Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.03.2019., 11:15   #42931
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Jooooj, karikirao sam neke stvari (jačina auta) ističući da na nekim mjestima horizontalna signalizacija nije izvedena kako treba.
Imaš neki konkretan primjer gdje točno?

Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Trake za ubrzavanje i usporavanje postoje baš zato da prilikom uključivanja ili isključivanja s autoceste ne radiš nikakve promjene u brzini kretanja na njoj, kako bi se povećala sigurnost i protočnost prometa. Nisam rekao da generalno ne smiješ kočiti na autocesti, nego da je u teoriji isključivanje izvedeno na način da se na trakama kolnika autoceste ne koči, već se ta radnja izvodi na traci za usporavanje. A u stvarnosti je na nekim mjestima izvedeno da na nizbrdici imaš iscrtanu jako kratku traku za usporavanje, i znak ograničenja 40km/h na kraju.
Ne vidim problem.

Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Zamisli da živiš u idealnom svijetu,
Tako što ne postoji.

Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
svi poštuju prometne znakove, na autocesti se svi voze 130km/h u koloni poštivajući propisan razmak od vozila ispred, i nema nikoga u lijevoj traci.


Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
I ti poštuješ znakove spajajući se na autocestu, i to one od 40km/h ili 60km/h ograničenja tik prije početka trake za ubrzavanje (obično bude neki zavoj). Počinješ ubrzavati u svojem autu od 1500kg i 80 konja kad ti se ograničenje promijeni na 130km/h i nađeš se u toj traci, a još je i uzbrdica. Traka za ubrzavanje bi trebala biti izvedena da ti možeš sigurno ubrzati na 130km/h koja je dopuštena i kojom se svi voze, pa se bez smetanja drugih prestrojiti i nastaviti vožnju. Na nekim mjestima bi ti fino nastavio ubrzavati i po zaustavnoj dok ne dosegneš uvjete za sigurno prestrojavanje...
Malo si omašio fudbal.

Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
I opet, kao što sam rekao - ako je ograničenje 130km/h, ne znači da moraš voziti tim tempom - moraš minimalno 80km/h na većini autoceste, ako se ne varam. No, u slučaju isključivanja sve bi trebalo biti izvedeno tako da se ti možeš voziti 130km/h, prestrojiti se u traku za usporavanje i sigurno normalnim tempom usporiti na ograničenje koje se nalazi na kraju te trake.
Moralo?

Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Prije mjesec dana jedan je čovjek na autocesti od svih mogućih mjesta za stati, jer mu se valjda pokvario auto, odabrao baš sredinu trake za usporavanje, koja je ionako već kratka. Usporio sam dosta ranije, pa sam stigao vidjeti kakav darmar nastaje kad ljudi na autocesti uspore na 60km/h kako bi se prestrojili u traku za usporavanje... Još je bilo relativno prometno. Pukom srećom se nije desio neki sudar.
Nije se dogodio sudar jer ljud voze po propisima, ne zato jer ovaj nije tamo stao.

Ne mora se voziti 130, mnogi ni ne žele ni ne mogu, ne mora se kočiti ili ubrzavati u tim trakama 130 - 40 - 130...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 11:31   #42932
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Imaš neki konkretan primjer gdje točno?
Google Maps usporavanje. Ova traka bi jeeedva bila dovoljno duga za ravnu dionicu, ali ovdje je nizbrdica.

Google maps ubrzavanje. Ne možeš mi reći da je ovdje sigurno metnut znak ograničenja 40km/h koji prestaje vrijedit tamo kod onog trokuta...

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ne vidim problem.
Problem je što ili trebaš usporit na samoj autocesti ili jako gazit kočnicu što je opet nesigurno.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Tako što ne postoji.


Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova


Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Malo si omašio fudbal.
Kako točno?

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Moralo?


Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nije se dogodio sudar jer ljud voze po propisima, ne zato jer ovaj nije tamo stao.

Ne mora se voziti 130, mnogi ni ne žele ni ne mogu, ne mora se kočiti ili ubrzavati u tim trakama 130 - 40 - 130...
I opet, nisam nigdje rekao da se mora, dapače - pročitaj još jednom. Govorim o ispravnom izvođenju signalizacije zbog povećanja sigurnosti i protočnosti prometa. Trebalo bi se moći zbog tih razloga!

