Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.02.2024., 00:44   #1291
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
Citiraj:
Autor mamikulcic Pregled postova
Ja sam montirao kolegi tešku metalnu ogradu na siporeks s ovim tiplama, ušarafio dijana (hangar) vijak, stegnuo metalnu stopu maticama i drži ko mutavo.
https://strojopromet-webshop.com/pro...p-k-08-fischer
https://exterim.hr/hangar-vijci-grupa-331/
Ovo mi je iduća tema za razraditi na temu ytonga nakon što riješim tv, ovo mi je pomoglo hvala.

Treba bi napraviti obodni zidić koji fali u etažiranju između kuća u nizu. Znači cca 40cm visine sukladno drugima već napravljenima i 3m duljine na kojeg bi išla ograda od cca 1.5m visine.
Pošto već ima ploča, estrih zbog pada i pločice mislio sam iduće napraviti:
- dijamantom izrezat pločice i razbiti estrih do ploče
- usidriti šipke 8mm u ploču i u nasuprotne zidove
- složiti ytong 20cm blokove i u njima rupu od 25mm (25mm jer imam takvo svrdlo negdje) da ih nataknem na ankere i zapunim rupe betonom.
- u taj prvi red, sukladno uputama za zidanje parapetnog zida ytongom, izdubiti za položiti šipku od 8mm u duljini od 3 metra i zapuniti mortom
- staklena mrežica i dvije ruke ljepila prije završne žbuke

Može li to držati ogradu od 1.5m visine koja se hvata na već postojeće ograde na suprotnim stranama?
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2024., 07:50   #1292
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Jok, nikakva tipla. Velim, izbuši se rupa recimo fi 10 u ytongu. Uzme se tuba anker mase i napuni se rupe cca malo više od pola. Onda se uzme navojna šipka fi 6 (ili dijana vijak) i uvrtanjem se ubaci u rupu. Ono anker mase što iscuri van se odstrani. Sačeka se pol sata i to je to, može montaža. Isto se radi i u slučaju da je betonski zid. Ne treba tipla.

Mrežaste tiple u kombinaciji s anker masom se koriste na šupljim materijalima kao što je šuplja cigla.

Samo je bitno ispuhat svu prašinu iz rupe prije utiskivanja anker mase.

Fischer tiple FTP su isto ok ak ih nađete.
Fischer FPX su odlične no koštaju ko da su zlatne.
Fischer GB baš i ne preporučam, dosta su zeznute, znalo mi je razvalit ytong dok sam ju nabijao unutra.
Jedno amatersko, ta anker masa (npr. Sika AnchorFix-1), osuši li se sadržaj unutar kartuše brzo nakon korištenja. Znači, ako treba malo te mase, pa za godinu-dvije opet

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Planiram viseći element cca 15ak kg utiplati u šuplju ciglu sa Fischer Duo tiplama. Sad kada sam ovo pročitao mislim si da mi to možda nije najpametnija ideja iako mi kažu da se može.
Zašto ne, po njihovim tablicama, blok nosi oko 40kg? 15 kg nije neka masa...
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2024., 20:54   #1293
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Planiram viseći element cca 15ak kg utiplati u šuplju ciglu sa Fischer Duo tiplama. Sad kada sam ovo pročitao mislim si da mi to možda nije najpametnija ideja iako mi kažu da se može.
Fischer Duo Power, tipla koju koristim stalno će držat to bez ikakvih problema.

Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Kad ste već to spomenuli, trebao bih objesiti bojler i vitrinu na šuplju blok opeku, i jedno i drugo kad se napuni bi moglo imati oko 120 kg. Hoće li ovo poslužiti:

https://vidam.hr/tipla-mungo-mit-sh-k2-12x80/
https://vidam.hr/mungo-mit-sp-300-injekcijski-mort/

Za bojler ide navojna šipka, za vitrinu kuke.
Poslužit će.

Citiraj:
Autor Bluzer Pregled postova
Ovo mi je iduća tema za razraditi na temu ytonga nakon što riješim tv, ovo mi je pomoglo hvala.

