Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.08.2018., 15:21   #61
vcendaki
Premium
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: u svemiru :)
Postovi: 197
kao osobu koja je radila u PBZ banci 5 god. moj osobni savjet ti je da NE ULAŽEŠ U FONDOVE


u ove obične NOVČANE prinos ti je MALI dobiješ mjesečno koju LIPU to ti je ono više fora da nemaš sve novce na tekućem na izvolte



EURO FONDOVI su kao "sigurni" pa je ekipa prošle godine izgubila jako puno novaca kad je todorić otišao .... jer su vezali Euro fodnodove za Agrokor i jako puno klijenata je izgubilo novce. Naknadu sredstava su mogli tražiti svi od banke ali naravno to običnim ljudima nisu rekli samo VIP-ovcima oni su dobili naknadu ostali pušiona. Ne zaboravim nikad ljude kojima su uvalili otpremnine u taj fond i preko noći izgubili 10000-20000 kn.




ovi drugi BOND I sl. fondovi oni su jako RIZIČNI to ti je kao kladionica možeš dobiti a i dosta izgubiti sve ovisi koliko ti je bitna lova koju ulažeš. Nemoj stavljati životnu ušteđevinu u to. Osobne bankare i općenito Managere u banci nemoj pitati previše o ulaganju jer će ti oni preporučit (čitaj uvalit) ono što moraju "gurati" kako bi dobili "well done" od direktora.


Životna osiguranja su ti isto veliko sranje jer staviš dosta novaca u to + moraš svake godine ili mjesečno ovisi kako se dogovoriš ulagati. Ako ti trebaju novci prije onda izgubiš masu . tek predposljednju godinu možeš dobiti onoliko koliko si uložio a tek zadnju dobiješ kao kamate tako da biježi od toga.


I šta god otvorio ili šta god želiš pokušati će ti uvaliti neko osiguranje (jer banke imaju dosta provizije od toga više od svojih proizvoda tako da samo to guraju) I svakako OPREZ kada ti nude "jeftino" osiguranje. Zna biti često spačka sa dopunskim osiguranjem kao MEGA popust ako potpišeš na 2 godine mjesečno ti dođe 50kn imaš sve moguće liste sve ti je pokriveno inaće dođe 250kn ...
Ono što ti ne kažu jest da ti je PRVA godina 50kn i ako ne OTKAŽEŠ mjesec dana prije isteka prve godine automatski ti se produžuje i 2 godina gdje je mjesečna preplata 250kn a ti ne možeš ništa jer si potpisao već uredno.


I ima još masu takvih slučajeva......meni se zgadio takav način rada i uvaljivanja gdje moraš Zahebati ljude pa sam dao otkaz i našao drugi posao
vcendaki je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2018., 21:08   #62
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Citiraj:
Autor Kal-EL Pregled postova
Ako imate viska novaca slobodno se javite, kupimo stroj i radimo.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Ovo je definitivno najbolji odgovor od svih.
Tko ima viška para nek razmisli o otvaranju firme, opg-u ili slično.
Onaj tko misli da će kratkoročnim ulaganjem u fondove ili nekim oblikom štednje zaradit masu para 'preko noći', grdo se vara. To ne postoji..

Zato sam isključivo spomenuo životno osiguranje kao najbolji oblik štednje, ali duugoročni. I ako ne gledate dugoročno... nemojte to ni uzimat.
domina je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.08.2018., 08:01   #63
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,027
Citiraj:
Autor vcendaki Pregled postova
kao osobu koja je radila u PBZ banci 5 god. moj osobni savjet ti je da NE ULAŽEŠ U FONDOVE


u ove obične NOVČANE prinos ti je MALI dobiješ mjesečno koju LIPU to ti je ono više fora da nemaš sve novce na tekućem na izvolte



EURO FONDOVI su kao "sigurni" pa je ekipa prošle godine izgubila jako puno novaca kad je todorić otišao .... jer su vezali Euro fodnodove za Agrokor i jako puno klijenata je izgubilo novce. Naknadu sredstava su mogli tražiti svi od banke ali naravno to običnim ljudima nisu rekli samo VIP-ovcima oni su dobili naknadu ostali pušiona. Ne zaboravim nikad ljude kojima su uvalili otpremnine u taj fond i preko noći izgubili 10000-20000 kn.




ovi drugi BOND I sl. fondovi oni su jako RIZIČNI to ti je kao kladionica možeš dobiti a i dosta izgubiti sve ovisi koliko ti je bitna lova koju ulažeš. Nemoj stavljati životnu ušteđevinu u to. Osobne bankare i općenito Managere u banci nemoj pitati previše o ulaganju jer će ti oni preporučit (čitaj uvalit) ono što moraju "gurati" kako bi dobili "well done" od direktora.


