Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.02.2019., 14:43   #9871
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
zašto mlatimudimo bezveze?

Pa ja ak radim crossover volim ga napravit ispravno.
A kolegi koji je postavio upit to ionako na kraju krajeva nije bitno, potencijalni akustički problemi u sobi mu mogu bit dovoljni da ne čuje ili ga nije briga za razliku.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 15:50   #9872
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Bez patroniziranja ijednog clana, ali jel bi ti, kao nepoznavatelj freq spektra na papiru vs. Irl znao prepoznati rupu u spektru samog drajvera na idealnom odzivu kako akustickom, tako i elektricnom te u nepoznatoj kutiji sa svojim doprinosima u prostoru koji je eto takav kakav je i ima svoj utjecaj?7

Nazovi me neznalicom, ali ja ne bi.
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.02.2019., 16:44   #9873
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
Bez patroniziranja ijednog clana, ali jel bi ti, kao nepoznavatelj freq spektra na papiru vs. Irl znao prepoznati rupu u spektru samog drajvera na idealnom odzivu kako akustickom, tako i elektricnom te u nepoznatoj kutiji sa svojim doprinosima u prostoru koji je eto takav kakav je i ima svoj utjecaj?7

Nazovi me neznalicom, ali ja ne bi.

Morat ćeš to malo reformulirati.
Ako pitaš da li čujem nekakav disbalans u zvuku, na prvu loptu ću definitivno primjetit samo velike probleme. Ako mi daš da slušam krivulju s nekim "problemom" u odnosu na nekakav referentni odziv, onda ću definitivno primjetit mnogo više razlika ovisno već o čem se radi i koliko mi uši dopuštaju.


Što se crossovera između suba i frontova tiče, kao u slučaju o kojem pričamo, u nedostatku opcija, podesit crossover na AVRu, a onaj na subu okrenut na maksimum je najrazumnija startna opcija. Pogotovo ako će se sva daljnja podešavanja vršit sluhom. Dakle zamarat se savršenstvom nećeš, ali nećeš ni bespotrebno počet sa vrlo vjerojatno suboptimalnim postavkama.


A ako te interesira ozbiljna integracija, onda ćeš trebati mikrofon i DSP uređaj koji može vršit EQ, delay i niz crossover slopeova.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 16:51   #9874
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
Bez patroniziranja ijednog clana, ali jel bi ti, kao nepoznavatelj freq spektra na papiru vs. Irl znao prepoznati rupu u spektru samog drajvera na idealnom odzivu kako akustickom, tako i elektricnom te u nepoznatoj kutiji sa svojim doprinosima u prostoru koji je eto takav kakav je i ima svoj utjecaj?7

Nazovi me neznalicom, ali ja ne bi.
Ako misliš da li čujem -3 ili više dB na nekoj frekvenciji, onda sigurno da.
Mislim da bi to pogodio bez problema 10/10 na ABX testingu.

Ako me pitaš da li bi pogodio gdje je rupa -3dB na nekom nepoznatom materijalu kojeg nisam nikad slušao, u sobi u kojoj nisam nikad bio (a sobe najviše pridonose frekvencijama do 300Hz), onda je odgovor: ne, vrlo vjerojatno ne bi mogao reći: gle ovdje je rupa od 3dB na 80Hz u cijelom setupu (zbog čega god bilo).

Da ti okrenem pitanje na drugu stranu: misliš li da kad zamijeniš 2 pojačala dobiješ više od 3dB razlike u nekom frekvencijskom spektru (pod pretpostavkom da je sve ostalo isto)?
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 21:55   #9875
FujiLim
Premium
 
FujiLim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: -
Postovi: 103
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Da ti okrenem pitanje na drugu stranu: misliš li da kad zamijeniš 2 pojačala dobiješ više od 3dB razlike u nekom frekvencijskom spektru (pod pretpostavkom da je sve ostalo isto)?
Ne ako pojačalo ima (unutar određenih granica naravno)ravan odaziv od 20Hz do 20kHz.

Nego... Da okrenem temu. Uzeo sam sebi kao projekt za zabavu dizajnirat projekt baziran na LM3886(radi u klasi AB) pojačalu, oko 45W u 8 Ohma i 80W u 4Ohma.
Na netu ima tonu LM3886 implementacija koje variraju od zbilja očajnih do izvrsnih, s tim da je puno više ovih prvih.