Vratit ću se ja s prometnim vještakom.

Zadnje izmijenjeno od: IcyTexx. 26.03.2019. u 11:42.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 11:43   #42933
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 954
Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova

Nema kazne ni za 150km/h... Ne znam kako će biti po novom zakonu. Ali opet, zbog tempomata vozim puno smirenije u jačem autu nego što sam vozio u onom slabijem koji ga nije imao jer ga uključim i to je to, nema više diranja gasa. Zato mi sljedeći auto mora imat adaptivni tempomat, jer kad god vozim auto koji ga ima, još sam opušteniji.

Ima nažalost.
Dobar dio Like ti je ograničenje uredno stavljeno na 110 km/h,a ne 130.

Slažem se za adaptivni tempomat da je super stvar i definitivno u idućem autu ga treba uzeti, iako me u jednu ruku malo i strah te tehnologije, jer zamisli nek se neki senzor ili soft zblesira i očita nešto krivo pa ti u lijevoj traci na 150 km/h počne naglo kočiti
Colop je online   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 11:44   #42934
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
I opet, nisam nigdje rekao da se mora, dapače - pročitaj još jednom. Govorim o ispravnom izvođenju signalizacije zbog povećanja sigurnosti i protočnosti prometa. Trebalo bi se moći zbog tih razloga!

Vratit ću se ja s prometnim vještakom.
Upravo zato što se ništa ne mora, nisu ti ni neki primjeri ni problemi.
Možeš li usporavati na autocesti? Možeš. Možeš li se uključiti s 60? Možeš. Moraš li voziti 130? Ne moraš. Imaš li dovoljno rano najave ulaza i izlaza? Imaš.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 12:00   #42935
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Upravo zato što se ništa ne mora, nisu ti ni neki primjeri ni problemi.
Možeš li usporavati na autocesti? Možeš. Možeš li se uključiti s 60? Možeš. Moraš li voziti 130? Ne moraš. Imaš li dovoljno rano najave ulaza i izlaza? Imaš.
Ajde da i ti nekad blebneš i ostaneš živ .
Pročitaj si malo ovo pa ćeš vidjeti da se ne smiješ uključiti sa 60, osim u posebnim uvjetima.

5. BRZINA
Članak 51.
(1) Vozač je dužan brzinu kretanja vozila prilagoditi osobinama i stanju ceste, vidljivosti, preglednosti, atmosferskim prilikama, stanju vozila i tereta, gustoći prometa tako da vozilo može pravovremeno zaustaviti pred svakom zaprekom koju, u konkretnim uvjetima, može predvidjeti, odnosno da može pravovremeno postupiti prema prometnom pravilu ili znaku.
(2) Vozač ne smije bez opravdanih razloga voziti tako sporo da bitno usporava prometni tok ili ugrožava druge sudionike u prometu. Kada se iza vozila koje se kreće brzinom koja je niža od najveće dozvoljene brzine na cesti ili dijelu ceste po kojoj se kreće ili niža od brzine prometnog toka vozila u prometu na tom dijelu ceste, nakupi kolona vozila koja ga ne mogu sigurno preteći, vozilo se mora na prvom pogodnom mjestu isključiti iz prometa i propustiti kolonu vozila iza sebe.
(3) Kada je brzina kretanja vozila iz prethodnog stavka niža za više od polovice najveće dozvoljene brzine na cesti ili dijelu ceste, vozač takvog vozila mora uključiti sve pokazivače smjera, osim ako koristi žuto rotacijsko svjetlo.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 12:04   #42936
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Ajde da i ti nekad blebneš i ostaneš živ .
Pročitaj si malo ovo pa ćeš vidjeti da se ne smiješ uključiti sa 60, osim u posebnim uvjetima.

