Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.09.2019., 22:37   #6271
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor okarm Pregled postova
Edit, nisam vidio sve odgovore..

Ugl, nek ti optiku, tj. ont postave odmah na ulazu u stan, a ti dalje po postojecim kanalicama povuces utp do modema.

Nije UTP, već tanko optičko vlakno, promjer je ispod 2 mm, tako da ih u kanalicu stane nekoliko.


Inače ovo postavljanje u kanalicu se dogovori s majstorom, jer sve se može kad se hoće! Ako ovi neznaju kako ima i majstora koji znaju kako.
A ovi koji neznaju kako neka dođu samo na kraju spojit optički kabel na ruter, a na ulazu u stan naka ostave potrebnu dužinu optičkog kabela ispred kanalice + nešto rezerve.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 22.09.2019. u 22:42.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2019., 23:29   #6272
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor okarm Pregled postova
Edit, nisam vidio sve odgovore..

Ugl, nek ti optiku, tj. ont postave odmah na ulazu u stan, a ti dalje po postojecim kanalicama povuces utp do modema.
Ovo ima smisla, jer ionako prvo stavljaju taj neki pretvarac... Router koji nude nema opticku ulaz, vec obican RJ45 na WAN prikljucku... Teoretski mozes umjesto tog routera staviti koji god zelis svoj...

Dakle, na ulazu u stan nek stave taj pretvarac i onda od tog pretvaraca dalje ides sa UTPom do mjesta gdje ti je modem i sve ide podzbukno...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2019., 08:59   #6273
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Super, thx na infu, sljedeci put definitvno onda planiram optiku...
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2019., 11:52   #6274
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Ja vas uopće ne razumijem?


Kakav pretvarač i kakav je to modem bez optičkog ulaza za one koji su bili na Amis optici?


Moj modem ima optički ulaz i optičko vlakno na kraju završava sa jednim djelom koji je dugačak cca. 7 cm i u kojem se pretvara optički signal u ono što modem razumije. Dakle pretvorba se obvalja u tom dijelu koji potpuno ulazi u modem. Dakle nema nikakvog UTP kabela niti pretvarača na ulazu u stan, sve dok se optički kabel ne spoji direktno u modem preko tog dijela gdje se svjetlosni signal iz optičkog kabla ne pretvori u električni.

Optičko vlakno koje je dovedeno do mojeg kata se dalje nastavlja isto kao optičko vlakno sve do modema. Pretvorba svjetlosnog signala se odvija praktično u samom modemu preko ovog nastavka na kraju optičkog vlakna koji je dužine cca 7 cm i koji potpuno ulazi u modem. Barem je to tako radio VIP kada je mijenjao Amisov modem za svoj modem prije 3 godine. A ovo isto opičko vlakno je kod Amisa ulazilo u bazu Genexis modema koje je postavljao Amis.


Nigdje nije bilo UTP kabela, niti pretvarača na ulazu u stan, 100% optika od Amis centrale do modema u mojem stanu odnosno na stolu gdje stoji današnji modem, a Amisov je bio na zidu i debljina tog optčkog kabela je manje od 2 mm. Tako da u kanalicu stane barem 5 optičkih vlakana i opet ostane mjesta za još toliko optičkih vlakana. A kada se provuče optičko vlakno onda se na njega postavlja ovaj dio za koverziju svjetlosnog signala u električni a to je dimenzija 2x1 ck i dužine cca 7 ili više cm i to ide u modem i to je tzv. optički ulaz na modemu.


Evo slike Genexis modema gdje optka ide u bazu na koju dolazi modul sa priključcima za uređaje.


https://genexis.eu/product/hybrid/


VIP je ovaj uređaj zamijeio s ovim:

https://www.google.com/url?sa=i&rct=...69317051673574


doduše VIP model ima oznaku W2, ali su priključci odostraga isti a optički ulaz je s lijeve strane od ona 4 žuta izlaza za priključenje ueđaja UTP kablom na ruter.


A u taj optički priključak na ruteru dolazi ovo:

https://www.alibaba.com/product-deta...683125428R0QU3

u taj modul ulazi direktno optičko vlakno. Radi se o fiber to rj45 konvereteru.

Optičko vlakno ide direktno do rutera.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2019., 16:24   #6275
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Ja vas uopće ne razumijem?

Kakav pretvarač i kakav je to modem bez optičkog ulaza za one koji su bili na Amis optici?

Optičko vlakno ide direktno do rutera.
Možda na Vipu, ali kolega mu je rekao kakvu opciju ima kod HT-a. Kod HT-a ide prvo media konverter, i on se onda poveže na normalan router ethernet kabelom.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2019., 18:05   #6276
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Možda na Vipu, ali kolega mu je rekao kakvu opciju ima kod HT-a. Kod HT-a ide prvo media konverter, i on se onda poveže na normalan router ethernet kabelom.

Položaj media kovertera može biti bilo gdje pa tako i neposredno prije rutera u stanu, tako da se optički kabel može dovesti praktično do samog rutera, što znači da se optički kabel tanji od 2 mm može sprovesti kroz postojeće kanalice, a onda postaviti media konverter pa utp do modema. Mada sumnjam da taj media konverter je u stvari fiber to rj45 konvereter.


Volio bih vidjeti sliku tog media konvertera od HT! Jer on u stvari treba optički signal pretvoriti u električni, a to radi i fiber to rj45 konvereter. a da li će on ići direktno u ruter kao što to radi cijeli normalni svijet ili će se na njega nakaćiti UTP kabel i onda spojiti na rj45 priključak na ruteru sasvim svejedno. Jer ovaj koverter što je spojen na UTP zahtijeva vrlo malo struje za svoj rad a što mu osigurava UTP kabel koji je spojen na ruter.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2019., 10:07   #6277
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Volio bih vidjeti sliku tog media konvertera od HT! Jer on u stvari treba optički signal pretvoriti u električni, a to radi i fiber to rj45 konvereter. a da li će on ići direktno u ruter kao što to radi cijeli normalni svijet
https://images.app.goo.gl/nQHM7JJJgCAGzKRNA

Taj media converter nije ništa drugo nego modem sa jednim gigabitnim portom i SFP modulom u sebi.

Nije baš, dosta sistema koristi ovu kombinaciju jer je daleko fleksibilnija, pogotovo ako se treba omogućiti drugim operaterima da koriste tvoju infrastrukturu, a i zbog same mreže u budućnosti. Recimo, jedan od najvećih američkih telekoma, AT&T koristi isti sistem. Nije svaki SFP modul kompatibilan sa svakim modemom, niti je svaki SFP modul moguće koristiti sa OLT-om u centrali.

Kad imaš sistem kao Vipnet ti si praktički ograničio druge operatere da možda ne mogu koristiti tvoju infrastrukturu sa vlastitom opremom, pa čak i sam sebe ako moraš mijenjati model routera, dok sa ovim svaki operater može podijeliti modem koji hoće samo treba konfigurirati VLAN-ove kako im trebaju. A pogotovo je bolje ako se treba mijenati model routera.

