Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.02.2017., 10:21   #1
Seven_1987
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: Novi Travnik
Postovi: 4
Želio bi postati WISP (wireless internet service provider)

Poštovani i dobri ljudi potrebno mi je pojašnjenje što je potrebno od uređaja tj. kompletne infrastukture da pustim Wifi mrežu,
konkretno AP, antene, brigde, mikrotik i što mi preporučujete da naučim prije samog čina stvaranja (literatura, video, udemy)
jako sam Vam zahvalan.

Papirologija me ne zanima (to ću lako da riješim)

Nadam se da ne tražim mnogo

Hvala Vam !


Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 20.02.2017. u 10:29.
Seven_1987 je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2017., 11:01   #2
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,071
Morat ces malo bolje opisati kako bi ti mreza izgledala tj. koje podrucje,udaljenosti pokrivala.
Imas li opticku vidljivost?

Koje brzine bi nudio,kakav izlaz na internet imas?


E tek onda bi ti se nesto moglo.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
robimarko-bug je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.02.2017., 11:16   #3
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Trebaš internet, to je prvo, 1st layer provider, trebaš od njih krenuti, to je prvo.

CCNA od Cisco-a ti je super početak da dobiš feeling o mrežama i nešto znanja.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2017., 14:39   #4
Seven_1987
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: Novi Travnik
Postovi: 4
Citiraj:
Autor robimarko-bug Pregled postova
Morat ces malo bolje opisati kako bi ti mreza izgledala tj. koje podrucje,udaljenosti pokrivala.
Imas li opticku vidljivost?

Koje brzine bi nudio,kakav izlaz na internet imas?


E tek onda bi ti se nesto moglo.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Znaci trebao bi poznavati topologiju mreža to definitivno.
i trebao bi znaci veličinu područja jeli tako ?
hajde me malo usmjeri na na brzine ?
Seven_1987 je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2017., 14:42   #5
Seven_1987
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: Novi Travnik
Postovi: 4
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Trebaš internet, to je prvo, 1st layer provider, trebaš od njih krenuti, to je prvo.

CCNA od Cisco-a ti je super početak da dobiš feeling o mrežama i nešto znanja.
Internet imam od operatera,zanima me full oprema koja mi treba da bi napravio dobar wifi za početak u malog gradu do 20/25 tisuća stanovnika !?
Seven_1987 je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2017., 14:43   #6
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,071
Pa ako ne znaš te tri osnovne stvari kako bi ti itko od nas mogao što preporučiti od opreme itd?

Površina na kojoj misliš raditi i topologija su jako bitne,također imaš li osiguran pristup internetu od ISP-eva i kolike brzine?

Moraš znati i koje brzine misliš nuditi korisnicima.
robimarko-bug je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2017., 15:15   #7
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Prvo što vidim je da si uzeo 20/25 tisuća korisnika što je užasno puno za nešto što krećeš.

Tipa, Magić Telekom ili Novinet telekom su lokalni provajderi koji imaju 2-3 tisuće korisnika i to su već velike firme, s puno ljudi i infrastrukturom s jednim malim data centrom.

Na access layeru ti trebaš antene, rutere, pojačivaće signala itd. i to je ono jednostavno.

Tvoja infrastruktura je ono što je komplicirano. Trebaš rackove u data centrovima za serveraj (baza korisnika, autentikacija itd.), trebaš switcheve, routere, optiku itd.

Uglavnom, nije to samo tako, pogotovo na toliko ljudi koliko ti misliš.

Ne znam o kojem se provajderu radi, ali ti trebaš zakupiti jebaču optiku da dobiš van dobru brzinu da bi to provajdao dalje.