Životna osiguranja su ti isto veliko sranje jer staviš dosta novaca u to + moraš svake godine ili mjesečno ovisi kako se dogovoriš ulagati. Ako ti trebaju novci prije onda izgubiš masu . tek predposljednju godinu možeš dobiti onoliko koliko si uložio a tek zadnju dobiješ kao kamate tako da biježi od toga.


I šta god otvorio ili šta god želiš pokušati će ti uvaliti neko osiguranje (jer banke imaju dosta provizije od toga više od svojih proizvoda tako da samo to guraju) I svakako OPREZ kada ti nude "jeftino" osiguranje. Zna biti često spačka sa dopunskim osiguranjem kao MEGA popust ako potpišeš na 2 godine mjesečno ti dođe 50kn imaš sve moguće liste sve ti je pokriveno inaće dođe 250kn ...
Ono što ti ne kažu jest da ti je PRVA godina 50kn i ako ne OTKAŽEŠ mjesec dana prije isteka prve godine automatski ti se produžuje i 2 godina gdje je mjesečna preplata 250kn a ti ne možeš ništa jer si potpisao već uredno.


I ima još masu takvih slučajeva......meni se zgadio takav način rada i uvaljivanja gdje moraš Zahebati ljude pa sam dao otkaz i našao drugi posao



Svaka čast na ovako iskrenom postu.
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2018., 08:25   #64
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
@vcendaki
Kratko pitanje, doduse OT: Dobrovoljni mirovinski fond? (nije kratkorocna zarada, nego dugorocno)
Imam ugovoren vec nekoliko god, relativno malo uplatim mj.
Koliko se zaista isplate, jer na kraju cifra koja se dobije kada se ode u mirovinu je poprilicno veca od ulozenog. Samo sto u to ne racunaju inflaciju.
Moze li o tome ikakav tl;dr? (i da, meni su nedavno isto mislili uvalit osiguranje pa sam srecom odbio)
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2018., 10:36   #65
vcendaki
Premium
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: u svemiru :)
Postovi: 197
Nisam dovoljno kompetentan da bi ti odgovorio dobro na pitanje o mirovinskim fodovima jer sa njima nisam previše radio pa nebi htio da te usmjerim na krivi put.



Moj savjet ti je da pitaš gdje i u šta se ulažu ti mirovinski fondovi jer imaš pravo na tu informaciju. Jer ono što si ti sam "izgooglaš" vjeruj mi doči ćeš do boljeg zaključka nego da pitaš djelatnike u banci. Ili neka ti daju brojeve od osoba koje rade u investiranju i sa investicijskim fondovima pa da ti objasne u šta ulažu i zašto ulažu tamo jer imaš pravo na to znanje.


Jer opčenito kamate na sve su jako male i još je tu porez tako da opčenito u Hrvatskoj nažalost svaki oblik štednje je neisplativ
vcendaki je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2018., 10:39   #66
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor vcendaki Pregled postova
Nisam dovoljno kompetentan da bi ti odgovorio dobro na pitanje o mirovinskim fodovima jer sa njima nisam previše radio pa nebi htio da te usmjerim na krivi put.



Moj savjet ti je da pitaš gdje i u šta se ulažu ti mirovinski fondovi jer imaš pravo na tu informaciju. Jer ono što si ti sam "izgooglaš" vjeruj mi doči ćeš do boljeg zaključka nego da pitaš djelatnike u banci. Ili neka ti daju brojeve od osoba koje rade u investiranju i sa investicijskim fondovima pa da ti objasne u šta ulažu i zašto ulažu tamo jer imaš pravo na to znanje.


Jer opčenito kamate na sve su jako male i još je tu porez tako da opčenito u Hrvatskoj nažalost svaki oblik štednje je neisplativ
Hvala na informaciji! Budem ih pitao.

