Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.01.2012., 21:09   #1
red_star
Premium
Moj komp
 
red_star's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 29
Mikrotik, routerOS

Zanima me dali ima netko tko zna radit u routerOS-u?

Meni bi trebala pomoć kod postavljanja hotspota na wireless kartici, i da preko usb 3G sticka bude moguće spajanje na internet.

Kontakt PM.
red_star je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2012., 21:24   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,579
Za početak prouči njihov Manual na njihovom Wiki - ju i srodne teme na njihovom forumu.
Na Wiki - ju ima osnovne stvari za postavljanje hotspota.
Također pogledaj specifičnosti vezano na hw (jeli to neki pc ili neki RouterBoard).
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.01.2012., 14:02   #3
Xan
networking wannabe guru
Moj komp
 
Xan's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 997
hotspot u MikroTik svijetu je wireless sa autorizacijom.. tako da neznam da li to želiš ili želiš samo kućni wireless preko kojeg bi htio na net

kao što je nikky rekao, da li se radi o nekom routerboardu (koji?) ili o računalu (koliko LAN/WLAN kartica ima?)

koji je setup? da li mikrotik bira pppoe konekciju ili služi samo kao AP?

postaj i output od sljedećih komandi

Code:
/interface print
Code:
/interface bridge port print
Code:
/ip address print
Code:
/ip firewall nat print
__________________
Quotation from the Bhagavad Gita famously quoted by J. Robert Oppenheimer upon witnessing the detonation of the first atomic bomb.

Also quoted numerous times by overly melodramatic players of Unreal Tournament upon detonation of the Redeemer weapon.

"Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone."
Xan je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2012., 18:09   #4
red_star
Premium
Moj komp
 
red_star's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 29
Znači u pitanju je rb751u-2hnd. na njemu su default postavke koje neznam dali trebam pobrisat sve pa onda krenut s kofiguriranjem ili nastavit na njih radit dalje?
kada na te postavke želi pomoću hotspot postavit na wlan1 ili na bridge-local (jedini bridge koji postoji) izbacuje da je krivo i ne otvara login page. molio bi pomoć oko ovog tko zna više

postavke koje su na njemu...ako treba mogu i cijeli kod postavit:
#| ether1 is renamed to ether1-gateway
#| DHCP client and masquerade is set on ether1-gateway
#| ether2 is renamed to ether2-master-local and configured as switch master port for ether3-ether5
#| ether2-master-local and wlan1 are bridged
#| wireless is set as access point in 2412MHz using both chains and extension channel enabled.
#| IP address 192.168.88.1/24 and DHCP server is set on bridge interface
#| DHCP servers address pool is 192.168.88.10-192.168.88.254
red_star je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2012., 18:45   #5
Xan
networking wannabe guru
Moj komp
 
Xan's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 997
možeš ga slobodno resetirat jer treba potpuno drugačiji setup (nećeš koristit ether1 za gateway nego usb)

kad ga resetiraš pitat će te da li želiš da opet stavi te defaultne postavke, ali ti reci da ne želiš
kad imaš prazan router za početak napravi novi bridge i ubaci u njega wlan1 i ethernet portove koje misliš koristiti
dodaj IP adresu na taj bridge
zatim otvori IP -> Hotspot (u winboxu) i klikni na Hotspot Setup i prati upute (najbolje da staviš na bridge hotspot)
__________________
Quotation from the Bhagavad Gita famously quoted by J. Robert Oppenheimer upon witnessing the detonation of the first atomic bomb.

Also quoted numerous times by overly melodramatic players of Unreal Tournament upon detonation of the Redeemer weapon.

"Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone."
Xan je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2012., 19:16   #6
red_star
Premium
Moj komp
 
red_star's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 29
znači bridgam samo ethernet portove i nema veze ako ja ether1 koji ima mogućnost poe stavim samo kao port koji će jedan komp koristit da ima izlaz na internet preko usb sticka?
kod hotspota treba li prije postaviti addresse wlana1, dns postaviti prije posebno ili to kroz taj setup sve postaviti?
zatim nat gdje postaviti? jer sam dobio info da bez tog neće radit hotspot.

kasnije kako povezati usb da bude gateway? preko route?
što je sa dhcp serverom? gdje se on treba postaviti i vrtiti?
hvala
red_star je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2012., 21:11   #7
Xan
networking wannabe guru
Moj komp
 
Xan's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 997
Citiraj:
Autor red_star Pregled postova
znači bridgam samo ethernet portove
Citiraj:
Autor Xan Pregled postova
napravi novi bridge i ubaci u njega wlan1 i ethernet portove

Citiraj:
Autor red_star Pregled postova
i nema veze ako ja ether1 koji ima mogućnost poe stavim samo kao port koji će jedan komp koristit da ima izlaz
nema to veze, ti možeš koristit taj port za šta hoćeš, njemu je tak svejedno jeli prikopčan komp ili switch... naravno koristeći ovako nešto http://www.mikrotik-hrvatska.com/gig...ive-p-467.html

Citiraj:
Autor red_star Pregled postova
kod hotspota treba li prije postaviti addresse wlana1
adresa ide na bridge interface... wlan1 i ethernet portove ostavi bez adrese...

Citiraj:
Autor red_star Pregled postova
dns postaviti prije posebno ili to kroz taj setup sve postaviti
dns možeš i poslije postaviti, u pravilu sve šta te traži u tom setupu definiraj kroz njega... ništa se neće desiti ako jednom prođeš kroz njega i saznaš šta će te sve on pitat pa ga resetiraš opet na tvorničke postavke ako si nešto od toga definirao prije

Citiraj:
Autor red_star Pregled postova
zatim nat gdje postaviti?
zna se čemu NAT služi... za prevođenje privatnih u javne IP adrese, ergo NAT bi se trebao raditi između bridgea i USB-a (jer je na njemu 3g stick)...

Citiraj:
Autor red_star Pregled postova
jer sam dobio info da bez tog neće radit hotspot.
radit će ti hotspot bez NAT-a (hotspot će ti i dalje otvarat login), ali neće biti Interneta bez njega (ergo ako redirektaš login negdje onda neće radit redirect)

Citiraj:
Autor red_star Pregled postova
kasnije kako povezati usb da bude gateway? preko route?
da preko route ali indirektno... kad ćeš slagat PPP client onda imaš jednu kvaćicu koju staviš (add default route)

Citiraj:
Autor red_star Pregled postova
što je sa dhcp serverom? gdje se on treba postaviti i vrtiti?
mislim da će ti DHCP server automatski stvoriti hotspot setup... isto ide na bridge...

ajde napravi neki dijagram mreže u koju to ide
__________________
Quotation from the Bhagavad Gita famously quoted by J. Robert Oppenheimer upon witnessing the detonation of the first atomic bomb.

Also quoted numerous times by overly melodramatic players of Unreal Tournament upon detonation of the Redeemer weapon.

"Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone."
Xan je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2012., 22:14   #8
red_star
Premium
Moj komp
 
red_star's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 29
Zahvaljujem puno na pomoći, uspio sam to složit. mnogo hvala.

usput ako je itko radio s gps-om na mikrotiku neka se javi
red_star je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na