Što se tiče dobroh wifi-a, trebaš serveraj, trebaš switcheve, trebaš optiku, trebaš antene, trebaš ljude koji će to raditi, opcionalno firewall, trebaš zakupiti rackspace u data centru, trebaš AP-ove, dozvole od grada da smiješ širiti signal i još dosta toga. Može se to opisati u dubinu, ali s pitanjem što trebam da dam wireless nema smisla objašnjavati u dubinu kad je i pitanje dosta neozbiljno i površno. Danas se dosta ljudi želi igrati telekoma, ali nije to samo tako baš. Samo da znaš 20 tisuća IP-adresa ti je nekih 150 tisuća eura (ako pričamo o public adresama), onda moraš znati slagati NAT. Ali generalno ako pitaš što ti treba sve za otvaranje telekoma, nemaš osnovu o mrežama, što znači da bez toga nema šanse da ostvariš svoje ciljeve. Osnove moraš znati.

Dalje, ne smiješ preprodavati internet od svojih davatelja usluga, osim u slučaju da se s njima dogovoriš, što je danas teško. Znači trebaš zakupiti od 1st layer provajdera net.

I trebaš jedno milju kuna da bi otvorio firmu, zaposlio 2-3 ljudi i krenuo u to. Pod uvjetom da znaš sve o mrežama, natanju, protokolima i ono najgore, security-u.

Da si uzeo za početak 100-200 ljudi kužim te, ali ti si uzeo telekom srednje veličine kao primjer

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 20.02.2017. u 15:25.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2017., 17:42   #8
Seven_1987
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: Novi Travnik
Postovi: 4
Razumijem,hajde me usmjeri literaturu,vide-je neke,dajte mi neki pocetak da proucim pa nek traje godinu i vise da proucim ?

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
Seven_1987 je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2017., 19:21   #9
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Seven_1987 Pregled postova
Razumijem,hajde me usmjeri literaturu,vide-je neke,dajte mi neki pocetak da proucim pa nek traje godinu i vise da proucim ?

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
Nisi možda shvatio, tebi treba sve u IT-u. Sam wireless je tu jako malo bitan.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2017., 09:40   #10
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Seven_1987 Pregled postova
Razumijem,hajde me usmjeri literaturu,vide-je neke,dajte mi neki pocetak da proucim pa nek traje godinu i vise da proucim ?

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
Upiši se na CCNA od Cisco-a. Imaš predavanja po cijeloj RH + ide ti u radnu knjižicu.

Košta ti nekih 10k kuna, 4 semestra, i više nego dovoljno za dobru osnovu o mrežama.

Nije to osnovna škola da pročitaš nešto i to je to. Mreže su komplicirane u pm, ne toliko teorija, nego kad nešto ne radi troubleshooting bez znanja je nemoguć a penali su hebački.

Kreni s CCNA po meni, najbolje + kupi si neki mikrotik AP za 250-300kn i probaj ga doma skonfati. Po meni trebaš bar 2-3 godine staža u nekoj mrežaškoj firmim da dobiš feeling za mreže + da imaš bar CCNA.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.02.2017., 10:04   #11
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
ja kontam da bi on uzeo na 2-3 lokacije net
i dilao to dalje..
a vi ste tu zapeli na potpuno legalu
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2017., 10:05   #12
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,071
E pa to nije prava mreža u nijednom smislu riječi.
robimarko-bug je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2017., 10:13   #13
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
ja kontam da bi on uzeo na 2-3 lokacije net
i dilao to dalje..
a vi ste tu zapeli na potpuno legalu
I opet treba znanje za to.

+ je napisao "wireless internet service provider" na bazi od 20-25k ljudi.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2017., 10:15   #14
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
ja kontam da bi on uzeo na 2-3 lokacije net
i dilao to dalje..
a vi ste tu zapeli na potpuno legalu
"Dilanje dalje" je čak i u BiH prekršaj.
Biti ISP je i tamo regulirano. Od toga da to smije davati samo pravna osoba s dozvolom RAK-a, do svega onog što ISP mora imati.
Na stranu što je brdo firmi s dozvolom u BiH, davati neku vrstu ISP usluge je puno više od "imam neko znanje CCNx i dilam vajrles".
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2017., 11:37   #15
Viperus
Premium
Moj komp
 
Viperus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 729
Mislim da će ti najveći problemi biti birokracija - da ti ovo sve napraviš i ne završiš na sudu će ti trebati tisuće i tisuće papira.
Viperus je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2017., 11:55   #16
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
U ovakvim situacijama se volim poslužiti sa mount stupid. (ne da omalovažavam, i sam sam bio na tvom mjestu, kad sam mislio da nešto znam... )



Kad malo znaš, misliš da sve znaš. Ako je CCNA početak, a treba ti godina dana, i stim si možeš obrisati guzicu malte ne, zamisli di si ti sad.

