Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.09.2023., 08:05   #1
markec1985
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2
Problemi s Onkyo receiverima

Pozdrav svima,


Iako sam stari član na forumu, po prvi puta postam ovdje, pa bih vas zamolio za pomoć.
Naime, imam problem s dva Onkyo receivera, jednim oldschool iz devedesetih i jednim novijeg datuma, a oba su "upokojena" na isti način.
Prvi uređaj je Onkyo TX-DS484:


HTML:
https://www.intl.onkyo.com/downloads/manuals/pdf/tx-ds484_manual_e.pdf

A drugi uređaj je Onkyo TX-L20D:


HTML:
https://www.intl.onkyo.com/products/hi-fi_components/receivers/tx-l20d/index.html

Što se dogodilo?
Naime, oba su "spaljena" preko S/FTP kabela koji je bio povezan na TP-Link PoE Switch, s time da je taj switch napajao jedan TP-Link Omada stropni access point, a sam switch nije bio ispravno uzemljen.
Prvi je nastradao Onkyo TX-L20D, tako to sam ga povezao S/FTP kabelom s tim switchem.
U drugom pokušaju, stradao je Onkyo TX-DS484 tako što je taj isti S/FTP kabel bio spojen na switch, a druga strana kabela naslonila se na metalno kućište ovog receivera.
Sada su oba uređaja u protection modu.
Ukratko, uređaji se upale, ali u narednoj sekundi sami se ugase.

Naknadno je utvrđeno postojanje napona na metalnom plaštu konektora tog S/FTP kabela.




Obzirom da nisam sklon servisiranju ovih uređaja, imao bih par pitanja:
1. Je li isplativo popravljati ove uređaje, odnosno je li plivanje napona preko metalnom plašta S/FTP kabela moglo napraviti veliku štetu, obzirom da oba uređaja mogu upaliti?
2. Ima li netko na ovom forumu tko se bavi servisiranjem ovih uređaja, a bio bi barem pogledati ih i reći što s njima?


Hvala unaprijed!
markec1985 je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2023., 09:10   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Piše Zg, gore bi trebalo biti tko zna šta radi (ne fušeri), dakle dobar elektroničar serviser.
Problem bi mogao biti dobavljivost komponenti + cijena rada.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.09.2023., 23:46   #3
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,945
Koliko puta smo napisali da korištenje SFTP kabela može napraviti više štete nego koristi.

Kućišta tih receivera obično imaju potencijal od pola napona iz utičnice znači oko 115-120V. To je može biti zbog simetričnog napajanja za AB klasu pojačala koje stvara virtualnu masu u sklopu za napajanje. Ako je tvoj S/FTP pokupio neku struju sa uzemljenja od drugih uređaja koji su na switchu onda je mogao spaliti glavno napajanje receivera tako što mu je poremetilo masu.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na