Treba bi napraviti obodni zidić koji fali u etažiranju između kuća u nizu. Znači cca 40cm visine sukladno drugima već napravljenima i 3m duljine na kojeg bi išla ograda od cca 1.5m visine.
Pošto već ima ploča, estrih zbog pada i pločice mislio sam iduće napraviti:
- dijamantom izrezat pločice i razbiti estrih do ploče
- usidriti šipke 8mm u ploču i u nasuprotne zidove
- složiti ytong 20cm blokove i u njima rupu od 25mm (25mm jer imam takvo svrdlo negdje) da ih nataknem na ankere i zapunim rupe betonom.
- u taj prvi red, sukladno uputama za zidanje parapetnog zida ytongom, izdubiti za položiti šipku od 8mm u duljini od 3 metra i zapuniti mortom
- staklena mrežica i dvije ruke ljepila prije završne žbuke

Može li to držati ogradu od 1.5m visine koja se hvata na već postojeće ograde na suprotnim stranama?
Generalno, ne moraš ni bušit šipke u ploču, zabuši ih u nasuprotne zidove. Da se razmemo, niš loše nebu ako ih zabušiš i u ploču. No onda bar povećaj tu rupu u ytongu, pošto 8,5 mm betona sa svake strane šipke ne znači ništa.

Citiraj:
Autor Buger Pregled postova
Jedno amatersko, ta anker masa (npr. Sika AnchorFix-1), osuši li se sadržaj unutar kartuše brzo nakon korištenja. Znači, ako treba malo te mase, pa za godinu-dvije opet
Teško. Anker masa je dvokomponentna i svaka komponenta se nebi trebala samostalno osušit, no praksa kaže drugačije. I meni je bilo ostalo malo manje od pola, stajalo pol godine, i mislio iskoristit no ništa od toga.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2024., 21:04   #1294
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor Bluzer Pregled postova
Ovo mi je iduća tema za razraditi na temu ytonga nakon što riješim tv, ovo mi je pomoglo hvala.

Treba bi napraviti obodni zidić koji fali u etažiranju između kuća u nizu. Znači cca 40cm visine sukladno drugima već napravljenima i 3m duljine na kojeg bi išla ograda od cca 1.5m visine.
Pošto već ima ploča, estrih zbog pada i pločice mislio sam iduće napraviti:
- dijamantom izrezat pločice i razbiti estrih do ploče
- usidriti šipke 8mm u ploču i u nasuprotne zidove
- složiti ytong 20cm blokove i u njima rupu od 25mm (25mm jer imam takvo svrdlo negdje) da ih nataknem na ankere i zapunim rupe betonom.
- u taj prvi red, sukladno uputama za zidanje parapetnog zida ytongom, izdubiti za položiti šipku od 8mm u duljini od 3 metra i zapuniti mortom
- staklena mrežica i dvije ruke ljepila prije završne žbuke

Može li to držati ogradu od 1.5m visine koja se hvata na već postojeće ograde na suprotnim stranama?
Ako zidaš Ytongom, onda bi ja zidao direkt na pločice jer je lagan i nije opterećenje na estrih ili pločice. Tako ti je možda i najjednostavnije i kao što fanatik kaže, samo stavi bočne ankere i to je to.
Ne treba ti malter ni beton, koristi Ytong fix n202 za zidanje i armiranje, kasnije staviš mrežicu i gore fasadni kutnik da se lijepo poravna rub te neko ljepilo za armiranje tipa Rofix 622 ili Unistar još bolje je on ima lijepu granulaciju pa to samo prebojaš po želji i izgleda super. Jedna vreća ti je dovoljna.


Bolja varijanta je betonski zidić. Šaluješ sa daskama ili još bolje oplatama, staviš mrežu Q188, svakih pola metra ubuši šipku 10mm u visini zida i na krajevima spojiš sa šipkom (ankerima) mrežu.

Na to možeš staviti što god želiš, utiplati ogradu ili što god.

Za ytong bi morao naliti vijenac na vrh jer nećeš valjda ogradu fiksirati direkt na ytong, a u tom slučaju ti ne odgovara visina jer vijenac treba biti 10cm.
Osim toga, po PS-u trebao bi naliti jedan serklaž u sredini zida pa kad sve to ubrojiš, betonski zid je najkvalitetnije rješenje.

Prije zidanja stavi neku podložnu hidroizolaciju (bilo foliju, ljepenku ili traku) da ti zid ne vuče vlagu jer će kasnije otpadati boja ili žbuka.

