Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.03.2021., 17:58   #1051
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Istina, ali vrlo lako se doda search preko drugih alata.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2021., 19:38   #1052
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,307
mlocate ftw!!!
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.03.2021., 20:08   #1053
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,888
Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
mrtav ozbiljan kaže da je moram maknuti jer sa ne fiminim hardverom mogu zaraziti PC
Trebao si kazati da ti je ponudilo da instalira update i onde se tipkovnica upgrejdala. Vjerujem da bi idiot razmislio o tome je li to moguće.

Citiraj:
Autor Mihael Pregled postova
svakakve neugodnosi sam dozivljavao zbog toga sto sam imao linux na sluzbenom i sto nisam u AD-u.
Joinanje u AD bi trebalo biti izvedivo, zar ne?
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2021., 20:12   #1054
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Joinanje u AD bi trebalo biti izvedivo, ali je bolje i slobodnije bez
zar ne ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2021., 21:06   #1055
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Joinanje u AD bi trebalo biti izvedivo, ali je bolje i slobodnije bez
zar ne ?
baš tako
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2021., 21:31   #1056
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,987
Evo vam jedan link pa si anketu popunite

https://www.reddit.com/r/linuxmaster..._distro_sucks/
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2021., 11:06   #1057
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,152
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Joinanje u AD bi trebalo biti izvedivo, ali je bolje i slobodnije bez
zar ne ?
Pa iskreno, osim usera, ne vidim koji bi drugi problem mogao imati, pogotovo ako se spajaš na windows domenu.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2021., 19:55   #1058
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,888
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Joinanje u AD bi trebalo biti izvedivo, ali je bolje i slobodnije bez
zar ne ?
Kod mene bi na poslu to značilo da sam slobodan od poslovnih obaveza za cijeli dan jer bez AD bih bio dead in the water Što ne bi bilo nužno niti tako loše, možda da probam da vidim tko će šta reć.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2021., 10:49   #1059
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
Specifična situacija
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2021., 11:46   #1060
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,888
Da se pojavim s linuxom mislim da bi se ekipa dosta uskomešala, to sigurno. Pogotovo šta su momentalno 70% lockani na MS a idu prema tome da idu preko 95% Dok windowsi za to šta radim su apsolutno nepotrebni, pod uvjetom da mogu ući u AD odnosno da postoji neko adekvatno RDP rješenje. Malo sam se igrao s remminom ali mi je to radilo užasno na lokalnoj mreži. Treba se malo zajabavat s time, a nije da imam potrebu.

Nego, tu me nešto prcka kopiranje fajlova na stick. Par screenshota ovdje. Naravno, USB 3.0 port je u pitanju.

Inicijalno sam imao problem kod kopiranja na stick gdje bi progress bar protrčao do 99% (više stotina MB/s brzine) i onda bi zaglavio do 100% ponešto vremena, više minuta. Tako sam naletio na ovo što u biti "usporava kopiranje" ali pretpostavljam da cijeli proces traje sličnu količinu vremena, nego progress bar pokazuje realniju situaciju.

Mislim da ovaj setting ne zahtijeva restart, probao sam se malo igrati s raznim vrijednostima i dobivam čudne rezultate. Hence ovaj post.

SandDisk ultra Flair mi je malo prije davao write speed (kod ručnog prebacivanja fajla od 800MB) od cca 10 MB/s, sad ide na skoro 60 MB/s, što bi za ovaj stick trebalo biti OK. Benchmark je napravljen sa Gnome disks.

Generičko smeće od sticka, benchmark pokazuje manje od 5 a kod ručnog je išlo preko 5 MB/s . Ne znam igra li partition format neku ulogu. Neki dan sam prebacivo na njege par fajlova i danas sam još nešto htio dodati i ponašao se kao da nema particiju. Pa sam ga formatirao i sada radi. Pitanje je samo je li to do shrot sticka ili je nešto drugo posrijedi.

Cruiser ima dosta jadan write, ali to je 16GB USB 2.0 tako da tu nije ništa dobro niti za očekivati.

Samsung bar 128GB kod ručnog ide do 20 MB/S, benchmark nešto niže. Ne znam igra li bencharku ulogu koji je format particije. Mislim da je za ovaj stick 20 MB/s OK brzina.

