Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Streaming/online servisi, linkovi i ostale zanimljivosti
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.11.2009., 17:01   #1
Dr. Beast
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,500
Kupovina softwarea preko interneta za firmu

Treba mi Corel X4 pa me zanima da li je sve pravno čisto ako ga kupim preko interneta direktno od Corela ($349 download verzija)? Kod nas je preko 6.000 Kn.
Dr. Beast je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2009., 19:14   #2
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
mislim da je to sve OK - kako ti kažeš pravno - mislim da ti je račun dovoljan

jedino neznam, ako bi ti htio taj software staviti u trošak firme (knjigovodstveno), da li bi ga onda trebao i ocariniti. Ako hoćeš, provjerim ti sutra pa javim.

a možeš pitati i svog računovođu/knjigovođu (ako nisi sam svoj majstor)
možda on/ona zna
E-mil je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.11.2009., 20:36   #3
Dr. Beast
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,500
Citiraj:
Autor E-mil Pregled postova
mislim da je to sve OK - kako ti kažeš pravno - mislim da ti je račun dovoljan

jedino neznam, ako bi ti htio taj software staviti u trošak firme (knjigovodstveno), da li bi ga onda trebao i ocariniti. Ako hoćeš, provjerim ti sutra pa javim.

a možeš pitati i svog računovođu/knjigovođu (ako nisi sam svoj majstor)
možda on/ona zna
Platim kreditnom karticom (pretpostavljam da treba biti na firmu) i dobijem račun o uplati i S/N. Nisam siguran da se može dobiti "izvana" R1 račun, tj. ne znam kako točno to pravdati, ali provjeri mi ti, a i ja ću. Thanx!
Dr. Beast je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2009., 21:45   #4
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
samo jedno pitanje uz corel x4 jer vidim da ima za kupiti za 965kn ona verzija "home & student" dal je to isti taj corel ili nesto drugo, mozda da neko od studenata uzme za 1000kn i njemu jos das 1000 mislim sve je legalno
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2009., 22:00   #5
Dr. Beast
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,500
Citiraj:
Autor fre@k Pregled postova
samo jedno pitanje uz corel x4 jer vidim da ima za kupiti za 965kn ona verzija "home & student" dal je to isti taj corel ili nesto drugo, mozda da neko od studenata uzme za 1000kn i njemu jos das 1000 mislim sve je legalno
Da, mogu to i ja uzeti, ali je to za kućnu upotrebu i studente, kao i što sama verzija govori. Probaj to pokazati inspekciji.
Dr. Beast je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2009., 22:11   #6
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
a doro mislio sam da moze i to proci , najisplativije onda preko corela kupiti, za 350 USD-a
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2009., 11:53   #7
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
DVD=1 USD, COREL=348 USD, Ukupno = 349 USD
Mora biti navedena vrijednost posebno.

Ovo gore se odnosi na CARINSKE propise.


Što se tiče poreznog dijela priče (mislim na onaj dio telefonskog prijenosa softwera), tu ćeš morati potražiti savijet nekoga tko se malo bolje razumije od mene, jer koliko me pamet služi, mislim da je u Zakonu o PDV-u ili u pravilniku postojala nekakva odredba o plaćanju PDV-a na takav oblik isporuke usluge.
E sad da li je to točno, najbolje je da provjeriš u Poreznoj ispostavi/upravi.

Citiraj:
Autor Dr. Beast Pregled postova
Da, mogu to i ja uzeti, ali je to za kućnu upotrebu i studente, kao i što sama verzija govori. Probaj to pokazati inspekciji.
Kad već spominješ te home i student verzije softwera, u Zakonu o PDV-u se negdje spominjala i situacija u kojoj ako ti osobno unosiš privatnu imovinu u firmu, ta ista ne podliježe oporezivanju.

Znači kupiš home verziju Corela (koja je jeftinija) na svoje ime/osobno i onda je "uneseš" u firmu kao svoju imovinu i ne plaćaš PDV.
Naravno, ovo ti se svakako isplati u slučaju da ti u poreznoj kažu da si obavezan platiti PDV na "dowlodanje softwera" za firmu.

Uglavnom ovo za PDV svakako provjeri, da budeš siguran.
Meni je malo maglovito kad se pokušavam sjetiti tih stvari.
-->
Citiraj:
Autor Dr. Beast Pregled postova
Platim kreditnom karticom (pretpostavljam da treba biti na firmu) i dobijem račun o uplati i S/N. Nisam siguran da se može dobiti "izvana" R1 račun, tj. ne znam kako točno to pravdati, ali provjeri mi ti, a i ja ću. Thanx!
Najprije citat:
"Prilikom slanja softwera putem telefonske žice ili satelita javlja se pitanje intelektualnog vlasništva. Transfer intelektualnog vlasništva preko granica nije sam za sebe predmet carinjenja. Međutim, ukoliko se intelektualno vlasništvo prenosi u obliku materijalne forme, tj. na nekom mediju, uz primjenu harmoniziranog sustava svrstavanja, podliježe plaćanju carinskih pristojbi.
Prilikom uvoza softwera koji se nalazi na određenom mediju npr.disketa, magnetni disk i sl., medij je taj koji podliježe obvezi carinjenja. Radio i telefonski prijenosi i softwer koji dolazi putem telefonske žice ili satelita, a na temelju preporuke WCO-a, ne mogu se klasificirati prema harmoniziranom sustavu i kao takvi ne podliježu postupku carinjenja."


