Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.12.2008., 17:27   #1
Weky
Premium
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 58
Wlan na 400m sa dvije kantene

Ovako po svim teoretskim proračunima sa ovih linkova Link1 Link2 bio bih u mogućnosti ostvariti dobar signal s frendom...

Google earth kaže 390m udaljenost između nas i dakako imamo optičku vidljivost. Oprema koju posjedujemo su 2 PCI kartice Canyon WF-511 i planiramo izraditi 2 kantene.

Iskustva u izradi kantena imam dapače jednu sam natjerao na pojačanje na nekih 12dB

Samo nikad nisam na tolku udaljenost dizao link, pa me zanima dal bi to u praksi prošlo? tj dal je neko od vas uspio ostvariti link na tu udaljenost?
Weky je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2008., 15:06   #2
komer
motocross
Moj komp
 
komer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Kutina
Postovi: 2,423
kolka je duljina kablova koju mislite koristit?teoretsk ice ti radit,sad o kojim brzinama ce bit rijeci neznam,ja vozim sa frendom,danas testirano,1km udaljenosti,los postoji,meni je ap kod kompa ,smeta nam noseci zid,12 mbita stalna veza,kod njega je gridica 24dbi!pa sad,da ja stavim ap na krov,ili piknem neku antenicu van,bilo bi bolje,ali na 400m bi to trebalo solidno radit!
komer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.12.2008., 15:51   #3
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
zanimljivo da netko tko tvrdi da ima iskustva i jos magicnu ruku (ako je iz kantene izvukao 12dBi) ne zna hoce li raditi link na cak 400m uz LOS i takve nabrijane kantene.

naravno da hoce, osim ako nesto ne zaserete u postupku. Vrlo lako moguce cak i uz neke max performanse koje wlan moze dati. No kao sto je i komer rekao dosta toga ovisi i o kablovima....
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2008., 16:57   #4
Weky
Premium
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 58
Kablovi ce biti LMR400 svako ce imati samo po metar kabla a ti greg SE pitam jer nikad nisam na toliku udaljenost dizao link dizao sam max 100m i izrađivao sam antene koje sam prodavao.... dok sam bio u srednjoj. Tj napravio sam vise antena nego sto ces ti izbrojati u svom zivotu LOL bez uvrede al ako cemo se omalovazavati onda evo...
Zanimali su me komentari ljudi koji se bave time i kakva je kvaliteta linka tj brzina. mi u kvartu smo pržili u krugu od 100m svi na 54 48mbita

Smisao foruma je razmjena iskustva! Zasto bi ja bacio pare u vjetar ako je vec neko prije mene
Weky je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2008., 17:09   #5
komer
motocross
Moj komp
 
komer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Kutina
Postovi: 2,423
cuj po meni je wireless metoda pokusaja i pogresaka,prvo probas ako radi zadovoljavajuce super,ako ne,trazis nesto bolje,mijenjas itd!lmr 400 je dosta debeo kabel,ali sasvim zadovoljavajuci!tako da sudeci po svemu to bi trebalo dobro radit,samo znas i sam da na neke stari nemozes utjecat i mogu ti "zagorcati zivot" prilikom slaganja mreze!
komer je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2008., 18:07   #6
Weky
Premium
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 58
ma znam najvise me muci trenutno magla, neznam kak to utjece na signal... jer tamo doma kod mene u kc-u u kvartu bas i nema magle hehe, a sad tu u rijeci malo malo pa je takva maglurina da se ne vidi drugi neboder.
A sta se tice izrade kantica tu moze biti jedino moja greska.... al dosad su sve radile kak se spada. Namjeravam kupiti gotov kabel tak da necu morat krimpat.... a sad trazenje lika nebi trebalo biti problem jer jedan drugome vidimo prozor..... uglavnom izvedivo je to me zanimalo. Hvala puno