Kada sam sve ovo izložio, ne znam više ni koje bi bilo pitanje Pa eto, ako ima kakvih komentara.
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.03.2021., 13:29   #1061
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Kaj se RDP-a tiče, isprobaj thincast-client.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Imaš i thincast-client u slučaju da ti FreeRDP ne bude OK.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 20.03.2021., 19:37   #1062
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Inicijalno sam imao problem kod kopiranja na stick gdje bi progress bar protrčao do 99% (više stotina MB/s brzine) i onda bi zaglavio do 100% ponešto vremena, više minuta.
Mene su te (G)UI "sitnice" davno prestale zamarati na *nixu, jednostavno sam se pomirio s njima.

Na Mintu (xfce barem) cak ni ne stane na 99% nego instantno *ne*stane, pa onda fino odem na eject i gledam dok se kruzic vrti i pise busy, pa znam da kopira i kad je gotov jer stick nestane.

RDC zaboravi. Mislim... Remmina radi, ali ako znas kakav je osjecaj s Windows RDC-om, onda mislis da Remmina ne radi. Ali ona zaista radi. Samo je zakurac. Kao i uglavnom sve ostalo vezano za RDC.

Jedina gora stvar na Linuxu od RDC klijenta je RDC server. xrdc je neiskoristivo smece koje mi je na zadnjem Mintu uspjelo bespovratno ubiti DM/WM, koji sada naspram klasicnog xfcea sada izgleda ovako: https://imgur.com/a/jTLEcP9

Otkrio sam, dodatno, da se metrika mreze ne moze postaviti kroz GUI, nego ili brises kroz CLI rutu pa je slozis nanovo, ili koristis zaseban alat. Do'h...

Ali kao i obicno, ako na njemu imas prednosti nad Windowsima (ja ih imam, i to golemih), jednostavno je pomiris s tim nekim nakaradnim stvarima.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2021., 00:31   #1063
Human1
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
To su ti sve varijacije na istu temu.
Koliko ga održavaš, toliko će brzo raditi.
Kod linuxa je dobro što zaista možeš raditi tuning i održavanje, za razliku od Windowsa, iako, osobno, meni Fedora nije ništa usporila, a bome je koristim svakodnevno već mjesecima.
Mjesecima?
Ja windowse na laptopu koji svakodnevno koristim nisam reinstalirao već sedam godina. Niti ih mislim reinstalirati dok nešto ne krepa totalno.
U jednom trenutku u tih sedam godina jedino sam stavio SSD umjesto klasičnog hard diska. No ni tad nisam reinstalirao windowse nego ih samo klonirao. To ne smatram reinstalacijom, naravno. Tj, da se bolje odrazim, nisam klonirao windowse nego particiju na kojoj su windowsi.
Human1 je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2021., 00:42   #1064
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
RDC zaboravi. Mislim... Remmina radi, ali ako znas kakav je osjecaj s Windows RDC-om, onda mislis da Remmina ne radi. Ali ona zaista radi. Samo je zakurac. Kao i uglavnom sve ostalo vezano za RDC.
Probaj rdesktop pa javi dojmove, kratko sam ga koristio, ali činio mi se OK.

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Jedina gora stvar na Linuxu od RDC klijenta je RDC server. xrdc je neiskoristivo smece koje mi je na zadnjem Mintu uspjelo bespovratno ubiti DM/WM, koji sada naspram klasicnog xfcea sada izgleda ovako: https://imgur.com/a/jTLEcP9
Probaj sudo dpkg-reconfigure xfce4 pa proći kroz sve xfce4 pakete, možeš probati i dpkg --configure -a, ako je nešto ostalo visiti poslije igranke.

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Otkrio sam, dodatno, da se metrika mreze ne moze postaviti kroz GUI, nego ili brises kroz CLI rutu pa je slozis nanovo, ili koristis zaseban alat. Do'h...
A nm-connection-editor? U njemu možeš namjestiti metriku, ali isto preko odvojenih ruta. To je GUI tool sa svim konekcijama.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2021., 14:05   #1065
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,307
GUI nikad nije niti ce u tako skoro vrijeme dati korisniku da se igra sa bas svim opcijama sto se u CLI moze napraviti. CLI je kad je Linux u pitanju uvijek bio "mocniji".