Ukratko, ako fizički dobijaš softwer (CD,DVD,stickovi,memorijske kartice, ...), onda on podliježe carinjenju, a ako ga downloadaš onda se ne carini.

Ima tu još jedna zanimljiva stavka:

"Pri određivanju carinske vrijednosti nositelja podataka (medija) koji sadrže podatke ili programske upute za uporabu opreme za obradu podataka (u daljnjem tekstu "software"), vrijednost softwera neće se uključivati u carinsku vrijednost, ukoliko je vrijednost istog iskazana odvojeno od vrijednosti nositelja podataka."

Znači, da čak ako i naručiš originalni DVD sa Corelom pa on dođe na carinu i ovi te neki slučajem obavijeste da moraš cariniti, trebao bi platiti carinu/PDV samo na vrijednost DVD-a (medija).

Račun ----> DVD=1 USD, COREL=348 USD, Ukupno = 349 USD
Mora biti navedena vrijednost posebno.

Ovo gore se odnosi na CARINSKE propise.


Što se tiče poreznog dijela priče (mislim na onaj dio telefonskog prijenosa softwera), tu ćeš morati potražiti savijet nekoga tko se malo bolje razumije od mene, jer koliko me pamet služi, mislim da je u Zakonu o PDV-u ili u pravilniku postojala nekakva odredba o plaćanju PDV-a na takav oblik isporuke usluge.
E sad da li je to točno, najbolje je da provjeriš u Poreznoj ispostavi/upravi.

Citiraj:
Autor Dr. Beast Pregled postova
Da, mogu to i ja uzeti, ali je to za kućnu upotrebu i studente, kao i što sama verzija govori. Probaj to pokazati inspekciji.
Kad već spominješ te home i student verzije softwera, u Zakonu o PDV-u se negdje spominjala i situacija u kojoj ako ti osobno unosiš privatnu imovinu u firmu, ta ista ne podliježe oporezivanju.

Znači kupiš home verziju Corela (koja je jeftinija) na svoje ime/osobno i onda je "uneseš" u firmu kao svoju imovinu i ne plaćaš PDV.
Naravno, ovo ti se svakako isplati u slučaju da ti u poreznoj kažu da si obavezan platiti PDV na "dowlodanje softwera" za firmu.

Uglavnom ovo za PDV svakako provjeri, da budeš siguran.
Meni je malo maglovito kad se pokušavam sjetiti tih stvari.
E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2009., 13:01   #8
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Na d/l softver se ne plaćaju nikakve dažbine. Što se tiče njegovog 'uključenja' u imovinu firme, ako si ga platio službenom karticom, uredno ćeš dobiti račun za kupnju kojeg daješ knjigovođi, a on to stavlja pod stavkom 'Troškovi' i sve regularno. Mala napomena: neka u računu OBAVEZNO napišu ime firme kao kupca, a ne tvoje privatno ime.
Glede Home/Student verzija, koliko je meni poznato, u EULA-i je naznačeno tko ga može koristiti i vjerojatno je negdje naglašeno da se ne smije koristiti u komercijalne svrhe. Samim tim ako s takvom verzijom radiš u firmi, direktno kršiš EULA-u i BSA te može komotno kazniti zbog toga.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2009., 14:08   #9
Dr. Beast
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,500
@E-mil: hvala na iscrpnom odgovoru.

@coconut: i ja mislim da u EULA-i za Home i Student piše da se ne smije koristiti u komercijalni svrhe, ali provjerim i to.
Dr. Beast je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2009., 14:14   #10
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,416
Citiraj:
Autor Dr. Beast Pregled postova
@coconut: i ja mislim da u EULA-i za Home i Student piše da se ne smije koristiti u komercijalni svrhe, ali provjerim i to.
Tako je, nemoras provjeravat.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.11.2009., 14:20   #11
Dr. Beast
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,500
Evo informacije iz prve ruke, trebam platiti kreditnom karticom od firme tako da na računu pišu podaci od firme i platiti PDV na iznos računa (u Kn protuvrijednosti).
Dr. Beast je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2009., 14:23   #12
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
U svakom slučaju, posavjetuj se sa knjigovođom jer je on/ona upoznat/ija s materijom od nas.

