Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.12.2008., 15:29   #91
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
E da, kreirao je file veličine 240gb i pojeo mi sav slobodni prostor na hdd-u...
Znači, što trebam napravit?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2008., 15:41   #92
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
E da, kreirao je file veličine 240gb i pojeo mi sav slobodni prostor na hdd-u...
Znači, što trebam napravit?
Sto tocno zelis mjeriti?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.12.2008., 15:50   #93
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
@Neo-ST:

Meni je poceo testirat tek kada sam ga prekinuo u toj pripremi nakon nekih pola sata (inace bi u nedogled tako) i ponovno pokrenuo testiranje ... tek onda on pocinje prikazivat nekakve rezultate ... iopse, MB/s itd.

Jedino ponavljam treba ga dobro isprofilirat, ovisno o tome sto se zeli testirat ... multiuser/worker, multitask, multithreading...

Broj Outstanding I/Os je proizvoljan (premda ga dosta ljudi stavlja na 20), Access Specification ide ovisno o velicini fajlova na koje zelimo testirat HDD (moze se dodatno izmijenit svaki profil, pri cemu se obavezno bira opcija All workers u Default Assignmentu, te Random/Sequential i Read/Write omjeri).

Eventualno se moze stavit naziv testa u Test Setupu kako bi se kasnije mogli procitat rezultati.

E da i trajanje testa obavezno staviti na vise od 1 min (rezultati su dosta promjenjivi na pocetku) i to je to... ostale opcije se lako skuze nakon nekog vremena koristenja.
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2008., 16:01   #94
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Sto tocno zelis mjeriti?
Iskreno, nemam pojma. Ti si mi rekao da testiram raptore sa IOmeterom, pa sam to išao i napraviti...

Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
@Neo-ST:

Meni je poceo testirat tek kada sam ga prekinuo u toj pripremi nakon nekih pola sata (inace bi u nedogled tako) i ponovno pokrenuo testiranje ... tek onda on pocinje prikazivat nekakve rezultate ... iopse, MB/s itd.

Jedino ponavljam treba ga dobro isprofilirat, ovisno o tome sto se zeli testirat ... multiuser/worker, multitask, multithreading...

Broj Outstanding I/Os je proizvoljan (premda ga dosta ljudi stavlja na 20), Access Specification ide ovisno o velicini fajlova na koje zelimo testirat HDD (moze se dodatno izmijenit svaki profil, pri cemu se obavezno bira opcija All workers u Default Assignmentu, te Random/Sequential i Read/Write omjeri).

Eventualno se moze stavit naziv testa u Test Setupu kako bi se kasnije mogli procitat rezultati.

E da i trajanje testa obavezno staviti na vise od 1 min (rezultati su dosta promjenjivi na pocetku) i to je to... ostale opcije se lako skuze nakon nekog vremena koristenja.
A kako ga prekineš u toj pripremi? alt-f4? ja sam označio hard disk koji želim testirati, a pod workere sam stavio all workers. Jedno pola dana je pripremao hard disk, a pola dana je pisalo "starting...nešto" i to je to
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2008., 17:08   #95
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Ima gore u izborniku ikonica Stop (ne reagira bash trenutno, ali ga zaustavi nakon par minuta), a Alt+F4 i nije opcija (izgube se postavke i zapisi)...

Ajmo ovak najjednostavnije:
1.) Oznaci disk koji zelis testirat
2.) Za pocetak stavi 1 Worker (drugog izbrisi sa Disconnect Selected Worker ikonom)
3.) Stavi 20 Outstanding I/Os
4.) Odaberi Access Specification (prvo klikni na jedan i onda Edit->Default Assignment->All Workers)
5.) Odaberi omjere Sequential/Random i Read/Write ...
6.) Dodaj taj profil u Assigned Access Specifications (<<Add)
7.) U Test Setup dodaj naziv testa i njegovo trajanje
8.) Pokreni test i pricekaj nekakvih 20-ak min da se odvrti/stvori onaj fajl, te ga onda prekini sa Stop/Stop All ikonom, kada se prekine test (ponovno se pojavi Start Tests ikona - zelena zastavica, a na odabranom disku se stvori prije spomenuti test fajl) potrebno je ponovo pokrenuti test (sada se koristi taj fajl za manipulaciju/mjerenje podataka)
9.) trenutne vrijednosti se mogu vidjeti u Results Display (moze se podesit interval osvjezavanja trenutnih rezultata) -> Total/Read/Write iops te Transactions/Connections per second
10.)Na kraju se dobiva konacni rezultat (srednje izmjerena vrijednost)
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2008., 00:35   #96
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Evo, napravio sam po tvojim uputstvima, i ovo sam dobio:




