Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.11.2009., 20:54   #1
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Prva LN2 sesija u Bosni i Hercegovini

-->
Jos jedan pozdrav od Dobojlija!

Dugo sam se spremao za LN2 sesiju. Gledao, citao, trazio... Jos nekada u maju ili junu ove godine sam uspio nabaviti dosta stvari, taman se i fax zavrsio, ali onda sam zaglavio zbog pota. Jednostano nigdje nisam mogao naci komad bakra odgovarajucih dimenzija da bi se iz njega mogao napraviti pot.

Zahvaljujuci kolegi Gilbertu koji je posudio pot uspio samo svecano pokrenuti organizaciju LN2 sesije. Vec duze vremena dogovaram detalje oko tecnog azota, cijena, kolicina, transport i ostale sitnice, i eto, potrefilo se tako da sam uspio u utorak popodne dogovoriti 30 litara tecnog azota da mi se doveze u petak navece kako bi mogli odraditi sesiju u subotu. Kontejner zapremine 60 litara smo dobili od Zavoda za zaštitu zdravlja Republike Srpske, a tu svetu tekucinu, tecni azot, smo dibili od Veterinarsko-stočarskog centra Banja Luka.

Hardver koji je bio koristen je privatno vlasnistvo (nista nije bilo sponzorisano), dakle koristili smo vlastite komponente. Na raspolaganju su nam bile matične ploče DFI LP UT P35-T2R, ASUS P5Q-Deluxe i BIOSTAR TPower I45, procesori E6750, E4300 i E8400, RAM memorije Crucial Ballistix Trace 800MHz, SuperTalent 800MHz, OCZ Reaper 1200MHz. Ganjali smo samo samo frekvencije procesora i rezultate 2D testova kao što su Super Pi i wPrime.

Sesija je rađena na Fakultetu za informacione tehnologije Slobomir P Univerziteta u Doboju. Sa asistentima sam uspio dogovoriti da mi obezbjede jednu prostoriju u koojo cemo moci to odraditi. Oni su dogovorili i dolazak Slobomir televizije.

Kako je sve to pocelo i zavrsilo mocicete vidjeti i procitati u narednih "par" redova teksta.



20.11.2009. - Petak - Stigao je tečni azot iz Banja Luke



Sveta tečnost, tečni azot himself



21.11.2009. - Subota - Dan sesije


Na faxu sam bio vec u 8 sati, polako sam krenuo sa izolovanjem BIOSTAR TPower I45 ploče na koju je bio stavljen E4300. Od ovog procesora smo najviše očekivali, ali na kraju se ispostavilo da smo ga precijenili, ali o tome kasnije. Oko 10 sati smo završili sve pripreme i počeli sa sipanjem azota u pot.


U roku par sekundi smo platili danak neiskustvu i izostanku termometra. Procesor je za par sekindi završio u cold bugu. Prvo pa muško, dobili smo po ušima od komada silicijuma, nije bilo baš ohrabrujuće za početak sesije. E4300 i TPower ploču smo ostavili sa strane da dodju sebi, a na sto smo stavili DFI LP UT P35-T2R i na nju stavili E6750, te jedan keks od 1GB SuperTalent memorije koja na sebi ima Micron D9 čipove i koja može stići i do 1300+ MHz po potrebi. Ovaj put smo malo više pazili na cold bug i način sipanja pa smo uspjeli izdržati malo duže, taman dovoljno da nam se vrati samopouzdanje poslije fijaska sa E4300. Taman kada smo uspjeli postaviti FSB na 596 procesor je uletio u cold bug.


