Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.01.2012., 13:10   #1
dj_Dejan
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Belišće/Zadar
Postovi: 36
Wireless do 1000m preporuka

Lijepi pozdrav, trebao bih jedan kvalitetan wireless prijemnik za internet konekciju dometa od 500 do 1000 metara.Naime, koristio bih susjedov internet koji je od mene udaljen 500-700 metara zračne linije, možda sam i puno rekao. Možete li mi preporučiti nešto od trenutno na tržištu dostupnih, a da valja.
dj_Dejan je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 13:20   #2
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Moja preporuka:
http://www.protis.hr/products/detail...ation-at/48614

uzeti ovaj klijent pa vidjeti na sta ce veza izgledati, ako bude lose onda kod ovoga na sta se spajas postaviti takav station i link ce raditi i brze nego sto je potrebno... Odlicna cijena, pouzdan rad i jednostavna konfiguracija, plus mu je i to sto je za outdoor i napajanje po mrezi a adapter se dobije u paketu... Mislim da je to najjeftinija solucija, ali koja stvarno valja...

Znaci to ugradis van negdje od kud vidis tog susjeda i spojis mrezi kabel na svoj komp ili kroz switch neki...

Iskreno, ja sam radio link sa takva 2 ali jaca modela na 5GHz i radi besprijekorno i nakon god dana, link ima vise od 1km... Ali cuo sam da i ovaj slabiji model na 2.4 GHz odlicno odradjuje svoj posao...

Ako treba bilokakva pomoc oko toga, tu sam...
__________________

Zadnje izmijenjeno od: zwer54. 11.01.2012. u 13:26.
zwer54 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.01.2012., 13:30   #3
dj_Dejan
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Belišće/Zadar
Postovi: 36
Super lijepo objašnjeno, e sad, ja bih se spojio na njegov router od interneta, on koristi optimu, živimo u kući i on i ja samo što je on susjedna ulica paralelno sa mojom. Fizički ga ne vidim jer je on malo višlje od mene, tj. moja ulica je niža od njegove. Šta mislis koliko će to smetati što se ne vidimo i što sam niže od njega po položaju i da li će barem kako raditi ako se spojim na njegov router sa ovim što si mi preporučio. Ne očekujem neku brzu vezuali barem da mogu surfati koliko-toliko normalno.
dj_Dejan je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 13:47   #4
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Kaj se tice brzine, imat ces normalnu brzinu neta ako se konektira... A kaj se tice visine, trebala bi postojati neka opticka vidljivost, odi kod njega pa iz njegove kuce pogledaj svoju i vidi sta vidis, pa ako vidi krov, stavi ovo sebi na krov i radit ce... Ako iz njegove kuce ne vidis svoju, onda nece raditi sigurno...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 14:19   #5
dj_Dejan
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Belišće/Zadar
Postovi: 36
Sada sam ga nazvao i pitao ga da li vidi moju kuću sa krova, kaže da bi ju vidio da ispred nema susjedovu kuću, a točna udaljenost između njega i mene je 250m zračne linije. Šta misliš, isplati li mi se kupovati to ili ne?
dj_Dejan je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 14:21   #6
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
ja bi radije ovo kupio :

http://www.protis.hr/products/detail...onnector/44664

http://www.protis.hr/products/detail...0ap-wireless/6

i kabel.

to je po meni najbolja opcija, ja imam tako isto osim moja antena je satkantena :

http://www.wifihr.net/files/slike/sat.jpg

pozz
chief_wolfinjo je online   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 14:39   #7
dj_Dejan
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Belišće/Zadar
Postovi: 36
pozz wolfinjo, molim te reci mi da li je nužno da kupujem ovaj router uz tu antenu ako imam već jedan router (zyxel je u pitanju) jer sam tu nekada imao ADSL pa mi je ostao router, tj. da li će ta antena raditi na zyxel-u?
dj_Dejan je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 14:49   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Za te namjene uvijek je bolje klasični AP u odnosu na neki Router a ovisiš i o mogućnostima podešavanja nekih parametara (dali su dostupni u konfigu Routera ili ne).
Ako je u pitanju ZyXEL P-660 on ima opciju mijenjanja Gateway - a, u tvom slućaju ip adresa Routera frenda na kojeg se misliš kačit. Neki uređaji nemaju uopće mogućnost mijenjanja tog i dr. stvari jer se podrazumjeva da im je "izlaz" njihov adsl modem.
Po navedenom da nema direktne vidljivosti, vrlo je vjerojatno da željeno neće raditi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 14:52   #9
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor chief_wolfinjo Pregled postova
ja bi radije ovo kupio :

http://www.protis.hr/products/detail...onnector/44664

http://www.protis.hr/products/detail...0ap-wireless/6

i kabel.

