Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Mediji
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.09.2011., 02:52   #1
HumWeed
~~~
Moj komp
 
HumWeed's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Lava Reef
Postovi: 1,098
Traxdata DVD kvalitet ?

nazalost u mom bijednom gradicku postoji samo jedna trgovina vezana uz informatiku i nazalost vecinom prodaje Traxdata DVD-e

pa me zanima u "sadasnje vrijeme" koliki im je kvalitet u smislu
pohranjivanja podataka koje bih zelio da sto dulje ostanu "čitljivi"
bez da moram svakih 1.5 godina ponovo raditi kopije...

?
HumWeed je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2011., 06:03   #2
borny
Too much busy
Moj komp
 
borny's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,536
Ako je riječ o nečemu što bi koristio na dnevnoj bazi, najbolje rješenje ti je backup na neki eksterni disk, a podatke koristiš sa kompa.
Ako pak ne koristiš te podatke non-stop, sprži na DVD i baci u CD box.
__________________

It's nice to be important, but it's more important to be nice!

borny je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.09.2011., 08:25   #3
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
wow, kao da smo se vratili 5 godina unazad pa ljudi pitaju kakvi su Traxdata, Kvark, Verbatim i slični evo, iz osobnog iskustva ti mogu reći da kvaliteta sprženog medija će u prvom redu ovisiti o pržilici i samoj brzini prženja. ako ga staviš da se prži na 12x ili 16x ne očekuj neku trajnost kao ni da će ga moći baš svaki DVD očitati. i sam medij je bitan ali ne toliko koliko dobra pržilica. još do prije par godina kad je prženje DVDova bilo praktički "a must" za backupiranje svega i svačega napržio sam se medija ko lud. koristio sam svašta, od Kvarka do Verbatima i svi ti DVDovi su i danas čitljivi. znači priče da se DVD mora ponovno pržiti svakih godinu i pol do dvije ne drže baš vodu.

što se samih Traxdata medija tiče meni su oni oduvijek bili neka zlatna sredina. nešto poput srednje klase automobila, ili čak više-srednje. rijetko je bilo problema sa kompatibičnošću ili čitanjem DVDova nakon prženja a bome su i dugo trajali. zapravo, najstarije DVDove, pa i CDove, koje imam doma spržene su baš od Traxdate. Neki su prženi još prije 6-7 godina i to na -R pržilici. Neke CDove imam preko 10 godina i još uvijek rade (što data, što audio).

i zadnja stvar, što je borny spomenuo, jest namjena tog backupa. ako se radi o podacima koje ćeš rijetko koristiti, kao što se neke serije, filmove, audio, ili slike onda je sasvim OK pržiti na DVD i maknuti sa strane. ako je nešto što ćeš povremeno koristiti ili ak se radi o puno malih fileova onda možda da pogledaš neke hard-diskove. danas im je zaista smiješna cijena u odnosu na kapacitet koji nude. DVDovi koštaju tu negdje kao i prije 5 godina (recimo 1.2 do 2 kn na 100 komada) dok je cijena kn/MB kod hard diskova drastično pala tako da je u nekim slučajevima čak i niža od kn/MB za DVD medije.

ako baš želiš neke kvalitetnije medije uzmi Verbatima, ali misilm da ćeš i sa običnim Traxom ili Maxellom isto dobro proći.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2011., 08:26   #4
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
Ja uredno koristim ritek/traxdata godinama, ako imam nesto vazno sto moram spremiti snimim 2x na 2 različita dvda, znaci 2 backupa napravim i jedan na sigurno mjesto, drugi koristim skoro svaki dan, cim se taj malo izgrebe ilit uneredi snimim jos jedan itd Svejedno koji dvd koristis,ako koristis svaki dan nece durati bas 10 godina...
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2011., 16:34   #5
HumWeed
~~~
Moj komp
 
HumWeed's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Lava Reef
Postovi: 1,098
tu ima dobrih odgovora i savjeta stoga hvala,
da moja briga je vise backup fajlova, u mom slucaju fotografija (ne amaterskih)
a disk mi je premalen za storage a opet... nije da cvatem s novcima, znam da se mogu kupiti
eksterni diskovi no... pare :P

a primarno sam pitao za traxdatu jer znam da su prije ljudi, bar kad su njihovi DVD-ovi dosli
imali problema a opet kako to ide s tvrtkama boli njih X stvar u poboljsanju kvaliteta
neg glavno da se proda :P

ja inace pokusavam naci Verbatim-e jer su se pokazali kao najbolji
ali cesto nazalost mogu samo Traxdatu uzeti pa se ono frnjim :P
HumWeed je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2011., 16:40   #6
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Prije par mjeseci sam bacio 50-ak komada DVD-a koji nisu stariji od 4 godine, snimani su brzinom 4X (Traxdata, Verbatim, Arita, Intenso, TDK, Princo, Sony...).
Važne podatke imaj na posebnom disku, ili više njih.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2011., 02:13   #7
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Dobri mediji, matematički gledano, važniji su od dobre pržilice. Dobri mediji bit će kvalitetno snimljeni na preko 90% pržilica (ograničimo li to na novije pržilice, a ne modele iz 2004. i sl.). Loše medije možete snimati na najboljim pržilicama koje postoje pa će opet ispasti uglavnom šrot.
Bitno je imati barem solidnu pržilicu (a danas baš loših zapravo i nema, za razliku od početaka DVD snimanja... sjetimo se npr. BTC-a, Optorite-a, pa i Gigabyte i AOpen prža...), i kvalitetan medij. A prava nirvana je ako nađemo optimalnu kombinaciju prže i medija.
Po meni:
1) medij
2) optimalna brzina prženja (ne nužno najniža - za većinu modernih medija i prža 8x!)
3) način skladištenja medija
4) prža

Što se samih Traxdata medija tiče... CD su spadali/spadaju u srednju klasu (A-grade mediji u višu srednju), a DVD mediji u najboljem slučaju u nižu srednju. Osobno ih ne preporučujem, a ako baš mora biti Ritek (Traxdata), onda na prži s NEC čipsetom (Pioneer, NEC/Optiarc) i ponekom modelu LiteOn-a uz malo kemijanja.
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na