@Bubba - instaliraj Cockpit pa se poigraj - naravno kvaliteta varira ovisno o distri - Fedora tu ima ogromnu prednost. Na deb baziranim distrama nisam isprobao


Sto se rdesktopa tice - nekad davno sam imao potreba koristiti RDP i rdesktop (uz kobasicu od CLI komande slozene kao .desktop fajl - hint: -x pomaze debelo) se tada pokazao kao najbolje rijesenje. Za pristup na moderan Windows - to bu malo teze islo , iskustva su razlicita. Ako zelis imat siguran Windows stroj - rdekstop se ne slaze s njim.



https://github.com/rdesktop/rdesktop/issues/28



Vecina preporuca xfreerdp - osobno nisam probao.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2021., 14:19   #1066
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Jebogaled, spomenul sam vam thincast-client i to funkcionira besprijekorno kad je Windows RDP u pitanju.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 21.03.2021., 15:37   #1067
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,152
Citiraj:
Autor Human1 Pregled postova
Mjesecima?
Ja windowse na laptopu koji svakodnevno koristim nisam reinstalirao već sedam godina. Niti ih mislim reinstalirati dok nešto ne krepa totalno.
U jednom trenutku u tih sedam godina jedino sam stavio SSD umjesto klasičnog hard diska. No ni tad nisam reinstalirao windowse nego ih samo klonirao. To ne smatram reinstalacijom, naravno. Tj, da se bolje odrazim, nisam klonirao windowse nego particiju na kojoj su windowsi.
Prije toga sam imao Ubuntu 16.04 na ext4 + btrfs particijama, to mi je bio aktualni OS dok nisam instalira Fedoru.
Zaista nisam nikad ima problema sa padanjem performansi, da kucnem o stol.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2021., 18:15   #1068
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Prije toga sam imao Ubuntu 16.04 na ext4 + btrfs particijama, to mi je bio aktualni OS dok nisam instalira Fedoru.
Zaista nisam nikad ima problema sa padanjem performansi, da kucnem o stol.
Izgleda da sam neki dan popunio sav RAM, barem po logovima bih rekao, a OOM killer nije reagirao i cijeli sustav je zaglavio da sam morao napraviti hard reset. Nakon toga sam vm.min_free_kbytes stavio na 128 MB (prije je bio 66 MB) pa ćemo vidjeti hoće li se ponoviti.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2021., 19:51   #1069
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,152
probaj sada reproducirati, najlakše sa chrome browserom + neka virtualka ako imaš.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2021., 18:11   #1070
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,987
Napokon našao vremena ovaj vikend napraviti na jednoj mašini upgrade xubuntu 18.04. na 20.04
Nekad sam radio čiste instalacije pa uvalio stari /home, ali evo ovo je već 3. put zaredom da sam radio baš upgrade. Svaki puta se nešto malo žešće potrgalo
Sada na 20.04. bilo ovako:- Samba krepala, tj. upgrade proces je deinstalirao pakete, super
- GRUB2 rikavela, ne može se rekreirati jer crkavaju neke skripte. Neki lib netragom nestao, a traži ga upravo taj GRUB.
- Ostalo nekoliko starih, stock kernela 4.x od original 18.04, ali kojima su nedostajali neki paketi o kojima su bili ovisni = apt/dpkg javlja broken packages i ne pomaže ništa. Ne može deinstalirati stare kernele i headere jer mora rekreirati GRUB koji naravno ne radi. To bi bila ona kvaka 22 Riješeno na način da sam morao ručno kopirati libove u path, obrisati problematične grub skripte i zeznuti ga da ne rekreira boot menu. Deinstalirati grub i počistiti njegovo preostalo smeće, nakon toga reinstalirati grub i tek onda maknuti stare strgane kernele.

Otišlo jedno popodne zajebancije, dalje da niti ne nabrajam, a radilo se o manje-više stock instalaciji, ništa posebno.

