Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.05.2009., 19:54   #151
walbandon
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Valbandon-blizu Pule
Postovi: 972
i, ima li novosti..danijel?
__________________
C I C E.... TRGOVAC 1 , 2 ,
walbandon je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2009., 23:49   #152
Pecarosh
Premium
Moj komp
 
Pecarosh's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 148
Hm---iz nekih insajderskih izvora sam saznao da se u biti ništa dramatično neće dogoditi kod ponude optike...brzine i cijene će na FTTH ostati iste kao i što su sada na bakrenoj parici....tek kasnije, tokom vremena se budu eventualno možda povećavale brzine...
Pecarosh je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.05.2009., 01:32   #153
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Pecarosh Pregled postova
Hm---iz nekih insajderskih izvora sam saznao da se u biti ništa dramatično neće dogoditi kod ponude optike...brzine i cijene će na FTTH ostati iste kao i što su sada na bakrenoj parici....tek kasnije, tokom vremena se budu eventualno možda povećavale brzine...
Ne znam odakle ti te informacije, ali vec sada planirani paketi ce biti bitno boji. Ne smijem u detalje dok ne bude javno objavljeno.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2009., 11:40   #154
viper
super user
Moj komp
 
viper's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Houston, TX
Postovi: 1,805
Jel se mozda zna neki mjesec ili godina kad ce to krenut?
__________________
viper je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2009., 12:20   #155
zlatko
Premium
Moj komp
 
zlatko's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: slavonac
Postovi: 467
Citiraj:
Autor V1p3r Pregled postova
Jel se mozda zna neki mjesec ili godina kad ce to krenut?
već ove godine. Ftth se po ZGB radi i to dosta. Princip je P2P ( od točke do točke) za poslovne korisnike ( direktne niti) i P2MP (od točke do više točaka) za privatne -rezdencijalne korisnike. - gdje se optička snaga jedne niti dijeli na više korisnika. U zgradu dolazi OPK određenog kapaciteta u GRO - iz njega se napajaju etažni ormari (ovisno o tome koliko je stanova), Do svakaog stana vuku se dvije niti. ( jedna rezervna). Isto tako i u privatne kuće , do t.comove kutije na kući dolazi OPK sa odgovarajućim brojem niti. Čudim se da se nitko iz djelova ZGB gdje su radovi u toku ne javlja ovdje, a baš u tim djelovima ima dosta korisnika ADSL-a.
__________________
he,he
zlatko je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2009., 13:13   #156
lVlark
All rights reversed
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb Awesomeness: 10000
Postovi: 85
Citiraj:
Autor zlatko Pregled postova
Do svakaog stana vuku se dvije niti.
Znaci samo half-duplex
lVlark je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2009., 13:24   #157
zlatko
Premium
Moj komp
 
zlatko's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: slavonac
Postovi: 467
Citiraj:
Autor lVlark Pregled postova
Znaci samo half-duplex
A koliko bi ti niti?
__________________
he,he
zlatko je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2009., 13:25   #158
lVlark
All rights reversed
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb Awesomeness: 10000
Postovi: 85
Sta neide 4 za full duplex?
lVlark je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2009., 13:55   #159
zlatko
Premium
Moj komp
 
zlatko's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: slavonac
Postovi: 467
Citiraj:
Autor lVlark Pregled postova
Sta neide 4 za full duplex?
A tebi treba full duplex ????
__________________
he,he
zlatko je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2009., 13:57   #160
lVlark
All rights reversed
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb Awesomeness: 10000
Postovi: 85
Torenti ne rade kako treba s half duplexom

(barem nisu na jednom dedicated server hostu)
lVlark je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.05.2009., 14:04   #161
zlatko
Premium
Moj komp
 
zlatko's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: slavonac
Postovi: 467
Citiraj:
Autor lVlark Pregled postova
Torenti ne rade kako treba s half duplexom

(barem nisu na jednom dedicated server hostu)
__________________
he,he
zlatko je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2009., 16:05   #162
viper
super user
Moj komp
 
viper's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Houston, TX
Postovi: 1,805
Znam da se kopaju rupe i to se spaja ali mene zanima oce to bit u pogonu na jesen?(mislim na to da dignu brzine uploada kao sto metronet (Sdsl jel?)ima 5/5 il se ostat na Adslu?)
__________________
viper je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2009., 16:40   #163
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
trenutno su dostupne brzine:
4Mbit/256Kbit
10Mbit/512Kbit
20Mbit/768Kbit
30Mbit/1Mbit (samo optika)
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2009., 16:54   #164
Shrek
Premium
Moj komp
 
