2010., 11:14   #6
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor Amepshi Pregled postova
Bakar, aluminij - svakakvih je iskustva.

Uglavnom, cinjenica jest da mijesanje dva metala koja imaju razlicite redukcijske potencijale znaci da ce jedan metal "pojesti" drugi.

Uvodnice su ili od kromiranog zeljeza, niklom elektrolitski presvucenog bakra / zeljeza ili neke slicne kombinacije.

Vec sam pisao koliko puta na ovom forumu - korozija na aluminiju ce se pojaviti. Mozda ce proci godine, ali ce sigurno doci do korozije. Ovisi koliko je bakra, koliko je aluminija, jel voda tretirana necime (antifriz moze pospjesiti u ovom slucaju koroziju)...

Spminjao si antifriz - pogledaj si na njemu za koji kombinaciju metala je namijenjen...
Jasno mi je da će se pojavit korozija i ok, al me zanima u kolikom obliku. Čito sam na nekim mjestima i normalno, pojavit će se nakon nekog vremena te će trebat intervenirat, al brate mili na nekim mjestima pišu kao da će mi za mjesec dana korozija pojest aluminijski NB blok.

Što se tiče antifriza, sipao sam mješavinu destilirane vode i ininog antifriza. Na njemu piše jedino da ima poboljšano antikorozivno djelovanje, ništa specijalno nije naglašeno.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2010., 12:07   #7
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
...al brate mili na nekim mjestima pišu kao da će mi za mjesec dana korozija pojest aluminijski NB blok.
Da i ne. Moje iskustvo je iduce - imao sam masivni aluminijski blok na grafickoj i nakon nesto manje od godinu dana pojavile su se kapljice. Grafickoj nije bilo spasa... Nekoc blokovi nisu bili radjeni na sistemu baza + poklopac vec su ih busili od jednog velikog komada metala. Pogledaj Zalmanove blokove od aluminija, vidis da su prelakirani i s unutarnje strane...

Inace, raspravljalo se na ovom forumu na ovu temu, koristi "search".
Amepshi je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2010., 15:42   #8
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor Amepshi Pregled postova
Da i ne. Moje iskustvo je iduce - imao sam masivni aluminijski blok na grafickoj i nakon nesto manje od godinu dana pojavile su se kapljice. Grafickoj nije bilo spasa... Nekoc blokovi nisu bili radjeni na sistemu baza + poklopac vec su ih busili od jednog velikog komada metala. Pogledaj Zalmanove blokove od aluminija, vidis da su prelakirani i s unutarnje strane...

Inace, raspravljalo se na ovom forumu na ovu temu, koristi "search".

Da, raspravljalo se, uspio sam naći 3-4 posta sveukupno. Nema nijedna baš specijalnija tema, sve je spomenuto ovako sastrane.

Pa imam trenutno na NB zalmanov aluminijski blok koji je kako kažeš ofarban i s nutarnje strane. Ako je to dobro odrađeno, efekt bi trebao biti puno manji. Ostali sve mi je bakar il niklovano, ali nigdje nema direktnog dodira metala.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2010., 17:14   #9
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
A da si neki DIY bakreni blokić izmisliš? To se tak i onak puno ne grije i vjerojatno nije skupo.
__________________
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2010., 00:01   #10
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor d4rk_ch1ld Pregled postova
A da si neki DIY bakreni blokić izmisliš? To se tak i onak puno ne grije i vjerojatno nije skupo.

Vidjet ću, vjerojatno će gore stock dok nesmislim nešto il dok se bar ne uvjerim da je premaz na zalmanu dobar s nutarnje strane il dok ne nabavim/napravim neki drugi hladnjak. Iako to nije smisao ove teme.

