Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.06.2016., 09:02   #1
frend
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 170
Izrada Wifi mreže za četiri apartmana

-->
Pozdrav svima!


Planiram omogućiti pristup internetu gostima u 4 apartmana od kojih se jedan nalazi u prizemlju, jedan na 1 katu i dva na 2. katu kuće pa mi treba mala pomoć.

Ugovorio sam u T-com Maxnet paket (drugačije nije išlo zbog „odlične“ infrastrukture) i dobio sam već router http://www.4gltemall.com/zte-mf283-4...s-gateway.html
Malo sam progoogla i vidim da t-com ograničava max brzinu na 7,2 Mb tako da mi je potrebna malo naprednija oprema za wifi mrežu.

Wifi mrežu sam mislio složiti pomoću 2 Ubiquiti unifi UAP-LR https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap/. Koliko vidim ti access pointovi nude puno mogućnosti i postavki koje bi mi dobro došle za goste apartmana. (kreiranje više wifi mreža po ap-u, postavljanje ograničenja downloada/uploada po mreži, ograničenje prometa po mreži, sustav vouchera...)

Skica planirane mreže:



UAP 1 planiram povezati kabelom s t-com routerom i stvaiti ga u apartman A1 te na njemu kreirati dvije wifi mreže (a1 i a2) s pojedinačnim ograničenjima za svaku mrežu na koje bi se spajali gosti iz apartmana A1 i A2.
Drugi UAP 2 planiram povezati kabelom s t-com routerom i stvaiti ga između apartmana a3 i a4 i na njemu mislim kreirati dvije wifi mreže (a3 i a4) s pojedinačnim ograničenjima za svaku mrežu na koje će se spajati gosti iz apartmana A3 i A4.

Također planiram uzeti i https://www.ubnt.com/unifi/unifi-cloud-key/ tako da imam pristup mreži i konfiguraciji preko interneta s bilo koje lokacije.

E sad zanima me vaše mišljenje hoće li to sve dobro funkcionirati. Da li netko ima iskustva s podešavanjem navedene opreme. Da li sam nešto predvidio i na što bi trebao još dodatno obratiti pozornost?

Vjerojatno kad oprema stigne ću još imati nekoliko pitanja oko samog podešavanja iste...



frend je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2016., 09:12   #2
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Sve sto si rekao stoji, moze se to sve obaviti sa ubiquiti-em. Isto tako ti preporucam cloud key jer je zgodan ako vec ne postoji neki server. Mali, stick like appliance, fakat zgodno. Vodi samo racuna o napajanju svega toga.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 14.06.2016. u 11:45.
mann je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.06.2016., 10:28   #3
frend
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 170
Mislim da s napajanjem nebi trebalo biti problema budući da svaka jedinica ima svoj POE adapter.
Da li bi trebao nabaviti nekakav poseban UTP kabel?
frend je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2016., 12:09   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Obzirom da "sve leži" na 3G/4G jako je bitno da router ima dobar link prema baznim stanicama, treba provjeriti jeli treba dodavati antenu(e) za 4G (primjer imaš u linku koji si gore stavio).

Kad već ulažeš zgodno bi bilo provući Cat6 mada će i na dobro izvedenom Cat5e raditi GB mreža. Ako je Cat5e neka je S/FTP (folija ispod vanjskog plašta), time rješavaš smetnje ako ga provučeš pored strujnih kabela ...

Pri montaži trebaš izvesti da izgleda lijepo i inteligentno. Lako za "umjetnički dojam", nego da ti neki genijalac ne išteka ap i spoji se na dolazni kabel direktno.

Još nešto, nije nužno da svaki apartman ima "svoju" mrežu (mada može biti zgodno radi kontrole / naplate i sl.), važnije je postaviti up/dn limit i ograničiti / onemogućiti p2p (torenti i sl.).

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 14.06.2016. u 12:21. Razlog: Nadopuna
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2016., 20:11   #5
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Kod ubiquiti - a samo one single kutije imaju poe. Ako ides na one bulk kutije sa više ap-ova ona nemaju poe. Mada stoji da je to za vece narudžbe tako da si ok. Također cloud key neznam dali ima napajanje, provjeri obavezno.

P. S. Organski mrzim cat 6 kabel. Trebaš imati posebna kliješta, posebne rj45 i smrtno je krut. Ne volim ga a nema neke velike prednosti dok smo u gigabit brzinama. Tolko puta me sje** da ga stvarno ne volim vidjeti.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2016., 23:39   #6
frend
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 170
Sad vidim da cloud key ne dolazi s napajanjem, ali ima opciju napajanja preko micro usb porta tako da to nece biti problem.

