Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.08.2020., 18:00   #1
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Wifi antena x2 cca 10-15km

Ljudi recite dal je ovo moguće i kako je moguće.

Znači, dvije antene, udaljenost cca 10km (između Rijeke i Krka). U Rijeci je glavni router, pa onda ta antena (ak treba poslikam, ona klasična od pola metra za wifi), ona odašilje na Krk. Na Krku je identična takva antena.
Sve je funkcioniralo do prije 2 dana kad je bilo žešće nevrijeme i milijardu munja.

Problem je što više nijedna ne svijetli niti radi.
Obje antene idu na POE adaptere, adapter jedan svijetli, drugi ne. Doduše svijetli samo adapter, ne mrežni utori...ne sjećam se dal su oni svijetlili prije.

Znam da su vjerojatno obje otišle, al me zanima koja je vjerojatnost i dal to što su jedne usmjerene u drugu dal je igralo ulogu u prijenosu, ne znam, elektročnog naboja ili koji k.

Ah te zanimljivosti...

U rijeci mi ljudi kažu da je roknula munja jako blizu, ja sam na krku tu je rokavalo relativno daleko, možda na 1km najbliža ne znam.

Obje su iskopčane na 2 sata da se "isprazne kakti".
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2020., 18:04   #2
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,526
e jesi ga napisao ..

koji model , daj sliku


al reko bi da ti je od munja roknuo Ethernet port, pošto si napisao da je i adapter prdnuo
zamjeni pa isprobaj antenu dal joj može se pristupit
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.08.2020., 18:06   #3
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
https://postimg.cc/yk9Tvk8c

Slikica.

Nama na Krku je adapter svijetlio (na njemu jedna), ali nisu svjetlili utori niti sam siguran da su prije svijetlili. Jedan utor ide u router drugi u antenu od POE. Router isproban žicom i laptopom, utori su ok. Kod mene na poslu takvi adapteri svijetle i tamo gdje se žica upikne, kao klasični ethernet.

Adapter smo posudili u Rijeku gdje je adapter stradao, tamo svijetli POE adapter, ali ne i njegovi utori, ali kao što rekoh nisam siguran dal oni uopće trebaju svijetlili. Tamo isto nakon promjene adaptera antena ne pokazuje znakove života sa ledicama, kao ni ovdje na Krku.

Ma znam ja da su antene vjerojatno otišle kvrage, čisto me iz radoznalosti zanima dal se nekome to desilo u isto vrijeme, i to kad su antene udaljene 15km.

Poanta je da NIJEDNA antena ne svijetli. Znači na dvije lokacije. Mislim antena treba svijetliti čak i ak nije spojena na ništ, mora pokazivati znakove života.

Zadnje izmijenjeno od: Deamon101. 05.08.2020. u 18:12.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2020., 18:14   #4
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Probaj prvo zamijeniti poe adaptere,pa tek onda antene ...


Ali da trebali bi svjetliti portovi i to obje ledice,jedna da imaš POE, a druga da imaš komunikaciju ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2020., 18:15   #5
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,526
ajmo mi korak po korak
imas nešto od ovih adapteri
POE injektori su to


https://www.ui.com/accessories/poe-adapters/


ovo na slici antena je ubnt .. u sredini je feed koji na sebi ima ledice
i to svjetli
power, ETH, wifi .. i još ima indikator signala


ako na feedu ništa ne svjetli . a POE je ispravan (pazi svjetlit može mada je neispravan) onda je feed otišao u vječna lovišta.


dakle prvo nabavit provjereni ispravni poe i isprobat antenu
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2020., 18:20   #6
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
A što ćemo, nabavit ćemo jedan POE adapter(injektor) pa probati, znam ja što je dedukcija u rješavanju problema

Ono što mene zanima je što se na dvije lokacije udaljene 15km istodobno se to desilo. Nigdje nije nestalo struje, ali istina Bog rokalo je opasno.

Samo me zanima kakve su šanse. Vjerujem male.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2020., 18:34   #7
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,526
a šta ti je 15km ?
i ako je nevrijeme bilo na tom potezu
sredilo jednu, poslije drugu.
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2020., 18:37   #8
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Očito je moguće samo koje su šanse to mene zanima.

Ovo je udaljenost. Znači 15-20km.

https://postimg.cc/HJF7F1zR

Btw ne bavim se konkretno time, nisam do prije koju godinu ni znao da mreža se može extendati tak daleko.

Još samo pitanje, POE adapteri su više manje standard i svaki radi sa svime?

https://www.protis.hr/products/index/poe-injectors/1101

I za kraj, čisto radoznalosti, koliko dbi trebam za takvu udaljenost antenu?