Al valjda nitko nije imao aluminijski blok u sustavu da mi može reći neku konkretniju informaciju, nešto tipa vrijeme poluraspada da znam otprilike za koliko će mi pojest al blok i kako to spriječit il barem pokušat
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.10.2010., 00:25   #11
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Citiraj:
Autor lkw_pkw Pregled postova
da.nisam znao za to? a da sam stavio npr neki drugi blok al da je bakreni jel bi mi se stvarala korozija i talog u sistemu?
To je elektrokemijska korozija i taj proces je relativno sličan radu baterije (tako si to možeš najbolje predočiti ako ti je rad baterije poznat).
Dokle god imaš dva različita metala koji su spojeni vodljivim medijom (u ovom slučaju vodom za hlađenje) događat će se korozija, osim ako jedan od metala nije površinski zaštićen.
Kad imaš iste metale u sustavu, ne dolazi do korozije jer nema razlike u standardnom redukcijskom potencijalu i reakcija ne može teći (isto kad imaš kuglicu na ravnom stolu, neće se kotrljati sama od sebe jer nema kosine po kojoj bi se spontano počela kotrljati).
Korozija se može usporiti dodavanjem etilen-glikolskog antifriza koji sadrži aditive protiv korozije.
Još jedan od načina sprječavanja korozije bi bilo korištenje tekućine koja nije vodljiva, dakle nepolarna, poput polialkohola, ali to je preskupo i krajnje nepraktično rješenje
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2010., 21:11   #12
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,860
Citiraj:
Autor Swarm dude Pregled postova
Još jedan od načina sprječavanja korozije bi bilo korištenje tekućine koja nije vodljiva, dakle nepolarna, poput polialkohola, ali to je preskupo i krajnje nepraktično rješenje
Sta nije prakticnije i jeftinije koristiti destiliranu vodu posto ona nije vodic?
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2010., 21:54   #13
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
OH- + H3O+) pri čemu je konstanta disocijacje, Ka=10^(-14).
Osim toga, u vodi se otapaju neki atmosferski plinovi (poput CO2) koji otapanjem daju slabe kiseline a znamo kako su ioni zapravo "nositelji" struje u tekućinama. Bitno je još reći kako topljivost plinova opada porastom temperature, što će reći kako vodljivost destilirane vode kao rashladnog medija pada kako komp jače radi
Proces korozije je u početku vrlo spor, ali svejedno teče. Ali treba uzeti u obzir kako su metali u stalnom kontaktu na dugo vremensko razdoblje jer se vodeno hlađenje ne prazni i puni nakon svake upotrebe računala. Nakon određenog vremena (godinu dana možda i više) bit će dovoljno otopljenih iona i ta struja će biti znatno jača (nemojte sad misliti kako se radi o amperima, radi se o mikroamperima u najboljem slučaju) i korozija će biti primjetna.
Bila bi greška dodati modru galicu u sustav u kojem se nalaze Al i Cu, jer dodavanjem zajedničkog iona proces korozije se znatno ubrzava jer sustav ne treba čekati dok se otopi bakreni ili aluminijski blok zato što ima već solidnu količinu slobodnih iona
Već kao što sam rekao, preporučljivo je dodati antifriz - korozija će se usporiti i neće biti problema s algama.
Postoje poliakoholi (oni sa 4 OH skupine) koji su praktički nepolarni u svom koncentriranom obliku i ne predstavljaju osobito kvalitetan medij za gibanje iona + što se plinovi ne otapaju u njima. No dobro, s vremenom navlače vlagu na sebe...Ali to je drugi par čarapa, to sam naveo samo kao primjer u svojoj digresiji
Možda bi bilo najbolje koristiti mineralno ulje u takvim slučajevima, ali ne znam kako bi to ispalo.
-->
Destilirana voda vodi struju! Jako slabo, ali vodi, jer sama voda autodisocira na OH- i H3O+ ione (2H2O <--> OH- + H3O+) pri čemu je konstanta disocijacje, Ka=10^(-14).
Osim toga, u vodi se otapaju neki atmosferski plinovi (poput CO2) koji otapanjem daju slabe kiseline a znamo kako su ioni zapravo "nositelji" struje u tekućinama. Bitno je još reći kako topljivost plinova opada porastom temperature, što će reći kako vodljivost destilirane vode kao rashladnog medija pada kako komp jače radi
Proces korozije je u početku vrlo spor, ali svejedno teče. Ali treba uzeti u obzir kako su metali u stalnom kontaktu na dugo vremensko razdoblje jer se vodeno hlađenje ne prazni i puni nakon svake upotrebe računala. Nakon određenog vremena (godinu dana možda i više) bit će dovoljno otopljenih iona i ta struja će biti znatno jača (nemojte sad misliti kako se radi o amperima, radi se o mikroamperima u najboljem slučaju) i korozija će biti primjetna.
Bila bi greška dodati modru galicu u sustav u kojem se nalaze Al i Cu, jer dodavanjem zajedničkog iona proces korozije se znatno ubrzava jer sustav ne treba čekati dok se otopi bakreni ili aluminijski blok zato što ima već solidnu količinu slobodnih iona
Već kao što sam rekao, preporučljivo je dodati antifriz - korozija će se usporiti i neće biti problema s algama.
Postoje poliakoholi (oni sa 4 OH skupine) koji su praktički nepolarni u svom koncentriranom obliku i ne predstavljaju osobito kvalitetan medij za gibanje iona + što se plinovi ne otapaju u njima. No dobro, s vremenom navlače vlagu na sebe...Ali to je drugi par čarapa, to sam naveo samo kao primjer u svojoj digresiji
Možda bi bilo najbolje koristiti mineralno ulje u takvim slučajevima, ali ne znam kako bi to ispalo.
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W