A provlačenje optičkog kabela, po postojećim bužirima u zidu, pogotovo ako ima nekih drugih žica unutra je dosta teško, i vrlo lako se strga kabel.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 24.09.2019. u 10:19.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2019., 10:51   #6278
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Ako je prosla sajla za uvlacenje kabela - zica kroz taj buzir ne vjerujem da nebi prosao i svjetlovodni kabel, taj opticki kabel koji je svojevremeno postavljao Amis (VIP - A1) vanjskog je promjera 2,7 mm, i nije on bas tako krhak, jedini problemi mogu biti kerefeke u buzirima (ako je buzir u zidu strogo pod 90 stupnjeva) a optika ipak zahtjeva blaze prelaze-zavoje.
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2019., 12:54   #6279
Conroe
Power Abuser
Moj komp
 
Conroe's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 388
Izbrisano

Zadnje izmijenjeno od: Conroe. 26.09.2019. u 00:14.
Conroe je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2019., 22:43   #6280
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Ima li tko danas problem s pristupom gmailu preko A1 4G mreže?
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2019., 22:56   #6281
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Ima li tko danas problem s pristupom gmailu preko A1 4G mreže?
https://www.24sata.hr/tech/veliki-pr...nternet-652006
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2019., 00:01   #6282
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
To znam, ali to je bilo danas i kazu da su rijesili, a ja veceras ne mogu otvoriti gmail uopce. Ostale stranice otvara, malo usporenije, ali otvara.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2019., 12:25   #6283
celavicro
Guest
 
Postovi: n/a
meni oso modem.ili je u ormaricu nesto

za poluditi.MOrao sam tp link kupiti isherat mobilne s moba(srecom pa imam neogranicen)s obzirom da ce mi doci tek u petak pogledati šta se dešava.
ugl modem je telsey i svjetli sam eth na njemu.

mislim da cu nakon 6 godina Amisa/a1 prec na nekog drugog
  Reply With Quote
Staro 05.10.2019., 12:33   #6284
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor celavicro Pregled postova
meni oso modem.ili je u ormaricu nesto

za poluditi.MOrao sam tp link kupiti isherat mobilne s moba(srecom pa imam neogranicen)s obzirom da ce mi doci tek u petak pogledati šta se dešava.
ugl modem je telsey i svjetli sam eth na njemu.

mislim da cu nakon 6 godina Amisa/a1 prec na nekog drugog
Jesi probao sistemom iskljucivanja routera iz struje na par minuta.
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2019., 12:38   #6285
celavicro
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Cilim Pregled postova
Jesi probao sistemom iskljucivanja routera iz struje na par minuta.
Jesam..sa 30min
Sa reset tipkom na 30sec.
Samo se eth upali i to je sve


edit:zvao u subotu ,došli danas,zamjenili telsey sa eltekom,proradio net

Zadnje izmijenjeno od: celavicro. 07.10.2019. u 13:30.
  Reply With Quote
Staro 08.10.2019., 15:37   #6286
New One
Premium
Moj komp
 
New One's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 469
Ima netko problem sa A1 da ne proalze whatsapp poruke sve dok se aplikacija ne otvori?
Background data nije aktiviran i A1 SIMice na 6, ali doslovno 6, mobitela obavezno nekoliko puta dnevno ne propuste poruke. Jedna kvačica u slučaju whatsappa. 3 simice u igri.

Ne vjerujem da može biti greška do tolikog broja mobitela i zadnja dva su Xiaomi redmi note 7 i samsung s10e potpuno novi, nego bude prije A1.
New One je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2019., 14:21   #6287
goran047
Premium
Moj komp
 
goran047's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2016
Lokacija: zg
Postovi: 135
I eto nekako sam to i ocekivao i docekao. Dosao je racun od 370kn za prijevremen raskid ugovora a predao sam zahtjev oko 20.8. znaci u zakonskom roku od 30 dana prije poskupljenja. Sad se opet moram svadjat s tim idiotima
goran047 je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2019., 14:33   #6288
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor goran047 Pregled postova
I eto nekako sam to i ocekivao i docekao. Dosao je racun od 370kn za prijevremen raskid ugovora a predao sam zahtjev oko 20.8. znaci u zakonskom roku od 30 dana prije poskupljenja. Sad se opet moram svadjat s tim idiotima
Isto i meni za dve lokacije... I poslao im dopise da to maknu... Jednu lokaciju su maknuli, sad cekam da maknu racun i drugu...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2019., 14:41   #6289
goran047
Premium
Moj komp
 
goran047's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2016
Lokacija: zg
Postovi: 135
moze se i mailom? di na idem na korisnicku podrsku ili?
goran047 je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2019., 12:09   #6290
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Možemo li se riješiti A1 na Amis optici?

S obzirom da je Amis trebao dozvolu stanara za ulazak u zgradu kao privatnu imovinu stanara, malo razmišljam kako spriječiti ovu lopovsku politiku kompanije A1 u odnosu prema bivšim korisnicima Amisa kojeg je preuzeo VIP odnosno današnja komapanija A1.


O čemu se radi?


Na optičkoj infrastrukturi od Amisa današnjeg A1 postoje biviši korisici Amisa sa svojim paketima 1, 2u1 ili 3u1. U mojoj zgradi konkretno susjed ispod mene ima uslugu 2u1 a ja 3u1.


Budući da sam nezadovoljan uslugom TV i želim taj dio paketa otkazati ako napravim bilo kakvu promjenu u paketu tvrtka A1 me skida s optike i prebacuje na kabel od B-neta, pod izlikom da mi ne mogu ponuditi uslugu 2u1 na optici a imam 3u1 paket. To je poslovna politika A1 s kojom se ne slažem i mislim da nije fer prema nama kao korisnicima.


Ovo je čista diskriminacija korisnika i guranje ljudi s optike iako u isto vrijem pružaju takvu uslugu na optici od Amisa a imaju i formiranu cijenu za tu uslugu.


Koliko sam malo čačkao po dokumentima od HAKOM-a stanari mogu zatražiti od kompanije a to je A1 da raskinu ugovor sa njima i u roku od 6 mjeseci da infrastrukturu u zgradi preuzme neka druga tvrtka a onda ona može na toj "svojoj" infrastrukturi ponuditi svoje usluge i pakete.


Tvrdnja da je optika od Amisa ograničena na 100 Mbp/s je čista laž jer kod instalacije je tvrtka koja je postavljala optiku kazala da bez problema može i više od TBp/s, stvar je samo u uređajima na oba kraja optike.


S obzirom da se A1 ponaša bezobrazno prema svojim korisnicima pokušat ću ih izbaciti iz zgrade i naše infrastrukture u zgradi.


Kada je dolazio DCM 2000 godine (današnji B-net odnosno A1) ja sam lično sa još par stanara skupio potpise da im se odobrava ulaz u zgradu, pa ih na isti način možemi i maknuti iz zgrade.



