Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.08.2008., 12:28   #1
Getriba
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
(riješeno) Problem sa instalacijom i bootanjem

dakle, ovako ide priča

kupio sam komp prije nekoliko godina, neznam kolko, i konfiguracija je P4 bazirana... možda najvažnija komponenta koja je ključna za daljnji dio priče je matična asus p4p800...
i šta se dogodi, usfalilo mi prostora pa sam otišao po hard disk u dućan... i kupim ja samsung spinpoint f1 320 gb (s-ata).. i krenuo to instaliravat u komp... (možda bi isto bilo korisno da pripomenem da je sistemski hard bio na p-ata sučelju) i bootam normalno windowse i nemrem očitat normalno novi hard u my computeru, dok ga vidim normalno vidim u device manageru... i bubnem novu instalaciju windowsa na taj novi hard.. i sve radi, imam dual boot prije pokretanja... i prebacim sve podatke sa starog harda i zbrišem sve particije sa starog harda i napravim jednu veliku od samog harda pomoću instalacijskog cd-a win xp-a... i šok... nemrem bootat zadnje instalirane windowse.. tražim po biosu opciju da stavim novi hard ko boot device, al nemože. jednostavno nedaje ko opciju da ga odaberem. onda, ima ko ideju kaj da radim da osposobim komp da radi normalno ili mi ne gine nova instalacija na stari hard? (nemojte mi se smijat ak radim neku debilnu početničku grešku )

Zadnje izmijenjeno od: Getriba. 25.08.2008. u 16:07.
Getriba je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2008., 13:01   #2
honored
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: virje
Postovi: 153
pa skini drivere sa asusove stranice za sata hdd-ove.. i prilikom instalacije winowza ih učitaj (F6)..a ovaj stari hdd iskopčaj prilikom instalacije ..te ga kasnije dodas


BTW: i pricekaj da ti jos neko od forumas da savjet jer nisam bas najbolji ekspert po tom pitanju
honored je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.08.2008., 20:37   #3
shadow
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 77
Citiraj:
Autor Getriba Pregled postova
dakle, ovako ide priča

kupio sam komp prije nekoliko godina, neznam kolko, i konfiguracija je P4 bazirana... možda najvažnija komponenta koja je ključna za daljnji dio priče je matična asus p4p800...
i šta se dogodi, usfalilo mi prostora pa sam otišao po hard disk u dućan... i kupim ja samsung spinpoint f1 320 gb (s-ata).. i krenuo to instaliravat u komp... (možda bi isto bilo korisno da pripomenem da je sistemski hard bio na p-ata sučelju) i bootam normalno windowse i nemrem očitat normalno novi hard u my computeru, dok ga vidim normalno vidim u device manageru... i bubnem novu instalaciju windowsa na taj novi hard.. i sve radi, imam dual boot prije pokretanja... i prebacim sve podatke sa starog harda i zbrišem sve particije sa starog harda i napravim jednu veliku od samog harda pomoću instalacijskog cd-a win xp-a... i šok... nemrem bootat zadnje instalirane windowse.. tražim po biosu opciju da stavim novi hard ko boot device, al nemože. jednostavno nedaje ko opciju da ga odaberem. onda, ima ko ideju kaj da radim da osposobim komp da radi normalno ili mi ne gine nova instalacija na stari hard? (nemojte mi se smijat ak radim neku debilnu početničku grešku )
na žalost ti gine nova instalacija pošto si formatirao drive na kojima su bili file-ovi za pokretanje boota ili da objasnim laički boot ini se uvijek nalazi na HDD koji ima oznaku c:
pošto si stavio novi disk i instalirao Windowse nove napravio se dual boot a zapis sa kojeg diska se bootaju koji windowsi je zapisano u boot.ini file-u pošto si ubio particije i formatirao disk sve je obrisano. Moj savjet otkači stari disk probaj napraviti repair windowsa sa CD pa nakon toga priključi drugi disk.
Kad sljedeći put postaviš nvi disk ako ga WXP ne skuži odi u disk management i tamo češ ga vidjet a Xp bi prilikom prvog ulaska u disk management trebao pokrenuti import novog diska.
nadam se da sam pomogao

pozdrav
shadow
__________________
-------------------------
Learn this, business has no business with patriotism. For business, patriotism is just product
shadow je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2008., 20:57   #4
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,885
@getriba mislim samo da je smrdan boot.ini provaj iz recovery console..Ubaci cd od windowsa na prvom screenu gdje je "Install Windows XP" i "Repair a Windows XP installation" odaberi "Repair a Windows XP installation" kad udes u recovery consolu i upisi FIXBOOT kad odradi izades i vidi ima li rezultata.
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2008., 21:34   #5
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2008., 16:30   #6
Getriba
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
iz nekog razloga nemogu uć u recovery console... :-/ ima ko ideju?
Getriba je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2008., 16:40   #7
shadow
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 77
Citiraj:
Autor Joke Pregled postova
@getriba mislim samo da je smrdan boot.ini provaj iz recovery console..Ubaci cd od windowsa na prvom screenu gdje je "Install Windows XP" i "Repair a Windows XP installation" odaberi "Repair a Windows XP installation" kad udes u recovery consolu i upisi FIXBOOT kad odradi izades i vidi ima li rezultata.
Ja stvarno ne kužim čovjek je napisao "starog harda i zbrišem sve particije sa starog harda i napravim jednu veliku od samog harda pomoću instalacijskog "
o kakvoj vi onda recovery console-i pišete
Evo još malo učenja: recovery consolu možete koristiti samo i u slučaju da su vam windowsi u komi a consola radi na principu da čita boot.ini, a pošto je on sve gore obrisao ne pomaže mu ni recovery consola.

Citiraj:
Autor Getriba Pregled postova
iz nekog razloga nemogu uć u recovery console... :-/ ima ko ideju?
Ako si sve pokušao što sam ti rekao probaj sa nekog kompa iskopirati boot file-ove za XP
s time da iskljući stari disk i sa nekim od boot cd-a promjeni svojem novom disku slovo na C: i postavi particiju kao aktivnu. Ako ti je to komplicirano onda jednostavno samo reinstalacija dolazi u obzir
__________________
-------------------------
Learn this, business has no business with patriotism. For business, patriotism is just product

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 24.08.2008. u 23:14.
shadow je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2008., 16:59   #8
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Pokreće se i kad:
Citiraj:
This issue may occur if the Boot.ini file is missing, damaged, or contains incorrect entries.

use the Bootcfg.exe tool to rebuild the Boot.ini file
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2008., 23:40   #9
Getriba
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
riješio sam stvar bez previše mudrijanja i kemijanja, freš instalacija na stari disk, sve radi ko po loju tnks gajs na pomoć

p.s. kak se mogu mijenjati drive lettersi na drajvovima?
Getriba je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2008., 00:35   #10
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003

Zadnje izmijenjeno od: thopok. 25.08.2008. u 11:58. Razlog: krivo linkano
thopok je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.08.2008., 08:57   #11
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Citiraj:
Autor Getriba Pregled postova
p.s. kak se mogu mijenjati drive lettersi na drajvovima?
http://forum.pcekspert.com/showpost....21&postcount=2
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2008., 16:05   #12
Getriba
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
zahvaljujem svima na pomoći, sve sređeno
Getriba je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2008., 19:34   #13
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2008., 21:17   #14
Getriba
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
nije bila neka mudrost, poslušao sam jedan od prvih savjeta, nanovo instalacija na stari hard, s tim da je novi bio prikopčan. nakon instalacije, vidio sam sve hardove i particije i to je to
Getriba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na