Ciljevi:
-stereo pojačalo sa nebalansiranim ulazima(RCA, jer ruku na srce, većina ljudi ne koristi diferencijalni signal u neprofesionalnim audio okruženjima)
-pojačalo koje ne oscilira, tj. stablino pojačalo, dobar kapacitivni decoupling i RC i RL mreže ne izlazu pojačala
-pristojan THD/THD+N na nazivnoj snazi
-eliminacija ili smanjene ground petlji jer ulazni signal nije odovjen od glavnog uzemljenja(nedostatak ne diferencijalnog signala)
-RF filter na ulazu pojačala
-smanjenje RFI zvonjave na sekundaru trafoa zbog ispravljačkih dioda
-subjektivno dobar dojam(vizualni, taktilni i auditorni)

TLDR; kompletan LM3886 projekt s akcentom na kvalitetu implementacije


Pojačalo ću izmjeriti s preciznošću toliko koliko mi to trenutna oprema koju imam dopušta.
Ako vas zanima, kad pojačalo dovršim mogu pojačalo poslati turneju ako ga želite čuti.

Pozdrav.
FujiLim je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 09:32   #9876
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Hoćeš li objaviti pcb dizajn?
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 10:33   #9877
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor FujiLim Pregled postova
Ne ako pojačalo ima (unutar određenih granica naravno)ravan odaziv od 20Hz do 20kHz.

Nego... Da okrenem temu. Uzeo sam sebi kao projekt za zabavu dizajnirat projekt baziran na LM3886(radi u klasi AB) pojačalu, oko 45W u 8 Ohma i 80W u 4Ohma.
Na netu ima tonu LM3886 implementacija koje variraju od zbilja očajnih do izvrsnih, s tim da je puno više ovih prvih.
Ako nije tajna, možeš li dati više info?
1. Uzimaš li neki postojeći dizajn ili radiš svoj
2. Radiš sam PCB ili radiš dizajn pa daš nekoj tvornici u Kini da ti ga slože?
3. Koliko cca računaš da će te ispasti build i otkuda misliš naručiti komponente?

Uglavnom neki misaoni proces kako ćeš realizirati projekt. Bilo bi super kada bi mogao i poslikat napredak

P.S. zajebava me pretpojačalo subwoofera, nisam uspio otkriti u čemu je problem jer naravno da nema sheme na internetu.

Simptom je da se nekad pojača kao da mu ručno okreneš volume pot barem 50 % još i onda volume pot ne reagira više.
Sve normalno radi kada ugasim i upalim subwoofer ponovo.

Ako imaš ideju kako dijagnosticirat tu pizdariju, otvoren sam za sve prijedloge. Imam slike PCB-a u svim kombinacijama i rezolucijama. Pitao sam na EEVBlog forumu pa ni tamo nisu uspjeli nać rješenje bez sheme
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 14:06   #9878
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Da ti okrenem pitanje na drugu stranu: misliš li da kad zamijeniš 2 pojačala dobiješ više od 3dB razlike u nekom frekvencijskom spektru (pod pretpostavkom da je sve ostalo isto)?
Zapravo samo cu ostaviti ovaj quote.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 17:45   #9879
FujiLim
Premium
 
FujiLim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: -
Postovi: 103
Citiraj:
Autor Roso Pregled postova
Hoćeš li objaviti pcb dizajn?
Ako budem zadovoljan, da.

Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
1. Uzimaš li neki postojeći dizajn ili radiš svoj
2. Radiš sam PCB ili radiš dizajn pa daš nekoj tvornici u Kini da ti ga slože?
3. Koliko cca računaš da će te ispasti build i otkuda misliš naručiti komponente?

Imam slike PCB-a u svim kombinacijama i rezolucijama. Pitao sam na EEVBlog forumu pa ni tamo nisu uspjeli nać rješenje bez sheme
1. Moj
2. PCB fajlove šaljem u Kinu ofc, PCB sa dva sloja je bagatela
3. Idk, možda 25€ po kanalu. Mouser, tme, digikey...

