Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.10.2016., 14:05   #1171
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Ne treba ti uopće pokušavati podešavati ACS kad oni taj uređaj nemaju / ne podržavaju.
Već smo naveli da se Internet relativno lako podesi, problem je sve ostalo.
Moraš "kopati" i izvuči sve (šta više) postavke iz origigi TC788 v2, a onda vidit kako ih primjeniti / postaviti ovamo.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2016., 21:15   #1172
TheBEaST
Premium
Moj komp
 
TheBEaST's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 666
Pozdrav svima, imam jedan specifičan problem pa me zanima koje su mi još mogućnosti za isprobavanje. Oprostite na dugom postu, ali mislim da je bitno kako bi znali dati savjet.

ZTE ZXDSL 931VII mi je smješten u radnoj sobi sa kompom.
Do dnevne sobe imam nekih 10-tak metara, Smart tv je spojen sa WIFI i radi relativno ok na youtube i sl. Tu itamo zna pisati učitavanje, ali ne prečesto.

Dugo sam odgađao max-tv jer mi se neda vući cca 20m+ mrežnog kabla iz radne sobe prvo gore na tavan pa da se spustim kroz bužir od koaksijanog kabla i napravim mrežnu utičnicu iza TV-a.

Pa sam uzeo powerline adapter TP-Link 2010Kit u tu svrhu. Spojio sam na jednom i drugom kraju adaptere u zasebne utičnice i radi super. Iz rutera na komp dobivam max 32Mbit/s, a toliko sam izmjerio i laptopom na adapteru kod Tv-a. Dok spojim Max-tv na powerline adapter radi sve ok.

Ono što me muči je slijedeće:
Želio bih spojiti i smart tv preko tog istog powerline adaptera. Imam TP-Link WR743ND koji mi skuplja prašinu pa ga pokušavam iskoristiti da glumi switch, da ne uzimam one male s 5 portova.
Spojio sam mrežni kabel iz powerline adaptera na onaj plavi priključak TP-Link rutera - WAN/Internet. U Lan portove sam spojio za probu laptop i maxtv prijamnik.
Na laptopu dobivam brzinu 32Mbit/s, ali Max tv nakon dosta učitavanja, update, provjeravanja i sl ne želi raditi i izbaci neku grešku.

Da li bi se ikako moglo složiti i da max-tv i smart-tv budu spojeni s tim istim powerline adapterom ili tu nema pomoći?
TheBEaST je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2016., 11:56   #1173
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,072
Mislim da to nece ici po istom LAN kabelu. Ovako kako imas spojeno, ili imas internet ili maxtv, jer svaki treba zasebnu liniju. Zbog toga su i portovi na routeru podjeljeni u dva dijela, jedni za internet, drugi za maxtv.
Jel bi se to moglo izvesti sa dva powerline kompleta, neznam...

Imas i drugo rjesenje koje je mozda jednostavnije, ako ti telefonske uticnice to dopustaju, da stavis router i maxtv prijemnik kod televizora, pa powerline-om dovedes internet do kompa.

Zadnje izmijenjeno od: Prezime. 30.10.2016. u 12:06.
Prezime je online   Reply With Quote
Staro 30.10.2016., 12:28   #1174
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
E tu je zaheb jer se std. u gl. routeru odvajaju Lan portovi za MaxTv i Internet / kućna mreža.
Nisam siguran hoće li ovakav trik upaliti ali vrijedi pokušati:
- nabavi / posudi neki mrežni switch i stavi ga kraj ZTE
- spoji mrežni kabel ZTE Lan1 > switch 1. port
- spoji mrežni kabel ZTE Lan4 (MaxTv) > switch 2. port
- spoji mrežni kabel powerline1 > switch 3. port

- spoji mrežni kabel powerline2 > WR743ND Lan1
- spoji mrežni kabel MaxTv box > WR743ND Lan2
- vidi jeli MaxTv proradio / uspio proći

- spoji mrežni kabel smart-tv > WR743ND Lan3
- vidi jeli smart-tv uspio izaći na Internet, lako moguće da će mu trebati postaviti fiksne ip adrese, npr. IP=192.168.1.240, Subnet=255.255.255.0, Gateway=192.168.1.1, DNS1=192.168.1.1, DNS2=8.8.8.8

- ostaje sami WR743ND, njemu stavit npr. IP=192.168.1.241, Subnet=255.255.255.0, Gateway=192.168.1.1, DNS1=192.168.1.1, DNS2=8.8.8.8
- njegov AP po želji a da je različit od gl. routera

Baš me interesira bili / hoće li ovaj trik upaliti.
Ako to ne prođe onda ćeš morati presložiti opremu kako je kolega poviše napisao.
Javi rezultat.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2016., 12:33   #1175
TheBEaST
Premium
Moj komp
 
TheBEaST's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 666
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Mislim da to nece ici po istom LAN kabelu. Ovako kako imas spojeno, ili imas internet ili maxtv, jer svaki treba zasebnu liniju. Zbog toga su i portovi na routeru podjeljeni u dva dijela, jedni za internet, drugi za maxtv.
Jel bi se to moglo izvesti sa dva powerline kompleta, neznam...

Imas i drugo rjesenje koje je mozda jednostavnije, ako ti telefonske uticnice to dopustaju, da stavis router i maxtv prijemnik kod televizora, pa powerline-om dovedes internet do kompa.
Da, sve mi je to jasno. Mislio sam jedino s obzirom da ovaj ruter nema posebno označene portove za MAXtv da će ići možda oboje, ali da griješim u nekim postavkama i slično.
Ovaj ruter ima 4 žuta LAN porta i crveni WAN port.