Hvala svima na savjetima!
Javim kad oprema stigne ako zapnem s postavkama.
frend je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2016., 14:23   #7
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
P. S. Organski mrzim cat 6 kabel. Trebaš imati posebna kliješta, posebne rj45 i smrtno je krut. Ne volim ga a nema neke velike prednosti dok smo u gigabit brzinama. Tolko puta me sje** da ga stvarno ne volim vidjeti.
Plus ovo: http://hackaday.com/2016/01/30/is-yo...-probably-not/
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2016., 12:34   #8
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 978
Instalirao sam jednom frendu taj Unify za apartmane i mogu reći da sam oduševljen, radi bez ikakvih problema, za razliku od jeftinih repeatera koji malo hoće malo neće.

Citiraj:
Autor mann Pregled postova
P. S. Organski mrzim cat 6 kabel. Trebaš imati posebna kliješta, posebne rj45 i smrtno je krut. Ne volim ga a nema neke velike prednosti dok smo u gigabit brzinama. Tolko puta me sje** da ga stvarno ne volim vidjeti.
Trebalo bi ga završavati na ženskim RJ45 utičnicama, ne sa RJ45 konektorima koji se krimpaju. Onda za zadnji segment koristiš puno fleksibilniji STP patch kabel.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 19.06.2016., 17:58   #9
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Ubiquity, ovi "non pro" modeli su igrackice koje valjda teze 2.5 grama i toliko korisnika odjednom mogu i primiti. Malo se salim, odlicni su i da se mene pita idealni za ovakve primjene kao apartmani, hotelska soba ili slicno. Uzasni su za konferencijske sobe od 20 ili ti jos vise ljudi. U tim uvjetima to tako zamre da je to neopisivo ali ja mislim da mu to nije ni namjena.

P.s. Sto se cat6 tice, da mozda ima i u tome nesto. Trebalo bi ga koristiti samo u panelima i uticnicama. Nakon toga kupovni patch. Gadno je kada je to neizvedivo jer nema ni panela ni mjesta za uticnicu (tipa strop).
mann je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2016., 16:28   #10
seljak12
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: u pripizdini
Postovi: 158
pozdrav svima, valjda ne smetam ako da pribacite u novu temu.

imam slicnu situaciju i trebao bi pomoc oko odabira AP-a. ja sam na 2- katu i zicom bi spojio AP na 1. kat na kojem se nalaze trosobni stan i dvosobni apartman, a volio bi da to pokrije i mali apartmancic u prizemlju. trenutno je situacija takva da vip-ov router smjesten kraj prozora na 2. katu, pokriva manji apartman na katu ispod te pola velikog stana, kao i okucnicu/ulaz u apartmancic u prizemlju.

ono sto me zaj... je slaba ponuda vanjskih AP-ova do 1000Kn i nemam pojma sto kupiti a da ima dvi ozbiljne antene na sebi, a ne znam mogu li unutarnjeg smistit ispod balkona vanka. ne bi bilo izravnog kontakta s vodom suncevim zrakama ali opet...

bi bili bila velika razlika u pokrivenosti recimo izmedju ovog unutra iznad balkonskog prozora

http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-TP-Lin...oAAOSwQupXUOAn

i nekog malo slabijeg vanjskog vani ispod balkona na istom mistu? slabijeg jer su veliki vanjski preskupi.

ja bi najradje smistio ovaj TP link vanka i to bi vjerojatno sve pokrilo, ali me strah da ga vlaga ne satare.

fala

Zadnje izmijenjeno od: seljak12. 29.06.2016. u 17:01.
seljak12 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.06.2016., 20:29   #11
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Pogledaj Mikrotik imaš groove i ima neki novi sa dva benda mislim da su oba ispod 1000 kn.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2016., 08:46   #12
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Vlaga ce ti ga sigurno pojesti. Ne sada po ljeti ali po zimi hoce. Stavi ga u vodonepropusnu nadzbugnu kutiju. To je plasticna kutija koja ima gumenu brtvu na spoju poklopca i kutije. Ni to nije savrseno rjesenje ali je osjetno bolje. Meni je nekoliko godina AP radio u jenoj takvoj. Nemoj staviti premalu kutiju jer se i unutra malo vlage kondenzira ali nista strasno. Ja sam cak znao staviti one silca granule iz cipela unutra da mi i tu kondenzaciju povuce. O estetici bi se dalo raspravljati.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2016., 13:23   #13
9800pro
aka Edo, aka Syncros
Moj komp
 