to je po meni najbolja opcija, ja imam tako isto osim moja antena je satkantena :

http://www.wifihr.net/files/slike/sat.jpg

pozz
Identičan setup imam ja kod sebe Radi perfektno otkad sam sve postavio
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 15:00   #10
dj_Dejan
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Belišće/Zadar
Postovi: 36
Što znači, da jednostavno ukoliko nema direktne vidljivosti, ne mogu ostvariti internet konekciju da imam bilo kakvu antenu ili bilo kakav prijamnik? Postoji li nekakva alternativa? Zwer54 mi je dao jedan prijamnik i čini mi se jako dobar jer sam pogledao detalje tog prijamnika koji ima značajke do 10 km od raspona učinkovitosti

http://www.ubnt.com/nanostationloco

Postoji li alternativa za ovaj moj problem ili da tražim drugog kolegu u ulici kojeg vidim da mi da malo interneta?
dj_Dejan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.01.2012., 15:03   #11
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Ovisi kolike su te smetnje, jedna kuća sa ne previše zidova, il drvo nije problem s pravim antenama.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 15:54   #12
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Nije mu potreban ovaj jarbol od antene za to kaj njemu treba, a tko nije radio sa ovim kaj sam predlozio nek proba ako ima mogucnost... Ja sam na svoje oci vidio link od 30km sa tim malim routerom koji je velik kao dvije kutije cigareta i jednako tolko tezak i naravno, bez eksterne antene... A link koji sam postavio ima nekih 700 metara i jarbole izmedju i glatko radi 70 mbit veza (prijenos sigurnosnih kamera, znaci konstantan video streaming) i vec godinu dana besprijekorno radi...

Ali ako je izmedju kuca, najsigurnije rjesenje je ovakva 2 uredjaja kaj sam predlozio staviti kao medjustanicu na susjedovu kucu koja smeta ako je moguce... Ili kupi taj jedan, digni na krov i usmjeri prema gradu i nakaci se na nekog...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 17:56   #13
Xan
networking wannabe guru
Moj komp
 
Xan's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 997
teško da će radit kroz nečiju kuću, ali ako probaš obavezno javi rezultate
__________________
Quotation from the Bhagavad Gita famously quoted by J. Robert Oppenheimer upon witnessing the detonation of the first atomic bomb.

Also quoted numerous times by overly melodramatic players of Unreal Tournament upon detonation of the Redeemer weapon.

"Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone."
Xan je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 18:33   #14
lit
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: hr
Postovi: 973
Citiraj:
Autor chief_wolfinjo Pregled postova
to je po meni najbolja opcija, ja imam tako isto osim moja antena je satkantena :

http://www.wifihr.net/files/slike/sat.jpg

pozz
kako ti to radi naopako ?
lit je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 18:58   #15
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor lit Pregled postova
kako ti to radi naopako ?
Kako naopako? Sta gadja satelitska? Svemir! Njemu je u interesu usmjerit signal po zemlji, ne u nebo...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 19:26   #16
Xan
networking wannabe guru
Moj komp
 
Xan's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 997
__________________
Quotation from the Bhagavad Gita famously quoted by J. Robert Oppenheimer upon witnessing the detonation of the first atomic bomb.

Also quoted numerous times by overly melodramatic players of Unreal Tournament upon detonation of the Redeemer weapon.

"Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone."
Xan je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2012., 09:06   #17
vladjan1901
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
jel ovo tvoje čudo treba neki switch koji podržava power over ethernet ili može dobit napajanje iz obicnog adsl routera?
vladjan1901 je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2012., 10:26   #18
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
A vidi ovog iz klase Optimist.
- otvoriš manual uređaja i pročitaš šta std. dolazi sa uređajem, http://downloads.ubnt.com/guides/Nan...Loco_M_QSG.pdf
- koji to adsl router operatera uopće ima PoE

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 12.01.2012. u 10:33.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2012., 14:24   #19
vladjan1901
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
a znam da nema, čim sam pitao znao sam odgovor.
sorry što kradem topic, ali da pitam:
Ovo bi mi možda odgovaralo, Ako ima nešto slično, meni treba nešto za spojit internet u atomsko sklonište. montirao bi negdje antenu na izlazu otvora za zrak , hvatao wireless iz zgrade koja je tik do otvora. Antena bi se onda napajala sa mrežnim kabelom spojenim na adapter koji je 30 m ispod zemlje u prostoriji spojen u utičnicu.
ovaj uređaj bi mi odgovarao, , pa ako postoji nešto da mi netko preporuči ili da ubodem ovaj koji po meni sigurno obavlja ovaj zadatak!

