Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.11.2014., 14:34   #661
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Jedino se ne slažemo u zamjeni - na stranu što se ni ti ni ja ne slažemo u osnovi s tom idejom kako zakon kaže.
U zakonu pise da mi moras dati identican proizvod kao i onaj koji sam ti dao na servis (sto refurbished/recertified disk nije) ili da mi moras popraviti MOJ disk (sto refurbished/recertified koji ces dobiti definitivno nije). Ili ako nista od toga ne pije vodu da mi vratis pare ili ponudis alternativu.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2014., 14:37   #662
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
U zakonu pise da mi moras dati identican proizvod kao i onaj koji sam ti dao na servis (sto refurbished/recertified disk nije)
Ovisno o perspektivi. Iz perspektive vendora i servisa jest - dokazati suprotno običnom korisniku je malo, hmmmm...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.11.2014., 14:45   #663
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Citiraj:
Autor Bluzer Pregled postova
Ma pitao sam i ja pa sam dobio odgovor da nema nikakvu garanciju. I da ima, ne bi je priznali jer prolazi testove iako nešto evidentno nije u redu (disk ne može konstantno u loopu nešto brljati i bez sata data kabela). Idem po jedan Red da prebacim sve šta imam dok još radi...
Ništa te ne razumijem. Koga si pitao, koji disk, kakvi testovi, što nije u redu s diskom, pred kolko je kupljen (kod nas?) i šta kaže ovaj dolje link po pitanju garancije kod proizvođača?
https://westerndigital.secure.force....yCheck?lang=en
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2014., 15:01   #664
ivosimec
Premium
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Pojatno
Postovi: 599
Naravno da imaš garanciju na novi "reparirani disk". Registriraš njegov serial i to je to, a ako ti prema serialu kaže da garancije nema ili je vrlo kratka odmah se javi na support.

Ja sam nedavno reklamirao, dobio drugi disk i ponovo 2 godine gare, ali sam čitao da se nekima kod registriranja tog novog diska događa da gare nema, zato kažem javi se na support, jer nema logike da nemaš garancije. Kao što je i kod nas, novi disk, nova gara.
ivosimec je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2014., 15:09   #665
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
Citiraj:
Autor ShanTech Pregled postova
Ništa te ne razumijem. Koga si pitao, koji disk, kakvi testovi, što nije u redu s diskom, pred kolko je kupljen (kod nas?) i šta kaže ovaj dolje link po pitanju garancije kod proizvođača?
https://westerndigital.secure.force....yCheck?lang=en
Ok, mogao sam to malo bolje napisati pa ajmo po redu:

1) "Regularna" garancija za WD20EARS (Green) s računa je istekla ali je vrijedila po serijskom broju.

2) Pokušavam napraviti Advanced RMA pošto je HR u EU i ne ide. Nakon hrpe poziva i prepiski s WD EU centrom to je odobreno i dobio reparirani disk unaprijed

3) Nakon 3-4 mjeseca taj reparirani disk nešto brljavi u nekom svom loopu konstantno (i bez data kabela) i radi 10 puta sporije. SMART test je u redu, ali da ga je*es - to nije ispravan disk.

4) Pitam WD support dronea jel taj reparirani disk ima garanciju ikakvu - kažu nema. I evo, ok, sad vidim po serijskom broju da je imao čitavih 3 i pol mjeseca garanciju i istekla je nedavno.

No nebitno, Red od 3TB je već naručen tako da je ta priča zaključena. 3 i pol mjeseca garancije za reparirani proizvod odlično pokazuje koliko vjeruju u njih.
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2014., 22:56   #666
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ovisno o perspektivi. Iz perspektive vendora i servisa jest - dokazati suprotno običnom korisniku je malo, hmmmm...
Vidi, em sto sam ja malo glup (ali opet, bolje biti malo glup, nego malo pametan) em se ni ne razumijem u te kompIjuktore, ali Boze oslobodi da se dogodi, stvar je cista ko suza.