Da su bar svi bankari tako iskreni
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2018., 12:20   #67
vcendaki
Premium
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: u svemiru :)
Postovi: 197
Hvala na pohvali
ali još je stanje dobro vjeruj mi da se radi na tome da ćemo mi bankama plačati kamate što držimo novac kod njih.
što više novaca imaš kod njih to više plačaš mjesečnu naknadu ako imaš uloženo u neke njihove fondove, oročeno onda češ imati popust.
Jer bankama ne igra uloga da novci samo stoje na računu pa druže ako nečeš plačati drži si novce ispod jastuka nek ti ih netko ukrade
vcendaki je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 11:58   #68
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,471
Zna li netko da li su depoziti u investicijskim fondovima zaštićeni od strane DAB-a ili samo novac na tekućim, štednim i deviznim računima?
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 13:53   #69
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Nisu zaštićeni.
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 17:46   #70
BladeRunner
Type R
Moj komp
 
BladeRunner's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: El Segundo School of Finance
Postovi: 1,485
Citiraj:
Autor pci_e3x Pregled postova
@vcendaki
Kratko pitanje, doduse OT: Dobrovoljni mirovinski fond? (nije kratkorocna zarada, nego dugorocno)
Imam ugovoren vec nekoliko god, relativno malo uplatim mj.
Koliko se zaista isplate, jer na kraju cifra koja se dobije kada se ode u mirovinu je poprilicno veca od ulozenog. Samo sto u to ne racunaju inflaciju.
Moze li o tome ikakav tl;dr? (i da, meni su nedavno isto mislili uvalit osiguranje pa sam srecom odbio)
Ukratko; odjebi to.

Da, država daje poticaje od max 750kn godišnje ako uplatiš 5k, ali dobri prinosi su zamaskirani ogromnim feeovima, plus šta su ti fondovi očajno vođeni. Isto tako, kad zafali para u I. i II. stupu, mogu ti zapljenit to, iako je dobrovoljan i "tvoje pare".

Ako koga zanima, imam nešto iskustva i s domaćim i stranim fondovim, pitajte.
__________________
David linčujem Davida Finčera
BladeRunner je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.01.2019., 17:57   #71
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Kak ti mogu zapljenit? To je zakonski regulirano, po tome bi se moglo reći da ti mogu zapljenit novce na tekućem, štednju itd.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 18:02   #72
BladeRunner
Type R
Moj komp
 
BladeRunner's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: El Segundo School of Finance
Postovi: 1,485
Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
Kak ti mogu zapljenit? To je zakonski regulirano, po tome bi se moglo reći da ti mogu zapljenit novce na tekućem, štednju itd.
Čitao sam ugovor i ima jedna stavka koja mi nije baš jasna.
Kaže nešto u stilu "u slučaju izvanrednih okolnosti država može raspolagati sredstvima". E sad, to obično znači neko žešće sranje ala Venezuela, al ja ovim našim smećima ne vjerujem ništa. Ako recimo se tako nešto desi, teško će doć do mog računa na u stranoj banci.
__________________
David linčujem Davida Finčera
BladeRunner je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 18:36   #73
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,471
Što preporučuješ za mirnu štednju sljedećih 10-20 godina? Meni se obveznicki fondovi čine dobri za to. 2-3% kamata godišnje, stabilno, nema +10% pa onda -10% skokova.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 18:42   #74
BladeRunner
Type R
Moj komp
 
BladeRunner's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: El Segundo School of Finance
Postovi: 1,485
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Što preporučuješ za mirnu štednju sljedećih 10-20 godina? Meni se obveznicki fondovi čine dobri za to. 2-3% kamata godišnje, stabilno, nema +10% pa onda -10% skokova.
Ako si ispod 30, 75% index fond dionički, 25% obveznice.
Dalje računaj na svakih 10ak godina, više u obveznice, manje u dionice. Velike, sigurne firme s dobrom dividendom su isto dobra opcija. Nakupiš dovoljno dionica, imaš dodatni prihod od dividende.

Ako se ne razumiješ baš, samo ubacuj pare u neki veliki index fond; recimo https://www.ssga.com/en/products/Pro...etail/SPY.html ili https://investor.vanguard.com/etf/profile/VOO

Bilo što veliko i vezano za jake firme je ok.
__________________
David linčujem Davida Finčera
BladeRunner je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 19:29   #75
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Citiraj:
Autor BladeRunner Pregled postova
Ukratko; odjebi to.

Da, država daje poticaje od max 750kn godišnje ako uplatiš 5k, ali dobri prinosi su zamaskirani ogromnim feeovima, plus šta su ti fondovi očajno vođeni. Isto tako, kad zafali para u I. i II. stupu, mogu ti zapljenit to, iako je dobrovoljan i "tvoje pare".

