Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.12.2022., 18:05   #64771
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
I sve uredno prolazi tehnicki. Sve vise ih vidjam po Istri s tablicama izdanim u 2022.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2022., 18:23   #64772
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
@Igorr. Super izračun. Thx.

@DoxyTheCroat. Mislim da si u krivu. Evo s jednim čovjekom svaki dan šećem pseto i lijepo je rekao kolika je investicija tj. koliki je trošak i za koliko će se vratiti investicija. U kući je sve na struju tj. nema plin, a auti su benz i dizel tak da eto ako će se njemu isplatiti kroz mislim šest godina onda fakat ne znam kako si ti došao do izračuna. Lokacija je Samobor.


Šteta kaj ih nema u europi s nešto manjim turbacima ili još bolje u hibridnoj izvedbi. Doduše da si ne lažemo ne bi osobno imao ništa ni protiv dizela..dapače.


Zadnje izmijenjeno od: Hamm. 07.12.2022. u 18:32.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2022., 19:11   #64773
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
Znaci cim netko ima misljenje drugacije od tvoga odmah laze? Znaci nema veze sto vam je covjek gore u detalje sve izracunao, on svejedno laze?
Je li tko procitao gore moju racunicu ili su i to lazi?
Uostalom, kao da je vazno da li stedi ili ne. Njegov auto, njegovi novci. Zasto vama stvara problem to sto on vozi elektricni auto?
Dok sam ja išao u školu (doduše jako davno) matematika nije podložna osobnom mišljenju nego je ili računica bila točno izračunata ili nije... nije baš bilo prostora za "moje mišljenje je da je 3. korijen iz 8 zapravo 2.1 jer mislim da ako drvo ima 3 korijena, a 8 grana, da mu je potrošnja vode 2.1 L/h...."

Ili je 3. korijen iz 8 2, ili nije... nema osobnog mišljenja.

Ako se iz tvoje utičnice vuče xy kW po satu, (recimo 100), a tvom autu treba 200 da se napuni, hoće li se napuniti za 2h? Matematika u teoretskim uvjetima kaže da hoće.

Ali onda, pošto živimo u realnom svijetu, a ne u zadatku iz matematike u 3. osnovne, moramo uvest i druge faktore, koji se ovdje pokušavaju objasniti, a to su gubici.

Znači ako netko računa da kad mu u auto dođe točno identična količina struje koja je povučena iz utičnice, automatski invalidira svoju vlastitu računicu, odnosno njegova računica je okvirna.

Moguće da je to slučajno, jer lakše je računati u tako teoretskim okolnostima.

Čisto sam ovo morao napisati kao matematičar, i dalje su nepotrebne ove rasprave gdje EV useri / loveri pokušavaju nagovoriti druge, i gdje ljudi koji su već dobrano iživicrani EV svjedocima im pokušavaju objasniti nešto drugo..

ko je kupio znat će za par godina dal mu se isplatilo, ako i ispadne da se zeznuo, meni osobno neće biti drago, jer nemam nikakve koristi od tuđe nesreće, i neću se tome veseliti.

jednako kao što se ni ne veselim budućnosti gdje neće biti benzinskih motora (i nadam se da će ih biti, vidim da se neki ala BMW pokušavaju buniti).. dizeli mi sigurno neće faliti, niti njihov smrad u garažama, niti buka u leru, niti težak nos kad ga vozim, loš odaziv na gas (moj ima 210ks... i lijepo vuče.. svejedno... nije to to...)
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2022., 19:12   #64774
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor RaneZ Pregled postova
Baš...

jebena računica u postu gore. Gg.



Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
Je li tko procitao gore moju racunicu ili su i to lazi?
Laži!


Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
Uostalom, kao da je vazno da li stedi ili ne. Njegov auto, njegovi novci. Zasto vama stvara problem to sto on vozi elektricni auto?
Pitanje za milijun kuna...

Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Bez ikakvih poticaja danas kompletan sustav da stavljaš cijene su unutar 5-6 godina isplative tako da iskreno ne mogu zasmiliti kakvu si ti ponudu dobio da je taj period 3 puta duži
Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova
Tebe ili je neko zajebo u ponudama ili ti matemetika nije jaca strana.... ili ajde živiš od zemlje i kamena pa struju ne koristis, u tom slučaju

Evo čisto da vidiš kako to funkcionira,

10000 € plaćena elektrana (bez poticaja)
2000 € godišnje potrošna struje prije poskupljenja

SE bi se isplatila u 5 godina da nije poskupila struja, sad nakon poskupljenja i prije.

Tako da radje i dignuti kredit za SE i plaćati kamate banci nego održavati HEP cijeli život....
Da probamo biti u konstruktivnom tonu - veliku ulogu imaju:
1. gdje mu se kuća nalazi (ako je riječ o dotičnom Ivanić Gradu - daleko je to od idealne pozicije glede prosječnih sunčanih sati u godini)
2. koja mu je orijentacija krova (jug bi bio idealan, sve ostalo je od li-la do jako loše)

Ako su se potrefile jako loše obe stavke - ne bih se šokirao da je povrat moguć tek nakon 12-15 godina.
S poticajima i bez PDV-a (dok traje takva filozofija vlade) bi vjerojatno bilo oko 6-7 godina.

Dakle, u svakom slučaju je pretjerao sa godinama, ali želim reći da nije nemoguće da stvarno ima lošu potencijalnu situaciju za solare.


Citiraj:
Autor gil Pregled postova
Problem je u potrošnji, plaćam trenutno 220 kn mjesečno, meni trenutno neisplativo.
Da, tebi stvarno nema smisla tako nešto raditi.

Jedino ako imaš viška para koje želiš uložiti za "miran san", da imaš vlastitu struju za nedaj-bože.
Ali i ako imaš namjeru u skorije vrijeme značajno povećati potrošnju (grijati se na struju, kupiti EV...).


Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova
Pa da, zato vam i igor pokušava objasiti da nije za svakoga ni solari ni ev.
Ali ne bitno da njemu netrebaju solari onda nikome netrebaju.
Upravo to.
Ja se i hladim i grijem na struju (dizalica topline), i grijem vodu na struju (iako sam tu skoro na 0 sad, jer sam ugradio solare za toplu vodu prije 6 godina).
Još kad ubacim EV u cijelu priču...
Dakle u kratko - sve mi je na struju, a živim većinu godine u Zadru koji ima sunca ko u priči.
Ne da se isplati staviti panele na krov (pogotovo sad dok je bila kombinacija poticaja) nego mi je to najbolje ulaganje koje sam mogao ovaj tren sa tom količinom novca.


Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
@Igorr. Super izračun. Thx.



Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Znači ako netko računa da kad mu u auto dođe točno identična količina struje koja je povučena iz utičnice, automatski invalidira svoju vlastitu računicu, odnosno njegova računica je okvirna.
Stavio sam i prosječan gubitak u izračun

Citiraj:
Autor Igorr
7. razlika je 100.16kn po 100km ilitiga 1.0016kn po km
8. ajmo uzeti da je prosječni gubitak prijenosa 13.5% (iako zbog kontroliranih uvjeta punjenja kod mene će to biti garant manje, pogotovo govoreći o temperaturi jer je u vlastitoj pasivno grijanoj garaži, ali ajde i to...)
9. finalna prosječana ušteda je 0.8663kn po km
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585