E6750 netom prije ulaska u stanje umne ravnoteže

Kako smo sada imali dva duboko zamrznuta procesora, a treći smo čekali da dođe nije nam preostalo ništa drugo nego da zurimo u sunce dok se jedan od njih ne odmrzne (nismo imali mikrotalasnu peć pa smo morali čekati malo duže nego obično). E6750 se vratio među žive pa smo ga ponovo stavili na sto. Tada nas iz zasjede zaskakuje drugi problem, boca u kojoj je bio tečni azot i sistem ventila na njoj. Ventili su bili dotrajali pa su pustali pritisak tamo gdje nisu smjeli, iz tog razgloga više nismo mogli istakati tečni azot iz boce. Ovaj problem nam je uzeo 4 do 5 dragocjenih sati. Poslije određenog vremena smo došli na ideju da bocu skroz otvorimo i skinemo ventile sa nje pa da kroz grlo presipamo u manje posude, što smo na kraju i učinili.
U međuvremenu nam stiže i ASUS P5Q-Deluxe, a sa njom i E8400 i OCZ Reaper 1200. Pošto smo izgubili puno vremena na rješavanje problema sa bocom odmah smo se primili izolovanja asusice.


Izolovanje i pothlađivanje ASUS P5Q-Deluxe ploče

Za nekoliko minuta je sve bilo spremno, i party je mogao početi. Kolega Rega je sjeo za tasturu i stimao BIOS, NMY je bio zadužen za sipanje azota u pot, a ja sam za to vrijeme ponovo pripremao svoju DFI ploču i E6750. Dosta dugo je Rega podešavao ploču, ali ona jednostavno nije htjela da boota na preko 600 FSB-a. Primila je i novi modani BIOS (2201m), ali ni to joj nije pomoglo da pređe granicu od 600MHz. Nakon dosta izgubljenog vremena sa asusicom pravimo pauzu za odmor i relaksaciju. Za vrijeme relaksacije nam je palo da napravimo sladoled od piva. Otišli smo i kupili pivo, nasuli ga u plastičnu čašu i zamrzli. Rezultat je PIVOLIZ!


I tata bi sine

Poslije lizanja ponovo smo upogoniti DFI sa pripadajućim joj procesorom i memorijom.
Već je bilo 9 sati naveče kada smo ponovo upalili moj sistem. Polako smo spustili temperaturu procesora na oko -120°C (po onome što je ploča pokazivala) i trudili se da je što bolje održimo (CB na E6750 je bio negdje oko -130°C). Ulazak u BIOS štimanje opcija i dobijamo vriejdnost 580MHz za FSB. Sve preko toga je rezultovalo nebootanjem Windowsa, pa smo zato prešli na podizanje FSB frekvencije iz Windowsa pomoću SetFSB programa. Pomoću njega smo u prvi mah uspjeli FSB podići na 601 (kakva je samo euforija zavldala kada je probijena granica od 600MH ). Tu smo prvi put odradili validacije i odvrtili testove kako treba.


Probijena je i granica od 600 MHz

Nakon toga smo se ponovo vratili u BIOS, malo povećali napone, dotegli memoriju i ponovo se vratili u Windows. Kroz par sekundi dolazimo do 609MHz. Tu ponovo pravimo validaciju za CPU-Z i vrtimo SuperPi 1M, ali ne i wPrime. Zašto nismo odradili i wPrime? Ni mi ne znamo zašto, ali napravili smo veliku glupost što nismo jer nam je ploča taman nakon SuperPi testova odlučila otkazati poslušnost (očito je predugo bila ispod nule i jednostavno je počela da blesavi).


A za večeru nokti

Par minuta iza ponoći sesija je završena poslije 16 sati zabave.

Jedino vrijedno spomena što smo postigli su sledeći rezultati:


CPU-Z -> E6750 -> 4874.8 MHz -> 13. mjesto na HWBot listi


SuperPi 1M -> E6750 -> 10.515s -> 10. mjesto na HWBot listi



22.11.2009. - Nedjelja - Dan pokušaja

Jutros smo htjeli ponovo na testiranje baciti E4300, jer smo ga zanemarili u subotu nakon zamrzavanja. Došli smo na fax opet ranom zorom, oko 9 sati. E4300 sam stavio na DFI ploču i fino ih izolovao i montirao pot. Za to vrijeme je Rega testirao kombinaciju P5Q-Deluxe + E8400 na vazduhu ne bi li otkrio zbog čega ploča neće da boota kada se FSB setuje na preko 600MHz.