5. BRZINA
Članak 51.
(1) Vozač je dužan brzinu kretanja vozila prilagoditi osobinama i stanju ceste, vidljivosti, preglednosti, atmosferskim prilikama, stanju vozila i tereta, gustoći prometa tako da vozilo može pravovremeno zaustaviti pred svakom zaprekom koju, u konkretnim uvjetima, može predvidjeti, odnosno da može pravovremeno postupiti prema prometnom pravilu ili znaku.
(2) Vozač ne smije bez opravdanih razloga voziti tako sporo da bitno usporava prometni tok ili ugrožava druge sudionike u prometu. Kada se iza vozila koje se kreće brzinom koja je niža od najveće dozvoljene brzine na cesti ili dijelu ceste po kojoj se kreće ili niža od brzine prometnog toka vozila u prometu na tom dijelu ceste, nakupi kolona vozila koja ga ne mogu sigurno preteći, vozilo se mora na prvom pogodnom mjestu isključiti iz prometa i propustiti kolonu vozila iza sebe.
(3) Kada je brzina kretanja vozila iz prethodnog stavka niža za više od polovice najveće dozvoljene brzine na cesti ili dijelu ceste, vozač takvog vozila mora uključiti sve pokazivače smjera, osim ako koristi žuto rotacijsko svjetlo.
I gdje piše da se ne smiješ uključiti? Čitaj malo bolje.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 12:08   #42937
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Ima nažalost.
Dobar dio Like ti je ograničenje uredno stavljeno na 110 km/h,a ne 130.

Slažem se za adaptivni tempomat da je super stvar i definitivno u idućem autu ga treba uzeti, iako me u jednu ruku malo i strah te tehnologije, jer zamisli nek se neki senzor ili soft zblesira i očita nešto krivo pa ti u lijevoj traci na 150 km/h počne naglo kočiti
Ah, znam.

Što se tice adaptivnog, u par desetaka tisuća kilometara nisam imao problema, a koristim ga na svim imalo ravnijim cestama. I to je još “stara” tehnologija, na autu iz 2008., sigurno je još napredovao od tad. Stari je prošao preko parsto tisuća kilometara i pamti samo dva false jača kočenja, ali ništa prestrašno. A sad, valjda ovisi o sustavu i kako je izveden. Po iskustvu, više su konzervativni s kočenjem, računaju da i dalje aktivno paziš na promet.

Više sam skeptičan prema ovim novim sustavima koji funkcioniraju na višoj razini, i nisam nimalo uvjeren da ćemo skoro imati samovozeće aute, kako to hrpa automakera najavljuje. Kao VR devedesetih, uvijek je iza ugla, a nikako da dođe.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Upravo zato što se ništa ne mora, nisu ti ni neki primjeri ni problemi.
Možeš li usporavati na autocesti? Možeš. Možeš li se uključiti s 60? Možeš. Moraš li voziti 130? Ne moraš. Imaš li dovoljno rano najave ulaza i izlaza? Imaš.
Odustajem, mislim da se nismo skužili.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 12:12   #42938
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
I gdje piše da se ne smiješ uključiti? Čitaj malo bolje.
Sve ti piše. Ti malo čitaj. Ne smiješ uopće voziti 60 na autocesti gdje je ograničenje 130, ako nemaš sva 4 ili rotirku. Ako ne smiješ voziti, kako se misliš uključiti bez rotirke ili sva 4 žmigavca??
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 12:14   #42939
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Odustajem, mislim da se nismo skužili.
Jesmo se skužili, ono što ti želim reći je da umjesto "moraš" staviš "bilo bi zgodno".
AC je daleko od utopije "vozimo svi 130 desnom trakom na dovoljnom razmaku i ništa nas ne može usporavati" niti će ikada biti.

Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Sve ti piše. Ti malo čitaj. Ne smiješ uopće voziti 60 na autocesti gdje je ograničenje 130, ako nemaš sva 4 ili rotirku. Ako ne smiješ voziti, kako se misliš uključiti bez rotirke ili sva 4 žmigavca??
I opet bolje čitaj. Hint, "...iz prethodnog stavka...".
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 12:27   #42940
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
I opet bolje čitaj. Hint, "...iz prethodnog stavka...".
Uključi se ti sa 60, poberi kaznu pa se raspravljaj na sudu.
Ti u svojem postu nisi naveo korištenje rotirke ili sva 4 žmigavca pa se lijepo pokrij ušima sada.
Možeš i ubiti nekog, ali ne smiješ.
Smjeti i moći nije isto. Ne miješaj to.
Možeš i u krivom smjeru voziti. Nigdje ne piše da ne možeš, ali piše da ne smiješ.
Ako je tebi, kao i velikom broju ljudi "moći" i "smjeti" istoznačno, onda si svejedno promašio post, jer si izostavio dodatan bitan uvjet.
Moraš imati opravdan razlog za sporu vožnju.