Shrek's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zadar
Postovi: 355
Danijel znas li kakva ce biti cijena toga od 30/1
Shrek je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2009., 17:00   #165
viper
super user
Moj komp
 
viper's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Houston, TX
Postovi: 1,805
Luda je ova brzina za optiku,opet upload mali a dl užasno velik.a takva ce sigurno biti cjena ,pretpostavljam 500kn ak ne i vise lol
__________________
viper je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2009., 17:07   #166
Shrek
Premium
Moj komp
 
Shrek's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zadar
Postovi: 355
Ako bude 500 kn to bi bilo u ovom trenutku u skladu sa ostalima jer H1 ima 24 Mbit-a za 400 kn samo sto nije optika
Shrek je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2009., 15:47   #167
viper
super user
Moj komp
 
viper's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Houston, TX
Postovi: 1,805
jel ima ko kakvih novosti?
__________________
viper je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2009., 22:10   #168
disano357
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1
Bok ljudi, moj prvi post ovdje, meni su dosli ljudi iz T-coma i rekli mi da ak zelim da ce mi stavit optiku u kucu, mene zanima kaj ce mi tocno napraviti?
Rekli su mi da ce na svaki kat staviti neku kutiju? mi moze netko reci kakva kutija? Ericsson T063G?
disano357 je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2009., 14:37   #169
walbandon
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Valbandon-blizu Pule
Postovi: 972
bimp na cijelu temmuuuu....any news??? me want IN
__________________
C I C E.... TRGOVAC 1 , 2 ,
walbandon je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2009., 10:25   #170
walbandon
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Valbandon-blizu Pule
Postovi: 972
kako su dosle vrucine,rastopila se optika,izgleda?!
__________________
C I C E.... TRGOVAC 1 , 2 ,
walbandon je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2009., 11:41   #171
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Mitovi i legende... Mudrinic prica sto je sanjao prosle noci. A i kada bude javno predstavljena, vec vidim dostupnost u 3 najveca ZG kvarta. Brijem da cemo mi jos "malo" pricekati siru primjenu FTTH.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2009., 12:28   #172
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Citiraj:
Autor disano357 Pregled postova
mi moze netko reci kakva kutija? Ericsson T063G?
Ericsson_T063G
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2009., 20:54   #173
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Mitovi i legende... Mudrinic prica sto je sanjao prosle noci. A i kada bude javno predstavljena, vec vidim dostupnost u 3 najveca ZG kvarta. Brijem da cemo mi jos "malo" pricekati siru primjenu FTTH.
*ebiga ekipa, skupo je vući optiku! Prvo trebaš biti prisutan u kvartu kao telekom. Moraš iznajmiti prostor u kojem češ držati nekoliko desetaka optičkih switcheva i druge aktivne agregacijske opreme što košta stotine tisuća eura samo da se postavi. Zatim treba plaćati struju i klimatizaciju za taj prostor, te obilaziti to i održavati što košta tisuće ili desetke tisuća ojra svaki mjesec ovisno da li je prostor u najmu ili u vlasništvu (kupljen). Zatim razvući optiku po kvartu i ulicama što košta miliune eura!

I onda kada si došao optikom u zgradu, provlačenje optike do svakog stana ne košta ispod 5,000kn skupa za svaki stan s aktivnom rezidencijalnom opremom.

Ljudi, to su ogromni novci za ulaganje. A za koga i što? Za nekog malog kretena koji hoće za 1kn imati brze torrente ili manji ping na nekoj mrežnoj igri koji će plaćati 200kn mjesečno svoj račun za internet i hvalit se okolo kako doma ima optiku?? Pa nakon koliko godina bi se takva investicija isplatila?? Nisam primjetio da je itko napisao da bi htio platiti uvođenje optike....

Da se parice zamijene s optikom u lijepoj našoj potrebne su milijarde kuna koje naši operateri NEMAJU. A i da imaju, sumnjam da bi ih htjeli potrošiti tako da im se za 10ak godina ta lova tek počne vraćati....

Osim toga, koliko stotina ili tisuća ljudi bi bilo potrebno za izgradnju optičke mreže tog obima u tako kratkom roku. I šta onda kada se mreža izgradi? Da njih 90% dobije otkaz jer više nisu potrebni i da ih se pošalje na ulicu zato jer je samo 10% dovoljno za održavanje te mreže?