Ako koga zanima, imam nešto iskustva i s domaćim i stranim fondovim, pitajte.
Mislim da ti poticaji od 100 eura godišnje na uplaćenih 5kkn vrijede samo za starije (pred penziju). Stariji od 55 ili 60 god, tako nešto, što je i realno jer je predobro i nebi bilo isplativo za državu da vrijedi i za mlađe. Trenutno je to najbolja kamata na 5000kn godišnje, a smanjuje se proporcionalno kolko se uplati, znači na 2500kn godišnje dobije se 375kn.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 19:36   #76
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
Citiraj:
Autor domina Pregled postova
Mislim da ti poticaji od 100 eura godišnje na uplaćenih 5kkn vrijede samo za starije (pred penziju). Stariji od 55 ili 60 god, tako nešto, što je i realno jer je predobro i nebi bilo isplativo za državu da vrijedi i za mlađe. Trenutno je to najbolja kamata na 5000kn godišnje, a smanjuje se proporcionalno kolko se uplati, znači na 2500kn godišnje dobije se 375kn.
Netocno, svi koji uplate u dobrovoljni mirovinski fond dobiju DPS od 750kn godisnje na uzplacenih 5000, neovisno o godinama.

Naravno to je SAD trenutno tako a za 5, 10 ili godinu dana mogu on to ukinuti kao i ostale poticaje koje polako ukidaju. Na stambenu stednju je nekad bilo 1250kn godisnje pa je od nedavno bilo 500kn i mislim da su sad prije kojih mjesec dva na sjendici vlade smanjili na 50-70 kn godisnje ili tako neku simbolicnu cifru.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB

Zadnje izmijenjeno od: Lewis. 10.01.2019. u 21:31.
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 19:58   #77
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,471
Citiraj:
Autor BladeRunner Pregled postova
Ako si ispod 30, 75% index fond dionički, 25% obveznice.
Dalje računaj na svakih 10ak godina, više u obveznice, manje u dionice. Velike, sigurne firme s dobrom dividendom su isto dobra opcija. Nakupiš dovoljno dionica, imaš dodatni prihod od dividende.

Ako se ne razumiješ baš, samo ubacuj pare u neki veliki index fond; recimo https://www.ssga.com/en/products/Pro...etail/SPY.html ili https://investor.vanguard.com/etf/profile/VOO

Bilo što veliko i vezano za jake firme je ok.

Ne razumijem se, i ne želim razumiti.
Ako gledam taj SPY fond, zadnjih 5 godina je imao prinos od 13,70%, dok je npr. domaći Erste Adriatic Bond imao 21,39%
I dalje mi ti obveznički fondovi izgledaju najbolje, ne rastu puno, ali niti ne padaju kada krene nizbrdo.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 20:18   #78
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Netocno, svi koji uplate u dobrovoljni mirovinski fond dobiju DPS od 750kn godisnje na uzplacenih 5000, neovisno o godinama.

Naravno to je DAF trenutno tako a za 5, 10 ili godinu dana mogu on to ukinuti kao i ostale poticaje koje polako ukidaju. Na stambenu stednju je nekad bilo 1250kn godisnje pa je od nedavno bilo 500kn i mislim da su sad prije kojih mjesec dva na sjendici vlade smanjili na 50-70 kn godisnje ili tako neku simbolicnu cifru.
Upravo to, mogu ukinuti kad požele. Ali moram priznat da je taj Marić maher za financije. Navuć će masu ljudi na to koji će i ostat uplaćivat u taj fond.
A ovime trenutno rješavaju isplate kod penzija i ko zna šta još.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 20:25   #79
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Iz III. mirovinskog fonda ti se ne isplačuju mirovine sadašnjim umirovljenicima, a ako, tj. kada smanje DPS se može prestati uplaćivati novac i ostane ti koliko si do tada uplatio.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2019., 20:28   #80
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Znam, ali ne vjerujem ja njima ništa.
Isto kao i novac koji se uplaćuje za zdravstveno, dvije trećine tog novca naše bolnice nisu ni vidjele..
domina je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2019., 01:44   #81
BladeRunner
Type R
Moj komp
 
BladeRunner's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: El Segundo School of Finance
Postovi: 1,485
Domaći investicijski fondovi imaju prevelike naknade. Za većinu koje sam gledao treba ti prinos od 5-6% godišnje samo da budeš u nuli. Totalne gluposti. Račun na nekoj stranoj banci i kupi što valja, ovo sve kod nas je kurac.
__________________
David linčujem Davida Finčera
BladeRunner je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2019., 09:00   #82
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,307
Dobih jučer poziv sa broja +44 20 8089 2262 u vezi ulaganja, navodno u kriptovalute. Lik govori naški. Navodno je već dosta ljudi dobilo poziv od njega.

Nazvat će me danas, ali dolazim u iskušenje na blokiran taj broj.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2019., 09:39   #83
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Dobih jučer poziv sa broja +44 20 8089 2262 u vezi ulaganja, navodno u kriptovalute. Lik govori naški. Navodno je već dosta ljudi dobilo poziv od njega.