Ovo se sad svodi na to da si izostavio bitan detalj i sad prebacuješ lopticu ne-čitanja na mene, a ti nisi pročitao dovoljno podrobno navedeni članak zakona.
Odustajem i ja.

(2) Vozač NE SMIJE bez opravdanih razloga voziti tako sporo da bitno usporava prometni tok ili ugrožava druge sudionike u prometu.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 12:33   #42941
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Uključi se ti sa 60, poberi kaznu pa se raspravljaj na sudu.
Ti u svojem postu nisi naveo korištenje rotirke ili sva 4 žmigavca pa se lijepo pokrij ušima sada.
Možeš i ubiti nekog, ali ne smiješ.
Smjeti i moći nije isto. Ne miješaj to.
Možeš i u krivom smjeru voziti. Nigdje ne piše da ne možeš, ali piše da ne smiješ.
Ako je tebi, kao i velikom broju ljudi "moći" i "smjeti" istoznačno, onda si svejedno promašio post, jer si izostavio dodatan bitan uvjet.
Moraš imati opravdan razlog za sporu vožnju.

Ovo se sad svodi na to da si izostavio bitan detalj i sad prebacuješ lopticu ne-čitanja na mene, a ti nisi pročitao dovoljno podrobno navedeni članak zakona.
Odustajem i ja.

(2) Vozač NE SMIJE bez opravdanih razloga voziti tako sporo da bitno usporava prometni tok ili ugrožava druge sudionike u prometu.
Isuse al' ga drobiš.
Imaš li razlog? Imaš, uključuješ se, iako ti ne treba nikakav razlog.
Usporavaš li prometni tok? Ne, na autocesti si, mogu te prijeći bez problema.
Hoće li natovareni šleper dobiti kaznu jer se uključuje na autocestu? Naravno da neće, nema ni na osnovu čega.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 12:40   #42942
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Ali natovareni šleper (ima opravdan razlog - natovaren je) koji ide po autocesti 60 gdje je ograničenje 130 mora imati upaljena sva 4 ili rotacijsko žuto svjetlo. Dakle, MORA imati opravdan razlog I MORA imati 4 žmigavca/rotaciju.

Moguće je da nisi shvatio da je i preniska brzina na autocesti problem... Ovu kolosalnu glupost da ne usporavaš prometni tok dok te se može prijeći na autocesti s lijeve strane neću uopće komentirati. Nema gužve kad se dvije trake slijevaju u jednu, jelda?
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 12:46   #42943
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Sad će još napisati i da svatko smije upravljati motornim vozilom.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 12:49   #42944
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Ali natovareni šleper (ima opravdan razlog - natovaren je) koji ide po autocesti 60 gdje je ograničenje 130 mora imati upaljena sva 4 ili rotacijsko žuto svjetlo. Dakle, MORA imati opravdan razlog I MORA imati 4 žmigavca/rotaciju.
Opet, ne mora. Dajte pročitajte i shvatite te stavke.
Na autocesti ne mogu voziti vozila koja ne mogu postići 60 km/h i to je sve. što čak ni ne znači da ne smiju voziti i sporije od 60 km/h.

Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Moguće je da nisi shvatio da je i preniska brzina na autocesti problem... Ovu kolosalnu glupost da ne usporavaš prometni tok dok te se može prijeći na autocesti s lijeve strane neću uopće komentirati. Nema gužve kad se dvije trake slijevaju u jednu, jelda?
Naravno da ne usporavaš prometni tok. I naravno da stvaranje gužve nije nikakvo postupanje za potrebu upotrebe ZSPC čl. 51. st. 2. jer ga mogu sigurno prijeći.