Da, to je proces nadogradnje jedne LTS verzije na drugu :-)
Preloše, LTS na LTS upgrade i krepa boot loader i samba. Sitnica

Mislim da je došlo vrijeme za otpiliti tu distru i preći na nešto stabilnije tipa Debiana ili na neku rolling distru pa se pomiriti s možda većim utroškom vremena za podešavanje i održavanje. Definitivno ništa čemu je baza ubuntu.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2021., 19:10   #1071
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,152
Odmah te pozivam u klub Fedora korisnika
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2021., 20:09   #1072
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,888
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Jebogaled, spomenul sam vam thincast-client i to funkcionira besprijekorno kad je Windows RDP u pitanju.
Ja sam ga instalirao, ali ga nemam prilike (ni volje) momentalno isprobavati. Prvotno sam instalirao snap, pa je nešto plakao da mu fali ali je flatpack instalacija izgleda prošla OK, iako je instalirao ukupno jedno 600MB softwera.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2021., 20:11   #1073
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Napokon našao vremena ovaj vikend napraviti na jednoj mašini upgrade xubuntu 18.04. na 20.04
Nekad sam radio čiste instalacije pa uvalio stari /home, ali evo ovo je već 3. put zaredom da sam radio baš upgrade. Svaki puta se nešto malo žešće potrgalo
Sada na 20.04. bilo ovako:- Samba krepala, tj. upgrade proces je deinstalirao pakete, super
- GRUB2 rikavela, ne može se rekreirati jer crkavaju neke skripte. Neki lib netragom nestao, a traži ga upravo taj GRUB.
- Ostalo nekoliko starih, stock kernela 4.x od original 18.04, ali kojima su nedostajali neki paketi o kojima su bili ovisni = apt/dpkg javlja broken packages i ne pomaže ništa. Ne može deinstalirati stare kernele i headere jer mora rekreirati GRUB koji naravno ne radi. To bi bila ona kvaka 22 Riješeno na način da sam morao ručno kopirati libove u path, obrisati problematične grub skripte i zeznuti ga da ne rekreira boot menu. Deinstalirati grub i počistiti njegovo preostalo smeće, nakon toga reinstalirati grub i tek onda maknuti stare strgane kernele.

Otišlo jedno popodne zajebancije, dalje da niti ne nabrajam, a radilo se o manje-više stock instalaciji, ništa posebno.

Da, to je proces nadogradnje jedne LTS verzije na drugu :-)
Preloše, LTS na LTS upgrade i krepa boot loader i samba. Sitnica

Mislim da je došlo vrijeme za otpiliti tu distru i preći na nešto stabilnije tipa Debiana ili na neku rolling distru pa se pomiriti s možda većim utroškom vremena za podešavanje i održavanje. Definitivno ništa čemu je baza ubuntu.
Kako si radio upgrade, preko sudo do-release-upgrade? Znao sam da je Ubuntu smeće, ali ovoliko...

Baš neki dan sam radio isto što i ti jer mi Spiceworks helpdesk software inicijalno nije radio na 20.04.2 LTS. Onda sam podigao 18.04.5 LTS, pustio instalaciju tog softwarea, vidio da sve radi, potom upgradeao na 20.04.2 LTS i opet je sve radilo. Kod mene je server verzija bez GUI-a i instalirana u VirtualBox. Možda sam samo imao sreće.

Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Odmah te pozivam u klub Fedora korisnika
Također, haha! Nego, koliko često radiš dnf update? Osobno gledam da je barem jednom mjesečno.

Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Ja sam ga instalirao, ali ga nemam prilike (ni volje) momentalno isprobavati. Prvotno sam instalirao snap, pa je nešto plakao da mu fali ali je flatpack instalacija izgleda prošla OK, iako je instalirao ukupno jedno 600MB softwera.
Snap je Canonicalovo zlo koje treba izbjegavati kao i Ubuntu. Ajde probat ću i ja taj client...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2021., 20:20   #1074
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Snap na stranu, ali thincast-client obavlja posel ko i Windows RDP, a svakodnevno koristim jedno i drugo, pa se ovo zasad pokazalo kao najbolja zamjena.