Pošalji slike PCB-a pojačala na PM da ne spamamo thread.
FujiLim je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 18:05   #9880
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor FujiLim Pregled postova
3. Idk, možda 25€ po kanalu. Mouser, tme, digikey...

Hm, a što koristiš za napajanje? Ne vidim baš da neki fini toroid stane u tu cifru.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.02.2019., 18:21   #9881
FujiLim
Premium
 
FujiLim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: -
Postovi: 103
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Hm, a što koristiš za napajanje? Ne vidim baš da neki fini toroid stane u tu cifru.
Trafo, hladnjake i kućište su najveći nosioci glavnog dijela cijene pojačala, to nebi trebalo biti čudno.
Trafo možeš naručiti sa toroidy.pl za oko 500 kn s poštarinom.

Alternativno, možeš iskoristiti neki SMPS i eventualno proći malo jeftinije, osobno ja ne bi.
FujiLim je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 18:34   #9882
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor FujiLim Pregled postova
Trafo, hladnjake i kućište su najveći nosioci glavnog dijela cijene pojačala, to nebi trebalo biti čudno.
Trafo možeš naručiti sa toroidy.pl za oko 500 kn s poštarinom.

Alternativno, možeš iskoristiti neki SMPS i eventualno proći malo jeftinije, osobno ja ne bi.

Da, al ti si naveo cijenu od 25€ po kanalu, pa ne znam na što se to odnosilo, očito ne na sve.


Ono malo što znam o napajanjima i pojačalima, znam da SMPS trebaju prilično visoku switching frekvenciju da bi to sve ličilo na nešto, a takva informacija uglavnom ne piše na jeftinim kinezima, pretpostavljam da ni dobro switching napajanje ne bi bilo baš jeftino.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2019., 20:40   #9883
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Citiraj:
Autor FujiLim Pregled postova
2. PCB fajlove šaljem u Kinu ofc, PCB sa dva sloja je bagatela
Jefitnije ti je naći nekoga tko može CNC-om napraviti pločicu od običnog pertinaksa naravno presvučenim bakrom s obje strane. Kasnije lak možeš za 20kn nanijeti.

To se može i na 3D printeru kojem se umjesto glave stavi dremel. Raspitaj se ako tko ima.

S dva sloja će ti ipak pojačalo biti dosta teže realizirati bez smetnji, ali tko sam ja da sudim, samo naprijed. Ako ne odustaneš dok ne budeš zadovoljan, bit će lijep osjećaj kad ga završiš.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2019., 00:55   #9884
FujiLim
Premium
 
FujiLim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: -
Postovi: 103
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Da, al ti si naveo cijenu od 25€ po kanalu, pa ne znam na što se to odnosilo, očito ne na sve.


Ono malo što znam o napajanjima i pojačalima, znam da SMPS trebaju prilično visoku switching frekvenciju da bi to sve ličilo na nešto, a takva informacija uglavnom ne piše na jeftinim kinezima, pretpostavljam da ni dobro switching napajanje ne bi bilo baš jeftino.
Yup, nisam se precizno izrazio.

SMPSovi rade tipično na frekvencijama od par kHz do par MHz. To se kod većine takvih napajanja vidi na valovitosti izalznog napona koji ima veliku valnu komponentu u navedenom frekvencijskom rasponu unatoč LC(niskopropusni filter) filteru na izlazu.
LM3886 ima očajan PSRR na višim frekvencijama, tako da sve HF smeće na naponu prolazi kroz čip.
Drugi problem je pouzdanost, SMPSovi iako su napredovali i dalje se u pravilu lakše kvare od klasičnih linearnih napajanja. Tu su još common mode noise problemi...
Dakle, treba jako pažljivo odabrati i implementirati SMPS.
Prednosti su: veća učinkovitost, manji izlazni otpor tj. bolja regulacija.
Ovo napjanje mi se nije činilo loše: https://connexelectronic.com/product/smps300re/
Kasnije sam čuo da se linkani moduli često kvare i da su im specifikacije daleko i suludo preoptimistične, tako da samo skroz odustao od SMPS-a i odlučio napravit svoje linearno napjanje.
SMPSovi su super ali IMO čak veliki dio proizvođača audio opreme uspije zakakiti.

Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Jefitnije ti je naći nekoga tko može CNC-om napraviti pločicu od običnog pertinaksa naravno presvučenim bakrom s obje strane. Kasnije lak možeš za 20kn nanijeti.