Nazvat će me danas, ali dolazim u iskušenje na blokiran taj broj.
Prevaranti. Pitaj ga samo zašto sam ne ulaze u to i bude doma i milijunaš umjesto da radi kao jebeni telefonist. Meni je na to spustio slušalicu 😂😂
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2019., 10:04   #84
cro_ryder
cyborg
Moj komp
 
cro_ryder's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: hills of SB
Postovi: 233
Reci da si zainteresiran ali da trenutno imaš situaciju jer ti je račun u blokadi, pa ako nije problem da ti pošalje 200 eura/dolara samo da odblokiraš račun i onda krećete u biznis.
cro_ryder je online   Reply With Quote
Staro 22.01.2019., 10:05   #85
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor BladeRunner Pregled postova
Ukratko; odjebi to.

Da, država daje poticaje od max 750kn godišnje ako uplatiš 5k, ali dobri prinosi su zamaskirani ogromnim feeovima, plus šta su ti fondovi očajno vođeni. Isto tako, kad zafali para u I. i II. stupu, mogu ti zapljenit to, iako je dobrovoljan i "tvoje pare".

Ako koga zanima, imam nešto iskustva i s domaćim i stranim fondovim, pitajte.
Moram pogledat svoj ugovor u vezi toga. To mi spada u kategoriju "gadljivo"
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2019., 15:09   #86
markoal
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8
Jeli netko ulaže u dionice, kakva su vam iskustva?
Te jeste li probali trgovati sa CFD-ovima, ja sam malo u tome pošto pomoću poluge sa manjim iznosom se može kupiti puno više, a za razliku od npr. kriptovaluta CFD dionice su puno lakše i sigurnije ako smo svjesni i znamo upravljat rizikom.
markoal je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2019., 15:30   #87
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,539
Citiraj:
Autor cro_ryder Pregled postova
Reci da si zainteresiran ali da trenutno imaš situaciju jer ti je račun u blokadi, pa ako nije problem da ti pošalje 200 eura/dolara samo da odblokiraš račun i onda krećete u biznis.
Top!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 21:24   #88
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,884
Ulaže li netko u treći mirovinski stup?


Koliko sam skužio to treba ugovoriti s nekom bankom? Uzima li banka kakve naknade? Je li istina da država ili netko uzme neki postotak iz tog mirovinskog stupa kad se npr. s 55 godina novci počnu uzimati iz njega?
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 22:21   #89
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Naravno da ima naknadu, nisu dobrotvori. Obicno zatvoreni dobrovoljni mirovinski fondovi imaju nesto sitno manju naknadu (tipa 1.5%).
Ja ga imam kao neki vid dugorocne stednje jer trenutno ima predobru naknadu od drzave za ne iskoristit, 15% (maksimalno 750 kn). Na 5000 kn godisnje drzava da 750 kn. + prihodi fonda od nekih 5-6% (povijesno gledani prosjek) - naknada za upravljanje.
Ogroman bonus je ako mozes dogovorit preko firme da ti uplacuju od bruto place, jer te ispadne "neto" kao da si da godisnje cca 3000kn a dobijes 5000+750 uplaceno godisnje, znaci skoro duplo. To ako toliko odlucis uplacivat godisnje naravno. Evo odlican blog post na tu temu, a i opcenito fantastican blog: http://tonivitali.com/2020/04/11/example-post-2/

Evo ti za primjer raiffeisen otvoreni dobrovoljni mirovinski fond pa citaj:
https://www.rmf.hr/raiffeisen-otvore...inski-fond/365

Citiraj:
Naknade
Izlazna naknada: 2,5% (plaća se samo u slučaju prijenosa računa u drugi dobrovoljni mirovinski fond kojim ne upravlja Društvo)
Naknada za upravljanje: 1,8%
Pokazatelj ukupnih troškova: U 2020. godini iznosio je 1,8390%, a računa se kao omjer troškova koji se mogu plaćati iz imovine fonda i prosječne godišnje neto imovine Fonda.
Naknada depozitaru: 0,018%
Depozitar: Raiffeisenbank Austria d.d.
edit: nadodato par informacija
__________________

Zadnje izmijenjeno od: prileee. 02.08.2021. u 22:29.
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2021., 09:48   #90
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Prevaranti. Pitaj ga samo zašto sam ne ulaze u to i bude doma i milijunaš umjesto da radi kao jebeni telefonist. Meni je na to spustio slušalicu 😂😂
pogi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na