Sipamo azot u pot i čekamo da se temperature ustabile kako procesor ne bi opet uletio u cold bug. Nakon par minuta temperature su bile podešene onako kako smo htjeli i umjeli bez termometra pa smo pristupili overclockovanju. Pokušavali smo i pokušavali, ali procesor jednostavno nije htio da živne na bilo čemu većem od 410MHz za FSB. Najgore je to što mu je granica na vazduhu bila 402MHz za FSB pa u prvih par pokušaja nisam vjerovao da udara u tako nizak zid. Nadao sam se da ima rupu u FSB-u pa sam pokusao sa 420, 430, 440, 450, ali ništa nije pomoglo da on živne. Dakle, E4300 je ispao najveće razočarenje sesije.


Sesija je prošla kako je prošla. Skupili smo nešto bodova. Probili smo led, imamo nekakvo iskustvo. Za idući put definitivno treba nabaviti termometar jer je ovako nemoguće raditi.

Za kraj evo još par sličica sa sesije i još jedan veliki pozdrav iz Doboja!





***HWG tim Bosne i Hercegovine zahvaljuje Zavodu za zaštitu zdravlja Republike Srpske, Fakultetu za informacione tehnologije Slobomir P Univerziteta Doboj, Televiziji "Slobomir", Veterinarsko-stočarskom centru Banja Luka, kao i svim ostalim pojedincima koji su svojim zalaganjem pomogli da se ovaj projekat realizuje.***
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2009., 21:00   #2
Majo
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb,Dubrava
Postovi: 2,280
Svaka cast
Majo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.11.2009., 21:03   #3
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Bravo Mile, pohvale ekipi za trud i PIVOLIZ. Steta sta bas nije proslo sve kako ste zamislili al bude drugi put.
PS Mentora Gilberta dofurajte drugi put na sesiju
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2009., 21:15   #4
boris87
Premium
Moj komp
 
boris87's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Žepče
Postovi: 407
Dobro ste se organizirali...Pozdrav iz Žepča...
boris87 je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2009., 21:33   #5
Halos
muimerP
Moj komp
 
Halos's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: VG
Postovi: 3,333
Bravo ekipa. Svaka cast Mile kako si to sve skemijao...i još ste imali i kamermana

Uglavnom, vikend vam nije bio nimalo dosadan, a i 10. i 13. mjesto sa tim prekaljenim procom nije za baciti(dapače).
Halos je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2009., 23:27   #6
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Hvala svima. Bilo je bitno probiti led i vidjeti kako to radi. Sada znamo sta treba raditi a sta ne, iduci put se moramo dosta bolje organizovati i onda krenuti u nove radne pobjede.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2009., 23:32   #7
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Još jednom, pohvale na svemu, GJ
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2009., 00:03   #8
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
Odlična organizacija i pohvale još jednom

Živio pivoliz
Bullet1 je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2009., 01:34   #9
Apacer ft Bozja
Baja!
Moj komp
 
Apacer ft Bozja's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Sisak
Postovi: 761
Citiraj:
Autor boris87 Pregled postova
Dobro ste se organizirali...Pozdrav iz Žepča...
Ima nas Zepcaka tu, vidim ja

Svaka cast deckima, jos sto me bas iznenadilo sto ste ipak dobili i neki medijski prostor za vas. Da li mozda znas kada bi se trebao prikazivati taj prilog o vasem poduhvatu na TV-u? Bilo bi zanimljivo i to pogledati na taj nacin.
__________________
Ja sam bio lud, zaljubljen i mlad.
Apacer ft Bozja je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2009., 07:32   #10
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Odlično obavljen posao za prvi put, čestitam!

Ima li ta ploča mogućnost promjene NB strapa odnosno latencija chipseta? Vjerojatno vas je to zezalo kod OC-a E4300 jer njemu je FSB 200 MHz i time ploča automatski zateže latencije.