To se može i na 3D printeru kojem se umjesto glave stavi dremel. Raspitaj se ako tko ima.

S dva sloja će ti ipak pojačalo biti dosta teže realizirati bez smetnji, ali tko sam ja da sudim, samo naprijed. Ako ne odustaneš dok ne budeš zadovoljan, bit će lijep osjećaj kad ga završiš.
Jeftinije ali inferiorno i dobro samo za prototipove i danas više besmilesno. Na elcrow 10 x PCB, 100x100m, profi izrađen sa plated rupama, silk screenom i maskom za lem dođe $15 sa poštarinom. No brainer.

Neće bit previše problema, ne radim VHF PCB, 4 sloja su svakako nice, ali sve se ovdje da posložit na dva sloja bez problema. Tko ne zna što radit će fejlat i 4 sloja u ovom slučaju.
FujiLim je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2019., 15:51   #9885
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor FujiLim Pregled postova
Yup, nisam se precizno izrazio.

SMPSovi rade tipično na frekvencijama od par kHz do par MHz. To se kod većine takvih napajanja vidi na valovitosti izalznog napona koji ima veliku valnu komponentu u navedenom frekvencijskom rasponu unatoč LC(niskopropusni filter) filteru na izlazu.
LM3886 ima očajan PSRR na višim frekvencijama, tako da sve HF smeće na naponu prolazi kroz čip.
Drugi problem je pouzdanost, SMPSovi iako su napredovali i dalje se u pravilu lakše kvare od klasičnih linearnih napajanja. Tu su još common mode noise problemi...
Dakle, treba jako pažljivo odabrati i implementirati SMPS.
Prednosti su: veća učinkovitost, manji izlazni otpor tj. bolja regulacija.
Ovo napjanje mi se nije činilo loše: https://connexelectronic.com/product/smps300re/
Kasnije sam čuo da se linkani moduli često kvare i da su im specifikacije daleko i suludo preoptimistične, tako da samo skroz odustao od SMPS-a i odlučio napravit svoje linearno napjanje.
SMPSovi su super ali IMO čak veliki dio proizvođača audio opreme uspije zakakiti.

Vidim da si upućen, pa da te pitam za bezbroj savjeta.


1. Trebam 4-kanalno pojačalo (ili 2 2-kanalna, ali rađe bi sve u jednu kutiju nagurao). Bar čistih 10W po kanalu, flat u svim uvjetima (da se ne raspada ko neke klase D pod različitim impedancijskim loadovima i kutevima) i naravno podrazumijeva se da dobro zvuči.
Škrtarenje na maksimum. Imaš kakav prijedlog za dizajn/komponente i okvirni budžet potreban za to?


2. Jel se isplati samogradit snagaška/razglasna pojačala, cca 1.5-3kW snage u usporedbi sa kupnjom istih budžetnih primjeraka koji bi mi vjerojatno bili dostatni za moju uporabu? Kolko pamtim s Behringerovim inukeovima dobiješ najviše W za kunu, ali sad su i oni dobili ljepše kućište, novo ime i naravno deblju cijenu.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2019., 16:45   #9886
FujiLim
Premium
 
FujiLim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: -
Postovi: 103
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Vidim da si upućen, pa da te pitam za bezbroj savjeta.


1. Trebam 4-kanalno pojačalo (ili 2 2-kanalna, ali rađe bi sve u jednu kutiju nagurao). Bar čistih 10W po kanalu, flat u svim uvjetima (da se ne raspada ko neke klase D pod različitim impedancijskim loadovima i kutevima) i naravno podrazumijeva se da dobro zvuči.
Škrtarenje na maksimum. Imaš kakav prijedlog za dizajn/komponente i okvirni budžet potreban za to?