Koliko vidim na HAKOMU u roku od 6 mjeseci stanari mogu otkazati tvrtki A1 i dati mrežu u zgradi na upravljanje nekom drugom operateru, pa neka si onda misle o svom odnosu do krajnjih korisnika. Provesti optiku po gradu do zgrada je nešto relativno jeftino u odnosu na razvođenje mreže unutar zgrade. Novi operater dolazi na več instaliranu mrežu na kojoj već postoje korisnici,a ako ponudi još i jeftiniju i bolju uslugu i kulturniju komunikaciju prema korisnicima ne vidim jedan razlog da ne otkažemo tvrtki A1 upravljanje nad mrežom u našoj zgradi što se tiče optike i što se tiče kablovske koaksijalne mreže.


Jer ako nas telekomi mogu ucjenjivati, možemo i mi kao korisnici uzvratiti udarac s porukom nismo ovce da nas veslate kako hoćete i da u opće uvjete postavljate odluke koje su u principu protuzakonite (to je objasnio i sudac u jednoj emisiji na TV). Infratruktura unutar jedne zgrade je stvar stanara, što je izvan zgrade to se nas ne tiče. Do zgrade može sa svojom optikom doći bilo koji drugi operater, npr. Škegro i njegov Metronet su već više od 15 godina u šahtu ispred zgrade ali nikada u zgradu ušli nisu. Pa ako je mogo Škegro doć do zgrade isto tako mogu i brojni drugi mali operateri koji postoje u RH. Vrijeme je da se razbije monopol A1 i HT u Zagrebu na vlasništvu nad infrastrukturom koju su u stvari postavile brojne druge tvrtke a koju su ova dva igrača kupili zajedno sa kupnjom dotičnih kompanija i sada opet imamo praktično monopol, a HAKOM se pravi blesav i sve to amenuje. Cilj je bila liberealizaija telekom usluga, a kao što vidimo sve se svelo na 3 veća igrača i par lokalnih tvrtki i to tamo gdje ovi veliki igrači ionako nisu bili zainteresirani u ulaganje u infrastrukturu jer je dobit na uloženo mala. A što je najgore ne možeš na ovoj postojećoj infrastrukturi dobiti uslugu nekog drugog davatelja telekomunikacijskih usluga u fiksnoj mreži jer su se međusobno podijelili po područjima i praktično su na tom području monopolisti u fiksnoj mreži.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 18.11.2019. u 12:14.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2019., 12:56   #6291
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Mislim da je jedina stvar koju ćeš postići je to da ćeš izgubiti tu optiku u zgradi. Neki mali operater teško da će preuzeti jednu zgradu tko zna gdje od njihovog područja, plus, još k tome trebao bi investirati u novu mrežnu opremu za optiku i routere za korisnike koja nije nimalo jeftina.

Onda se postavlja drugo pitanje, gdje će uopće postaviti tu opremu jer je centrala gdje je sadašnja oprema u vlasništvu A1 i onda bi oni njima trebali plaćati neki najam plus najam za rack gdje bi trebali staviti opremu. A to sve za samo jedan ulaz u zgradu.

A1 ima svoju poslovnu politiku, a ta politika je kabelski internet, oslobađanje frekvencija koje uzima analogija i uvođenje DOCSIS-a 3.1 ili 4.0 u skorijoj budućnosti, a očito im u planu nije ulaganje u modernizaciju zastarjele optičke opreme koju su dobili u preuzimanju amisa.

Tebi se to čini da je samo zamjena terminalne opreme ali tu je puno više od toga. Treba zamijeniti sve routere korisnicima, u centralama treba zamijeniti kompletno OLT-ove, treba nabaviti odgovarajuće module za optiku, splittere, prije svega toga treba nabaviti odgovarajuće DWDM multipleksere ili ovisno o tome što koriste za opremu da bi povezali centralu na svoj backbone, ali onda opet treba i s druge strane u podatkovnom centru nabaviti odgovarajuću opremu koja je k tome i kompatibilna s tom svom drugom, ako se takva ne može nać onda je to još veći problem i trošak, a takva oprema zna biti dosta picky o tome hoće li raditi s nekom drugom.

Znam da je frustrirajuće, mogu zamisliti, ja sam godinama bio na bakru, a VIP je stao s kabelom 200 metara od moje kuće, bio sam toliko frustriran da bi sam povukao kabel po šahtovima do zadnje točke ali nažalost ništa od toga. Ali opet s druge strane može se vidjeti da su bivši amisovci mali dio korisnika A1 koji ustvari želi svesti svoju infrastrukturu na jedan tip tako da mreža bude što jednostavnija i njima lakša za održavanje.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2019., 13:51   #6292
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Mislim da je jedina stvar koju ćeš postići je to da ćeš izgubiti tu optiku u zgradi. Neki mali operater teško da će preuzeti jednu zgradu tko zna gdje od njihovog područja, plus, još k tome trebao bi investirati u novu mrežnu opremu za optiku i routere za korisnike koja nije nimalo jeftina.

Onda se postavlja drugo pitanje, gdje će uopće postaviti tu opremu jer je centrala gdje je sadašnja oprema u vlasništvu A1 i onda bi oni njima trebali plaćati neki najam plus najam za rack gdje bi trebali staviti opremu. A to sve za samo jedan ulaz u zgradu.

A1 ima svoju poslovnu politiku, a ta politika je kabelski internet, oslobađanje frekvencija koje uzima analogija i uvođenje DOCSIS-a 3.1 ili 4.0 u skorijoj budućnosti, a očito im u planu nije ulaganje u modernizaciju zastarjele optičke opreme koju su dobili u preuzimanju amisa.

Tebi se to čini da je samo zamjena terminalne opreme ali tu je puno više od toga. Treba zamijeniti sve routere korisnicima, u centralama treba zamijeniti kompletno OLT-ove, treba nabaviti odgovarajuće module za optiku, splittere, prije svega toga treba nabaviti odgovarajuće DWDM multipleksere ili ovisno o tome što koriste za opremu da bi povezali centralu na svoj backbone, ali onda opet treba i s druge strane u podatkovnom centru nabaviti odgovarajuću opremu koja je k tome i kompatibilna s tom svom drugom, ako se takva ne može nać onda je to još veći problem i trošak, a takva oprema zna biti dosta picky o tome hoće li raditi s nekom drugom.

Znam da je frustrirajuće, mogu zamisliti, ja sam godinama bio na bakru, a VIP je stao s kabelom 200 metara od moje kuće, bio sam toliko frustriran da bi sam povukao kabel po šahtovima do zadnje točke ali nažalost ništa od toga. Ali opet s druge strane može se vidjeti da su bivši amisovci mali dio korisnika A1 koji ustvari želi svesti svoju infrastrukturu na jedan tip tako da mreža bude što jednostavnija i njima lakša za održavanje.



Jasno je to meni, samo koliko vidim uveli su 20 kn mjesečno za održavanje i unapređenje mreže.


