Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.01.2024., 22:59   #71401
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor Alfredo nr.3 Pregled postova
Hvala na preporuci.
Imam Clio Storiju Bye Bye 1.2 16V iz 2012. Prvi vlasnik. Sportska sjedala više klase. Davali su ta sjedala kao poklon zadnjem modelu dvojke. Platio sam ga 68.890kn. Vrhunska cijena za vrhunski gradski auto.
Trenutno ima oko 123 000km.
Moj je imao toliko kilometara prije 10 godina Tada sam otprilike mijenjao zadnji nosač auspuha. Sad ima 212.700km. Miran i nije bučan na autoputu. Jako malo vibrira na leru.

Vidi taj MAP senzor, to je na tom motoru full lagano. Mnogi mehaničari ga ne znaju pa ga ubodu do kraja i onda je motor bučan reskog zvuka. Pogledaj ovaj video: https://www.youtube.com/watch?v=HGRIPOk93jw

Ovaj gornji o-ring na tom MAP senzoru mora ući tek toliko da uđe, ne dublje. Inače imaš glasan motor.

BTW: nemaju svi Klitači V motore od tri cilindra. Onaj 1.3TCe kojeg sam ti spomenuo ima četiri cilindra, odličan je motor i ide jaaaako dobro


Citiraj:
Autor Rebbit Pregled postova
3 dana poslije unajmljena Seat Arona 1.0, prvo smo cura i ja mislili da je auto pokidan kako motor radi, onda smo se navikli, ali i osjecaj u voznji uzasan. Ok za ove nase ravnicarske i gradske ture, ali cim sam krenio ubrdo, 0 bodova. Obilazim drugi auto, obilazi on mene, dobro pa je dionica za obilazak bila 2km ravna pa sam znao da mogu, inače ne. To u moju kuću nejde, nikad pa ni onda.. radije nesto starije i da bar malo bolje ide nego da se nemrem iz podzemne garaze izvuc.

par dana poslije rentam novi pežo 208, cca 5-6tisuca km na satu, isto neki mali motoric, ali to je isto pristojno, jest da je 3cilindra, ali je imao ok performanse i brda mu nisu bila problem, al je bio jako žedan na brdu....

Imao do nedavno doma fiat punto 1.2 16v, 80ks, brate mili taj bi pojeo svu tu 3cyl konkurenciju u bilo kojem smislu osim potrošnji, al ni to mu nije bilo strašno, prosjek 6-7l a ganjo sam ga po gradu... bolje da trosi 1l više i da ide bez iznenađenja, neg da nemre povuć 3 osobe na nagibu od 3%.

Inače vozim malo jače aute, pa mi sve ispod 2.0 dizlo (1.5 turbo benz) nije bas napeto, ali mali 4cyl motoric u kombi sa malim autom je itekako OK, ali ako je preslab, bolje da ga ni nemam onda...
VW/Audi/Škoda/Seat motorinjo 1.0 115KS ide jako dobro. Vozio sam ga u nekoliko auta od Up GTi-ja do Audija A3 limuzine i Borg kocke Q2. Izvlači u 6. brzini na autoputu iz niskih okretaja ispod 2000.

To što ste vi sa 2.0 turbo čađarama navikli na kamionski moment u niskim okretajima to je druga stvar BTW: Punto 1.2 16V je puno slabiji od tog 1.0 TSIa 115. Puno slabiji.

Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Baci oko onda na Clio IV Ph2 1,2TCe
Taj motor ima problema s lancem i rano počne trošiti ulje.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2024., 05:08   #71402
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Po zimi garažiram motor, vadim akumulator iz njega i nosim ga doma (da bude u toplome). S vremena na vrijeme ga trebam spojiti na punjač da održavam kapacitet. Da li bi ovi punjači iz Lidla bili ok za tu namjenu? Koji od njih? Ili preporučujete neki drugi.
Akumulator u pitanju je Yuasa YTZ8V, 12V/7,4Ah (bez održavanja). Piše na njemu da se može puniti normalnim putem sa 0,7A i da onda traje 5-10h ili brzo punjenje koje traje 1h sa 3,5A.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 10.01.2024., 07:59   #71403
Tumor
prof.dr. gospodar svemira
Moj komp
 