2. Jel se isplati samogradit snagaška/razglasna pojačala, cca 1.5-3kW snage u usporedbi sa kupnjom istih budžetnih primjeraka koji bi mi vjerojatno bili dostatni za moju uporabu? Kolko pamtim s Behringerovim inukeovima dobiješ najviše W za kunu, ali sad su i oni dobili ljepše kućište, novo ime i naravno deblju cijenu.
1. Osobno nemam ništa protiv klase D, mislim da je većina toga u implementaciji. Nedavno sam sa aliexpressa naručio ove module:
https://www.aliexpress.com/item/Low-...4ecf4c4dWFgqzZ
Čak zvučali loše, iako bi ih odobno nadogradio(povećao kapacitet na naponskim pinovima i stavio diferencijalni driver ili ulazni trafo na ulaz da ubije ground petljew).
Ako želiš jefitno naruči te module, neko 100w meanwell 12V napajanje i sve spakiraj u kućište. IDK, oko 200 kn bi te izašlo sve.

2. Ako nemaš iskustva, moja preporuka je nešto jeftino i rabljeno.
FujiLim je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2019., 00:07   #9887
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor FujiLim Pregled postova
1. Osobno nemam ništa protiv klase D, mislim da je većina toga u implementaciji. Nedavno sam sa aliexpressa naručio ove module:
https://www.aliexpress.com/item/Low-...4ecf4c4dWFgqzZ
Čak zvučali loše, iako bi ih odobno nadogradio(povećao kapacitet na naponskim pinovima i stavio diferencijalni driver ili ulazni trafo na ulaz da ubije ground petljew).
Ako želiš jefitno naruči te module, neko 100w meanwell 12V napajanje i sve spakiraj u kućište. IDK, oko 200 kn bi te izašlo sve.

Ma nemam ni ja zamjerki klasi D sve dok performira, a ne posjedujem baš neki osciloskop za poštenu analizu takvog uređaja.
U biti ajmo ovak. TDA7293 (AB klasa) mi je zapeo za oko već otprije. Oće jedno takvo meanwell napajanje bit adekvatno za taj amp (bez da unosi razno smeće/zujanje/noisefloor u zvuk)?
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2019., 23:51   #9888
FujiLim
Premium
 
FujiLim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: -
Postovi: 103
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Ma nemam ni ja zamjerki klasi D sve dok performira, a ne posjedujem baš neki osciloskop za poštenu analizu takvog uređaja.
U biti ajmo ovak. TDA7293 (AB klasa) mi je zapeo za oko već otprije. Oće jedno takvo meanwell napajanje bit adekvatno za taj amp (bez da unosi razno smeće/zujanje/noisefloor u zvuk)?
Pogledao sam daatahseet od TDA7293 i nisam baš ohrabljen, dosta su škrti sa informacijama(nemaju ni PSRR). Treba li ti 100W?
Ako želiš baš AB, idi na LM3886. Moje pločice trebaju stići iz kine, pa ako budem imao dobre dojmove(objektivne i subjektivne)pošaljem ti amp kao dio ture za slušanje ili pločice.
FujiLim je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2019., 00:49   #9889
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor FujiLim Pregled postova
Pogledao sam daatahseet od TDA7293 i nisam baš ohrabljen, dosta su škrti sa informacijama(nemaju ni PSRR). Treba li ti 100W?
Ako želiš baš AB, idi na LM3886. Moje pločice trebaju stići iz kine, pa ako budem imao dobre dojmove(objektivne i subjektivne)pošaljem ti amp kao dio ture za slušanje ili pločice.

Ja sam pogledao ovaj review.
https://www.youtube.com/watch?v=Gcez9-Nvlk4


Meni zapravo treba 4 (ili čak 6) kanalno pojačalo koje ću spojit na aktivnu skretnicu i igrat se s tim. Za to mi je 10W po kanalu dosta, čip zapravo i nije problem može i AB i D samo da zvuči na nešt, al volio bih da to samo mogu spojit na neko solidno napajanje (+ po potrebi soft start) i da to šljaka bez komplikacija, osim ak se ne radi o nečem šta mogu napravit s multimetrom i lemilicom.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2019., 15:32   #9890
FujiLim
Premium
 
FujiLim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: -
Postovi: 103
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Ja sam pogledao ovaj review.
https://www.youtube.com/watch?v=Gcez9-Nvlk4


Meni zapravo treba 4 (ili čak 6) kanalno pojačalo koje ću spojit na aktivnu skretnicu i igrat se s tim. Za to mi je 10W po kanalu dosta, čip zapravo i nije problem može i AB i D samo da zvuči na nešt, al volio bih da to samo mogu spojit na neko solidno napajanje (+ po potrebi soft start) i da to šljaka bez komplikacija, osim ak se ne radi o nečem šta mogu napravit s multimetrom i lemilicom.
Guglaj "TDA8932 board" i naruči iz kine, kupi neki smps. Soft start ti neće trebati. Na smps možeš staviti CLC filter, ali ne moraš.

