Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.10.2023., 13:57   #2671
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,351
Citiraj:
Autor strikoo Pregled postova
Moram podijeliti neke s vama
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/PivpCKEiQOQ?si=fk-gMaKS-Givwa2i" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/lE4UXdJSJM4?si=vw3wAnkJmaAr8TKq" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/9n1dtmzqnCU?si=3CDhwa0qBtlkLIEc" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>

Hebote sta je forum potrgan....
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2023., 20:19   #2672
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Imam na 1 lapu dual boot, ubuntu i mint. međutim nakon nekih updatea ubuntua, mint je nestao, tj nestao mi je meni za dual boot. Može li se to ikako popraviti?
U linux se ne kužim skoro pa niš, ovo samo malo eksperimentiram, pa bi mi trebalo malo detaljnije objasnit.

EDIT: Brzinsko guglanje mi veli da pokrenem mint live sa USB-a i popravim ''grub'' menu...to je koliko sam shvatio linuxov boot menu.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 31.10.2023. u 20:25.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2023., 20:24   #2673
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
To re-enable os-prober uncomment the following line in /etc/default/grub:

#GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false

update-grub
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2023., 21:15   #2674
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Ovo je genijalno, ubacim live mint i on u sebi ima boot repair.
napiše mi da će to riješit samo ako upalim UEFI/seucre boot.
Upalim, odradi majstorski posao, i još mi spominje kako je grub na sda4 što mi je mint particija (2 particije su na istom SSDu)....prčka drlja i svašta nešto.
Restartam i pojavi se grub samo sa ubuntuom.
inače do tog gruba sam došao i ranije lupajući po shiftu i f8 jer ne znam koja je točno tipka...pokušaj br 2, reinstalirat sam mint kao in-place upgrade ako ima takva opcija.

EDIT: OK, ja sam panj tj zeznuo me GRUB, opet probao i u grubu vidim ubutnu LTS bla bla i samo ubuntu....e taj samo ubutnu je mint.
dakle riješeno.

Nakon toga u mint terminalu ''sudo update-grub'' i sada sve piše ispravno.
Eto, naučio sam nešto novo. dakle ovo što je strikan napisao, samo sam na netu anšao varijantu za idiote.

EDIT2: zab napomenut, linux tj bar mint nema ugrade sa live-a, samo ponovni install...e to nije kul.

Nego pitanjce, ima li linux neku varijantu device managera pa da npr diseableam BT za stalno, a ne da mi se ponovno upaljen kod svakog restarta (ovo win npr pamte ako ga samo ugasim, a ne diseableam...)?
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 31.10.2023. u 21:37.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2023., 00:12   #2675
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,795
Fedora i remote gaming - saga jos traje Nisam ocekivao da cu bas tjedan dana izgubiti na to.

Steam link mi je radio, ali trzuckavo. Gasenjem waylanda je bilo nesto bolje, ali i dalje nije to to.
Neki dan sam nanovo roknuo Fedoru (kao, cisti start, toboze) i vise ne uspijevam dobiti Steam link, jednostavno se ugasi kad se hocu spojiti. Cudno... Ugl otpisao sam ga, nisam bio zadovoljan.

Moonlight koji se spaja na Gamestream mi ne prolazi zbog nekakvih firewall problema ako mu je vjerovati. Svi firewallovi su ugaseni, pa ne znam odakle sad to.

Sunshine na hostu i Moonlight na klijentu rade i izgledaju odlicno, jako jako dobro. Ali ne radi mi zvuk na stock postavkama. Vjerojatno negdje moram nesto kliknuti. S obzirom da i jedan i drugi app imaju predetaljnu dokumentaciju, vjerojatno ce mi trebati jos koji dan.

E da, totalno glupo ali nemam pojma gdje upisujem taj GDK_BACKEND=x11. Znaci guglao sam to valjda ise puta u 3-4 dana i nalazim samo neke cudne nepotpune odgovore. Imam filing kao da je nesto tako glupo i logicno u pitanju da od sume ne vidim stablo.

