Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.12.2008., 14:18   #1
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Periferija za autocad

Ne nisam se počeo baviti 'cad-om, niti mi je to isprika za konfu u sigu.

Dakle, riječ je o poznanici koja provede 8 radnih sati za autocadom.
Problem je u tome što su je počeli mučiti bolovi u ruci, koji kreću od ručnog zgloba (s gornje strane), prema laktu, i dalje prema ramenu.
Moje pretpostavka je da žena ima problema zbog miša, ali nisam siguran.

E, sad, sjećam se topika gdje se vodila rasprava o periferiji za cad i što najmanje umara, ali je više ne mogu naći.
Molio bi preporuke i neka iskustva da se napišu ovdje, te ako je netko imao slične simptome kako ih je riješio.

Hvala.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2008., 14:29   #2
fler
These go to 11
Moj komp
 
fler's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Czarnia
Postovi: 1,786
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Dakle, riječ je o poznanici koja provede 8 radnih sati za autocadom.
Problem je u tome što su je počeli mučiti bolovi u ruci, koji kreću od ručnog zgloba (s gornje strane), prema laktu, i dalje prema ramenu.
Moje pretpostavka je da žena ima problema zbog miša, ali nisam siguran.

karpalni tunel?
nije (samo) miš u pitanju, već položaj ruke. treba paziti da šaka bude u ravnini s podlakticom te da se što manje miče u zglobu. ne štedjeti na mišu u takvoj situaciji (znači, bitno da dobro leži u ruci, bez grčevitog držanja, i relativno visok dpi, zbog što manje micanja ruke; ali ne prevelik, nezgodno je u AtoCADu raditi s 2000 DPI, recimo. barem meni.), plus nek si pogleda podlošku s naslonom za ruku.
i malo pauze uz razgibavanje povremeno, ne valja držati ruku u istom položaju duže vrijeme.
fler je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.12.2008., 14:39   #3
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Tako nešto sam i mislio preporučiti, recimo neki mx518 ili slično, pod uvijetom da joj nije prevelik.
Problem je što karpalni tunel izaziva trnce, a ovo su baš bolovi sličniji grčevima, ili se varam?
Koliko mi je objasnila cijela podlaktica joj je obavezno položena na stol, tako da pretpostavljam da joj je položaj za stolom ispravan, odnsno već je pokušala cijelu stvar popraviti podešavanjem visine sjedenja.
Ideje za podlogu?
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2008., 19:28   #4
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
vrlo lako moguce da je do misa, meni se ruka ukoci ako predugo radim s misem koji mi nije udoban, odnosno prevelik/premali je ili je cudnog oblika za drzanje.

to mi je se pocelo desavat na faxu kad sam bio prisiljen sjedit satima za istim racunalom tamo ili doma radeci nesto (mis obavezno u ruci, bez obzira na micanje jer tipkanja osim brojki nekih rijetko bude). rjesenje je bilo kod kuce kupovina misa koji mi odgovara, a na fax sam poceo vuci laptop s mini misem koji me nije umarao. Istrazivanje sta bi mi pasalo je trajalo jedno 2 mjeseca valjda prije nego sam ijednog od pacova kupio.

takoder, ova podloska s naslonom za ruku uopce ne zvuci lose, pod uvjetom da ima dovoljno prostora na stolu da moze drzati tako nesto bez da smeta.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2008., 22:59   #5
Punio4
Premium
 
Punio4's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb, Maksimir
Postovi: 437
Punio4 je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2008., 06:09   #6
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Thnx Punio4, taj gadget se spominjao u topiku što sam ga tražio.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2008., 19:28   #7
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,939
Jedno od rjesenja za bolove u ruci od dugotrajnog rada na kompu je zasigurno Tablet samo sto treba par dana privikavanja rada a olovkom ali kad se naviknes i prestane te boliti ruka pitas se sto si cekao dosad . Cak i velicine A6 super funkcioniraa a A5 je "taman" s time da A4 nebi preporucio za CAD jer treba duge poteze raditi rukom sto vise lezi crtanju kistom nego klasicnom radu mishem.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na