9800pro's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 1,681
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
P. S. Organski mrzim cat 6 kabel. Trebaš imati posebna kliješta, posebne rj45 i smrtno je krut. Ne volim ga a nema neke velike prednosti dok smo u gigabit brzinama. Tolko puta me sje** da ga stvarno ne volim vidjeti.
Ja prošli mjesec krimpao 7-icu SFTP i poludio
Na kraju pola nije radilo pa smo stavljali Keystone gore...
Ima za uzet kod nas šildana 6-ica od BrandRex-a, tanka i mekana kao 5e, vrlo lako se radi s njom i kolko vidimo pouzdan je kabel.
9800pro je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2016., 16:08   #14
seljak12
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: u pripizdini
Postovi: 158
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Vlaga ce ti ga sigurno pojesti. Ne sada po ljeti ali po zimi hoce. Stavi ga u vodonepropusnu nadzbugnu kutiju. To je plasticna kutija koja ima gumenu brtvu na spoju poklopca i kutije. Ni to nije savrseno rjesenje ali je osjetno bolje. Meni je nekoliko godina AP radio u jenoj takvoj. Nemoj staviti premalu kutiju jer se i unutra malo vlage kondenzira ali nista strasno. Ja sam cak znao staviti one silca granule iz cipela unutra da mi i tu kondenzaciju povuce. O estetici bi se dalo raspravljati.
ma ne bi to radio jer em nije sigurno risenje, em mi se neda em su vec gosti u kuci pa nemogu bas previse busit i sarafit.

pogledat cu taj mikrotik groove, jeli to sigurno radi kao access point, znaci ne triba nesto dodatno jos? meni izgleda kao obicna antena
seljak12 je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2016., 16:52   #15
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
GrooveA ima level4, taj je ok.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2016., 21:46   #16
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Mislim da se od početka (kolega seljak12) krenulo krivo, da ne kažem i kasno ako su gosti već tu.
To postavljanje ap - a vani igra ako misliš pokriti signalom prostor vani i možda nekako koliko dohvati prostor ispod / kroz prozor.
Za pravilno i funkcionalno rješenje treba napraviti skicu prostora / kuće sa pozicijama postojeće opreme i koje dijelove treba još pokriti (spominje 4 apartmana).
Gore spominjem prozor jer ako su nosivi zidovi / armirani beton onda signal kroz njih prolazi slabo / nikako.
Tek sada dolazi izbor opreme, gdje je postaviti i kako povezati sa postojećom.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2016., 02:29   #17
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Citiraj:
Autor seljak12 Pregled postova
ma ne bi to radio jer em nije sigurno risenje, em mi se neda em su vec gosti u kuci pa nemogu bas previse busit i sarafit.

pogledat cu taj mikrotik groove, jeli to sigurno radi kao access point, znaci ne triba nesto dodatno jos? meni izgleda kao obicna antena
Da ta "obična" antena je AP, moze imat više virtualnih, jedino što je samo jedan band. Imaš 2.4 ili 5 nema oba, zato imaš onog drugog ako ti oba trebaju.

@Nikky - tko je vidio skice i planove radit . Prvo kupiš jedan AP, malo se igraš sa razmještanjem, shvatiš da to nije to, kupiš drugi .... i tako dok ne pokriješ sve . Uostalom kolega je tražio ponudi vanjskoh AP.ova do 1k .....

Iako kad razmislim mikrotika treba znat iskonfigurirat. Nije ništa pretjwrano teško al opet ....

U praksi parametri za wifi: što niky kaze fizički razmještaj prostora nakon toga broj ljudi koji se namjećrava pokrit / će se spajat te pristupna brzina internetu (nije isto optika i ADSL, prvenstveno zbog mozebitnog QoS.a ili limitiranja UP speeda).
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 15:59   #18
seljak12
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: u pripizdini
Postovi: 158
kupio sam obicni TP link za trista kuna spojio priko poE i montira ga vani ispod balkona. Na kraju lita cu ga skinit i bogteveselijo, izdrzat ce par sezona.

htio sam to napravit kako Bog zapovida ali kako netko rece, kasno sam se sitio, gosti su vec u kuci i tribalo je to skesat dok se ne vrate s plaze znaci u sat vrimena jerbo se radi.
rezultatom sam zadovoljan, pokrio sam skoro sve a ako bas zele surfat dok kenjaju nek idu uhotel s 5 zvjezdica.