Ne budeš li mene zvao sljedeći puta, ima da ti glavu otkinem kad te opet vidim, jasno?
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.11.2009., 09:41   #11
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
-->
Citiraj:
Autor Apacer ft Bozja Pregled postova
Ima nas Zepcaka tu, vidim ja

Svaka cast deckima, jos sto me bas iznenadilo sto ste ipak dobili i neki medijski prostor za vas. Da li mozda znas kada bi se trebao prikazivati taj prilog o vasem poduhvatu na TV-u? Bilo bi zanimljivo i to pogledati na taj nacin.
Hvala!

To je bila televizija "Slobomir". Sjedište im je u Bijeljini. Prvo im moram napisati nekakav tekst koji ce oni ubaciti u prilog pa onda montaza, pa objavljivanje. Kada dobijem zavrsen prilog okacicu ga na youtube pa staviti link ovdje.

Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Odlično obavljen posao za prvi put, čestitam!

Ima li ta ploča mogućnost promjene NB strapa odnosno latencija chipseta? Vjerojatno vas je to zezalo kod OC-a E4300 jer njemu je FSB 200 MHz i time ploča automatski zateže latencije.

Ne budeš li mene zvao sljedeći puta, ima da ti glavu otkinem kad te opet vidim, jasno?
Hvala!

Ne pomaze njemu nista. Jednostavno se tako potrefilo da lupa u taj zid na malo preko 400MHz.

Sir, YES SIR!
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2009., 09:50   #12
maX
Banned
Moj komp
 
maX's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: tu negdi uku Varaždina
Postovi: 7,323
Još jednom pohvale i od mene, sretno dalje
maX je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2009., 09:08   #13
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Za'valjujem ti jos jednom.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2009., 19:30   #14
-POP-
Eddie
Moj komp
 
-POP-'s Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 5,490
Čestitam na trudu, bolji rezovi budu iduči put. A kad bude iduči put zovi da dođem na PIVOLIZ!!!
__________________


Intel E5450 E0 @455X9=4005MHz 1.36V // H2O Corsair H100 @low
Asus P5Q-E P45 @1.2V @Ket's 2101 bios
4X2Gb G.Skill 4GBPQ @890MHz 15-5-5-5 1.82V
Gigabyte HD5850 1Gb @960/5100MHz 1.088V @Scythe Musashi
Samsung 250GB 850 EVO // Seagate 3000GB DM001 // Samsung 500GB T166S @2X Scythe Himuro
Lian Li PC-P50 ArmorSuit // Corsair VX450W // DVD-RW LG GH24NSB0
White Shark Commandos @red switch // Logitech MX518 @blue led
AOC Q3279VWF 31.5"


Rotel RC972 // 2X Rotel RB971 @bridged // Audio Epilog Peyote // Raiz Peyote stands
M2Tech Young DSD DAC // Audioperformance Power Supply by Apparatus
Ixos Gamma Geometry 6003 // Transparent Audio The Link 200 // Kimber PBJ
Nobsound NS-01G PRO // Acoustic Energy AE100² // Asus Xonar U7 // Ixos XHS243W
Sony KD-65XH9096 // Nvidia Shield (2017) // Logitech Z-5500 sub & Focal Sib satellites
Logitech Z-10 // Logitech Z-2300 // Sennheiser HD205
-POP- je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2009., 20:03   #15
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
za trud

Nadam se da će te biti srećniji idući put.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2009., 00:19   #16
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
-->
Citiraj:
Autor -POP- Pregled postova
Čestitam na trudu, bolji rezovi budu iduči put. A kad bude iduči put zovi da dođem na PIVOLIZ!!!
Hvala!

Dogovori se sa domyem, i on je izrazio zelju da dođe idući put.
Biti će te blagovremeno obavješteni.

Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
za trud

Nadam se da će te biti srećniji idući put.
Hvala.

Nije u pitanju bila sreća nego (ne)organizovanots prilikom pravljenja "rasporeda" u sesiji...
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na