To ti je kao da ne znaš napraviti malu dječiju raketu za novu godinu, a htio bi poletiti i sletjeti na Mjesec.
Gilbert5 je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2017., 13:46   #17
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,249
Osim toga, jesi istrazio trziste? Jel ima mjesta i/ili potrebe za wisp-om u tom gradu od 20-25k? Evo moj grad od 50k plus minus ima dva wisp-a, jedan je brijem u stecaju jer je koristio wimax, a drugi to ima kao sidebusiness (za klijente koji super jako zele biti kod njih a nema zicne infrastrukture do njih). Stambeni dio grada je penetriran optikom i to jako dobro, ostalo (kuce i "ne zgrade" ) se vuce na xdsl-u, tak da nikad nije niti nece zazivjeti wisp kod mene. Cak niti osobno ga nebi uzeo jer em su mi zicni operateri jeftiniji em vise vjerujem zicama od wirelessa ako imam priliku birat.
Dodatno, iz visegodisnjeg iskustva u wireless vodama (lokalna wifi udruga), trebas istrazit teren, naci pogodne lokacije koje vec nisu ostali operateri pograbili. Uracunati da ce zgrade traziti neku naknadu za koristenje prostora i struje (par k godisnje za start), pa onda birokracija (hakom i ostala banda).
I malo za prc, nedavno procitao da je hakom ukinuo dozvolu za k3 telekom, dosta dobar provider na rijeckom podrucju a eto ekipa se zaigrala i osli u povijest.
Sretno ti bilo stari, ne kazem da je nemoguce, ali kao one man band je vrlo optimisticno.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2017., 14:16   #18
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Moguće je točno toliko koliko je Gilbert napisao:

Citiraj:
To ti je kao da ne znaš napraviti malu dječiju raketu za novu godinu, a htio bi poletiti i sletjeti na Mjesec.
Jedino što možemo uzeti u obzir da je lik milijunaš, to mijenja stvari.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2017., 17:28   #19
radiator
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: RH
Postovi: 11
evo da se i ja ukljucim, izletio mi topic na google

Sto se tice mreze za ~100 ljudi, to moze raditi tako da kod klijenta postavis wifi router u stan, antenu na krov ili terasu. Treba ti AP odakle odasiljes signal, ili vise AP-ova. Treba ti PtP link od AP-a do mjesta gdje si doveo DSL, optiku ili više njih. Neki router, mikrotik ili ubiquiti od 100-200€ ce solidno odratiti stvar kao DHCP i PPPoE server za tvoje korisnike i "spajanje vise DSL linija u jednu", tzv. load-balancing. Treba ti kanta od racunala sa nekim linux systemom, npr debian koja ce vrtiti RADIUS server ("baza korisnika, PPPoE user/pass, iskljucivanje/ukljucivanje") i naravno veza prema internetu.

Ako se sluzis google trazilicom GOD LEVEL, znas neke osnovne teorije o LAN mrezama, trebat ce ti 2 mjeseca 4-8 sati dnevno dok takva mreza ne proradi, a kasnije ti je problem troubleshooting jer neznas kako i zasto to sve skupa radi jer samo pratis sto ti google kaze

Dalje, treba ti dosta love za AP-ove, UPS-ove, cca 10 kompleta opreme za buduce korisnike (~100€/kom), alat od kacavide do busilice sa svrdlom od metra, velike skale itd...
naravno, ljudi koji ce raditi ukljucenja, voditi papire (uplatnice itd), tehnicari za smetnje itd. Ne moze one-man army.