mozda i nema smisla ici u velike troskove. za dva ipo miseca koliko traje sezona ispod balkona mu valjda nece nista biti.

inace, za Mikrotik groove sam nasao par rasprava na netu di imaju velike i nerjesive probleme, cini se serijska greska, pa ga ne bi ni uzeo.
seljak12 je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2016., 23:34   #19
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
A koji su to problemi ? Prosljedi par linkova ....
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2016., 12:02   #20
seljak12
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: u pripizdini
Postovi: 158
seljak12 je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2016., 12:57   #21
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor seljak12 Pregled postova
pokrio sam skoro sve a ako bas zele surfat dok kenjaju nek idu uhotel s 5 zvjezdica.
Covjece.. pa kenjara/kupatilo je druga najvaznija prostorija u kuci sto se tice sufranja Jos ako imaju zensku djecu u rasponu 15-20 godina spominjat ce ti sve po spisku jer "ne prolazi" selfie ispred ogledala... a kenjanje bez da su u toku sa statusima na fb je odmah zajamceno prokletstvo da negodinu tu sigurno nece kenjati

Meni su krv popili na slamku, imao sam tri komada u rasponu od 14-21g prosle godine i nije bilo druge nego postavit repetitor na zid od kupatila.... Ljudi moji ja sam prosle godine isao na more sa 4 laptopa, jedan router i 2 repetitora i 2 produzna od 30m da se nadju....


Mogi si fino mene ili @Nikky pozvat malo na more i busili bi svaki dan ako treba, malo kupanja - malo mreza po apartmanu
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2016., 13:14   #22
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Hm, interesantan prijedlog
Ježuš Marija, pa jel ideš na more kako bi se odmorio i po mogućnosti bio unpluged a ne da vućeš skalameriju za manji IT sajam
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2016., 16:20   #23
seljak12
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: u pripizdini
Postovi: 158
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Covjece.. pa kenjara/kupatilo je druga najvaznija prostorija u kuci sto se tice sufranja Jos ako imaju zensku djecu u rasponu 15-20 godina spominjat ce ti sve po spisku jer "ne prolazi" selfie ispred ogledala... a kenjanje bez da su u toku sa statusima na fb je odmah zajamceno prokletstvo da negodinu tu sigurno nece kenjati

Meni su krv popili na slamku, imao sam tri komada u rasponu od 14-21g prosle godine i nije bilo druge nego postavit repetitor na zid od kupatila.... Ljudi moji ja sam prosle godine isao na more sa 4 laptopa, jedan router i 2 repetitora i 2 produzna od 30m da se nadju....


Mogi si fino mene ili @Nikky pozvat malo na more i busili bi svaki dan ako treba, malo kupanja - malo mreza po apartmanu
busim ja to redovito ako se dobro razumimo, a u mom kupatilu ima signala pa su uvik dobro dosle da rade selfije
seljak12 je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2018., 12:09   #24
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,428
Question Mreza za 2 apartmana + obitelj

Pozdrav svima, nisam htio otvarati novi topic, nek se ovdje nade.

Slazem mrezu za 2 apartmana plus obiteljski LAN. Ocekivani load je ≤4 ljudi po apartmanu + avg. 2 u kuci. Total recimo 10 ljudi.

LAN1 = mreza za goste
LAN2 = mreza za obitelj

Radi se o dva apartmana (svaki na svojoj etazi) plus relativno veliki vrt.
Izlaz na van je trenutno T-Com ADSL sa 40/5 brzinom, navodno parica ne moze pogurati vise, ali trebalo bi isprobati. U svakom slucaju imam jos drugu telefonsku liniju na koju bi se moglo staviti jos jedan takav ADSL link. Dodatna opcija bi mogla biti i 4G USB stick (fall-back ili dodatni kapacitet).

Na skici (u prilogu) su nacrtani trenutacni prohtjevi za mreznu opremu.
PC-ovi u LAN1 su zapravo LAN prikljucci u sobama, koji se vjerojatno nece koristiti veliku vecinu vremena.
TV su smart TV-ovi za pristup Youtubeu, Netflixu ili slicnim uslugama (MaxTV nisam planirao), TVovi takoder imaju dedicirani coax-kabel za DVB-T/-S.
APove sam mislio na Ubiquity UAP-AC-Lite ili Pro?
Do svih lokacija je provucen Cat7 kabel.

Za LAN2 postoji prohtjev za VPNom prema van (umrezavanje sa drugom lokacijom preko interneta), ali to je vjerojatno samo stvar postavki u routeru.