Razmislite si malo prije nego počnete srat po telekomima. Večina ljudi ionako ne vide puno dalje od sebe i da nisu usamljeni u tome skupa s par kolega s faxa već da pola miliuna ljudi želi optiku. A to pospajati je preogroman posao.

Skupite se desetorica u zgradi koji ćete platiti 5,000kn uvođenje optike (pod uvjetom da je telekom prisutan u kvartu) i spojit će vas u roku mjesec dana max. Samo kaj nitko ne želi platit, pa je lakše srat da su telekomi ovakvi ili onakvi i da kaj si oni misle da mi neće džabe uvest optiku u stan.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2009., 22:51   #174
zlatko
Premium
Moj komp
 
zlatko's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: slavonac
Postovi: 467
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
*ebiga ekipa, skupo je vući optiku! Prvo trebaš biti prisutan u kvartu kao telekom. Moraš iznajmiti prostor u kojem češ držati nekoliko desetaka optičkih switcheva i druge aktivne agregacijske opreme što košta stotine tisuća eura samo da se postavi. Zatim treba plaćati struju i klimatizaciju za taj prostor, te obilaziti to i održavati što košta tisuće ili desetke tisuća ojra svaki mjesec ovisno da li je prostor u najmu ili u vlasništvu (kupljen). Zatim razvući optiku po kvartu i ulicama što košta miliune eura!

I onda kada si došao optikom u zgradu, provlačenje optike do svakog stana ne košta ispod 5,000kn skupa za svaki stan s aktivnom rezidencijalnom opremom.

Ljudi, to su ogromni novci za ulaganje. A za koga i što? Za nekog malog kretena koji hoće za 1kn imati brze torrente ili manji ping na nekoj mrežnoj igri koji će plaćati 200kn mjesečno svoj račun za internet i hvalit se okolo kako doma ima optiku?? Pa nakon koliko godina bi se takva investicija isplatila?? Nisam primjetio da je itko napisao da bi htio platiti uvođenje optike....

Da se parice zamijene s optikom u lijepoj našoj potrebne su milijarde kuna koje naši operateri NEMAJU. A i da imaju, sumnjam da bi ih htjeli potrošiti tako da im se za 10ak godina ta lova tek počne vraćati....

Osim toga, koliko stotina ili tisuća ljudi bi bilo potrebno za izgradnju optičke mreže tog obima u tako kratkom roku. I šta onda kada se mreža izgradi? Da njih 90% dobije otkaz jer više nisu potrebni i da ih se pošalje na ulicu zato jer je samo 10% dovoljno za održavanje te mreže?

Razmislite si malo prije nego počnete srat po telekomima. Večina ljudi ionako ne vide puno dalje od sebe i da nisu usamljeni u tome skupa s par kolega s faxa već da pola miliuna ljudi želi optiku. A to pospajati je preogroman posao.

Skupite se desetorica u zgradi koji ćete platiti 5,000kn uvođenje optike (pod uvjetom da je telekom prisutan u kvartu) i spojit će vas u roku mjesec dana max. Samo kaj nitko ne želi platit, pa je lakše srat da su telekomi ovakvi ili onakvi i da kaj si oni misle da mi neće džabe uvest optiku u stan.
Ajd ne lupetaj. Ftth se po Zagrebu radi na veliko. Samo se malo osvrnite naokolo. I nije skupo. Optička instalacija do stana nekošta ništa. Zgrade dobivaju opt.instalacije ( 2 niti do svakog stana), a u zgradu ovisno o broju stanova ide 12 ili 24 ili 48 niti čija se optička snaga dijeli na stanove. I oprema na strani centrale je povoljna . Na privatne kuće dolaz opt.kabel 12 niti. (nije tako skup kao što mislite). Spajanje nije ništa kompliciranije od spajanja bilo kojeg drugog TK kabela .Netrebaju ni stotine ili tisuće ljudi za taj posao...........I nemojte se iznenadit kad uskoro dođu i prve ponude za opt.priključke.