Daj mi disk koji sam kupio - ako tvrdis da su isti, problem rijesen, onda mi mozes i dati isti (a ovaj si slobodno zadrzi), a ako ipak nisu isti, ne vidim sto mi ga koji q uopce nudis.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2014., 08:36   #667
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Vidi, em sto sam ja malo glup (ali opet, bolje biti malo glup, nego malo pametan) em se ni ne razumijem u te kompIjuktore, ali Boze oslobodi da se dogodi, stvar je cista ko suza.

Daj mi disk koji sam kupio - ako tvrdis da su isti, problem rijesen, onda mi mozes i dati isti (a ovaj si slobodno zadrzi), a ako ipak nisu isti, ne vidim sto mi ga koji q uopce nudis.
U pravu si proizvodac daje te reparirane diskove, obicno sam ih dobijao direktno iz tvornice od Wd-a, ali sam sad kao zamjenu za seagate enterprise disk dobio reparirani s 6mj. garancije. Slazem se s tobom, trebaju davati nove diskove jer pise u zakonu uredaj mora biti isti ili bolji, a to sigurno reparirani disk nije. S obzirom da su smanjili garanciju na diskove bilo bi bar korektno od njih da daju novi u zamjenu.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2014., 09:01   #668
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Bluzer Pregled postova
4) Pitam WD support dronea jel taj reparirani disk ima garanciju ikakvu - kažu nema. I evo, ok, sad vidim po serijskom broju da je imao čitavih 3 i pol mjeseca garanciju i istekla je nedavno.

No nebitno, Red od 3TB je već naručen tako da je ta priča zaključena. 3 i pol mjeseca garancije za reparirani proizvod odlično pokazuje koliko vjeruju u njih.
Vrlo vjerojatno je imao dodatno jamstvo bazirano na shelf + user vremenu, što je onda isteklo. Vendori u pravilu ne daju novo jamstvo za novi proizvod.

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Daj mi disk koji sam kupio - ako tvrdis da su isti, problem rijesen, onda mi mozes i dati isti (a ovaj si slobodno zadrzi), a ako ipak nisu isti, ne vidim sto mi ga koji q uopce nudis.
Može ti dati onaj koji dobije - a to je onda stvar vendora.
Sljedeće što ti preostaje je buniti se, a tu onda sam bog zna kak' će biti.

Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
Slazem se s tobom, trebaju davati nove diskove jer pise u zakonu uredaj mora biti isti ili bolji, a to sigurno reparirani disk nije. S obzirom da su smanjili garanciju na diskove bilo bi bar korektno od njih da daju novi u zamjenu.
U zakonu ne piše ni novi uređaj niti bolji.
E sad, tko će potvrditi da nije isti - hmmm...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2014., 09:17   #669
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
U zakonu ne piše ni novi uređaj niti bolji.
E sad, tko će potvrditi da nije isti - hmmm...
Ako se kao u slucaju Green diskova problem pojavi u roku od 6 mjeseci od kupnje onda vrijedi ovo:

Prilikom kupnje proizvoda rečeno vam je da imate pravo na zamjenu u slučaju neispravnosti u roku 7 dana. Nakon isteka tog roka proizvod se mora uputiti u servis na popravak.

Ovo je pogrešno. Zakonski rok je 2 godine. Ukoliko se nedostatak pojavio tijekom prvih 6 mjeseci nakon kupnje, pretpostavka je da je za nedostatak odgovoran trgovac odnosno prodavatelj, osim ako on ne dokaže suprotno. U tom slučaju, pravo je potrošača birati želi li popravak, zamjenu, povrat novca ili sniženje cijene. Obveza potrošača je da nedostatak prijavi najkasnije 2 mjeseca od dana kad je otkrio nedostatak.



U zakonskom roku predali ste proizvod na popravak. Prošlo je dosta vremena, a nemate nikakvu povratnu informaciju. Zvali ste i rekli su da imaju rok za popravak 45 dana.