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 12.01.2012. u 22:35.
vladjan1901 je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2012., 16:53   #20
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Ja koristim skoro isti uređaj preko godinu dana, samo što je model za 5Ghz. Radi besprijekorno, a prednost mu je što koristi mrežni kabal. Preko istog primam internet, pa me interesuje da li isti ide preko enkripcije. Problem je što hoću da isti resetujem, a na znam hoću li ga znati ponovo podesiti. U ugovoru imam login i pasword vjerovatno od interneta, a nemam log.pasw.. od uređaja.
begi je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2012., 17:34   #21
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor vladjan1901 Pregled postova
a znam da nema, čim sam pitao znao sam odgovor.
sorry što kradem topic, ali da pitam:
Ovo bi mi možda odgovaralo, Ako ima nešto slično, meni treba nešto za spojit internet u atomsko sklonište. montirao bi negdje antenu na izlazu otvora za zrak , hvatao wireless iz zgrade koja je tik do otvora. Antena bi se onda napajala sa mrežnim kabelom spojenim na adapter koji je 30 m ispod zemlje u prostoriji spojen u utičnicu.
ovaj uređaj bi mi odgovarao, , pa ako postoji nešto da mi netko preporuči ili da ubodem ovaj koji po meni sigurno obavlja ovaj zadatak!
Mislim da je ovo idealno za tvoj slucaj... ako ne bude radilo, kupi jos jedan pa stavi na zgradu i usmjeri u njega... Ne znam kako radi kad se spajas na tak neki router, ja sam s tim radio samo link sa tim di 2 takva gledaju jedan drugog i radi savrseno ali isto sam radio sa 5gzh modelima... ali vjerujem da ce raditi to kaj trebas..
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2012., 18:13   #22
vladjan1901
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Nadam se, jer đubre je upravo poskupilo na 420 kn, maloprije je bilo 380!

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 12.01.2012. u 22:36.
vladjan1901 je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2012., 18:45   #23
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Haahha... A i ak ne proradi za to, posluzit ce za nesto drugo ili prodas dalje... Otkupit cu ja ak ne bude radilo to kaj hoces... Btw ako kupis javi kak radi...
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 12.01.2012. u 22:36.
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2012., 19:08   #24
vladjan1901
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
A nadam se, nije da ja dajem pare, pa bi bilo bolje da radi. ako kažeš da si se spajo s jednim na drugi i pročito sam da ljudi ga koriste za proširenje svog wireless-a, očigledno da je to normalni ap sa bolesno jakom antenom, skeptičan sam jer je tako mali! Ponudit ću ga dečkima na razmatranje kao soluciju, jer to je jedini uređaj koji ima poe napajanje, jer na lokaciji nemam struje a coaxialac koji se koristi za druge antene nije najbolji na veliku dužinu(tako mi barem kažu).

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 12.01.2012. u 22:37.
vladjan1901 je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2012., 19:22   #25
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Ma radit ce, a i nije to bas obicni ap, bolji je... A antena nije bolesno jaka, samo je antena koja valja... Nemoj da te velicina zavara, takva 2 bez problema rade vezu od 10 km...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2012., 19:40   #26
vladjan1901
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
A antena nije bolesno jaka, samo je antena koja valja...
Istina, stavljao sam ja 10 db antene na routere pa mi je jedva 50 metara bacala, ove imaju 8db a rokaju 10 km.
vladjan1901 je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2012., 21:02   #27
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
To je više nego dovoljno jer je usmjerena. Za info moj uređaj jer radio sa 35 m kabla /dok nisam nešto pregrađivao/. Također ima odličan softwer kojim pratiš vezu i ostalo. Također moja preporuka.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 12.01.2012. u 22:38.
begi je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2012., 21:54   #28
vladjan1901
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
baš mi je palo na pamet. ako antena šiba 10 km, u teoriji bi mogao spojiti 2 na 20 km, ali nebitno. Htio sam reći, šta se nebi mogle tako spajati 2 lokacije neke firme. umjesto da zakupljuju vod ili plačaju frame relay vpn. upikneš si ta 2 spojiš i rokaš. Još dobiješ brzinu prijenosa podataka puno puta veću nego kod najma linka od nekog ISP-a.
vladjan1901 je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2012., 22:38   #29
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Moglo bi se to bez problema (ovaj proizvođač Ubiquiti radi i 900Mhz sisteme prenosa), ali je vjerovatno problem sigurnost linka (ove mreže se lako provale, a niti propusnost i kvarljivost nije na strani zraka u odnosu kabal (žica, optika).
begi je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2012., 07:50   #30
vladjan1901
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
ok, to stoji, mislim ziher nešto propuštam, nisu te antene od jučer, wireless lan zone postoje u zg i okolici već 10ak godina i uredno rade. postoji aes tkip ključ koji je gotovo nemoguće probiti, no mislm da bi se trebao imeđu 2 sustava kriptirat promet (IPsec) ponajprije a ne sama mreža!
vladjan1901 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na