Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.07.2013., 23:39   #1
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Lenovo R61 - grafika problem?

Imam problem pa molim ako netko ima neki prijedlog..

Laptop se grijao unazad mjesec dana podosta.. grafa je bez nekog posebnog opterećenja znala ići i na 80-85°. Danas sam ga odlučio rastaviti (prije nisam stigao) i očistio sam hladnjak, prašinu maknuo di god je bilo, pastu promijenio sa cpu-a i grafe i stavio novu.

Vratim ventilator kako je bio, spojim samo (nisam šarafo sve do kraja) tipkovnicu i touchpad da vidim kako ventilator šljaka (jer je bučio ranije dosta).
Upalim laptop (na bateriji) i gle čuda, dočeka me slika u prilogu.

Dakle, nisam ništa nepotrebno odspajao, ništa dirao posebno, ali problem se pojavio..

Ima li netko neku ideju zbog čega mi se ovo pojavilo??

Trenutno nemam mogućnost spojiti laptop na LCD jer nemam kabl, inače bih to prvo napravio..

Hvala!


Zadnje izmijenjeno od: NeooS. 05.07.2013. u 23:44.
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2013., 09:59   #2
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
to ona quadro od nvidije unutra? Vrlo vjerojatno riknula grafa. Samo si ubrzao cijelu stvar rastavljajući lap Desilo bi se to kad-tad, tako da ne budeš tužan..
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.07.2013., 13:23   #3
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
to ona quadro od nvidije unutra? Vrlo vjerojatno riknula grafa. Samo si ubrzao cijelu stvar rastavljajući lap Desilo bi se to kad-tad, tako da ne budeš tužan..
Quadro nVidia, da..

Isprika ako smatras gnjavazom, ali daj mi malo pojasni to sto si napisao.. Imaš iskustva s njima?
Nisam ga trebao rastavljati ili što?

I da..dobio sam sinoć sliku i koristio ga jedno sat vremena nakon čega mi se pojavilo nešto slično ovoj slici u prilogu (nisam stigao slikat baš moj primjer).

Pratio sam temperature i dogodilo se to, kada je došla grafa do nekih 90-95° (valjda)..



Zar nije problem u hladnjaku (ventilatoru).. da ne uspijeva obaviti ono što bi trebao..
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2013., 13:42   #4
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
r61 i quadro grafe u kombinaciji su dobro poznati "volim otegnuti papke" modeli (bilo je i tih modela s ATI kombinacijom s istim posljedicama), nažalost...I Lenovu se omakne, doduše ovo ne ide toliko direktno njima na dušu koliko nvidiji, no eto - lenovo je ono što vidiš na lapu.
I s ovom drugom slikom samo ti mogu još više potvrditi - da, riknula grafa. Za svaki ludi slučaj probaj spojiti na vanjski monitor, čisto da potvrdiš da je ona, a ne nekim suludim slučajem LCD zaslon na lapu, no...
Otvarao ga ti ili ne, riknulo bi to kad-tad, ovako si možda samo malo ubrzao cijelu stvar.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2013., 13:50   #5
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
isto kao i kod t61 modela... ako pravremeno ga ne rastaviš i zamijeniš sve paste, samo je pitanje vremena kada će ti se ovo desiti.

eto ti si pogodio baš krajnji rok za zamjenu.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2013., 13:56   #6
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
r61 i quadro grafe u kombinaciji su dobro poznati "volim otegnuti papke" modeli (bilo je i tih modela s ATI kombinacijom s istim posljedicama), nažalost...I Lenovu se omakne, doduše ovo ne ide toliko direktno njima na dušu koliko nvidiji, no eto - lenovo je ono što vidiš na lapu.
I s ovom drugom slikom samo ti mogu još više potvrditi - da, riknula grafa. Za svaki ludi slučaj probaj spojiti na vanjski monitor, čisto da potvrdiš da je, a ne nekim suludim slučajem LCD zaslon na lapu, no...
Otvarao ga ti ili ne, riknulo bi to kad-tad, ovako si možda samo malo ubrzao cijelu stvar.
to stoji što kažeš..al uz onu da je nada kurva, mene još uvijek više drži "nada umire posljednja".. pa se nadam da će durat još neko vrijeme.
pogotovo jer sam čitajući ovaj thread dolje, shvatio da sam izgleda stavio neko sranje od termalne paste.