Postoječa optika kao takva je kakva je i meni je OK. Jedino što želim je promjena s paketa 3u1 u 2u1 jer me TV više ne zanima i uzeo sam ga samo zato jer je u trenutku sklapanja uugovora jedino paket 3u1 imao opcije za telefon kakve ima, no nakon 2 ili 3 mjeseca ponudili su isti paket telefeonskih usluga i u paketu 2u1.


Ja jedino što tražim da me prebace u paket 2u1 koji ionako susjed ispod mene na toj istoj optici ima i za koji ima i definiranu cijenu. No oni me radi promjene paketa žele prabaciti na kabelsku gdje je brzina i kvaliteta interneta znatno lošija od ove koju imam.




Što se tiče ovoga što si nabrojio od uređaja to je meni jasno i znam da to košta, no koliiko vidim nemaju namjeru na mojoj lokaciji uvađati svoju novu optiku jer imaju također i optiku do svakog drugog kata i razvod od ormarića preko koaksijalca u 12 stanova to je ta famozna kablovska i misle da mi kao korisnici moramo biti sa time zadovoljni. Ova kablovska ainfrastruktura im je već tri puta otplaćena, poboljšanja usluge tu nema. U isto vrijeme pokušavaju ugasiti optičku infrastrukturu koju je Amis postavio 10 godina kasnije nakon ove kablovske.


Optička mreža je također već odavno otplaćena tako trenutno naplaćuju 20 kuna a da za uzvrat ne dobijamo ništa.


Što se tiče nekog novog operatera nije to baš tako njima niti neprofitno jer nema razvoda nove mreže po zgradi a korisnici su već na mreži uz mogućnost pridobijanjai novih korisnika. Taj novi operater može uložiti u ovo što si nabojao ali dio troškova mu je već pokriven a i ima garantirane korisnike stare Amisovce a pretpostavljam da ako ponudi cijene koje ima trenutno na svojoj vlastitoj infrastrukturi 200/100 za 135 kuna i 500/200 za 199 kuna da će bez problme privući i nove korisnike.


Također nudi i telefoniju i TV pakete. I naravno da onda ne bi došao samo za naš ulaz jer bi vjerojatno i svi bivši korisnici optike od Amisa prešli k njemu, a A1 ionako kao što kažeš nema namjeru investirati u postojeću mrežu i gura korisniike na kabel.


Ako je za A1 to neisplativo i izvan njihovih planova ja vidim poslovu priliku za druge relativno male operatere. To što A1 koristi lokaciju od Amisa u Buzinu ne znači ništa, jer razvesti optiku po gradu do jedne lokacije je trošak, no razvođenje mreže po zgradama i stanovima je gotovo i treba samo promjeniti opremu na strani korisnika. Konfiguracija i oprema mreže na drugoj strani je stvar davatelja usluge i naravno da je trošak, ali to imaju i sada kada to rade po selima i gradovima gdje je koncentracija korisnika znatno manja po km2. Dakle ovdje imaju sigurno niže troškove, a ovise samo o ugovoru sa stanarima na pojedinim ulazu. Dakle puno toga već imaju riješeno i instalirano, odnosno ne treba im veliki broj ljudi za preuređenje sistema, kao kada se svaki stan i zgradu radi od nule. Dakle povrat ivesticije je sada znatno kraći jer već postoji dosta toga.


Mislim da mali operateri bi u tome mogli vidjeti šansu i poslovnu priliku, a ovise samo o volji stanara za instalaciju unutar zgrade a A1 se je zamjerio dosta velikom broju korisnika, a u mojoj zgradi ljudi konkretno sa kabela prelaze na EVO TV jer im nije isto 150 kuna mjesečno za TV od A1 uz paket Planet Sport, kada na EVO TV to imaju za 40 kuna mjesečno prvu godinu i 75 u drugoj, a onda sklope novi ugovor i idu pod isitim financijskim uvjetima ispočetka. A to je većina umirovljenika i ono što im nudi EVO TV zadovoljava njihove potrebe, jer njih ne zanima internet, a mobilni telefon ionako koriste više nego fiksni, tako da im pada i broj korisnika na kabelskoj infrastrukturi, jer ako pratiš TV stalno se vrte reklame od A1 odnosno Bnet.


Tako da se A1 vrlo lako može dogoditi da izgube dobar broj korisnika kojeg su kupili kupnjom Bneta. Samo neka ljudi prokuže da ima jeftinije a skoro isto što se tiče TV i odoše im korisnici. A sam telefon je i jeftiniji na bonove na mobilnoj od fiksnog priključka u opsegu u kojem ga većina korisnika na kablu koristi.


Velika većina njihovh korisnika na kablu ionako ne koristi internet jer se radi većinom o starijim korisnicima, pa većina koristi ili TV, ili 2u1 TV i telefon.


Tako da po mojem mislim da će im uslijediti osipanje korisnika kada skuže da gotovo istu uslugu mogu dobiti jeftinije.


Za sada znam par korisnika koji su tako napravili u mojem ulazu.


A ovo što su uveli 20 kuna na mreži koja je već 3 puta otplaćena a u nju ne ulažu apsolutno ništa obit će im se o glavu.


Mislim da šefovi u A1 rade planove koji će se lagano osmaknuti na samom terenu. Uvođenjem 5G mreža još više će se pokazati da im ovo sve na papiru pada vrlo brzo u vodu.


Jedino što u budućnosti od fiksne infrastrukture ima smisla je optika i to brzina iznad 200/100. Jer kada jednog dana dođu striming servisi 4K i 8K u budućnosti teško da kablovska može zadovoljiti po tom pitanju barem ovakva kakva je danas, jer 12 korisnika na koaksijalcu to ne bu moglo koristiti. Koncepcijski kablovska kakva je danas je debelo zastarjela s tehničke strane, a ovi iz A1 su se zalijepili na nju, a gase optičku mrežu koja bi trebala biti budućnost, naravno uz određeno ulaganje kao što si i sam naveo.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 18.11.2019. u 14:00.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2019., 14:33   #6293
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Vi sigurno nemate optiku do svakog drugog kata pa onda koaksijalac jer on tako ne funkcionira, to je premalo korisnika za jedan CMTS. Jedan koaksijalac može povući 3-4 gigabita preko jednog kabela s obzirom na broj analognih kanala, a kad se to makne, to skače i na 6-7 gigabita po kabelu bez ikakvih daljnjih ulaganja. Kad uvedu 3.1 ili 4.0 to skače i na 10 gigabita, s 4.0 čak i simetrično. Plus, iz svakog ormarića ide više zasebnih kabela koji svaki ima svoj CMTS.

Ne znam o kakvih ti 4K ili 8K streaming servisima pričaš, ali ako nisi znao skoro svi servisi već sad imaju 4K, to je 20-30 megabita, jednom kad dođe mainstream 8K za jedno desetak godina za njega uz nove kompresije koje će se pojaviti teško da će trebati vise od 70-80 megabita. To su brzine koje ljudi na koaksijalcu već sad imaju, štoviše, A1 većini korisnika u paketima nudi 150 megabita po praktički nikakvim cijenama.

