Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.02.2024., 11:02   #71821
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,877
Pa nije ni čudo da ne koriste žmigavce
https://prnt.sc/mMuqSjQh78Bq
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2024., 11:04   #71822
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Ali to je surova realnost, to je smjer u kojem idemo.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2024., 12:05   #71823
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 667
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
I to je točno ono kaj pričam. Električna energija nastala iz ugljena/nafte/plina ide u EV korisnicima koje boli uvo i samo gas. Ipak je sve to eco.
Joj ne opet vrtimo se u krug, ali evo još jednom, raspoložen sam: Kada uzmes u obzir efikasnost pretvorbe fosilnih u električno u elektranama + gubitke u prijenosu energije + el. energija iz obnovljivih izvora + efikasnost el. motora u EV-u - dobiješ ukupno gledajući zeleniji pogon od ICE-a i njegovog lanca.
Pa čak i ako držim pedalu zaljepljenu skroz dole i idem 200kmh. (karikiram ali vjerojatno nije daleko od istine)

CatKiller je u proteklih 100 strana postao valjda 50 linkova i istraživanja na tu temu.
Pored svega toga pričamo i o smanjenom zagađenju u urbanim sredinama, koje je i bitnije za zdravlje.

Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Recimo bilo bi pošteno i logično iznad svega da EV vozila mogu biti napajana samo iz obnovljivih izvora energije. Pa ako nema dovoljno u mreži ha bože moj ništ budete pričekali sunčani dan ili da malo puhne vjetar jer ipak eco/green iznad svega.
To ne bi bilo niti "pošteno", niti "logično iznad svega". Nema nikakvog smisla, bacaš riječi bezveze i tvoriš nesmislene rečenice.

Razumijem da vam (nam) ide na kurac virtue signalling radikalno Zelenih koji žele maknuti sva ICE vozila i grliti drveća. Ali vi radite isto to samo obratno, uništili bi sva EV vozila i kupali se u dizelu, dizel najbolji, živio dizel.

Čemu to? Jednostavno jebeno nije istina.

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Clio II 1.2 16V benzinjara: 15god, 180.000km, TCO=0.18centi/km

https://www.spritmonitor.de/en/cost_...is/399946.html
Super, ali radi se o 18 godina starom automobilu koji ni po čemu ne može konkurirati novim automobilima.
Posjedujem Clia 2 1.6 16v iz 2003. godine. Ok auto od A do B u gradu, ali to je to.

Nisam stavio one brojke s ciljem da bude natjecanje "čiji je veći". Ali kad si već potegnuo - Tesla Model Y Performance nakon što bude amortiziran će me godišnje koštati 3 centa po kilometru. YCO 0.03e/km.
A pričamo o autu od 500+ konja te razinom opreme/featurea, praktičnosti i sigurnosti s kojim se ne može puno njih mjeriti.
bigAdvance je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2024., 12:18   #71824
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Sve pet. Nije mi bila namjera nešto dokazivati nego pokazati koliko su se vremena promijenila.

Taj Clio je tada novi koštao 10.000€. Njegov ekvivalent je danas skoro duplo skuplji kao i održavanje a i gorivo je puno skuplje.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2024., 12:37   #71825
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor bigAdvance Pregled postova
Joj ne opet vrtimo se u krug, ali evo još jednom, raspoložen sam: Kada uzmes u obzir efikasnost pretvorbe fosilnih u električno u elektranama + gubitke u prijenosu energije + el. energija iz obnovljivih izvora + efikasnost el. motora u EV-u - dobiješ ukupno gledajući zeleniji pogon od ICE-a i njegovog lanca.
Pa čak i ako držim pedalu zaljepljenu skroz dole i idem 200kmh. (karikiram ali vjerojatno nije daleko od istine)

CatKiller je u proteklih 100 strana postao valjda 50 linkova i istraživanja na tu temu.
Pored svega toga pričamo i o smanjenom zagađenju u urbanim sredinama, koje je i bitnije za zdravlje.
I pročitao sam sve te linkove ali isto tako postoje i druga istraživanja koja se diskreditiraju i nazivaju se clickbaitovima i naftnim lobijima.

Da, ev su super za urbane sredine ali to ti meni izgleda ovako https://i.redd.it/6s387dojkqvx.png



Citiraj:
Autor bigAdvance Pregled postova
To ne bi bilo niti "pošteno", niti "logično iznad svega". Nema nikakvog smisla, bacaš riječi bezveze i tvoriš nesmislene rečenice.
Kako ne? Ima itekako smisla pošto je to "zeleno vozilo" i stvarno ne znam zašto bi zeleno vozilo trebalo koristiti električnu energiju nastalu u termoelektranama na ugljen.

Ili si eko ili nisi. Eko uzgoj krumpira znači da nisi koristio ništa od pesticida, a ne samo malo pa sam i dalje eko. Pa ako se već deklariraš kao zero emission vozilo onda očekujem da je cijeli ciklus zero emission.


Citiraj:
Autor bigAdvance Pregled postova
Razumijem da vam (nam) ide na kurac virtue signalling radikalno Zelenih koji žele maknuti sva ICE vozila i grliti drveća. Ali vi radite isto to samo obratno, uništili bi sva EV vozila i kupali se u dizelu, dizel najbolji, živio dizel.
Ne bi uništio sva EV vozila. Dapače, neka se ljudi voze na kaj god žele osim ako nije ilegalno ali da mi zeleni idu na kurac idu. Smatram ih opasnošću za ekonomski sustav.


Dašta da je dizel najbolji. Osim onda kad nije.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2024., 12:46   #71826
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
I vi stvarno vodite diskusiju oko toga na koje gorivo vam ide hrpa lima koja vam stoji na parkingu i sluzi vam da vas preveze od tocke A do tocke B?
Zanimljivo...
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2024., 12:48   #71827
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Moralna strana priče. Daj odi veslati tamo.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2024., 12:59   #71828
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Kako ne? Ima itekako smisla pošto je to "zeleno vozilo" i stvarno ne znam zašto bi zeleno vozilo trebalo koristiti električnu energiju nastalu u termoelektranama na ugljen.

Ili si eko ili nisi. Eko uzgoj krumpira znači da nisi koristio ništa od pesticida, a ne samo malo pa sam i dalje eko. Pa ako se već deklariraš kao zero emission vozilo onda očekujem da je cijeli ciklus zero emission.
Znači osobe koje žele voziti EV (a vidi čuda - postoje itekako situacije u kojima je EV uvjerljivo najbolja i najisplativija opcija koju tehnologija može ponuditi) bi ti ograničio sa kojom strujom se smije puniti jer eto - tebe smeta marketing

Daj sjašite više, kenjkate po zelenima a gori ste još duplo od njih.
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2024., 13:10   #71829
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Moralna strana priče. Daj odi veslati tamo.
Cujem da ergometri prelaze vise od Skode. Jel istina to?
WraGG je offline   Reply With Quote