Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.02.2008., 12:06   #1
Getriba
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
Access point u kući

dakle, imam d-linkov adsl modem + router DSL-584T koji je postavljen u route modu. i kak sam u međuvremenu dobio još 2 laptopa,
mislio sam si da bi bila zgodna stvar uzet si i wireless. malo guglajući po internetu, naišao sam na koje kakve modele, koji su se cijenom kretali od 270ak kuna pa sve do nebesa.
e sad, naletio sam i na još jedan d-linkov AP, koji mi specifikacijama više manje odgovara,
samo mi recite dal je to fakat kaj meni treba ili ne? link: http://www.adm.hr/product_info.php?m...oducts_id=2974

pitanje, ja bi sada spojio ovo čudo na jedan od izlaza na sadašnjem routeru koji btw ima omogućen DHCP. sada, hoće li uređaji spojeni preko wirelessa ili preko žičnih ulaza
na ovom drugom modemu moći dijeliti podatke sa uređajima koji su spojeni na prvi router? još jedno hipotetsko pitanje, jel mi svejedno dal je neko računao spojeno prek žice
na prvi ili drugi modem, kak god okrenem isto će radit, kaj ne?
Getriba je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2008., 12:13   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Nabavi si polovni Siemens 555/D-Link 684/Zyxell i imaš riješeno i lan i wlan.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.02.2008., 12:22   #3
DanXo
Registered User
 
DanXo's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Koprivnica - Zagreb
Postovi: 35
Ja mislim da ovaj Wlan ruter kaj si stavil linka je ok. sad samo nisam čital dali je modem ili ima samo onaj dodatni port kam se baš šteka adsl modem pa on to odma prepozna. Ali uglavnom DHCP bi ti trebao raditi nema veze u koji ruter ti zaštekal kabal ili se spojil na Wlan prek ovog kaj bi kupil, svi bi normalno trebali dobivati IP i svi bi međusobno trebali moći djeliti podatke neovisno o tome kam je koji komp spojen.
__________________
///M Power
DanXo je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2008., 12:24   #4
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
Baš kao što kolega kaže, nabavi Siemensa 555 ili Dlinka 684T i riješio si sve problema. Ima ih na tržnici i po 200 kn novih što ti je osjetno jeftinije od ovoga što si naveo, a imaš i ADSL router i wireless access point u jednom uređaju.
alengrosevic je online   Reply With Quote
Staro 15.02.2008., 19:43   #5
Getriba
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
znam za tu soluciju da imam wireless+adls router u jednom, ali je point da bi meni ponekad sa strane trebao odvojeno samo access point, pa zato ciljam na nekaj ovako. jel kontate? dakle, iam zeleno svijetlo za ovo? mislim, neću fulat? kaj ne?
Getriba je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2008., 14:46   #6
Xan
networking wannabe guru
Moj komp
 
Xan's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 997
neces fulat... odnosno, ima jedna caka

a ta je, da ovaj konkretni model ima WAN ulaz, u koji se kači adsl modem te preko njega ovaj d-link otvara PPPoE konekciju... što tebi NE treba ako imaš već router...

to nije neka prepreka jer onda samo uštekaš taj postojeći router u ovaj novi ali u LAN ulaz, te također treba uzeti u obzir da ti je samo na jednom routeru omogućen DHCP, tj. na jednom bi trebao biti isključen

a ima i nova verzija od D-Linka ovog modela koji si ti naveo, D-Link DIR-300, ali nije dostupan u Hrvatskoj
__________________
Quotation from the Bhagavad Gita famously quoted by J. Robert Oppenheimer upon witnessing the detonation of the first atomic bomb.

Also quoted numerous times by overly melodramatic players of Unreal Tournament upon detonation of the Redeemer weapon.

"Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone."
Xan je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2008., 14:29   #7
Getriba
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
hmm... ma budem još ja pogledao po slovenskim/austrijskim stranicama, pa bum potražio ovaj AP koji si preporučio... možda se zaletim i po to, ko zna.
Getriba je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2008., 15:54   #8
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
Cek, ti bi da ti sve sljaka iako si odspojen s neta? Ili bi da ti se jedan komp moze spajat na net neovisno, a da su 2 laptopa recimo iskljucivo medjusobno umrezeni preko AP-a?
Matesonik je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2008., 21:17   #9
Getriba
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
ovak bi to izgledalo:
dsl router (na njemu prek žice spojen kućni komp) + taj AP o kojem se govori, uloga AP-a je da odašilje signal po stanu. na njega se spajaju laptopi. namjera je da je router na netu cijelo vrijeme. sad, nadam se da je to odgovor koji si tražio...
Getriba je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2008., 21:36   #10
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
Pa, onda ti je dovoljno da uzemes recimo Siemens SE515/555 i on je cijelo vrijeme na netu. Laptope spajas bezicno na njega, a kucni komp zicom (imaju po 4 LAN porta na sebi). Imaju ugradjen DHCP (a koji danasnji router nema?).

Osim recenih Siemensa, imas i D-Link i druge, 99% sam ziher da nude iste ili bolje mogucnosti.

E sad, opet dolazimo do dijela koji i ne kuzim previse. Ti bi, znaci, da ti AP moze biti i povezan na net, ali ponekad i ne, a da neovisno o njegovoj povezanosti kucni komp uvijek bude povezan? Ili bi ponekad htio sve odspojiti s neta pa da racunala rade iskljucivo u lokalnoj mrezi?

Zadnje izmijenjeno od: Matesonik. 17.02.2008. u 22:06.
Matesonik je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.02.2008., 22:27   #11
Getriba
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
a tebe to muči... ne, htio bi da mi AP bude uređaj za sebe, pa onda kad mi bude trebalo samo ga odspojim i onda mi recimo služi kao AP za mrežu koju recimo napravim na laptopu. recimo, zdravo seljački primjer, kad bi recimo ja sa frendovima dogovorio da ćemo igrat CS, svako donese svoj laptop, ja napravim server na svom laptopu, do kojeg bi se oni spajali preko AP-a. to je recimo samo primjer... a ak bi imao neki uređaj koji bi imao sve u sebi, nebi mogao uzet onda kad bi mi trebalo, jer onda ostale ukućane ostavljam bez interneta....
Getriba je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2008., 23:08   #12
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
Pa mozete vi i igrati CS u lokalnoj mrezi (tako da su svi laptopi bezicno spojeni na njega) iako je wireless router spojen na net. Neovisno o tome ces moci s kucnim kompom na net, mozda bude nesto sporije jer je wireless router zauzet s podacima za mrezno igranje. Osim ako odneses wireless router nekamo...

Sto se DHCP-a tice, na jednom uredjaju ti mora biti iskljucen a na drugome ukljucen. I to je sva mudrost. Onaj D-Link koji si naveo u prvom postu je sasim fino rjesenje, ali kako je Xan rekao, ustekas DSL router u LAN a ne WAN port.
Matesonik je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na