Edit: Class D čipovi sa ebay-a ili aliexpress-a obično dolaze na pločicama sa svim potrebnim komponentama, trebaju jedan napon(većina class AB čipova traži + i - grane) i troše malo struje. Rade bez puno glavobolje.

Zadnje izmijenjeno od: FujiLim. 21.02.2019. u 22:26.
FujiLim je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2019., 21:41   #9891
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor FujiLim Pregled postova
Guglaj "TDA8932 board" i naruči iz kine, kupi neki smps. Soft start ti neće trebati. Na smps možeš staviti CLC filter, ali ne moraš.

Edit: Class D čipovi sa ebay-a ili aliexpress-a obično dolaze na pločicama sa svim potrebnim komponentama, trebaju jedan napon(većina class AB čipova traži + i - grane) i troše malo struje. Rade bez puno glavobolje.

Eh, ma kupovao sam prije neke, TPA3116D2 čini mi se i nekakav random SMPS, jedna od dvije TPA pločice nije radila, napajanja su bila treš i sve je zujalo u zvučnicima, al jedna pločica je radila dobro na akumulatorskoj bateriji.


Gledam ovog kandidata...
https://www.ebay.com/itm/DC12V-TDA89...8A9~:rk:9:pf:0


Pretpostavljam da mi treba takva varijanta koja nije BTL da može preživjet 4 Ohma.

Btw, zašto kažeš soft start neću trebat? Ovaj TPA + napajanje šta imam bi pošteno grunuo u zvučnicima pri startu, morao sam prvo palit sve i onda tek spajat zvučnike na amp.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 01:19   #9892
FujiLim
Premium
 
FujiLim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: -
Postovi: 103
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Eh, ma kupovao sam prije neke, TPA3116D2 čini mi se i nekakav random SMPS, jedna od dvije TPA pločice nije radila, napajanja su bila treš i sve je zujalo u zvučnicima, al jedna pločica je radila dobro na akumulatorskoj bateriji.


Gledam ovog kandidata...
https://www.ebay.com/itm/DC12V-TDA89...8A9~:rk:9:pf:0


Pretpostavljam da mi treba takva varijanta koja nije BTL da može preživjet 4 Ohma.

Btw, zašto kažeš soft start neću trebat? Ovaj TPA + napajanje šta imam bi pošteno grunuo u zvučnicima pri startu, morao sam prvo palit sve i onda tek spajat zvučnike na amp.

TDA8932 ima mute funkciju(ili Window Protection; WP)i overcurrent protection, tako da ti to eliminira "thump" prilikom uključivanja i isključivanja. Soft start služi da zaštiti pojačalo od uklopne struje, što se nužno ne odnosi(barem ne izravno) za zaštitu zvučnika.

Čitao sam da TDA8932 može pogonit 4Ohma u BTL i SE konfiguraciji, iako je optimalnije 4Ohma pogonit u SE konfiguraciji. U BTL konfiguraciji će imat više topline na čipu, vidio sam neke kako na čip stave haldnjak ili ga zaljepe za kučište radi boljeg odvoda topline.
Za napjanje možeš korisit neki 24V meanwell(što kvalitetnij to bolji) i na izlaz stavit neki jednostavni CLC filter da se rješiš HF smeća iz napajanja. Ovisno koliko je valovit napon na izlazu napjanja i koliko je dobar PSRR čipa(na datoj frekvenicji ofc), na zvučniku u pravilu s OK napjanjem nebi trebao imat previše šuma koji se može čuti.
FujiLim je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2019., 11:40   #9893
Ante001
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: Split
Postovi: 125
Pozdrav, u potrazi sam za zvucnicima koje bi koristio za slusanje glazbe te za gledanje TV, o zvucnicima nemam puno znanja tako da neznam sto mi tocno treba te koliko novaca bi bilo potrebno izdvojit za zvucnike koji pruzaju kvalitetni zvuk nesto sto je ugodno slusat pod tim ne mislim na nista profesionalno mozemo reci nesto ocjene 4 od 5 slobodno dajte preporuku pa cemo od tuda dalje, zahvaljujem.