Zakon ne predviđa precizne rokove, već razumni rok, koji se određuje temeljem svih okolnosti određenog slučaja, odnosno, cijeneći sve okolnosti vezane za neispravan proizvod i njegove konkretne nedostatke. Ako trgovac u razumnom roku ne popravi proizvod zakon predviđa obvezu trgovca da preda novi proizvod, odnosno ukoliko to nije moguće potrošač ima pravo na sniženje ili povrat novca (raskid ugovora).
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2014., 09:21   #670
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
Ako se kao u slucaju Green diskova problem pojavi u roku od 6 mjeseci od kupnje onda vrijedi ovo:

Prilikom kupnje proizvoda rečeno vam je da imate pravo na zamjenu u slučaju neispravnosti u roku 7 dana. Nakon isteka tog roka proizvod se mora uputiti u servis na popravak.

Ovo je pogrešno. Zakonski rok je 2 godine. Ukoliko se nedostatak pojavio tijekom prvih 6 mjeseci nakon kupnje, pretpostavka je da je za nedostatak odgovoran trgovac odnosno prodavatelj, osim ako on ne dokaže suprotno. U tom slučaju, pravo je potrošača birati želi li popravak, zamjenu, povrat novca ili sniženje cijene. Obveza potrošača je da nedostatak prijavi najkasnije 2 mjeseca od dana kad je otkrio nedostatak.
To je nedostatak. Ovdje pričamo o neispravnosti.

Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
U zakonskom roku predali ste proizvod na popravak. Prošlo je dosta vremena, a nemate nikakvu povratnu informaciju. Zvali ste i rekli su da imaju rok za popravak 45 dana.

Zakon ne predviđa precizne rokove, već razumni rok, koji se određuje temeljem svih okolnosti određenog slučaja, odnosno, cijeneći sve okolnosti vezane za neispravan proizvod i njegove konkretne nedostatke. Ako trgovac u razumnom roku ne popravi proizvod zakon predviđa obvezu trgovca da preda novi proizvod, odnosno ukoliko to nije moguće potrošač ima pravo na sniženje ili povrat novca (raskid ugovora).
Ako nije popravljen u razumnom roku onda se ide na postupak kao kod nedostatka, a ne neispravnosti.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.11.2014., 09:38   #671
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Može ti dati onaj koji dobije - a to je onda stvar vendora.
Gle, mene za odnos trgovca i njegovog distributera ili direktno vendora zaboli posteni hrvatski mikropenis.

Moze on meni dati MFM Conner od 20MB, samo sto onda nismo u garanciji nego u prevari.

Ono na sto ja imam pravo je identican uredjaj kao zamijenu neispravnog. I tu je zakon (a bome i vrlo zdrava logika) vrlo jasan.

Citiraj:
Sljedeće što ti preostaje je buniti se, a tu onda sam bog zna kak' će biti.
Ne vidim uopce kako se moglo dogoditi da se uopce moras buniti za nesto tako jednostavno...

Citiraj:
U zakonu ne piše ni novi uređaj niti bolji.
Tako je. Nego pise isti ili popravljeni ISTI kojeg si predao na servis.

Citiraj:
E sad, tko će potvrditi da nije isti - hmmm...
Izvadis novi disk, stavis ga na stol, izvadis zamijenjeni ("recertified") i stavis ga na stol, trazis razlike (ko u Političinom Zabavniku na dijelu "Igre i razbibrige") i ako je uocis u natpisima - nije isti. Jer da je isti, ne bi pisalo "Recertified" na njemu, jebo ga otac, stvarno nema tu puno mudrosti i pametovanja...

A ako je WD-u ili trgovcu isti, onda milo moje, slobodno prodaj taj "isti" nekom pod "novi" i rijesio si problem, a meni daj taj fino zapakovan u djevicansku antistatiku i Bog da ti grijehe prosti.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2014., 09:44   #672
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
To je nedostatak. Ovdje pričamo o neispravnosti.