Kakva lokacija od Amisa u Buzinu? Pa ta lokacija je najmanji problem. Problem je gdje ta optika dolazi. A ona dolazi do centrala koje se nalaze u svakom kvartu i onda se tamo niti terminiraju. Ono što drugo tebi nije jasno je to da jedino što je vaše vlasništvo i na što ćete vi utjecati je instalacija u vašoj zgradi. To su samo niti koje idu od stanova do šahta ispred zgrade, to je sića. Na onaj dio koji ide stotinama metara do centrale u naselju vi nemate nikakav utjecaj. Ako A1 želi, oni mogu to samo presjeć jednom kad vi kažete da ne želite optiku u zgradi.

Ti u priči imaš samo ovo, samo ono, ovo će, ali jel tebi jasno da se tu priča o milijunima kuna investicija? Samo za jedan kvart. Onda taj operater treba od svoje centrale, ako ju ima u naselju, povući novi optički kabel do vaše zgrade i spojiti se. Ako nema centralu, treba ju izgraditi, treba elaborate, priključke na struju, treba ugovor s DTK za provođenje optičkih kablova do vaše zgrade, ako u DTK uopće još ima mjesta, pa onda za svaki metar kabela koji prolazi kroz DTK treba plaćati najam svaki mjesec.

Ti kažeš da bi svi bivši korisnici optike prešli nekome druge, ali to uopće nema nikakvog smisla, ti ljudi su pod raznim ugovorima, na godinu, dvije, imaju pakete s nekim televizijskim kanalima koji su možda ekskluzivni i ne žele prijeći nekima drugima, možda imaju 4u1 paket i onda zbog mobitela imaju još 50 kuna popusta, ima milijun faktora.

Provođenje kablova po zgradi je manji dio troška jer je to fizički rad, a kabeli su postali jeftini. A jedna centrala, koju bi taj novi operater morao izgraditi iznova košta na desetke tisuća dolara samo za opremu. Pa sve to treba terminirati, staviti spliceboxeve u DTK, spliceati njih.

I zadnje, stalno spominješ to da je ovo ili ono otplaćeno, zašto to tebe brine? Pa nije funkcija A1 tebi pružati najbolji mogući internet i otplatiti investicije, nego je funkcija da oni na tim investicijama profitiraju za svoje dioničare. To što ti ne vidiš nekakva poboljšanja svaki dan ne znači da se u infrastrukturu ne ulaže, ja po novom Zagrebu vidim svako malo da su negdje kopali i provlačili nove optičke kabele do njihovih ormarića te su stare ormariće zamijenili novijim i većima.

Da je profitabilno startati telekome i širiti se, misliš da se kod nas ne bi pojavili lovaši koji ni htjeli od toga profitirati? Pa svaki telekom je propao jer jednostavno je naše tržište premalo za više od 3-4 telekoma.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 18.11.2019. u 14:39.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2019., 16:50   #6294
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Vi sigurno nemate optiku do svakog drugog kata pa onda koaksijalac jer on tako ne funkcionira, to je premalo korisnika za jedan CMTS. Jedan koaksijalac može povući 3-4 gigabita preko jednog kabela s obzirom na broj analognih kanala, a kad se to makne, to skače i na 6-7 gigabita po kabelu bez ikakvih daljnjih ulaganja. Kad uvedu 3.1 ili 4.0 to skače i na 10 gigabita, s 4.0 čak i simetrično. Plus, iz svakog ormarića ide više zasebnih kabela koji svaki ima svoj CMTS.

Ne znam o kakvih ti 4K ili 8K streaming servisima pričaš, ali ako nisi znao skoro svi servisi već sad imaju 4K, to je 20-30 megabita, jednom kad dođe mainstream 8K za jedno desetak godina za njega uz nove kompresije koje će se pojaviti teško da će trebati vise od 70-80 megabita. To su brzine koje ljudi na koaksijalcu već sad imaju, štoviše, A1 većini korisnika u paketima nudi 150 megabita po praktički nikakvim cijenama.

Kakva lokacija od Amisa u Buzinu? Pa ta lokacija je najmanji problem. Problem je gdje ta optika dolazi. A ona dolazi do centrala koje se nalaze u svakom kvartu i onda se tamo niti terminiraju. Ono što drugo tebi nije jasno je to da jedino što je vaše vlasništvo i na što ćete vi utjecati je instalacija u vašoj zgradi. To su samo niti koje idu od stanova do šahta ispred zgrade, to je sića. Na onaj dio koji ide stotinama metara do centrale u naselju vi nemate nikakav utjecaj. Ako A1 želi, oni mogu to samo presjeć jednom kad vi kažete da ne želite optiku u zgradi.

Ti u priči imaš samo ovo, samo ono, ovo će, ali jel tebi jasno da se tu priča o milijunima kuna investicija? Samo za jedan kvart. Onda taj operater treba od svoje centrale, ako ju ima u naselju, povući novi optički kabel do vaše zgrade i spojiti se. Ako nema centralu, treba ju izgraditi, treba elaborate, priključke na struju, treba ugovor s DTK za provođenje optičkih kablova do vaše zgrade, ako u DTK uopće još ima mjesta, pa onda za svaki metar kabela koji prolazi kroz DTK treba plaćati najam svaki mjesec.

Ti kažeš da bi svi bivši korisnici optike prešli nekome druge, ali to uopće nema nikakvog smisla, ti ljudi su pod raznim ugovorima, na godinu, dvije, imaju pakete s nekim televizijskim kanalima koji su možda ekskluzivni i ne žele prijeći nekima drugima, možda imaju 4u1 paket i onda zbog mobitela imaju još 50 kuna popusta, ima milijun faktora.

Provođenje kablova po zgradi je manji dio troška jer je to fizički rad, a kabeli su postali jeftini. A jedna centrala, koju bi taj novi operater morao izgraditi iznova košta na desetke tisuća dolara samo za opremu. Pa sve to treba terminirati, staviti spliceboxeve u DTK, spliceati njih.

I zadnje, stalno spominješ to da je ovo ili ono otplaćeno, zašto to tebe brine? Pa nije funkcija A1 tebi pružati najbolji mogući internet i otplatiti investicije, nego je funkcija da oni na tim investicijama profitiraju za svoje dioničare. To što ti ne vidiš nekakva poboljšanja svaki dan ne znači da se u infrastrukturu ne ulaže, ja po novom Zagrebu vidim svako malo da su negdje kopali i provlačili nove optičke kabele do njihovih ormarića te su stare ormariće zamijenili novijim i većima.

Da je profitabilno startati telekome i širiti se, misliš da se kod nas ne bi pojavili lovaši koji ni htjeli od toga profitirati? Pa svaki telekom je propao jer jednostavno je naše tržište premalo za više od 3-4 telekoma.