Zadnje izmijenjeno od: Ante001. 14.03.2019. u 11:47.
Ante001 je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2019., 11:50   #9894
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Ako ides na stereo, treba ti pojačalo, dva zvučnika, stalci i kablovi. 5k (pogotovo ako imas cash) je ok iznos da se moze slozit poprilično ok sistem.


Ili ides na neko all in one rjesenje tipa Naim MuSO-Qb u tom rangu cijene ili neki kvalitetniji soundbar.


Ili klasično 5.1 rjesenje, ali tu ti 4-5k bas i nije neka lova za napravit bilo sta.


Opisi (ili daj fotke/tlocrt) prostor u kojem ce to svirat.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2019., 11:56   #9895
Ante001
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: Split
Postovi: 125
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Ako ides na stereo, treba ti pojačalo, dva zvučnika, stalci i kablovi. 5k (pogotovo ako imas cash) je ok iznos da se moze slozit poprilično ok sistem.


Ili ides na neko all in one rjesenje tipa Naim MuSO-Qb u tom rangu cijene ili neki kvalitetniji soundbar.


Ili klasično 5.1 rjesenje, ali tu ti 4-5k bas i nije neka lova za napravit bilo sta.


Opisi (ili daj fotke/tlocrt) prostor u kojem ce to svirat.

Pa da vam budem iskren i mislio sam tu negdje oko 5t kn dat, meni bi vise odgovarali aktivni zvucnici jer nemam puno prostora u sobi pa nemam gdje to sve stavit pa bi isao na najednostavnije rjesenje 2 zvucnika, neznam kolika je razlika između aktivnih zvucnika i pasivnih sa pojacalom sto se tice same kvalitete zvuka za istu cijenu ali ukoliko se ne radi o velikoj razlici isao bi na aktivne, radi se o sobi od 20 m2 gdje je samo TV uz zid te krevet ja dodem oko 2.5 m dalje od zvucnika na drugom kraju zida znaci nema prepreka od zvucnika do mene samo 2.5m duzine..

Zadnje izmijenjeno od: Ante001. 14.03.2019. u 12:04.
Ante001 je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2019., 15:53   #9896
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Aktive su super, plus sto dobijes cijelu modernu priču kenktivitija sa svim i svačim. ALi zajeb je sto nisu jeftine.



Ja osobno opet aktivno razmisljam o Naim Mu-So QB, to je oko 5k. Ili AudioPro T20. Ili nesto trece
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2019., 16:25   #9897
Ante001
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: Split
Postovi: 125
Odlucio sam kupit nesto kvalitetno s cime cu bit zadovoljan i miran u buducnosti, u razno razne tehnologije spajanja sa reciverima podesavanjima i slicno niti imam znanja niti volje da se s time bavim pa bih iz tog razloga isao na aktivne dok nebih volio imat sve u jednom zvucniku bolje bi mi pasalo 2 a vjerujem i da je kvalitetnije napravljeno, dajte neki prijedlog vjerujem da se da nac nesto za oko 5t kn ili vise.

Zadnje izmijenjeno od: Ante001. 14.03.2019. u 16:31.
Ante001 je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2019., 20:43   #9898
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
kao čovjek koji istinski ne voli naim, ta mala kocka je stvarno čudo od zvuka, a čuo sam je u open space-u onak bezveze postavljenu.

ak nemaš mjesta i ne brojiš redove orkestra pri reprodukciji klasike stavio bi je jako visoko na listu.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2019., 20:51   #9899
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
uzmi si nekakav bolji soundbar,, posto vidimo da si amater u tome svemu, skrati si muke i odi do trgovine, i uzmi si neki soundbar za 2000-3000kn sa subom i bit ces presretan za tvoje potrebe.

kupi nesto od top 5 preporucene i cao drugari



https://www.techradar.com/news/audio...ndbars-1288008
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2019., 22:47   #9900
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Stvarno ne vidim zašto bi mu bio problem uzet par aktivnih zvučnika umjesto soundbara. Jedina razlika je što dobije dvije kutije i po performansama pomete bilo koji soundbar.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na