EDIT: zašto platiti i pdv? Prilikom kupnje, ti si platio njihov pdv (IVA, MwSt,...). U tom slučaju bi ti oni trebali izdati račun BEZ njihovog pdv-a, a to sigurno neće napraviti. Po toj logici, 2 puta bi platio pdv: njihov i naš.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2009., 14:24   #13
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,416
Citiraj:
Autor Dr. Beast Pregled postova
Evo informacije iz prve ruke, trebam platiti kreditnom karticom od firme tako da na računu pišu podaci od firme i platiti PDV na iznos računa (u Kn protuvrijednosti).
Ajd molim te kad sve zavrsis, napisi tocno na koji nacin si sve obavio.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2009., 14:27   #14
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
a što bi bilo da kupiš osobno (kao fizička osoba) full verziju, pa je onda kasnije "uneseš" u firmu kao svoju imovinu i ne platiš PDV

pitaj i to.
E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2009., 15:00   #15
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Ako me sjećanje iz knjigovodstva dobro služi, u tom slučaju program postaje vlasništvo firme, ulazi u njen temeljni kapital, pa se ne može prikazati pod troškovima nego samo pod amortizacijom.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2009., 15:09   #16
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
pa ako bi na taj način uštedio na PDV-u, zašto ne - isplati se

ovako ga amortizira kroz duže (neznam točno koje) razdoblje, a ne kroz jednokratni trošak u fiskalnoj godini

neka provjeri, pa nek nas prosvijetli odgovorom
E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2009., 17:06   #17
Dr. Beast
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,500
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
U svakom slučaju, posavjetuj se sa knjigovođom jer je on/ona upoznat/ija s materijom od nas.

EDIT: zašto platiti i pdv? Prilikom kupnje, ti si platio njihov pdv (IVA, MwSt,...). U tom slučaju bi ti oni trebali izdati račun BEZ njihovog pdv-a, a to sigurno neće napraviti. Po toj logici, 2 puta bi platio pdv: njihov i naš.
To zapravo ne kupujem za sebe već preispitujem teren za prijatelja. Informacije sam dobio kod teta iz moje firme, iz knjigovodstva i financija. Ja sam koristio službenu kreditnu karticu za plaćanje nekih online usluga, ali nikada za licenciranje softwarea pa tražim egzaktne odgovore. One imaju iskustva s time jer smo i mi tako licencirali neke software i sve je bilo uredno što se tiče BSA.

Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Ajd molim te kad sve zavrsis, napisi tocno na koji nacin si sve obavio.
I'll keep you inform.

Citiraj:
Autor E-mil Pregled postova
a što bi bilo da kupiš osobno (kao fizička osoba) full verziju, pa je onda kasnije "uneseš" u firmu kao svoju imovinu i ne platiš PDV

pitaj i to.
Pitam ih i to sutra, ali ću ih podmititi nekom finom čokoladom.
Dr. Beast je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2021., 06:36   #18
che
Premium
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: HR
Postovi: 89
Pozdrav,
podižemo ovu temu jer imam nedoumicu oko kupnje softwarea na firmu. Evo konkretan primjer. Kupio bi Agisoft Metashape PRO koji je online 3500 $ a u HR kod zastupnika je uvećano za PDV što iznosi 27 000 kn. Pošto mi tvrtka nije u sustavu PDVa velika je razlika. Pitanje je ako kupim online dali je to sve o.k. i nemam dodatnih troškova na 3500$ ili negdje leži zec.
Thx !
che je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2021., 08:17   #19
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Bitno je da ishoduješ EORI broj (besplatno kod Porezne, u principu kombinacija HROIB) i da faktura prodavača glasi na ime firme/obrta i ima EORI broj na sebi.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2021., 08:57   #20
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,416
Citiraj:
Autor che Pregled postova
Pozdrav,
podižemo ovu temu jer imam nedoumicu oko kupnje softwarea na firmu. Evo konkretan primjer. Kupio bi Agisoft Metashape PRO koji je online 3500 $ a u HR kod zastupnika je uvećano za PDV što iznosi 27 000 kn. Pošto mi tvrtka nije u sustavu PDVa velika je razlika. Pitanje je ako kupim online dali je to sve o.k. i nemam dodatnih troškova na 3500$ ili negdje leži zec.
Thx !
Mislim da ce te proizvodjac uputiti svakako na domaceg dealera umjesto da ti direktno proda.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2021., 20:37   #21
che
Premium
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: HR
Postovi: 89
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Bitno je da ishoduješ EORI broj (besplatno kod Porezne, u principu kombinacija HROIB) i da faktura prodavača glasi na ime firme/obrta i ima EORI broj na sebi.
Imam EORI jer sam kupovao već u Italiji nešto na firmu (H/W), ali nije mi trebao eori to je za carinu ali mi je trebao vat nr. ili ti ga pdv id... hvala na informaciji.
... mislim da sam skužio Eori je za fizičke osobe a za pravne je VAT nr. ??

@nino
mislim da neće jer imaju online trgovinu i već sam bio kupio standard verziju ali za ovu želim biti 100 % siguran....zbog legalnosti.

Zadnje izmijenjeno od: che. 09.06.2021. u 20:43.
che je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2021., 09:09   #22
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
EORI je i za pravne osobe. Ja sam ga morao ishodovati za firmu kada smo kupovali hardver od strane firme. I knjigovođa je morala ispunjavati neke posebne obrasce za PDV.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na