Kablovska infrastruktura u zgradi je napravljena 2001 godine od tvrtke DCM. Optika ide do ormarića na svakom drugom katu iz kojeg idu dva koaksijalca po jedan za svaki kat i na njemu je po 6 korisnika. Bilo je slučajeva da je brzina interneta jako varirala ljudima kada bi se uvečer svi nakačili na internet i pri tome gledali i TV. To je tehnologija od prije 20 godina. Koliko znam ništa posebno barem na strani korisnika u zgradi nije mijenjano kroz tih 20 godina. Što je na strani Bneta odnosno VIP ili A1 me ne zanima jer je to njihova stvar.

Postoji jedan diplomski na netu gdje je autor analizirao povrat sredstava za investiciju u optičku mrežu i to vrijeme je cca 7 godina uz određenu gustoću korisnika koja je umojoj zgradi ipak daleko veća, što znači da je povrat investicije bio kraći.


Ono što nama fali i gdje je država kriva to je trebala biti zakonska obaveza da se na instalacijama jedne tvrtke pod određenim uvjetima može koristiti usluge i nekog drugog operatera, dakle da postojeća mreža bude transparentna i za druge davatelje usluga, jer ovako nismo se daleko odmakli od trenutka kada je najavljena liberalizacija telekomunikacijskih usluga, jer ovo sada je više monopol operatera optičkih mreža, jer nitko ne pušta ponuditelje usluga u svoju mrežu i tu je država debelo zakazala.


Odnosno ona ideja u ZG o digitalnom gradu tj. javnoj optičkoj mreži do svakog korisnika uz mogućnost korištenja usluga bilo kojeg teleoperatera pod jednakim uvjetima sve je dalja opcija iako je ulazak RH u EU omogućio dobivanje sredstava iz EU za tako nešto.


Da cijene usluga na optičkoj mreži uz razumne brzine nisu prevelike pokazuje i primjer npr. ove tvrtke https://mtnet.hr/?tab=solo#main pogledaj cijene i brzine na njihovoj vlastitoj optičkoj mreži.



S obzirom da A1 nije zanteresiran za optičku mrežu koju je dobio kupnjom Amisa, ovdje vidim priliku da na to mjesto uskoču tvrtka poput spomenute.



Sredstva se mogu dijelom dobiti i iz fondova EU, a pogotovo kada bi se grad uključio u igradnju digitalnog grada i uz uvjet javnog vlasništva nad takvom infrastrukturom. A osnova greška je bila prodaja telekoma zajedno sa infrastrukturom od strane naših političara. Mreža je trebala biti javno dobro.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2019., 17:21   #6295
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Sredstva se mogu dijelom dobiti i iz fondova EU, a pogotovo kada bi se grad uključio u igradnju digitalnog grada i uz uvjet javnog vlasništva nad takvom infrastrukturom. A osnova greška je bila prodaja telekoma zajedno sa infrastrukturom od strane naših političara. Mreža je trebala biti javno dobro.
Kolko si vremena potrosio na elaborate ovdje, mogao si vec otici na stranicu nekog od ISPova i pogledati dostupnost opticke infrastrukture u tvojoj zgradi... Mozda cak i ugovoriti nekakav 3u1 paket za manju lovu nego sto sada placas... Ne shvacam sta dobijas time da se ides svadjat sa A1 ili sa ekipom sa foruma, samo gubis vrijeme i sebi i kolegama, a za nikakvu korist...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2019., 18:42   #6296
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Kablovska infrastruktura u zgradi je napravljena 2001 godine od tvrtke DCM. Optika ide do ormarića na svakom drugom katu iz kojeg idu dva koaksijalca po jedan za svaki kat i na njemu je po 6 korisnika. Bilo je slučajeva da je brzina interneta jako varirala ljudima kada bi se uvečer svi nakačili na internet i pri tome gledali i TV. To je tehnologija od prije 20 godina.

Postoji jedan diplomski na netu gdje je autor analizirao povrat sredstava za investiciju u optičku mrežu i to vrijeme je cca 7 godina uz određenu gustoću korisnika koja je umojoj zgradi ipak daleko veća, što znači da je povrat investicije bio kraći.


Ono što nama fali i gdje je država kriva to je trebala biti zakonska obaveza da se na instalacijama jedne tvrtke pod određenim uvjetima može koristiti usluge i nekog drugog operatera, dakle da postojeća mreža bude transparentna i za druge davatelje usluga, jer ovako nismo se daleko odmakli od trenutka kada je najavljena liberalizacija telekomunikacijskih usluga, jer ovo sada je više monopol operatera optičkih mreža, jer nitko ne pušta ponuditelje usluga u svoju mrežu i tu je država debelo zakazala.


S obzirom da A1 nije zanteresiran za optičku mrežu koju je dobio kupnjom Amisa, ovdje vidim priliku da na to mjesto uskoču tvrtka poput spomenute.
Ovo prvo što si napisao je totalna glupost, stavljam malog u košnicu da nije tako nego si ti nešto krivo shvatio. Pa jedan A1 ormarić je dosta za nekoliko zgrada, u njemu se nalazi nekoliko nodeova i svaki je dosta za 2 manje zgrade s po dvadesetak stanova. Ako negdje u kvartu vidiš ormarić 2x1x0.4 s trokutastim krovom, to je ormarić od A1. Ovo sve drugo su razvodni ormarići koji nemaju nikakve veze s pretvaranjem, niti do njih dolazi A1 optika.

Kabelski internet je zastario onoliko koliko i standard, a s obzirom da se radi i na novim standardima za budućnost, kabel se neće tako skoro maknuti iz infrastrukture. Pola njemačke je na kabelskom internetu i nitko se ne žali. Kvragu, pa hrpa mojih frendova je na A1/B.net i nitko se nikad ne žali na brzinu, ping ili nešto drugo, svi imaju više manje rock solid brzinu. Kabelski internet postoji već 20 godina, i postojat će još barem 20. Jedino što se mijenjaju su routeri i A1 je svim korisnicima koji imaju ugovorene nove pakete zamijenio routere i dao odgovarajuće.

E vidiš, to pravilo za korištenje je postojalo i znaš zašto je ukinuto? Jer nitko nije htio graditi infrastrukturu s takvim pravilom. Ako HT gradi infrastrukturu, onda oni očekuju da mogu prodavati svoje pakete s kojima imaju dobar profit, a ne da moraju drugim operaterima iznajmljivati za 20, 30 kuna mjesečno. Ista perspektiva je i iz A1. Pa nisu firme lude da izgrade infrastrukturu i onda da je drugi koriste i prodaju svoje usluge.

Ne znam kako smo sad došli do rasprave o cijeni paketa na optici, to nema nikakve veze s ovime. A1 već ima izgrađenu koaksijalnu infrastrukturu, koja je i više nego dovoljna za konkurenciju s optikom, preko kabela mogu bez problema puštati i 200, 300 megabita pakete.