Opcija koju predlažeš nije izvediva jer nemam blizu TV telefonske utičnice.
Preko tavana bi jedino mogao spustiti telefonski kabel, ali isto tako i mrežni što sam u uvodu napisao.
TheBEaST je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2016., 12:45   #1176
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor TheBEaST Pregled postova
Da li bi se ikako moglo složiti i da max-tv i smart-tv budu spojeni s tim istim powerline adapterom ili tu nema pomoći?
Pa TP-Link 2010Kit provodi preko sebe 4 parice tj. 8 zica ako se ne varam ?

Zbaci nekom logikom bi trebalo ici ovako:

ZTE ZXDSL 931VII - LAN1 ( internet )
ZTE ZXDSL 931VII - LAN4 ( maxtv )

Skrimpat kabl koji ce povezati 2010Kit sa LAN1 i LAN4 na ZTE ZXDSL 931VII.

Ovako treba izgledati onaj kraj kabla koji ide u TP-Link 2010Kit.



Za internet/smart tv trebaju nam pinovi: 1,2,3 i 6.

Pinove 4,5,7 i 8 mozemo iskoristiti za max tv ! Kako ?

Pa ljepo... znaci drugi kraj kabla rastaviti i na njemu ce biti 2 konektora na kraju. Jedan konektor ce ici u LAN1 a drugi u LAN4 ZTE ZXDSL 931VII.

Pinove 4,5,7 i 8 spajati u konektor identicno rasporedu pinova 1,2,3 i 6 !

Znaci kada se gleda konektor ovako spojiti:

4->1
5->2
7->3
8->6

Na kraju cemo dobiti 2 obicna LAN kabla na jednom kraju a na drugom sto ide u TP-Link 2010Kit full 8 zica LAN kabl.

Sada na drugom kraju TP-Link 2010Kit-a treba napraviti istu stvar, isti kabl koji ce imati 2 konektora na izlazu TP-Link 2010Kit-a i onda izlaz sa pinovima 1,2,3 i 6 moze ici direktno u komp/tv ili router kakav pa dalje po zelji.

Izlaz sa pinovima 4,5,7 i 8 koji su fizicki skrimpani po rasporedu izlaza 1,2,3 i 6 idu direktno u max tv prijemnik.
Ako TP-Link 2010Kit provodi svih 8 zica ovo 10000% mora raditi.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2016., 13:24   #1177
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Ovo šta govori silver_tip - dijeljenje mrežnog kabela u dva bi moglo igrati da je PowerLine deklariran tj. da ima GB mrežu koja podrazumijeva korištenje svih parica.
Međutim kolega je naveo da ima TL-PA2010 KIT > specs > http://www.tp-link.com/en/products/d...specifications
na žalost "samo" 100 MB i lako moguće da je spojeno / koristi samo dvije parice (1-2 i 3-6) šta i je 100 MB.
Zato mislim da u konkretnom slučaju silver_tip - ovo rješenje nebu radilo
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2016., 13:45   #1178
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Zato sam i napisao ako jer nemamo info koliko zica provodi...

U svakom slucaju i to se da isprobati prije tako da skrimpa 2 kabla.
Jedan kraj normalan sa pinovima 1,2,3 i 6 a drugi kraj skrimpa sa pinovima 4,5,7 i 8 u normalnoj poziciji po difoltu.

Tako napravi i za drugu stranu TP-Link 2010Kit-a... 4,5,7 i 8 iz njega a na drugom kraju je 1,2,3 i 6.

To je 10min posla... ako mu prolazi sve po paricama 4 i 5 tj. 7 i 8 onda ce raditi.

Nebih rekao da TP-Link 2010Kit nema sposobnost provoditi svih 8 zica i da je zato 100Mbps nego bih prije rekao da nije 1Gbps zbog mogucnosti slanja te brzine kroz zice od struje tj. same tehnologije prijenosa.

Znaci uopce se ne radi o brzini Ethernet Port-a nego o tome dali prenosi 4 ili 8 zica... Tko kaze da mora biti 1Gbps ako provodi svih 8 zica ?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2016., 14:06   #1179
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Ma da, jedno je mogućnost slanja odr. brzine kroz žice od struje, a drugo je mrežna (Lan) strana.
Al onako tehnički / proizvođački, čisto sumljam da su mu parice 4-5 i 7-8 uopće spojene tj. u funkciji ...
No dobro, neka čoek proba.

Prije bi mu mogao "proći" ovaj trik opisan u #1174 postu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2016., 18:13   #1180
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,072
Citiraj:
Autor TheBEaST Pregled postova
Opcija koju predlažeš nije izvediva jer nemam blizu TV telefonske utičnice.
Preko tavana bi jedino mogao spustiti telefonski kabel, ali isto tako i mrežni što sam u uvodu napisao.

S napomenon da ti je moguci izbor izmedju jednog telefonskog kabela i DVA mrezna kabela, za to sto zelis ostvarit.
Prezime je online   Reply With Quote
Staro 30.10.2016., 22:11   #1181
TheBEaST
Premium
Moj komp
 
TheBEaST's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 666
Hvala svima na prijedlozima, probat ću posuditi negdje switch pa da probam ovo što je Nikky predložio.

Ako to ne upali, otići ću da mi skrimpaju kablove kao što je predložio silver_tip jer nemam kliješta za posuditi.

S time da mogu MAXtv mogu dobiti na bilo kojem lan portu jer nema posebno naznačeno da su portovi 3 i 4 samo za to(evo slike s neta). Probao sam spojiti u portove 2,3,4 i sa svima radi.
TheBEaST je offline   Reply With Quote