Je li stvaranje gužve problem? je. Smije li voziti? Smije. Mora li paliti pokazivače smjera i slično? Ne mora.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 12:51   #42945
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Ovo prebacivanje u lijevu traku kad se netko uključuje je samo dobra volja vozača koji ga ne mora uopće propustiti u slučaju da se ovaj uključuje sa 60 km/h.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 13:02   #42946
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Dakle, ako te dobro razumijem, labudica sa stotonskim transformatorom može po autocesti voziti 40 na sat bez žmigavaca/rotacije jer eto, ne usporava prometni tok i može se sigurno preteći s lijeve strane?
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 13:04   #42947
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Dakle, ako te dobro razumijem, labudica sa stotonskim transformatorom može po autocesti voziti 40 na sat bez žmigavaca/rotacije jer eto, ne usporava prometni tok i može se sigurno preteći s lijeve strane?
Da, ako inače može voziti brže. Iako ne vidim zašto bi netko tako vozio.
Da usporava prometni tok - zakonski ne.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 13:10   #42948
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,642
Mene više strah ovih kojih drže obje ruke na volanu i izgledaju ko da bu ga isčupali skup s letvom, gledaju samo ravno, (nema okretanje glave, pojedine žemske i pojedinci starije dobi, ti se valda voze napamet, pa kaj bude bude) neg ovih kaj divljaju, mlađarija i ina populacija.

Kolko put ulete u rotor, ko muhe bez glave (nedavno, taman bio na rotoru i tip (oko 60god) ni pet ni šest, ispred mene izleti, počel se krilit za volanom, još sam mu rekel, da kaj niš ne gleda, koma.
Nedavni slučaj isto, ženska za volanom, scenic, ide ona na mene, došla je na par cm od mene, za dlaku, dok sam joj potrubil, trznula se i odmah zarotirala volan, iziđem iz auta, ženska nakon 100m malo prikoči i laganica krene ko da niš nije bilo, katastrofa.
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 13:16   #42949
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Ima nažalost.
Dobar dio Like ti je ograničenje uredno stavljeno na 110 km/h,a ne 130.

Slažem se za adaptivni tempomat da je super stvar i definitivno u idućem autu ga treba uzeti, iako me u jednu ruku malo i strah te tehnologije, jer zamisli nek se neki senzor ili soft zblesira i očita nešto krivo pa ti u lijevoj traci na 150 km/h počne naglo kočiti
A misliš da mene nije bilo strah kad sam pročitao da novi Focus ima "revolucionarnu opciju" da ako procjeni da ne može zakočiti na vrijeme, napravi naglo skretanje da izbjegne prepreku....

Sad zamisli false positive toga i on te naglo prebaci u lijevu traku na autoputu... ili ti na magistrali naglo skrene u desno u provaliju...



Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Ah, znam.

Što se tice adaptivnog, u par desetaka tisuća kilometara nisam imao problema, a koristim ga na svim imalo ravnijim cestama. I to je još “stara” tehnologija, na autu iz 2008., sigurno je još napredovao od tad. Stari je prošao preko parsto tisuća kilometara i pamti samo dva false jača kočenja, ali ništa prestrašno. A sad, valjda ovisi o sustavu i kako je izveden. Po iskustvu, više su konzervativni s kočenjem, računaju da i dalje aktivno paziš na promet.

Više sam skeptičan prema ovim novim sustavima koji funkcioniraju na višoj razini, i nisam nimalo uvjeren da ćemo skoro imati samovozeće aute, kako to hrpa automakera najavljuje. Kao VR devedesetih, uvijek je iza ugla, a nikako da dođe.



Odustajem, mislim da se nismo skužili.
Da, imaju konzervativno kočenje, jer vozač mora i dalje paziti. Onaj lik što je poginuo u Tesli je upravo zato poginuo. Radar nije kočio, jer su bili konzervativni po pitanju kočenja kad primjete prepreku u zraku, ali ne na cesti, pošto se previše kočilo zbog znakova na autoputu.

P.S. Nema ti druge nego odustati u ovakvim situacijama. Vidim da su drugi preuzeli borbu, ali bojim se da će biti uzalud.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 14:27   #42950
Željac
sto da napisem ?!
 