To što ti sve zamišljaš su nekakvi idealizmi koji realno nisu mogući u stvarnome svijetu. Mislim, da te tvrtke imaju želju uskočiti i zaraditi, zašto se one ne trgaju za to? Zašto one ne nagovaraju suvlasnike da potpišu pa da im oni ponude svoje super jeftine usluge i preuzmu instalacije koje je napravio Amis?

Ne znam zašto tebe sad toliko muči što bi te prebacili na kabel, pa tamo bi dobio i još bolje brzine, sad imaš download 100, a u paketu za bagatelu nude 150 megabita. Mene stvarno ne zanima daljanja rasprava, radi što si planirao pa nam javi koliko će operatera doći.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 18.11.2019. u 18:57.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2019., 23:37   #6297
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Kolko si vremena potrosio na elaborate ovdje, mogao si vec otici na stranicu nekog od ISPova i pogledati dostupnost opticke infrastrukture u tvojoj zgradi... Mozda cak i ugovoriti nekakav 3u1 paket za manju lovu nego sto sada placas... Ne shvacam sta dobijas time da se ides svadjat sa A1 ili sa ekipom sa foruma, samo gubis vrijeme i sebi i kolegama, a za nikakvu korist...

Nisam išao zato jer sam već prije provjerio i nitko ne pruža ništa osim A1 na optici i telekoma na bakrenoj parici a to je smeće kojeg sam se riješio prelaskom na Amis i to je ono što pričam da smo sada opet u situaciji da smo praktično u vlasti monopolista jer nemaš mogućnost izbora budući da HAKOM i vlada se nisu potrudili donijeti zakone koji bi omogućili i drugim operaterima korištenje postojeće infrastrukture. A ovu postojeću optiku voljom A1 nastoji ugasiti kako ne bi sami sebi konkurirali na kablovskoj.


Ako ti misliš da nije glupo da mi nedaju smanjiti paket sa 3u1 na 2u1 kojeg sam uzeo u to vrijeme radi ponude telefonije koju je jedino imao taj paket a kasnije su to ponudili i u 2u1 varijanti. Jer promjenom paketa me bacaju na kablovsku gdje mi ne pružaju istu uslugu simetrična veza. A paket 2u1 ima susjed ispod mene dakle postoji i može ga se imati, ali A1 uporno tvrdi nešto što ne stoji.


Optiku na mojoj lokaciji ne nudi nitko jer su podjelili kvartove u gradu Zagrebu.


A što se tiče ponuda to ionako pratim cijelo vrijeme i dobro znam što je na mojoj lokaciji moguće.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 00:16   #6298
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Ovo prvo što si napisao je totalna glupost, stavljam malog u košnicu da nije tako nego si ti nešto krivo shvatio. Pa jedan A1 ormarić je dosta za nekoliko zgrada, u njemu se nalazi nekoliko nodeova i svaki je dosta za 2 manje zgrade s po dvadesetak stanova. Ako negdje u kvartu vidiš ormarić 2x1x0.4 s trokutastim krovom, to je ormarić od A1. Ovo sve drugo su razvodni ormarići koji nemaju nikakve veze s pretvaranjem, niti do njih dolazi A1 optika.

Kabelski internet je zastario onoliko koliko i standard, a s obzirom da se radi i na novim standardima za budućnost, kabel se neće tako skoro maknuti iz infrastrukture. Pola njemačke je na kabelskom internetu i nitko se ne žali. Kvragu, pa hrpa mojih frendova je na A1/B.net i nitko se nikad ne žali na brzinu, ping ili nešto drugo, svi imaju više manje rock solid brzinu. Kabelski internet postoji već 20 godina, i postojat će još barem 20. Jedino što se mijenjaju su routeri i A1 je svim korisnicima koji imaju ugovorene nove pakete zamijenio routere i dao odgovarajuće.

E vidiš, to pravilo za korištenje je postojalo i znaš zašto je ukinuto? Jer nitko nije htio graditi infrastrukturu s takvim pravilom. Ako HT gradi infrastrukturu, onda oni očekuju da mogu prodavati svoje pakete s kojima imaju dobar profit, a ne da moraju drugim operaterima iznajmljivati za 20, 30 kuna mjesečno. Ista perspektiva je i iz A1. Pa nisu firme lude da izgrade infrastrukturu i onda da je drugi koriste i prodaju svoje usluge.

Ne znam kako smo sad došli do rasprave o cijeni paketa na optici, to nema nikakve veze s ovime. A1 već ima izgrađenu koaksijalnu infrastrukturu, koja je i više nego dovoljna za konkurenciju s optikom, preko kabela mogu bez problema puštati i 200, 300 megabita pakete.

To što ti sve zamišljaš su nekakvi idealizmi koji realno nisu mogući u stvarnome svijetu. Mislim, da te tvrtke imaju želju uskočiti i zaraditi, zašto se one ne trgaju za to? Zašto one ne nagovaraju suvlasnike da potpišu pa da im oni ponude svoje super jeftine usluge i preuzmu instalacije koje je napravio Amis?

Ne znam zašto tebe sad toliko muči što bi te prebacili na kabel, pa tamo bi dobio i još bolje brzine, sad imaš download 100, a u paketu za bagatelu nude 150 megabita. Mene stvarno ne zanima daljanja rasprava, radi što si planirao pa nam javi koliko će operatera doći.

Ako misliš na ormarić ispred zgrade to je točno. A za cijelu ulicu postoji jedan malo poveći ormarič na koji su ovi spojeni. No isto tako u zgradi na svakom drugom katu postoji ormarić i u njega trpaju filtere u odnosu na one pakete koje je korisnik ugovrio i u njemu se blokira za svakog korisnika ono što nema u ugovoru. Do tog ormarića ide optika a od njega koaksijalac do stana.


Što se tiče brzine bolje je 100/100 nego 150/20, svakome tko koristi internet intezivno zna i zašto. Premali je to upload da bi sve radilo onako kako treba biti. Prije nego sam prešao na Amis bio sam na kablu od DCM odnosno Bneta i znam da je to bilo njesra, brzina je varirala tokom dana ovisno o broju korisnika na koaksijalcu. Nisam već preko deset godina na kablu i ne želim ponovo otkrivati toplu vodu. Kako je danas neznam, ali imam iskustvo mojih susjeda, pogotovo jednog koji ima samo TV uslugu. Osam prekida u dvije godine koji su trajali u prosjeku od 5 do 7 dana. Servis je totalna koma jer nakon popravka serviser ode i onda za dva dana zove ponovo e to mi ne treba.

Na optici sam imao totalni mrak 15 dana i to samo zato što su daljinski čačkali po ruteru i zaključali ga i ostavili me bez kompletne usluge 3u1 i obećavali svaki dan da će doći serviser a to se popelo na kraju na 15 dana. S bivšm Amisom takve stvari se rješavalo unutar dva sata. Nazvao servis, uzeo ruter, sjeo u automobil i za 5 minuta bio u Buzinu gdje su mi zamjenili ruter, došao doma i priključio i sve je opet bilo uredu, a od kada je to preuzeo VIP obećavali svaki dan dolazak servisera i na kraju je to postalo pola mjeseca bez kompletne usluge. Naravno račun je poslan na puni iznos.