Zadnje izmijenjeno od: Igorr. 07.12.2022. u 19:17.
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2022., 19:36   #64775
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor Tajl3r Pregled postova
cekaj jel ti to ozbiljno ili sta za 10g. cemo svi vozit usisivače?u hr smo covik jos se voze lade, jugiči i zastave
HR je apsolutno nebitna za bilo kojeg proizvođača automobila. Prošle godine je prodano oko 45 000 novih automobila u HR. Taj broj je realno manji za 25%, jer toliko automobila se registrira u HR na samo 1 dan i onda se izvoze u druge zemlje [1]. Znači u najboljem slučaju imali smo ~34000 novih automobila u HR prošle godine. I još gore od svega toga, 60% svih novih automobila su kupile firme a samo 40% "obični ljudi" [2]. Toliko je to malo automobila u odnosu na 12 milijuna prodanih na razini cijele EU, da nikog ne zanima što ćemo i kako ćemo kupovati nakon 2035.
Neće nitko zabraniti da ljudi voze ICE automobile, moći će se i dalje voziti i dalje će se moći iz njemačke uvesti rabljeni dizelaš (dok ih ima ), samo se više neće moći kupiti novi auto koji nije EV.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2022., 19:49   #64776
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Tajl3r Pregled postova
cekaj jel ti to ozbiljno ili sta za 10g. cemo svi vozit usisivače?u hr smo covik jos se voze lade, jugiči i zastave

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
Zato sam napisao ili vozio stariji auto ili bus. Eto, Mercedes tvornicu u Stuttgartu proširuje da poveća proizvodnju električnih pogona za aute na 1 milijun komada do 2024. (ako se ne varam to je podloga za skoro pola njihove godišnje prodaje), Volkswagen je ranije najavio da će do 2030. biti izbačeno više od 60% klasične postave, eto, sad je i Tesla najavio da već kreću u novo proširenje tvornice u Berlinu na 1 milijun vozila (7% prodanih osobnih auta u cijeloj EU)

Trend je evidentan, pogoni za ICE aute se polako zatvaraju i renoviraju u pogone za proizvodnju EV vozila, to nije nešto što će stati sutra. Ono što se započne danas će efekt imati tek za realno dvije, tri godine, a osim EV-a se ništa drugo ne kreće prema naprijed.

Toyota načelno razvija vodik ali eto, i oni su ove godine iznenada najavili da će imati preko 20 baterijskih električnih modela jer su valjda primijetili da je vrag odnio šalu i da oni tu riskiraju da zaostaju za drugim proizvođačima čekajući vodik koji možda nikad ni ne dođe.

Takvim tempom ja ne vidim što bi se drugo moglo dogoditi osim toga da ako ćeš htjeti kupiti novi auto za deset godina, gotovo je sigurno da će to biti EV. Nisam ja nužno fan toga, pogotovo jer cijena prosječnog vozila raste, mada se trenutno i ICE cijene strašno nabijaju, ali to je jednostavno po meni relativno realna slika stvari kako se stvari kreću, a koliko je Hrvatska bitna u toj cijeloj priči znamo svi mi

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 07.12.2022. u 20:04.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2022., 21:38   #64777
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Zato sam napisao ili vozio stariji auto ili bus. Eto, Mercedes tvornicu u Stuttgartu proširuje da poveća proizvodnju električnih pogona za aute na 1 milijun komada do 2024. (ako se ne varam to je podloga za skoro pola njihove godišnje prodaje), Volkswagen je ranije najavio da će do 2030. biti izbačeno više od 60% klasične postave, eto, sad je i Tesla najavio da već kreću u novo proširenje tvornice u Berlinu na 1 milijun vozila (7% prodanih osobnih auta u cijeloj EU)

Trend je evidentan, pogoni za ICE aute se polako zatvaraju i renoviraju u pogone za proizvodnju EV vozila, to nije nešto što će stati sutra. Ono što se započne danas će efekt imati tek za realno dvije, tri godine, a osim EV-a se ništa drugo ne kreće prema naprijed.

Toyota načelno razvija vodik ali eto, i oni su ove godine iznenada najavili da će imati preko 20 baterijskih električnih modela jer su valjda primijetili da je vrag odnio šalu i da oni tu riskiraju da zaostaju za drugim proizvođačima čekajući vodik koji možda nikad ni ne dođe.