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=112968

ne znam, da li da se nadam..
također, izbacio mi neki video na youtubu gdje lik peče matičnu (u comm. ispod toga kaže neki da je svoju pekao 3 puta, svaki put je to produžilo matičnoj život za 2.mj.)
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2013., 14:20   #7
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Nemoj to radit. Napravit ćeš veću štetu nego već je. To je loš grafički proc, i NVidia je priznala. Nebrojeno tih lapova je bilo servisirano u garantnom roku baš zbog iste stvari koja se tebi dogodila.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2013., 14:26   #8
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Citiraj:
Autor [GOW]Nec Pregled postova
Nemoj to radit. Napravit ćeš veću štetu nego već je. To je loš grafički proc, i NVidia je priznala. Nebrojeno tih lapova je bilo servisirano u garantnom roku baš zbog iste stvari koja se tebi dogodila.
U tom slučaju mi se ne isplati ništa nego probati ga osposobiti pa opet dok radi, radi.. a onda u dijelove prodati ostatak?
Kupio bih ponovno polovnu matičnu tog modela, ali prema ovom što pišete za grafiku, ne isplati mi se.. može riknit za 2 mj.

sve u svemu
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2013., 14:30   #9
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
A da pitaš Alvina..?
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2013., 15:26   #10
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Citiraj:
Autor [GOW]Nec Pregled postova
A da pitaš Alvina..?
Što da ga pitam?
NeooS je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.07.2013., 16:24   #11
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
nabavi plocu sa intelovom integrirkom za r61i trebalo bi pasat eventulano manji broj konektora bi ostavilo koju rupu na kucist al nebitno
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2013., 02:22   #12
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Sumnjam da mogu neku random matičnu uzet sa intelovom integriranom grafikom?

I još jedno pitanje..
Da li može bit toliko loša pasta da je ona trenutno uzrok ovom zadnjem problemu.. jer na ovom linku koji sam postao u nekom odgovoru prije lik kaže da je stavio arctic cooling mx2 i da mu je temp pala na cca 50°.

Na pamet mi pada i hladnjak, cooler jer bruji i nakon sto sam skinuo prasinu..

Pitam ovo jer mislim da bi grafu, proc trebalo moći "nesto" ohladiti..sto nije slucaj. jer s vremenom laptop ode na 90-100°.
Veceras mi se onaj slucaj sa razbacanom slikom dogodio nakon 15-20 min rada na njemu. a temp se postepeno penjala u međuvremenu.
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2013., 04:27   #13
Kristijan1
Premium
Moj komp
 
Kristijan1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Čepin
Postovi: 1,442
Citiraj:
Autor NeooS Pregled postova
Što da ga pitam?
Pitaj ga dali ti može popraviti laptop .
Kristijan1 je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2013., 10:38   #14
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Kristijan1 Pregled postova
Pitaj ga dali ti može popraviti laptop .
hvala, budem mu se javio.. Skuzio sam kasnije na sto je kolega mislio

EDIT: Ako moze odgovor na ovo.. hvala!

Sumnjam da mogu neku random matičnu uzet sa intelovom integriranom grafikom?

I još jedno pitanje..
Da li može bit toliko loša pasta da je ona trenutno uzrok ovom zadnjem problemu.. jer na ovom linku koji sam postao u nekom odgovoru prije lik kaže da je stavio arctic cooling mx2 i da mu je temp pala na cca 50°.

Na pamet mi pada i hladnjak, cooler, jer bruji i nakon sto sam skinuo prasinu..

Pitam ovo jer mislim da bi grafu, proc trebalo moći "nesto" ohladiti..sto nije slucaj. jer s vremenom laptop ode na 90-100°.
Veceras mi se onaj slucaj sa razbacanom slikom dogodio nakon 15-20 min rada na njemu. a temp se postepeno penjala u međuvremenu.

Zadnje izmijenjeno od: NeooS. 07.07.2013. u 15:14. Razlog: edit
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2013., 01:54   #15
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Ako sam dobro shvatio, dok su temperature u redu imaš normalno sliku?
Pasta teško da može utjecati toliko na temperaturu, razlika svega par stupnjeva.
Pretpostavljam da ti hladnjak nije "sjeo" ili ti je toplovodna cijev neispravna.
Kako su ti kolege već opsali probleme oko nvidije, ne možemo niti otkloniti mogućnost neisparavne grafike.
U tom slučaju imaš dvije opcije;
Polovnu ploču s nvidijom ti se neisplati uzimati jer je samo pitanje vremena(vjerujem kratko) kada će ti se kvar ponoviti.
Dakle imaš opciju zamjene čipa novim na kome je otklonjen gore opisani problem.
Moram naglasiti kako je zamjena čipa na toj ploči iznimno zahtjevna.
r61/t61 dolaze s dvije verzije nvidia čipa.
Druga opcija je zamjena ploče za verziju s integriranom grafikom.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2013., 14:32   #16
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Da.. Morati ću to sve testirat da vidim što je. Jučer ga nisam palio uopće i danas kad sam ga upalio ( više puta sam probao ), dobio sam samo sliku iz prvog posta. Dalje, ni da bi.. Tako da je sad situacija još gora.
Najveći mi je problem što mi je to jedini komp trenutno. Ali eto, šta je tu je.