__________________
he,he
zlatko je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2009., 23:16   #175
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
joj daj ajde.. kad je u moju selendru dosao telefon trebalo je neznam kolko tisuca DM po stupu.. i ko zna kolko godina da se to isplati.. najbolje da jadni telekom povuce optiku pa da vec drugi tjedan bude u plusu.. kak ne..
koji se to posao isplati za tri dana?
pitam za ozbiljno, ja bih se vrlo rado upustio u tak nes....
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2009., 13:55   #176
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Ja sam osobno u strogome centru Rijeke, nekoliko stotina metara od pjesacke zone grada. Posto tu nema toliko puno kuca (stambenih zgrada) jedva da su ista dofurali u moj kvart. Ruku na srce jedini koji je i nesto dofurao je t-com. Niti jedan drugi operater nije nikada nista ponudio osim one lazi jedan operater preko drugoga.

E sada vidim da se i po mojoj ulici koma, provlace buntovi debelih kablova koji lice na optiku. Ali to se radi zadnjih godinu dana, svugdje po gradu. Da bi oni poceli nakon provlacenja po ulicama provlaciti po portunima i zgradama proci ce jos iiiihihihihi. Ono sto Mudrinic baljezga su gluposti. Da da triple play, da da FTTH, da da ovaj mjesec. Iskon odavno ima triple...
mann je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2009., 17:08   #177
Armand
192.168.0.1
 
Armand's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: BiH
Postovi: 463
Citiraj:
Autor zlatko Pregled postova
niti čija se optička snaga dijeli na stanove.
Daj nam malo razjasni ove pojmove s kojima se shicash ovdje po forumu. Sta je to opticka snaga?

Citiraj:
Autor zlatko Pregled postova
I oprema na strani centrale je povoljna.
Ma i da je dzaba, svejedno kad kojekavim klincima na adresama moraju ostavljati uredjaje cije cijene sigurno nisu iste kao cjene smrdljivog adsl2+ modema


Medo tacno te kontam o cemu pricas
__________________
P4 3.0 Prescott (Zalman 7000b-cu) @ Gigabyte 8ik1100
2x512 Apacer ddr400
AiW x800xt + vf900
Hitachi 80gb Sata2
Corsair HX520W
Linksys WRT54GL@Tomato 1.25.8515 RAF (Victek Mod)
Armand je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2009., 20:44   #178
zlatko
Premium
Moj komp
 
zlatko's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: slavonac
Postovi: 467
Sta je to opticka snaga?

Laser prosvjetli nit koja završava u npr. zgradi na ormariću na optičkom razdjelniku gdje se djeli na npr 6, 12, 24 druge niti koje završavaju u stanovima. Laseri su različite snage-koji će se koristiti ovisi o udaljenosti, o omjeru djeljenja na opt.razdjelniku........Npr. U zgradu sa 40 stanova dolaz opk 12 niti koje se dijele na stanove. npr 1 nit na 12 stanova. ostalo su rezerva ili direktne niti za one korisnike koji to žele. Kako je kapacitet jedne niti ogroman svi korisnici će imat jednaku kvalitetu prenosa podataka............Znači -optička snaga = dužina niti, gušenje niti, i još koješta drugog što ide u izračun daje snagu lasera ( određene klase )...........
__________________
he,he
zlatko je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2009., 13:55   #179
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
Meni se Zlatkec čini da si ti taj koji ovdje lupeta.....
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2009., 15:56   #180
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
U 90ima je telefonski priključak koštao više tisuća DM-ića, dok je sama cijena postavljanja bila mala. Strategija hrvatskog telekoma za širokopojasni pristup internetu je u zadnjih 10 godina više puta zakazala. Financije koje naši operatori nije problem korisnika nego politike pružatelja telekomunikacijskih ustanova.
Tvoj pristup prema "kretenima" objašnjava način razmišljanja koji je pogrešan. Korisnici, i ja među njima, uredno plaćaju račune i ne žele razmišljati o tehničkim problemima koji se nalaze unutar tvrtke (zastarjelost infrastrukture). Zakonska obaveza od 85% dostupnosti internetu se konstantno krši sa strane pružatelja usluge (da ne pričamo o nazivnih 1,2,4,i dalje Mb/s a efikasnim u startu za 15% manje).
Optička infrastruktura se ne može postaviti unutar tjedan dana, i toga su svi svjesni, ali za 5-10 godina je logično za pretpostaviti da će se obuhvatiti velik dio države.
Ako ja želim internet za 1kn, to meni ustav dopušta, a to što realnost trenutno ne dopušta , to neka ostane moj problem. Ali nikako ne dopuštam da se ovako javno priča o korisnicima kao o "kretenima". Apsolutno nekorektno.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na