Zadnje izmijenjeno od: Deamon101. 05.08.2020. u 18:46.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2020., 18:45   #9
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Nisu svi Poe adapteri isti, daj model antene, ali verojatno bi za te antene trebao ubiquiti 24V poe adapter, možeš si odmah uzeti i staviti odvodnike prenapona na lan kabel
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2020., 18:54   #10
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,054
litebeam-ovi su imali velikih problema sa munjama, ubilo bi ih i udaljenije nevrijeme. airgrid nije baš popularan ali našao sam temu sa istim problemom - nevrijeme spržilo poe adapter a nakon zamjene je airgrid nedostupan.

15km nije nešto za wifi ako imaš optičku vidljivost. btw 15km preko mora sa samo jednom polarizacijom, nek si brat bratu vukao 20mbita?

ako su otišli airgridovi, odnosno novi poe ne pomogne , razmisli o mikrotik lhg-ovima. meni u zadnjih 5 godina niti jedan komad wifi opreme nije umro, a omnitik mi je na tornju 30tak metara od tla i neovisno o tome roka i dalje.

da budem točniji - lhg 5 hp xl - em je jači, em ima nešto veću antenu, a MIMO je pa biš na tih 15tak km mogao izvući i 100mbita. neznam koliko more smeta...

edit - treba ti 24V pasivni poe adapter.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.08.2020., 18:56   #11
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Ne pise bas model, a i popio sam ne bih htio past ispod je 4m slobodan pad.
https://postimg.cc/jnqTqLd1

Može li čovjek doći sa POE adapterom u trgovinu i reć da mu daju otprilike isti? Ma smislit ćemo nešt, sutra pogledam još, a i kontaktirat ćemo čovjeka koji je to slagao.

Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
litebeam-ovi su imali velikih problema sa munjama, ubilo bi ih i udaljenije nevrijeme. airgrid nije baš popularan ali našao sam temu sa istim problemom - nevrijeme spržilo poe adapter a nakon zamjene je airgrid nedostupan.

15km nije nešto za wifi ako imaš optičku vidljivost. btw 15km preko mora sa samo jednom polarizacijom, nek si brat bratu vukao 20mbita?

ako su otišli airgridovi, odnosno novi poe ne pomogne , razmisli o mikrotik lhg-ovima. meni u zadnjih 5 godina niti jedan komad wifi opreme nije umro, a omnitik mi je na tornju 30tak metara od tla i neovisno o tome roka i dalje.

da budem točniji - lhg 5 hp xl - em je jači, em ima nešto veću antenu, a MIMO je pa biš na tih 15tak km mogao izvući i 100mbita. neznam koliko more smeta...

edit - treba ti 24V pasivni poe adapter.
Hvala na savjetu, kaže čovjek 6mbit, a u Rijeci je isto 6mbit, nažalost telefonska žica, kaže čovjek signal 50-60%, i kad prolazi tanker da se zna signal izgubiti.

Čovjeku zvoni da bi mogao biti lightbeam, tko će ga znat.

Nego hvala ljudi uvijek ste brzi i sa dobrim savjetima živjeli

Zadnje izmijenjeno od: Deamon101. 05.08.2020. u 19:11.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 08:23   #12
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,536
Zadnjih par dana je užasno rokalo, ovdje imaš kartu gdje je sve udaralo a imaš čak i arhivu pa pogledaj:

https://www.lightningmaps.org
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 08:44   #13
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
Zadnjih par dana je užasno rokalo, ovdje imaš kartu gdje je sve udaralo a imaš čak i arhivu pa pogledaj:

https://www.lightningmaps.org
Vau baš cool stranica. Vidim na Krku unutar 5km od nas ih je 5 roknulo, a pitam još frenda za Rijeku gdje je točno da mi pokaže da vidimo i to.

Bome na karti fatalni 3.8. kad su obje antene riknule je ispunjen stotinama munja.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 08:58   #14
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,312
Meni i susjedima u okolici je porikavalo masu routera. Pričao mi serviser t-koma kada je došao. Nama nisu radili telefoni, a net je šljakao pa je zamijenio cijeli router. Munja je roknula full blizu rano ujutro oko 5.30h.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 09:08   #15
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Očito nije ni potrebno da jako blizu rokne, cijeli zrak je valjda bio super naelektriziran.
Nestanka struje nije bilo zanimljivo.

Našem susjedu ovdje na Krku riknuo router taj dan isto, rekao nam, on je kuća do, a naša antena je 3 metra od njega.

edit : u Rijeci cca 50m od kuće je plava točkica.

Zadnje izmijenjeno od: Deamon101. 06.08.2020. u 09:25.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 09:29   #16
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Po onim slikama očito će idućih 10 - ak dana serviseri imati šta raditi
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2020., 22:00   #17
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
1. Ako sa POE adapterom dođeš u dućan,trgovac bi ti trebao dati adekvatnu zamjenu ... osim ako tamo ne radi mesar ...


2. Nebi mjenjao Ubiq antene,ja sam prezadovoljan s njima,dok sam recimo microtikovih zamijenio sigurno desetak u nazad 5 godina ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na