Molim autora teme ili nekog drugog da meni objasni sto treba od "papirologije" tj kakve dozvole za rf spektar (5ghz je free valjda?), kako se registrirati kao ISP, gdje i koga pitati i odakle izvuci optiku posto u mom gradu nema FTTH, centralu imaju samo bakar optima i tcom, sta koji tier1/2/3 ISP? koga upitati posto sluzba za korisnike nema pojma o nicemu.. kako ide registracija javnih IP adresa, mislim da IANA/RIPE daju adrese besplatno samo novim providerima i da je uvjet određena oprema i konfiguracija na kraju? kako Magić i slicni to radi? odakle njima prava na prijenos televizije?
radiator je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2017., 18:52   #20
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,249
Spektar iako je free moras imati atestirati i certificirani opremu, pogotovo na lokacijama koje su vec napućene (postoji oprema koja radi na frekvenciji X i sluzi za žblj). Plus moras postivati one DFS i te regulative, frekvencije koje mozes koristiti + na kojoj snazi.

Ak te netko prijavi, hakom mjerenjima ustanovi da ima nepravilnosti, pocinje dernek

Ovo za ip adrese i registraciju i birokraciju nisam istrazivo. A za prijenos/distribuciju tv-a se placa neka naknada upstream providerima ili tv kucama.

P.S. Sad pogotovo kak je shortage ipv4 sumnjam da ih daju besplatno, ali nije da sam guglo pa si mozda u pravu
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2017., 19:22   #21
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Ma kakav besplatno, 7EUR je IPv4, trebaš pool kupiti te trebaš bandwidth zakupiti od tier 1 providera.

Mislim da je on zabrijao da je to nešto slično po stanu kako imaš, dobiš ruter (s layer 3 switchingom) i onda daješ susjedima password da se spajaju

Citiraj:
Autor radiator Pregled postova
Molim autora teme ili nekog drugog da meni objasni sto treba od "papirologije" tj kakve dozvole za rf spektar (5ghz je free valjda?), kako se registrirati kao ISP, gdje i koga pitati i odakle izvuci optiku posto u mom gradu nema FTTH, centralu imaju samo bakar optima i tcom, sta koji tier1/2/3 ISP? koga upitati posto sluzba za korisnike nema pojma o nicemu.. kako ide registracija javnih IP adresa, mislim da IANA/RIPE daju adrese besplatno samo novim providerima i da je uvjet određena oprema i konfiguracija na kraju? kako Magić i slicni to radi? odakle njima prava na prijenos televizije?
Nema autor teme veze s ovom temom niti papirologijom. Trebaš se raspitati kod svojih lokalnih providera što nude i kakvi su im planovi za budućnost što se optike tiče. ISP tier 1 je mojoj firmi dao optiku do ureda, dalje sve imamo po data centrovima, gdje je optika od tier 1,2 i 3 već bila postojeća. Ima negdje na netu neki zamljovid gdje tier 1 ISP-ovi imaju točno prikazano gdje imaju povučenu optiku. IP pool moraš zakupiti, nema više đabe. Magić ima svoju optiku, ima na par mjesta po VŽ-u i Ludbregu male datacentrove, po varaždinu je po zgradama postavio antene i slične stvari itd. Što se prava tiče, ako je netko zagrizao za to, mogu pitati direktora, on je bio CTO kod Magića 12 godina, sad ima svoju firmu.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 21.02.2017. u 19:28.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2017., 19:28   #22
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,071
Za manje mreže nije problem pogotovo ako je manje područje.
Rokneš Ubiquiti Litebeam AC sektoricu(Za sektoricu odlično radi) i onda ovisno o brzini koju misliš nuditi nešto tipa SXT Litea ili Nanostationa M5 iako je AC poželjan.
Ako misliš nuditi velike brzine onda ti PtP link s nečim tipa Litebeam 5AC-23 ne gine.

Čak ne moraš RADIUS odraditi već možeš po MAC-u,no moraš imati solidan core s nečim tipa RB3011 ili Edgeroutera.