Zadnje izmijenjeno od: Swarm dude. 23.10.2010. u 22:00.
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2010., 21:15   #14
bez_panike
dijete u vremenu
Moj komp
 
bez_panike's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: OS
Postovi: 295
evo samo nešto iz iskustva.....ništa prestručno....na svom vodenom gdje je hladnjak od mesinga imao sam na par dana aluminijski blok koji je stavljen bezveze da malo testiram pumpu i sve to kako funkcionira.nakon nekoliko dana rada na prazno u garaži sam blok skinuo i rastavio a sa unutarnje strane se vidjelo da je već nagrižen.ne znam šta bi bilo nakon par mjeseci korištenja
__________________
besposlen pop i jariće krsti
bez_panike je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2011., 17:04   #15
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
Pošto sam malo nadograđivao sustav i mijenjao vodu vadio sam i čep od aluminija koji je bio na slijepom crijevu(fillport). Voda u sustavu je imala 10% antifriza ali je čep jako korodirao tako da sam se na svoje oči uvjerio da treba paziti.
Ubacim vam slikicu kasnije.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: d4rk_ch1ld. 14.10.2011. u 01:29.
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2011., 11:10   #16
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Naravno da koridira čima imaš dva različita materijala između kojih se javlja Voltin potencijal. Antifriz ne sprječava korodiranje u mjeri da možeš biti siguran da neće biti nikakvih problema.
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2011., 13:37   #17
Elpresidente1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 389
To ti nije korodiro aluminij ili je ak se tak stručno kaže (makar je struktura Al ostala netaknuta?), nego se na njega nataložio bakar, razlog je ovo kaj je kolega reko u postu iznad. A antifriz možda čak i poboljšava efekt, jer ioni onda lakše plove. Antifriz služi da nebi oksidirao bakar - pocrni i da se nebi nataložila kakva gamad, pljesan il sl.

Ovdje je tebi čak nastalo i malo modre galice kolko vidim ili nećeg sličnog, obično su soli i otopine soli bakra plave boje.
Najbolje onda nemat kombinacije Cu Al ili imat niklovani bakar.

Edit: ipak mislim da ti i nije to tolki problem osim šta nije ljepo za vidit, a da nisi otvorio do sudnjeg dana onda ti se možda nebi dao lako odšerafit čep.

Zadnje izmijenjeno od: Elpresidente1. 14.10.2011. u 13:49.
Elpresidente1 je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2011., 15:54   #18
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
Čep je bio samo utaknut u crijevo i na tom dijelu čak i nije bilo protoka, možda bi inače bilo i gore. Bakar koji se nataložio je vjerojatno od cijevi radijatora jer ostali dijelovi su niklani i dio radijatora je od mesinga ako se ne varam.
__________________
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2011., 01:12   #19
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
lkw_pkw

ja sam isto nedavno ocistio svoje vodeno hlađenje i ta teorija stoji što je kolega Swarm dude napisao post iznad da antifriz usporava tj. sprečava naslage i koroziju u vodenom sistemu.Ponosan sam vlasnik ZM-WB3 i istina je da je blok lakiran iznutra ali samo bakrena jezgra ostatak bloka znaći onaj gornji Al dio je eloksiran i u neku ruku to nije dobro ako mjenjate fitinge kao što sam ja radio par puta sam skidao mjenjao gumice na fitinzima jer su orginal dotrajale , međutim to nisam isprva skužio no prošlo je tih godinu dana kad sam uvidio da je na unutarnjem navoju na CPU bloku korozija pojale stijenke bloka.Bilo bi dobro kod aluminijskih blokova kad se montira fiting stavi na navoj masti kako ne bi voda doprila do Al.
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na