Željac's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zg
Postovi: 880
Najmanja dopuštena brzina na autocesti je 80 kmh.
Svi koji ne razvijaju minimalnu brzinu od 80kmh ne smiju voziti po autocesti. Iznimno u slučaju kvara i sl.- Ali do prvog izlaza.
Sve ostalo za rotirke i sva četiri su debilane. Rotirke se mogu povući za štićenu kolonu, pratnju izvanrednih prijevoza itd itd. Ali tu su pravila i iznimke koje se ne tiču prosječnih vozača i nema ih potrebe znati itko tko se time ne bavi. Zato moraš znati kako se ponašati u slučaju da ih sretneš na cesti.
Sva četiri... pale se za svaki kurac i nisu mjerilo ničega. Služe za bolje uočavanje i ništa drugo. Ne služe i ne daju ti pravo da se parkiras/ zaustavljas gdje hoces ili da se svjesno ukljucujes s njima na AC a znas da ne mozes potegnut 80 kmh itd itd....



EDIT:
npr. izvanredni prijevoz:
ni jedno čudovište ne može voziti stotonski transić 80kmh.
Zato se unaprijed traže dopuštenja za prijevoz takvih tereta. I za one teške gdje se ne moze na siguran nacin normalno upravljat vozilom u prometu, i za one van gabaritne itd.
Da takav teret moze proci lokanom cestom, vjerojatno ce ga baciti na vecu jer je opterecenje na kolnik preveliko i podrobio bi sve pod sobom.
Druga stvar su znakovi, uski prolazi, niski prolazi, semafori itd. Koji bi smetali. Zato toga na autocesti nema (da se moraju vaditi van). I jednostavnije je organizirati prijevoz i zastiti ga na autocesti nego na lokalnoj. Zato se mrcina izvanredno vozi pod pratnjom i rotirkama na ac. Jer su mu nadređeni i zakoni i policija i svi to dopustili. Ali su to i osigurali na pravilan nacin.

Zadnje izmijenjeno od: Željac. 26.03.2019. u 14:36.
Željac je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 14:33   #42951
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Di u zakonu pise minimalno 80 na autocesti?
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 14:34   #42952
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Da, imaju konzervativno kočenje, jer vozač mora i dalje paziti. Onaj lik što je poginuo u Tesli je upravo zato poginuo. Radar nije kočio, jer su bili konzervativni po pitanju kočenja kad primjete prepreku u zraku, ali ne na cesti, pošto se previše kočilo zbog znakova na autoputu.
Eh, Teslin je jedan od ovih novih sustava kojih se više bojim. Sa starima si uvijek znao na čemu si, koliko može, kad ti voziš, a kad on. Sad kad još drugi automakeri krenu sa svojim idejama, bit će nereda - Tesla još i veoma dobro sve izvodi, uz neke nedostatke.
Tu je jedan cijeli set niz dodatnih problema, kad svoj sustav reklamiraš kao "autopilot"...
Mogao bih beskonačno lamentirati o tome jer se trenutno bavim sličnom temom za diplomski, ali neće to nitko ovdje čitati.

Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
P.S. Nema ti druge nego odustati u ovakvim situacijama. Vidim da su drugi preuzeli borbu, ali bojim se da će biti uzalud.
A ja samo govorio o krivoj signalizaciji koja bi trebala biti pametnije izvedena (ne bi smio crtat istu duljinu trake za usporavanje na nizbrdici kao da je na ravnom, ili istu duljinu za ograničenje 40km/h ili 80km/h koje slijedi nakon isključivanja - duljina bi trebala biti proračunata da iz maksimalne dozvoljene brzine najviše srednjom jačinom kočenja slabijeg auta možeš usporiti na brzinu koju od tebe traže) ... otišli oni dalje.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 14:38   #42953
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Željac Pregled postova
Najmanja dopuštena brzina na autocesti je 80 kmh.
Nope.
Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
A ja samo govorio o krivoj signalizaciji koja bi trebala biti pametnije izvedena (ne bi smio crtat istu duljinu trake za usporavanje na nizbrdici kao da je na ravnom, ili istu duljinu za ograničenje 40km/h ili 80km/h koje slijedi nakon isključivanja - duljina bi trebala biti proračunata da iz maksimalne dozvoljene brzine najviše srednjom jačinom kočenja slabijeg auta možeš usporiti na brzinu koju od tebe traže) ... otišli oni dalje.
Da je išta krivo, ne bi dobili uporabnu dozvolu...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 14:42   #42954
Željac
sto da napisem ?!
 
