Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.07.2018., 16:47   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
LTE outdoor uređaj

ukratko da javim, danas sam isprobao mikrotik sxt LTE router , novu verziju (koja ima podršku za sve naše bandove, plus 2g i 3g). ima 9dBi antenu.
uređaj je dual sim, ima 2 lan porta (poe in i poe out), pa može u kaskadi napajati još neki mikrotik.

testirao sam na brzinu sa vip karticom , bez nekog posebnog usmjeravanja sam dobio 50/30 mbita na lte. jedino sad neznam koliko vip ide inače tu, jer mi je to službena kartica, a službeni mob nema 4g.

uglavnom, za vas koji dajete po 700-800kn za 4g router, plus onda vučete one mimo antene i kabele, ovo je solidna alternativa jer je sve u jednom uređaju, i samo vučete lan do stana.
jedino ne uspijevam skužiti dali ima MIMO antene, i dal podržava band bonding (ono šta neki uspijevaju složiti na homeboxu, da koristi 2 frekvencije istovremeno).

imat ću ga još neko vrijeme na testu, pa ako nekom treba nešto probat, nek javi.
nemam 2 sim kartice tako da ne mogu isprobat load balancing.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2018., 20:27   #2
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,241
Ak je to ovaj https://mikrotik.com/product/sxt_lte_kit, fora da je dual sim, međutim većina će zamjeriti da je CAT4. Drugim riječima agregacija neće raditi. Tak da opet, cat6 uređaj poput novog huawei rutera kojeg tele2 nudi (zaboravio model), je ekipi s jednim simom bolji deal zbog agregacije koja već radi na vipu recimo. Ovisi. Meni se isto više sviđa ideja outdoor uređaja, pa makar i cat4.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.07.2018., 20:42   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
ja nisam baš doma sa mobilnim signalima, znam šta je lte, a sad - piše cat4 150mbita, tako da neznam koji operater će (pojedinom) korisniku dat više od 100mbita, ali ionako je lan brzina 100mbit, tako da je to limit.

po meni, ovo je uređaj kojeg bi netko koristio tamo di mu je loš 3g/4g signal, da dobije koliko - toliko normalan signal i stabilnu brzinu, a ne za hvatanje nekih perverznih brzina.

PS - kakva agregacija? je to ono "spajanje" frekvencija? i šta je to lte- a (ili lte-ca, nisam siguran)?
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2018., 03:17   #4
Necto
♪☺☼☻♫
Moj komp
 
Necto's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 736
1Gbit je LAN, a sa cat6 kabelom ide i do 10Gbit
Necto je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2018., 10:19   #5
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
Citiraj:
Autor Necto Pregled postova
1Gbit je LAN, a sa cat6 kabelom ide i do 10Gbit
na stolu mi je, 100mbit je lan.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2018., 14:50   #6
EdoFazlinovic
Registered User
 
EdoFazlinovic's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2018
Lokacija: 521353215
Postovi: 150
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
na stolu mi je, 100mbit je lan.
Koliko si ti to platia?
Ti ces vuc lan kabel, ja cu vuc koaksijalni, tj dva koaksijalna. Nikakav problem.
Dobit cu LTE antenu i dva kabela za 50€ i router prijenosni koji kosta 500-600 kn i to je to.

Iman vanka antenu obicnu GSM koja mi radi na -58 dBm i brzina mi je oko 70mbs od Tele2.
Sad cu nabavit uskoro LTE i trebalo bi da bude preko 100 mbs, a i manji dBm. Moguce cak ispod -50 dBm

Sve ovo ovisi koliko je zagusenost mreze i gdje se nalazis.

Zadnje izmijenjeno od: EdoFazlinovic. 31.07.2018. u 15:36.
EdoFazlinovic je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2018., 08:00   #7
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Citiraj:
Autor EdoFazlinovic Pregled postova
Koliko si ti to platia?
Ti ces vuc lan kabel, ja cu vuc koaksijalni, tj dva koaksijalna. Nikakav problem.
Dobit cu LTE antenu i dva kabela za 50€ i router prijenosni koji kosta 500-600 kn i to je to.
Možeš li vući 30 metara koaksijalnog kabla, puta dva ?

Svaka roba ima svoga kupca.
Ako hoces elegantno rješenje, sve u jednom plus dual sim za load balancing ili failover, onda uzmes ovo sto jp_rv proba. Ako ne, onda vuces koaksijalce i kačiša na vulgaris router.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2018., 08:42   #8
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Možeš li vući 30 metara koaksijalnog kabla, puta dva ?

Svaka roba ima svoga kupca.
Ako hoces elegantno rješenje, sve u jednom plus dual sim za load balancing ili failover, onda uzmes ovo sto jp_rv proba. Ako ne, onda vuces koaksijalce i kačiša na vulgaris router.
upravo tako, lakše lan provuć i zakrimpat konektore, nego coaxe predefinirane dužine.
uostalom, nabavna ovog mikrotika je cca 700kn. kućni lte routeri (novi) su 600+, i onda još 500kn za antene (gledam njuskalo, iskra p56 oko 270kn komad). na to ide zajebancija sa montažom da budu svaka pod kutom od 45 stupnjeva i 90 jedna od druge...

al dobro, svako nek radi šta hoće. ja samo kažem da imam na lageru taj mikrotik i da ga mogu testirati.

i PS - dual sim radi, ali ne istovremeno. služi isključivo za fail-over, jer ima samo 1 modem, tako da samo jedna kartica može bit istovremeno u funkciji.
na lte bi trebalo prebaciti automatski, na 3g treba dodati 2 profila sa 2 apn-a, i onda ručno prebacivati između 2 sim kartice, tj 2 profila.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2018., 22:24   #9
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,056
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
ja nisam baš doma sa mobilnim signalima, znam šta je lte, a sad - piše cat4 150mbita, tako da neznam koji operater će (pojedinom) korisniku dat više od 100mbita, ali ionako je lan brzina 100mbit, tako da je to limit.

po meni, ovo je uređaj kojeg bi netko koristio tamo di mu je loš 3g/4g signal, da dobije koliko - toliko normalan signal i stabilnu brzinu, a ne za hvatanje nekih perverznih brzina.

PS - kakva agregacija? je to ono "spajanje" frekvencija? i šta je to lte- a (ili lte-ca, nisam siguran)?
CA (carrier aggregation) Omogućava rad na više frekvencija kod nas T-com i vip cat6 routeri rade na 1800+800 MHz, Tu ti je link pa ako baš želiš više znati o LTE i CA. Ovako izgleda brzina t-com sa cat6 routerom kad radi CA. Ako si u području slabijeg signala onda se stavljaju vanjske antene.

Nikox je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na