Ostatak merza koje vidimo jedan i drugi rade do 6 kanala... mi smo mislili podesit našu na 8 kanal
Weky je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2008., 21:08   #7
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
s obzirom da sam svojevremeno i sam pravio kantene i to free nekako sumljam da si ih bas napravio vise, ipak se na besplatno vise ljudi naljepi.....ali nebitno
Magla ti ne utjece previse na signal. Gadna je jedino sto se kondenzira na kablovima i voli se zavuci u konektore ako nisu dobro izolirani. Sto se toga tice puno je gora nego kisa.
A kanal pomakni za 3 barem (dakle stavite 9)
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2008., 23:24   #8
rajzla
Premium
Moj komp
 
rajzla's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Baranja
Postovi: 99
Što se tiče LMR400 kabela od 1m ako ćeš imati potrebu za savijanje istoga a vjerujem da hoćeš ne bi ti ga preporučio jer je kabel debel i jako krut. Za tako malu duljinu ja bi rađe koristio LMR195 ili LMR240.

Mi smo za wlan koristili 3m LMR400 kabele pa smo imali dosta improvizacija i izmejena u mikrotik kučištima baš zbog krutosti kabela.
rajzla je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2008., 00:32   #9
Weky
Premium
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 58
noup ja namjeravam na stup napiceljit i antenu i tupperware sa ruterom na kojem bi pogasio dhcp i ostale stvarcice a napajanje PoE. Tako da mi ne smeta krutost kabela. dhcp server mislim dic na linux masini koja mi drzi ostatak mreze....tj glumi NAS i torrent server. Uglavnom cjela stvar bi sluzila za sheranje internet konekcije i sheranje datoteka.

e da sad jedno pitanje imam ruter canyon wf-514 u njemu postoji opcija short preamble koja se koristi kod wlan mreza sa velikim prometom tj kroz koje se prenose velike datoteke ako sam upravu. tj neki ciklusi su puno brzi

pouzdano znam da dok prebacim u taj mod rada nemogu se spojiti nikako sa laptopom na ruter. laptop ima intel Wifi 4965 agn karticu. Probao sam čačkat postavke od laptopa tj kartice.... ali nikako.... jel neko imal takav problem ili sam ja nest zayebao?
Weky je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2008., 00:37   #10
Weky
Premium
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 58
Citiraj:
Autor greg SE Pregled postova
s obzirom da sam svojevremeno i sam pravio kantene i to free nekako sumljam da si ih bas napravio vise, ipak se na besplatno vise ljudi naljepi.....ali nebitno
Magla ti ne utjece previse na signal. Gadna je jedino sto se kondenzira na kablovima i voli se zavuci u konektore ako nisu dobro izolirani. Sto se toga tice puno je gora nego kisa.
A kanal pomakni za 3 barem (dakle stavite 9)
eto vidis kak mozemo ljepo razgovarati ko ljudi... e o ovom s maglom nisam razmišljal. Imate neki savjet oko toga kak najbolje izolirati konektore? naravno sve osim da ih zalijem sa tekucom plastikom

Hvala
Weky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.12.2008., 09:26   #11
Juggernaut
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Varaždin, Bronx
Postovi: 1,097
Citiraj:
Autor Weky Pregled postova
eto vidis kak mozemo ljepo razgovarati ko ljudi... e o ovom s maglom nisam razmišljal. Imate neki savjet oko toga kak najbolje izolirati konektore? naravno sve osim da ih zalijem sa tekucom plastikom

Hvala

Termobužir? Izolirka.... Vruća plastika ne, jer kad je zima se lagano stisne i opet dolazi do prostora kroz koji može ući vlaga... ( također poučeno iskustvom ).

Kabli naravno LMR 240 na niže, jer je 400 prekrut...

Juggernaut je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2008., 09:54   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Da, toploskupljajuči bužir i baš za ovu namjenu konektorski završetak.
Profesionalcima je to odavno pod "must have". Prvi i najpoznatiji proizvođač je Raychem.
Više:
http://www.elgri.hr/
Primjer kabelskog završetka
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na