Željac's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zg
Postovi: 880
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
Di u zakonu pise minimalno 80 na autocesti?
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nope.


Da je išta krivo, ne bi dobili uporabnu dozvolu...

članak 2 zakona o sigurnosti prometa na cestama,
stavka 3- "autocesta"

Pokrijte se po ušima i pazite što radite.
Željac je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 14:45   #42955
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Da je išta krivo, ne bi dobili uporabnu dozvolu...
Ha, ha, ha. Najbolji vic danas.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 14:50   #42956
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Željac Pregled postova
članak 2 zakona o sigurnosti prometa na cestama,
stavka 3- "autocesta"

Pokrijte se po ušima i pazite što radite.
Ajde bolje čitaj.
Treba biti omogućen promet vozilima od minimum 80, ne da vozila moraju voziti minimum 80.
Minimalna brzina ne postoji, vozila koja ne mogu brže od 60 ne mogu na auticestu.

Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Ha, ha, ha. Najbolji vic danas.
Jok, točno tako to ide. Ne kako zamišljaš da bi trebalo.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 14:54   #42957
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor Željac Pregled postova
članak 2 zakona o sigurnosti prometa na cestama,
stavka 3- "autocesta"

Pokrijte se po ušima i pazite što radite.
De pojasni. Evo navedeni članak.

Članak 2.
(1) Pojedini izrazi u ovom Zakonu znače:
1) »cesta« je svaka javna cesta, ulice u naselju i nerazvrstane ceste na kojima se obavlja promet,
2) »javna cesta« je površina od općeg značenja za promet kojom se svatko može slobodno koristiti uz uvjete određene Zakonom i koju je nadležno tijelo proglasilo javnom cestom,
3) »autocesta« je javna cesta posebno izgrađena i namije*njena isključivo za promet motornih vozila, koja ima dvije fizički odvojene kolničke trake (zeleni pojas, zaštitnu ogradu i sl.) za promet iz suprotnih smjerova sa po najmanje dvije prometne trake širine najmanje 3,5 m, a s obzirom na konfiguraciju terena – i po jednu traku za zaustavljanje vozila u nuždi širine najmanje 2,5 m, bez raskrižja s poprečnim cestama i željezničkim ili tramvajskim prugama u istoj razini, u čiji se promet može uključiti, odnosno isključiti samo određenim i posebno izgrađe*nim priključnim prometnim trakama za ubrzavanje ili usporavanje, odnosno priključnim rampama, kojom je omogućen siguran prometni tok vozila brzinom od najmanje 80 km/h i koja je kao autocesta označena propisanim prometnim znakom,
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 14:57   #42958
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Jok, točno tako to ide. Ne kako zamišljaš da bi trebalo.
Stotine kilometara autocesta bez uporabne dozvole

IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 14:58   #42959
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2019., 14:59   #42960
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 954
Treba mi mišljenje uvaženog forumaškog puka.
Dobio sam ponudu za jednu kompenzaciju, tj da upgrejdam svoje vozilo sa BMW 3er M Sport na Audi A6. Mijenjalo bi se vozilo za vozilo, i moja nadoplata od 6000 eura.

BMW - veljača 2017 godine - 32 000 km - 150 ks, 2.0 motor, automatik,D

A6 - Ožujak 2018 godine - 25 000 km - 190 ks, 2.0 motor, automatik,D


BMW je bolje opremljen, M Sport Package, LED svjetla, Speed Limit Info, Keyless, Alcantara.


Audi ima kombinaciju Led - Xenon, obične presvlake i to je to.


BMW 100 % vremena vozim ja, osim kada se žena prišteka i putujemo negdje.

Na 3icu nemam nekih zamjerki, da je gepek malo veći bilo bi super, i što je malo nizak.



Oba vozila su starija generacija, budući je i za BMW i Audi izašla nova linija.

Kakvi su motori u ovim A6icam, ima li kakvih problema kao što je bilo sa lancem i BMW-om?
A6 je ipak klasa iznad 3er, kakve cifre mogu očekivati sa redovnim servisima?
Colop je online   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na