Bas je sjebano preci na linux desktop tako na naglo, makar si godinama brljavio s headless hardverom. Ne volim onaj filing "sad trebam nesto napraviti, a gdje je to uopce i odakle krenuti i koji od tri nacina odabrati". Ko teski njub. I konstantan filing "oke ako sad nesto sjebem, uopce ne znam sto moram napraviti da to ispravim". Jedna radnja vodi ka tri otvorena taba s guglom

Mozda do bozica i dignem koju virtualku ili kontejner... Eh da, treba savladati i taj KVM a taman se uhodao s Proxmoxom kojeg sam stavio po strani.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2023., 06:19   #2676
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,351
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
EDIT2: zab napomenut, linux tj bar mint nema ugrade sa live-a, samo ponovni install...e to nije kul.

Nego pitanjce, ima li linux neku varijantu device managera pa da npr diseableam BT za stalno, a ne da mi se ponovno upaljen kod svakog restarta (ovo win npr pamte ako ga samo ugasim, a ne diseableam...)?
???

Izmjenis verziju sa postojece na onu koju zelis azurirat u /etc/apt/sources.list i lupis apt update && apt upgrade. Default na svim Debian based distrama.
https://itsfoss.com/upgrade-linux-mint-version/

Sto se BT tice - pa iskljuci ga jednostavno u softweru i amen. Ako ga bas zelis na HW razini iskljuciti morao bi disejblat loadanje kernel modula zaduzenog za to (nikaj kliki klik).

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
E da, totalno glupo ali nemam pojma gdje upisujem taj GDK_BACKEND=x11.
U konzolu? Al napominjem opet - samo ako je Wayland aktivan - ak nije - ne moras. Dakle da nebi bilo zabune:

1. otvoris terminal
2 upises "GDK_BACKEND=x11 remmina"

I otvoris na taj nacin Remmina aplikaciju u X11 modu.

Kaj se tice Steam Link problema nemam pojma kaj bi ti reko, kod mene radi bez greske:

1. glavni komp spojen na 1GB LAN kablom
2. Ipad spojen na WIFI, instaliran Steam Link - radi
3. Samsung smartphone spojen na WIFI, instaliran Steam Link - radi

Da tebe mozda kvaliteta lokane mreze ili preslaba grafa ne zezaju? Znam da sam imao slicnih problema na Ryzenovoj integrusi i kad je komp visio na WLAN-u. Odkad je RX6600 u kompu i komp na LAN-u nema problema.

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Jedna radnja vodi ka tri otvorena taba s guglom
"Those are rookie numbers"
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2023., 07:01   #2677
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
@tomek: nisi me shvatio. Pod in place upgrade sam mislio kao sa win. Skinem win iso, stavim na USB stick i bootam, te onda sa sticka napravim upgrade ili stavim identičnu verziju win preko postojeće, sa time da mi zadrži profil i sve instalirano. E to mint nema, barem ja nisam našao, nudio mi je samo opcije kompletno nove instalacije.
Ovo što si mi ti ponudio je sve upgrade na noviju verziju iz samog minta, pa to ima sam mint u update centeru.

A BT želim skroz ugasit jer ako ga ugasim softverski, kod svakog restarta se ponovno pali. Znači linux nema device manager, nego ga moram deinstalirati preko terminala. Fala
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 01.11.2023. u 07:44.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2023., 07:17   #2678
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,795
Kod mene je sve stock, znaci Wayland aktivan.
Ta naredba nije permanentno rjesenje, ne prezivi reboot, ili?

Mda, Steam Link je nesto sj* na mom kraju jer se rusi. Jucer je radio, ma jucer sam imao drugu instalaciju Fedore. Bit ce jos jedan gugl tab!

Kod mene je sve na zici, imam vec iskustva sa Steam Linkom na drugim uredjajima. Grafa je najmanji problem. Zadnjih pola godine se bas nista nije mijenjalo po tom pitanju (mreza, setup, kablovinje) osim sto su kompovi dobili i7 procesore. Iperf3 baca vise nego uredne brojke.

Ovaj Sunshine radi bogovski i filing je kao da igram na hostu, ne vidim nikakve mane. Mislim da cu njega zadrzati, samo da skuzim to oko zvuka.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2023., 08:09   #2679
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,351
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
@tomek: nisi me shvatio. Pod in place upgrade sam mislio kao sa win. Skinem win iso, stavim na USB stick i bootam, te onda sa sticka napravim upgrade ili stavim identičnu verziju win preko postojeće, sa time da mi zadrži profil i sve instalirano. E to mint nema, barem ja nisam našao, nudio mi je samo opcije kompletno nove instalacije.