Pitanja su:
1) Koji router uzeti? Jedan masivni 16-port koji moze raditi load balancing i imati dva subneta ili segmentirati opremu (manji router + 2 switcha)?
2) Za APove uzeti Ubiquity UAP-AC-Lite, UAP-AC-Pro ili nesto od Mikrotika?
3) Podijeliti LAN1 jos dalje na apartmane ili pustiti sve u jednom subnetu (meni preferirana opcija ako cu stavljati jos jedan AP za u vrt)?
4) Kakvo je stanje sa T-Com routerima trenutno? Mogu li se prebaciti u bridge mode? Instaliran je relativno novi bijeli (nisam doma da provjerim koji tocno, ali ovaj na slici https://static.hrvatskitelekom.hr/we...2017/ruter.png)


Cilj je sloziti pouzdanu mrezu koja ce raditi bez vanjskih intervencija (ipak me vecinu vremena nema doma i mogu samo preko remotea nesto raditi). Trosak bi ipak trebao ostati u nekim okvirima SoHo opreme.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Mreza_HR.png‎
Views:	211
Size:	25.8 kB
ID:	20113  
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2018., 12:55   #25
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,316
Ja bi isao na ubiquiti opremu, njihov security gateway kao ruter, switch (ak uzmes jaci model imas PoE za njihove APove).
AC LITE je dovoljan, za pro nema potrebe. Baci oko na AC LR.
Sve sto si nabrojao vrlo bezbolno i lako sredis sa ovim nabrojanim.
Ak imas neki komp koji ti radi 0-24 bacis na njega controler i slozis si na mobu app.
Postoji jos cloud key koji radi taj posao umjesto controlera na kompu al on kosta cca 700 kn.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2018., 12:58   #26
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Ovisno o cijeni, možda bolje neki Mikrotik router pa 2 x neki SW (preporuka za UniFi switcheve, pogotovo ako uzmeđ POE, imaju 24V poe i POE+, tako da mogu i druge AP-ove napajati).

Što se AP-ova tiče, nemaš neke velike razlike između, Lite, LR i Pro.

Lite je sasvim dovoljan za takvu mrežu doma, Pro je isti LR samo može biti vanjski i unutarnji. Jedino što možeš pokriti i vrt s tim PRO ako ga staviš vani, pa će eventualno pokrivati i apartmane (staklo ih dosta zeza, ako je duplo staklo, gotovo je nemoguće signal dobiti). Ne znam kakva je sad razlika između Lite i LR, ali LR ima prednost kod mene. Više uređaja istovremeno, veći raspon brzina i frekvencija itd.

Što se LAN1 tiče, ovisno što će se raditi. Ako će ti korisnici u apartmanima raditi nešto službeno, možda sve u jednom subnetu nije tako pametno. Ali ako je za korištenje u neke privatne svrhe, tipa igranje igara, surfanje itd. nema potrebe za nečim drugim. A ako bude potrebe, napraviš neki VPN na mikrotiku i na miru si.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2018., 07:57   #27
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,428
Gledao sam malo kombinacije, i za Ubiquity je sve prilicno jasno.

Ubiquity (prva skica):
Security Gateway Pro 4
Unifi Switch 16-150
3x Unifi UAP-AC-Lite
Cijena: ~780€

Mikrotik+Ubiquity (druga skica):
Mikrotik CRS326
3x Unifi UAP-AC-Lite + PoE adapteri
Cijena: ~450€


Moze li ovaj Mikrotik CRS326 stvarno progurati sve kao i Ubiquity kombinacija? Koliko sam gledao po netu, iako je svrstan u L3 Switch, moze se konfigurirati sve sto trebam, cak i 2xWAN?

Pretpostavljam da je Mikrotik nesto tezi za konfigurirati, ali opet je razlika vise od 300€
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Mreza-Ubiquity.png‎
Views:	271
Size:	27.3 kB
ID:	20118   Click image for larger version

Name:	Mreza-Mikrotik.png‎
Views:	231
Size:	27.2 kB
ID:	20119  
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2018., 08:28   #28
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,316
Dovoljan ti je Unifi security gateway, ne treba ti pro 4, i to ti je onda 150-200€ manje.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2018., 09:32   #29
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Unifi je next, next, next wizard konfiguracija...

Mikrotik je kompliciraniji.

Mada par h youtube videa, da se i on skonfati bez brige.

Ali moja preporuka za UniFi.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na