I na kraju kažeš na kablu može do 300, a meni reko instalater koji je uvađao optiku u zgradu i stan da na optici može i preko 1000 i to simetrično ako treba i rekao je da su to i provjerili sa svojom opremom, naravno prije skoro 10 godina 100/100 se moglo samo sanjati, ali je Amis to normalno nudio po razumnoj cijeni u to vrijeme. Dakle ako će kabel napredovati s novim tehničkim rješenjima što tek možemo onda očekivati na čistoj optici? Ovako cijedi do maksimuma postojeću ali ipak staru tehnologiju, kao što HT cijedi bakrenu infrastrukturu kojoj je do sada i dušu izvadio.


Umjesto da država uzme stvar u svoje ruke i napravi ono što treba napraviti, jer kvalitetna telekomunikacijska infrastruktura je osnova za napredak cijelog društva mi se igramo sa telekomima i stalno mijenjamo zakone.



Kako smo mogli napraviti autoceste kada smo se na to odlučili, a vidimo da to isto tako ide i u susjednoj nam državi na istoku. Sve se može kada se hoće, no prevelik je utjecaj lobija u našoj politici da bi se pomaknuli s mrtve toče. Od kada je došla njemačka kompanija u RH a to je već poprilično jedini napredak koji su napravili je bilo svođenje broja zaposlenih na neku razumnu mjeru, sve ostalo je samo izvlačenje novca iz postojeće kompanije uz vrlo mali pomak u novim tehnologijama, a to najbolje znaju oni korisnici na selu koji i danas imaju do 10 Mbp/s ugovoreno, a realno toliko da nisi u stanju strimati običan SD film sa interneta, a o Netflixu i ostalim stvarima mogu samo sanjati.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 09:40   #6299
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Umjesto da država uzme stvar u svoje ruke i napravi ono što treba napraviti, jer kvalitetna telekomunikacijska infrastruktura je osnova za napredak cijelog društva mi se igramo sa telekomima i stalno mijenjamo zakone.
Vidio si nešto što napreduje u državnim rukama?

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Kako smo mogli napraviti autoceste kada smo se na to odlučili,
Ne dao Bog da ponovno krenemo raditi takve gluposti kao državne autoceste...

Problem privatne infrastrukture i osobnih potreba je uvijek u cijeni tko je i kako spreman platiti za koju uslugu. Očekivati kako će netko "dati" svoju infrastrukturu samo tako je bilo moguće tamo negdje nakon WW II, sad je to malo "problematično".
Takvim idejama je država zaustavila HT investicije, recimo. A drugih koji to tako mogu na ovom tržištu nema (uključujići A1).
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 10:42   #6300
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Vidio si nešto što napreduje u državnim rukama?

Ne dao Bog da ponovno krenemo raditi takve gluposti kao državne autoceste...

HEP radi sasvim solidno kao kompanija. Naravno i tu ima puno uhljeba, ali opet ekipa je u principu stručna i kompanija posluje pozitivno.



Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Problem privatne infrastrukture i osobnih potreba je uvijek u cijeni tko je i kako spreman platiti za koju uslugu. Očekivati kako će netko "dati" svoju infrastrukturu samo tako je bilo moguće tamo negdje nakon WW II, sad je to malo "problematično".
Takvim idejama je država zaustavila HT investicije, recimo. A drugih koji to tako mogu na ovom tržištu nema (uključujići A1).

Možda i je zaustavila ali DT je dobio sasvim jeftino HT i kompletnu infrastrukturu kao i tržište zajedno sa potrošačima. Koliko se siječam prvo su digli malo cijene i otpustili onaj silni višak zaposlenih, a također su nam uvaljali svoju rabljenu opremu kada su radili modernizaciju infrastrukture u Njemačkoj tako da su svoju investiciju već do sada vratili i debelo zaradili na tome.


Ja nisam pesimista kao većina RH stanovnika i mislim da u RH postoji dovoljno stručnih i poštenih ljudi koji bi mogli iznijeti jednu ovakvu investiciju od strateškog značenja, a onda takva infrastruktura mora biti javno dobro za dobro svih nas i RH.



Nedao nam bog još da privatiziramo vodoopskrbu i distribuciju pa da nam donesu zakon kao u južnoj i Latinskoj americi pa da nam zabrane prikupljanje kišnice i korištenje vode iz vlastitih bunara, jer tako to ide kada se nešto privatizira! A kamo to sve ide vidimo da u nekim bankama u kojima držiš svoj vlastiti novac ako podižeš na šalteru banke sada moraš još i platiti za to. Evo to je privatizacija u punom svjetlu, a da ne pričam da se bankarske naknade za poslovanje na internetu redovno svakih par mjeseci podižu iako nema nikakvog opravdanja za to jer se u međuvremenu ništa nije dogodilo što bi uvjetovalo podizanje cijena osim gramizivosti za većim profitom. Da ne idemo dalje do farmacijske industrije i sl. Pandan tome je državna kontrola, izrada generika i omogućavanje liječenja stanovništva po nekoj razumnoj cijeni što su mnoge nerazvijene zemlje uradile, Dakle ponekad se država trema umiješati.


A primjer pozitivnog miješanja države je EU gdje su naredili i propisali cijene za Roaming. Dakle evo primjera koliko želiš u prilog miješanja države u slobodno tržište. Jer se najbolje vidi kolika je gramizivost privatnih kompanija i nezajažljivost za profitom a na štetu cijelog društva. Ja jesam za privatnu inicijativu ali odgovornu prema društvu, jer nije sve samo profit, naravo da treba zaraditi i poslovati pozitivno, ali to isto mora imati neke granice i bilo koje poslovanje mora ujedno biti i na korist cijeloj zajednici u generalnom smislu, jer niti jedna kompanija nije tu samo radi sebe i profita već na korist cjeokupnoj zajednici, ako nije tako onda nam takve kompanije niti ne treba.


Država je mogla donijeti zakon kojim se propisuje svakoj telekom kompaniji koja je dobila koncesiju da je dužna u odnosu na broj korisnika koji ima godišnje izgraditi toliko i toliko novih svjetlovodnih priključaka, propisati tehnologiju i karakteristike takve mreže i navesti da je ta mreža otvorena za sve kompanije pod istim uvjetima koje određuje država. Ovo stavlja sve telekom kompanije u ravnopravan položaj.


Evo ta jedna jedina rečenica riješava sve. Jer tko se hoće baviti telekomunikacijama mora to poštovati a ne ucjenjivati sve nas i tražiti monopol nad svojom infrastrukturom. Pa tko se želi baviti telekomunikacijama mora to prihvatiti ili gubi koncesiju ako to ne ispoštuje. Kolač je dovoljno velik i bogat da ima mjesta za sve pa mislim da bi i pod tim uvjetima bilo dovoljno telekom kompanija na području RH.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 19.11.2019. u 11:05.
sakomako je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na