Ako nije popravljen u razumnom roku onda se ide na postupak kao kod nedostatka, a ne neispravnosti.
OK u pravu si, ali svejedno servis odnosno proizvodac mora uredaj popraviti ili dati novi. A sam proizvodac ne vjeruje previse u reparirane kad ih daje s garancijom do 6 mjeseci. Da sad taj "novi" reparirani disk idem u oglasniku prodati sumnjam da bi ga netko htio, makar je tek dosao od proizvodaca, toliko o tome. Bit svega je, smanjili su garanciju, a ako se pokvari jos ti uvale reparirani.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”

Zadnje izmijenjeno od: Bono. 11.11.2014. u 09:52.
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2014., 09:57   #673
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Gle, mene za odnos trgovca i njegovog distributera ili direktno vendora zaboli posteni hrvatski mikropenis.

Moze on meni dati MFM Conner od 20MB, samo sto onda nismo u garanciji nego u prevari.

Ono na sto ja imam pravo je identican uredjaj kao zamijenu neispravnog. I tu je zakon (a bome i vrlo zdrava logika) vrlo jasan.

Ne vidim uopce kako se moglo dogoditi da se uopce moras buniti za nesto tako jednostavno...

Tako je. Nego pise isti ili popravljeni ISTI kojeg si predao na servis.

Izvadis novi disk, stavis ga na stol, izvadis zamijenjeni ("recertified") i stavis ga na stol, trazis razlike (ko u Političinom Zabavniku na dijelu "Igre i razbibrige") i ako je uocis u natpisima - nije isti. Jer da je isti, ne bi pisalo "Recertified" na njemu, jebo ga otac, stvarno nema tu puno mudrosti i pametovanja...

A ako je WD-u ili trgovcu isti, onda milo moje, slobodno prodaj taj "isti" nekom pod "novi" i rijesio si problem, a meni daj taj fino zapakovan u djevicansku antistatiku i Bog da ti grijehe prosti.
Zato i kažem da je problem u percepciji re* diskova.
Conner nije isto. Kako "dokazati" da identičan re* disk nije?

Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
OK u pravu si, ali svejedno servis odnosno proizvodac mora uredaj popraviti ili dati novi. A sam proizvodac ne vjeruje previse u reparirane kad ih daje s garancijom do 6 mjeseci. Da sad taj "novi" reparirani disk idem u oglasniku prodati sumnjam da bi ga netko htio, makar je tek dosao od proizvodaca, toliko o tome. Bit svega je, smanjili su garanciju, a ako se pokvari jos ti uvale reparirani.
Nikad ti ne mora dati novi, već ispravan disk.
Ovo s jamstvom je puno kompliciranije od "daje samo 6 mjeseci" ili "prodat ću ga u oglasniku".
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2014., 10:56   #674
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Kako "dokazati" da identičan re* disk nije?
Kako dokazujes da je? Usporedis mu nomenklaturu proizvodjaca. Koja nije ista jer ovdje imas "Recertified". Bez ulazenja u performanse, pouzdanost i ostale metode. Ovo je vrlo jasno i transparentno.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2014., 11:00   #675
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Kako dokazujes da je? Usporedis mu nomenklaturu proizvodjaca. Koja nije ista jer ovdje imas "Recertified". Bez ulazenja u performanse, pouzdanost i ostale metode. Ovo je vrlo jasno i transparentno.
Pa po nomenklaturi proizvođača i jest ista (recertified ne znači da je drugi part number, model / tip i nešto slično).
Ili imaš neku drugu specku vendora?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2014., 11:34   #676
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ili imaš neku drugu specku vendora?
Pa poslao sam ti link negdje gore, imas na WD stranici na webshopu, imaju "R" ispred standardne specifikacije.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2014., 11:56   #677
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Pa poslao sam ti link negdje gore, imas na WD stranici na webshopu, imaju "R" ispred standardne specifikacije.
Imaju li to svi u RMA?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2014.