No bez dostupne optike koja bi ti služila kao uplink nemoj ni pokušavati.
robimarko-bug je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2017., 19:56   #23
radiator
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: RH
Postovi: 11
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Spektar iako je free moras imati atestirati i certificirani opremu, pogotovo na lokacijama koje su vec napućene (postoji oprema koja radi na frekvenciji X i sluzi za žblj).

P.S. Sad pogotovo kak je shortage ipv4 sumnjam da ih daju besplatno, ali nije da sam guglo pa si mozda u pravu
vise-manje sva oprema koja se prodaje kod nas je certificirana i aterstirana, inace se ne bi mogla uvoziti... znam jer mi prijatelj zeli uvesti NC-Link iz Kine, proslo mu je par komada za osobnu upotrebu bla-bla...

Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Nema autor teme veze s ovom temom niti papirologijom. Trebaš se raspitati kod svojih lokalnih providera što nude i kakvi su im planovi za budućnost što se optike tiče. ISP tier 1 je mojoj firmi dao optiku do ureda, dalje sve imamo po data centrovima, gdje je optika od tier 1,2 i 3 već bila postojeća. Ima negdje na netu neki zamljovid gdje tier 1 ISP-ovi imaju točno prikazano gdje imaju povučenu optiku. IP pool moraš zakupiti, nema više đabe. Magić ima svoju optiku, ima na par mjesta po VŽ-u i Ludbregu male datacentrove, po varaždinu je po zgradama postavio antene i slične stvari itd. Što se prava tiče, ako je netko zagrizao za to, mogu pitati direktora, on je bio CTO kod Magića 12 godina, sad ima svoju firmu.
Sto se tice optike kod mene, nece nikad.. eventualno FTTC na primarnim izvodima koji su duzi od 1km pa cemo svi imat VDSL... a jedan takav FTTC moze pokriti cca 70-100 korisnika. A to "svoju optiku" me zanima, na ciji se to switch/cvoriste kaci "prema internetu"? nije ni meni problem povuci kabel bilo gdje... koji je to Tier 1 ISP kod nas? Meni su iz Optime trazili ~4000kn/mj za 200MBit - bez infrastrukture, znaci samo port na njihovom switchu u centrali, dalje moja briga. To je za pristup internetu, nema govora o preprodaji ili nesto slicno, cisto samo za mene.

Nisam se raspitivao, ali mislim da kao firma imas pravo na dilanje interneta, kako bi hotspotovi radili da nije tako? mislim da bi se moglo uzesti optiku u gradu ~15km od mene, PtP sa AirFiberom 5G (par multiplexera)
radiator je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2017., 08:26   #24
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,249
Kakva mrtva optima, tier 1 su ovi veleprodavaci, level3, cogent, teliasonera, interoute, italia sparkle i ostala banda
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2017., 15:49   #25
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor radiator Pregled postova
Nisam se raspitivao, ali mislim da kao firma imas pravo na dilanje interneta, kako bi hotspotovi radili da nije tako?
Ne možeš, da bi dilao moraš biti ISP. Hotspotovi imaju specifične ugovore i obaveze, ali ne mogu dalje prodavati.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2017., 17:26   #26
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,071
Imaš pravo ako se registriraš kao ISP kod Hakoma.
robimarko-bug je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2017., 18:00   #27
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor robimarko-bug Pregled postova
Imaš pravo ako se registriraš kao ISP kod Hakoma.
Paaa, točno to sam napisao.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2017., 18:29   #28
radiator
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: RH
Postovi: 11
Koja je procedura, koliko to kosta? Zvao sam ih par puta i uvijek me 'preusmjeri kolegi koji zna vise o tome' i nitko se ne javlja po pola sata, samo stoji na cekanju... Na mail mi nikad nisu odgovorili
radiator je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2017., 18:35   #29
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,071
robimarko-bug je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2017., 18:47   #30
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Mi imamo zakupljeno gigu od Cogenta i 10 giga od level 3-a u Varaždinu, na njih kačimo svoju optiku. Isto tako i magić.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na