Takvim tempom ja ne vidim što bi se drugo moglo dogoditi osim toga da ako ćeš htjeti kupiti novi auto za deset godina, gotovo je sigurno da će to biti EV. Nisam ja nužno fan toga, pogotovo jer cijena prosječnog vozila raste, mada se trenutno i ICE cijene strašno nabijaju, ali to je jednostavno po meni relativno realna slika stvari kako se stvari kreću, a koliko je Hrvatska bitna u toj cijeloj priči znamo svi mi
Ban je od 2035., to što se za sad neće ulagati u razvoj novih tehnologija za ICE motore ne znači da se neće prozivoditi, samo u manjoj mjeri.

2034. ćeš i dalje moći kupiti novi auto sa unutarnjim izgaranjem, a 2037 (znači za 15 godina) dobar, vjerojatno uščuvan (jer će samo petrolheads ih kupovati) 3 godine stari ICE (nije da svi kupujemo nove i danas jel?).

A iskreno, osobno ne očekujem da će to biti samo par opskurnih modela, but I might be wrong... trenutno je dosta nezahvalno i nemoguće išta prognozirati.

Trenutno se proizvođači hvataju hype traina jer im je dojadilo gledati kako ih Tesla gazi... we will see how it will end, ali ja osobno ne bih bio 100% siguran da je future SAMO u EV autima.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2022., 00:23   #64778
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Za 10 godina ce EV tehnologija ce ici jos dalje tako da sve ovo sto pricate o ICE ce ostati za entuzijaste. Solar je buducnost, obnovljivi izvori su buducnost, pogon na suncevu energiju je realnost. Sigurno ce se i u kucanstvima polako sve zamijeniti sa strujom. Čak je ovaj rat pogurao sve one ideje otprije 10-15 godina radi neovisnosti o fosilnim izvorima. Jednostavno ide prema tome i svi veliki igraci ce se prilagoditi.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2022., 07:08   #64779
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Neće nitko zabraniti da ljudi voze ICE automobile, moći će se i dalje voziti i dalje će se moći iz njemačke uvesti rabljeni dizelaš (dok ih ima ), samo se više neće moći kupiti novi auto koji nije EV.
Tako je. Do 2035. imati ću 50. godina i taman tada si kupim lijepi fini pickup i vozim ga još 10-15 godina dok ću moći i odo u krematorij.

Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Toyota načelno razvija vodik ali eto, i oni su ove godine iznenada najavili da će imati preko 20 baterijskih električnih modela jer su valjda primijetili da je vrag odnio šalu i da oni tu riskiraju da zaostaju za drugim proizvođačima čekajući vodik koji možda nikad ni ne dođe.
Toyota ne može zaostajati za drugim proizvođačima. Vidjeli su da regulatori šarafe pa nije za šaliti se.




Hm hm hm

Ajde nek nije SUV(AG)..napokon nešto za hetero muškarce.


Zadnje izmijenjeno od: Hamm. 08.12.2022. u 07:53.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2022., 08:39   #64780
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Momci, molim pomoć ako netko ima takav setup.

Uglavnom, moj Škodilak, ima profiliranje ključeva + memoriju sjedala.

Ne mogu naći način da povežem profil i sjedalo.

Znači, dodjelio sam svom profilu ključ, namjestio sjedalo na profil 1, sve super.
No, probam pomaknuti sjedalo u neko random mjesto, promjenim profil na svoje, piše "Namještam sjedalo..." i sjedalo stoji. Znači ne stavlja u moju poziciju, nego moram ručno stisnuti profil 1 i tek onda krene. Ideja je da otključam s svojim ključem auto i sjedalo se namjesti na moje mjesto.

Kako uopće sejvati sjedalo i poziciju u profil?

Kod žene sam nekako uspio, njen ključ, kada otključa i otvori vrata, sjedalo se pomakne, no ne znam kako. Sate jučer prove u garaži, ne kužim kako sejvati sjedalo u profil...

Ima netko nekakvu ideju? Google ne pomaže...

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 08.12.2022. u 08:51.
Mommistake je offline   Reply With Quote