Malo su mi čudne ove brojke, pogotovo MB/s.
Vjerovatno sam nešto krivo napravio...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2008., 05:15   #97
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Da kao sto rekoh, rezultati znaju bit promjenjivi (ponovi par puta mjerenje, a ako treba izbrisi fajl i opet pusti pripremu da napravi drugi)...

Ovi iops-i i nisu previse cudni, uzevsi u obzir dva Raptora u RAID 0 kombinaciji (oko 400-500 bi trebalo bit u singlu ovisno o odabranom profilu - velicini fajlova).

Eto to ti je sva znanost, a sa praksom ces skuzit sta i kako postavit profile, te koje rezultate uzimat u obzir...
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2008., 15:24   #98
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2008., 15:30   #99
Iceman11
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 80
evo malo cituckam na poslu pa da ozivim temu

dal bi zakljucak iz anandtechove analize onda bio da je cim veci stripe size bolji za svakodnevnu upotrebu, ubrzanje i prakticki bez bottlenecka?

stavis cca 1Mb stripe size, i osiguras se da ce sve manje fileove pisat i citat brzinom jednog harda, a sve vece duplo brze...

jel mi logika drzi vodu ili?

mislim da je max koji mi je bios dopustao bio 128kb stripe size koji sam i stavio... moje lamentiranje na tu temu je bilo u sjajnoj Fera_os raid temi koja neznam zasto nije postala sticky http://forum.pcekspert.com/showpost....&postcount=103
Iceman11 je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2008., 12:53   #100
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Iceman11 Pregled postova
evo malo cituckam na poslu pa da ozivim temu

dal bi zakljucak iz anandtechove analize onda bio da je cim veci stripe size bolji za svakodnevnu upotrebu, ubrzanje i prakticki bez bottlenecka?

stavis cca 1Mb stripe size, i osiguras se da ce sve manje fileove pisat i citat brzinom jednog harda, a sve vece duplo brze...

jel mi logika drzi vodu ili?
Logika drzi vodu, ali samo donekle. Imas tri osnovne razine koje mogu biti problem: diskovi, kontroler i stripe size. Diskovi imaju svoje fizicke limite, koji su problematicni kod IO intenzivnih procesa, ali ne toliko i kod kontinuiranih transfera. Kontroleri (ovi jeftini koje masovno koristimo) imaju svoje limite, jedan od cescih jest nacin citanja podataka u mirror pojima (obicno cita samo jedan disk), kao i nacin zapisa (da li ima ili ne pravi write cache itd.).
Stripe size je prica za sebe: da, ako je mali pomaze kod citanja / pisanja manjih kolicina podataka, no ako je premali, radi probleme u nepotrebnom radu vise diskova kod zapisa / citanja manjih podataka (posebno ako nije dobar aligment); ako je prevelik, radi samo jedan disk tako da ni to nije dobro.

Generalno, drzanje oko 64/128 je standardna stvar, najcesce koristena u praksi i kod ozbiljnih sustava.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.03.2009., 01:06   #101
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
RAID 0 diskovi - koji su brži?

Sada imam 2x410AS u RAID0, i zadovoljan sam njima.

Naime, zanima me što bi se desilo ako piknem još jednog 6400WD, pa ta dva stavim u RAID0 i zamijenim Speedije s njima.

Da li bi to bilo brže ili sporije rješenje,