Također, armaturna mrežica bi trebala prelaziti na stari dio na koji spajaš taj zid barem 10cm jer će ti inače pucati na spoju između starog i novog zida.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson

Zadnje izmijenjeno od: Mar. 28.02.2024. u 21:47.
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 29.02.2024., 10:11   #1295
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Za pofrezat manji vrt (40ak m2) i priprema za gnojenje (vrt je već prije obrađivan pa nije nakrcan s kamenjem i sl), da li se isplati uzeti električna kopačica tipa ovoga ili je to prodaja magle pa nek se ručno primim lopate i motike?
Krepala mi je stara jugoslavenska freza i nema spasa pa gledam nešto jeftinije i jednostavnije...
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 29.02.2024., 10:25   #1296
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
To je u redu, ako zemlja nije neka ledina da treba udarati motikom ili krampom. Pitanje je jedino kako je izveden puž, to im je najslabija točka. Vidi koje ulje/mast ide unutra pa redovno dopunjavaj.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 29.02.2024., 10:30   #1297
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Hvala ti svakako na savjetu, zemlja je rahla, ali ju treba "okrenuti" još jednom što bi se reklo, a mislim da će ovo biti sasvim ok. Jedno udarno popodne i amen.

Još jedno pitanje - režem betonski prilaz s onom konjskom brusilicom. Treba li dijamantnu ploču zalijevati s vodom ili ide to na suho?
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 29.02.2024., 10:34   #1298
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Ovisi, neke idu na suho, neke treba polijevati, vidi specs.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 29.02.2024., 12:01   #1299
walbandon
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Valbandon-blizu Pule
Postovi: 972
Citiraj:
Autor DoxyTheCroat Pregled postova
Ljudi, misljenja i iskustva?
https://www.ikoma.hr/hr/podno-grijan...mp-touch-7054/

Razmisljam mozda u djecje sobe to staviti, u sredinu.
I jel ih mogu nadoštukat na isti kabel? Isli bi ispod 13mm laminata.
ovo je iskljucivo za ispod plocica( tj u ljepilu/podlozi) ... imas u ferotermu /keratermu njihove jeftinije varijante... ja sam si wifi termostat tada bio narucio prekoo ebaya ...


tebi treba ovako nesto za ispod laminata(ako je on deklariran za podno)
https://www.podnogrijanje.com/podno_...ispod_laminata
https://exterim.hr/grijaci-film-podn...proizvod-5153/
__________________
C I C E.... TRGOVAC 1 , 2 ,
walbandon je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 19:33   #1300
Staromodan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: .
Postovi: 172
Imao sam natkrivenu terasu, ispod koje je garaza. Nakon proslogodisnjeg nevremena vise nije natkrivena, a zbog nedostatka financija nece ni biti. Mislim da je u beton nesto stavljeno prilikom gradnje, ali nakon potresa su se napravile sitne pukotine kroz koje pomalo propusta. One vece sam zatrpao s cementnim mlijekom i onda na to zavrsni sloj mjesavine pijeska, cementa i tekucine za hidroizolaciju. S brusilicom sam napravio kanalic po sredini tako da se skupljena voda slijeva prema van, jer nema nagiba.

Trazim savjet s cim i na koji nacin da napravim dugorocno hidroizolaciju terase, u sto tanjem sloju, tako da ne propusta u garazu? Mozda sam u krivu, ali predpostavljam da sto je tanji sloj, to me jeftinije dodje.

Povrsina je na suncanoj strani, izlozena velikim kolicinama vode sto curi s krova. Ne smeta mi ako tokom godina promijeni boju, bitno mi je da sto dulje dura.
Staromodan je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 22:01   #1301
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Hidroizolacijska folija koja se "vari".
Kao što se koristi na ravnim krovovima.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2024., 23:13   #1302
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Takozvana TPO folija, vari se na vruci zrak. Imas na youtjubu tutorijale kako i šta, kako rubove dignut uz zid itd.
webstartm je online   Reply With Quote
Staro 03.03.2024., 19:22   #1303
Staromodan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: .
Postovi: 172
Mar i webstartm, hvala na odgovoru. Budem dzuglao za detalje. Znate li mozda ima li navedena folija nekih nedostataka?
Staromodan je offline   Reply With Quote