Hoćeš recći Alvine, da može neka druga matična ići u njega, nevezana za te IBM serije laptopa?
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2013., 14:38   #17
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,331
Tako je napisao. Ne bi li bilo bolje da nastaviš prepisku s njime putem pm-a?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2013., 15:28   #18
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Nije mislio da može iz nečega drugog. Može iz T/R61 iste dijagonale ekrana, s tim da nisam siguran da li će ovaj ekran raditi kako treba niti da li će flat kabel odgovarati na matičnu. Modeli s NVidiom su imali veću rezoluciju. Oni sa Intel integrirkom su imali 1280 X 800.

Matična bi fizički odgovarala u kućište, bilo bi dobro da napišeš točan model (imaš oznaku "TYPE XXXX-XXX" na naljepnici ispod laptopa da se zna točno od kojih modela paše.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2013., 16:36   #19
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
pa posto se radi o lampasima svi su pretpostavljam 30 pinskii to ce pasat, sad jedino rezolucija je zajebana, jer sam ja u r61i htjeo stavit iz r61 quadro gpu laptopa 1680*1050 zaslon i nije radio jednostavno intelica nemoze pogurat tu rezu nativno!?!?!? valjda!?!? uglavnom nije radilo
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2013., 09:21   #20
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
OK. U private ću sa Alvinom.

Što se tiče serije laptopa, riječ je o Lenovo Thinkpad R61 Type 8918. E sad, tu je reza 1680x1050 što bi značilo da ne bi mogla ići Intelova integrirana g.?
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2013., 09:32   #21
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Imao sam identičqn problem prvom postu nq R61, promjenjen ekran i već više od godinu dana radi posve normalno, tak da ne bih isključivao tu opciju.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2013., 13:20   #22
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Imao sam identičqn problem prvom postu nq R61, promjenjen ekran i već više od godinu dana radi posve normalno, tak da ne bih isključivao tu opciju.
Sutra cu otić do prijatelja, spojit ga na monitor pa ćemo vidjet.. Ako je već nešt otišlo, čak bih više volio da je display nego grafika.

Da do sada nisam imao sličnih iskustava ovome, gdje jednostavno nema logike da je baš sada kad sam čistio prašinu, crko display, pitao bih se kako je to moguće..

EDIT: daj mi reci cisto informativno, kakve su ti temperature cpu, laptopa i gpu na R61? Jer ovom mom je bez obzira na sve, temp bila dosta visoka bez nekog pretjeranog opterecenja (samo glazba, internet i video tu i tamo) - cca 80c
NeooS je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2013., 21:09   #23
NeooS
Premium
Moj komp
 
NeooS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: na Zemlji
Postovi: 522
Ide priča dalje ovako:

Kupim danas VGA kabl, spojim laptop i LCD TV, dignem Windows 7, ono rezolucija 640x480 i sve neka šugava slika. Nekako napamet pomalo nabadam i dođem do Control panela, nađem GPU piše Error 42 nešto. Tu ništa ne uspijem napraviti i restartam komp, podigne on Win8 na rezoluciji 800x600 sa Microsoftovom display driveru za ovakve slučajeve kao što je moj.
U međuvremenu sliku imam samo na TV-u. I spojim se na net, tražim oko tog errora 42 što bi moglo biti, piše nešto za reinstall drivera. Skinem najnovije drivere za Win8 i Win7, instaliram i gle čuda na rezoluciji 1680x1050 slika i na laptopu i na TV-u.
Restart i podignem ponovno Win7, slika i na njemu OK.

Nakon toga sam odspojio VGA sa laptopa, restartao ga ponovno da vidim kakva će situacija biti bez TV-a. I bila je loša. Opet crno siva slika.

Po ovome bih rekao da je, kako ste već zaključili, grafika na izdisaju.

Mogu polako gledati neki laptop po njuškalu izgleda..
NeooS je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na