Možda ima i neki drugi način instalacije, ali nisam istražival, nakon kaj je sa snapom prošlo iz prve.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 22.03.2021., 21:09   #1075
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,987
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Kako si radio upgrade, preko sudo do-release-upgrade? Znao sam da je Ubuntu smeće, ali ovoliko...
Baš neki dan sam radio isto što i ti jer mi Spiceworks helpdesk software inicijalno nije radio na 20.04.2 LTS. Onda sam podigao 18.04.5 LTS, pustio instalaciju tog softwarea, vidio da sve radi, potom upgradeao na 20.04.2 LTS i opet je sve radilo. Kod mene je server verzija bez GUI-a i instalirana u VirtualBox. Možda sam samo imao sreće.
Server je drugo, GUI je dodatni izvor problema. Ja sam se recimo zeznuo jer sam XFCE digao noviju verziju na 18.04 iz njihovog repoa - radi bugova koje ubuntu naravno neće backportati. Taj repo nisam mogao purge-ati prije instalacije 20.04 jer su iz njega u međuvremenu maknuti paketi za bionic. Tako da je ostao i instalacija ga je ostavila. Sad imam noviju verziju xfcea nego što ima stock 20.04 Prošlo je ok, ali planiram to srediti jer takva shema je recept za neki problem kasnije.
Virtualbox hipervisor mi se isto razletio na upgrade, uredno ga je deinstao pa je trebalo vratiti natrag, a i onda je imao neki problem da si skompilira module.
Igrao sam se u prošlosti s archom i kasnije manjarom kad se pojavio, ali uvijek me odbilo koliko vremena treba potrošiti na incijalni setup. Dalje mi se dogodilo par puta da potegnem nešto super novo iz AURa i to ne radi, onda satima čitaš tamo kako zakrpati da proradi. Uvijek proradi jer communitry to brzo složi, ali patnja je tako raditi. Ima i rolling distra svojih prednosti, ali nekako više na stabilnosti jednostavnost idem.
Budući me još pere nostalgija za gnome2, možda Mint u nekom okusu jednog dana.
Sad idem tražiti što je još potrgano u 20.04


Citiraj:
Snap je Canonicalovo zlo koje treba izbjegavati kao i Ubuntu. Ajde probat ću i ja taj client...
Što se tiče RDPa, ja sam svašta probao i za spajanje na novije windowse imam win 10 u virtualki. Sve ostalo mi se ispostavilo lošije.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2021., 21:17   #1076
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Isprobal sam nabrzinu snap i thincast-client na Fedori i ista stvar ko na Ubuntu/Debian distribucijama - radi bez greške.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 22.03.2021., 21:44   #1077
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,307
Debian i na njemu bazirane distre znaju biti skakljive kad je upgrade u pitanju. I koristi uvijek dist-upgrade. Previse izmjena , premalo standarda. Fedora 26 > 27 > 28 > 29 > 30 > 31 > 32 > 33 > ni najmanji problem...a kak ti "nestabilna distra jel". I Ansible skripte koje sam tak slozio rade i danas :P


Kaj se Snap situacije tice...po meni su i Snap I Flatpak losa rijesenja - slazem se da bi se Linux distre trebale standardizirat po pitanju instalacija aplikacija ali - zasto onda izmislit 2 nova sustava koji donose nove probleme umjesto uzet jedan od sustava koji dokazano radi (dnf/apt) i postaviti isti kao standard te po potrebi tweakat...ma...


Kaj se thincast-a tice...malo se cudno ponasa kod mene - hintevi se pokazuju kao crni kvadrati, zvuk krcka...imao sam vise srece s Remminom trenutno...

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 22.03.2021. u 21:50.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2021., 23:39   #1078
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Debian i na njemu bazirane distre znaju biti skakljive kad je upgrade u pitanju. I koristi uvijek dist-upgrade.
Nekako sam više sreće imao kad sam upgrade radio kroz init 3, možda je samo slučajnost, ali eto...

A meni pak dist-upgrade ništa nije upgradeao, morao sam baš preko do-release-upgrade.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 00:32   #1079
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,152
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Također, haha! Nego, koliko često radiš dnf update? Osobno gledam da je barem jednom mjesečno.
Snap je Canonicalovo zlo koje treba izbjegavati kao i Ubuntu. Ajde probat ću i ja taj client...
Dnf update ide svaki tjedan.
Prije toga lvcreate -s .... za svaki slučaj. Kad uspjesno boota i nema errora, obrisem snapshot. Dosad nije trebalo.

E da pitam, zasto je snap zlo?
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 07:10   #1080
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,307
@Ivo_Strojnica - kaj ti se skrsi kod updejta?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na