Tumor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 382
Citiraj:
Autor ALiEN17 Pregled postova
koja je "trajnost" guma, u ovom mom slučaju, znači jedne imaju 3 godine, druge imaju 4 godine, a mesa koliko hoćeš na njima - kako da procjenim kada su one zapravo za "smeće"?
3 ili 4 godine stare gume bi trebale jos uvijek biti dobre osim ako nije bas rijec o nekom cunga-lunga brandu.
Nema pravila, to jednostavno osjetis da li guma jos uvijek dobro drzi ili ne. Za ljetnu je to tesko skuziti na suhom jer osim ako fakat pretjeras svaka ce drzati, njih mozes vidjeti na mokrom da li su pocele proklizavati ili ne.
Za zimske je lakse, vidis cim cesta postane "slinava" da li pocinju proklizavati ili ne.
Recimo, meni su prethodne Continental Wintercontact TS860 (dakle premium guma koja je u svoje vrijeme redovito pobjedivala na testovima) 4 zime fantasticno obavljale posao. Kada sam ih stavio 5. zimu osjetio sam da to vise nije to kao prije. Nije bilo nista strasno, ali vidio sam da u nekim situacijama nije drzala kao prije, ali jos uvijek je to bilo OK.
Montirao sam ih i 6. zimu da vidim da li ce ici i cim su pale temperature i cesta postala malo slinavija vidio sam da je vrijeme za shoping i odlazak vulkanizeru. Guma vise nije bila za voziti, pri malo jacem pritiskanju gasa bi proklizala (ne divljanje nego samo jaci pritisak gasa), kod mrvicu brzeg skretanja u ulicu lijevo/desno bi cesto proklizala i bilo je jasno da je gotova.
Guma sa jos ohoho ripne i koja je van sezone bila skladistena "by the book".

Dakle, jednostavno montiras i vidis da li guma moze jos tu sezonu ili ne sa primislju u glavi da je mozda guma "gotova", pa u skladu s tim i vozis da se nebi negdje zaletio.
__________________
If you are not paranoid you don't have enough information
Tumor je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2024., 08:05   #71404
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,100
Prije koji dan gledam za radnu kantu neke zimske polovnjače.
Ponuda odlična, Neki Bridgestonei 5+ godina stari po 40-50+ eura.
Pali novi Hankooki za 55 eu komad, 195/65/15
I da, novi Hankook je bolji od 5 godina starih Bridgestonea sa "dobrom" ripnom
__________________
Lowrider
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2024., 08:40   #71405
sokre10
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 405
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Prije koji dan gledam za radnu kantu neke zimske polovnjače.

Ponuda odlična, Neki Bridgestonei 5+ godina stari po 40-50+ eura.

Pali novi Hankooki za 55 eu komad, 195/65/15

I da, novi Hankook je bolji od 5 godina starih Bridgestonea sa "dobrom" ripnom
Na autu sam ima Hankook icept rs3 gumu, 225/40/18. Guma je bila top 5 po ADACU u toj dimenziji. Odlična guma i puno bolja od nekih razvikanih...

Poslano sa mog PGT-N19 koristeći Tapatalk
sokre10 je online   Reply With Quote
Staro 10.01.2024., 08:49   #71406
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,100
2 eura bila razlika u cijeni tog rs3 i Save s3+.
Da, guma je odlična
__________________
Lowrider
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2024., 09:02   #71407
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 554
Evo da se pohvalim potrošnjom na Hyundai Genesis 3.8 AWD auteku, 10-13 litara, ovisno o vožnji, za 2t auto i 3.8 N/A motor, mislim da je sasvim solidno.
Da se vozim čisto vangradska/brza cesta, dalo bi se i do 7 spustiti.

Naspram hyundai grandeura 3.3 koji troši 11-16 (i u kojem je plin od prvog dana, već 468tkm), ovisno o vremenu, načinu vožnje, gužvama, a manji motor i lakši auto, mislim da je vjerojatno razlika u mjenjaču, 5 brzina u grandeuru naspram 8 u genesisu, da odatle tolika razlika.

strgani je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2024., 09:10   #71408
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Ekran i selfi kamera na 20 cola kotačima.

Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2024., 10:22   #71409
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
TikTok ikona na ekranu

Nije nit čudo da nam treba sva silna količina senzora i radara za sprečavanje sudara

Kako bi ja zabranio takve stvari
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2024., 10:46   #71410
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Ekipa se pali na selfije, socials i gimmicke. Uključujući najnoviji koji zaslužuje svaki podsmijeh.

Mercedes-AMG & Will.i.am Launch Immersive MBUX SOUND DRIVE Experience

https://youtu.be/hfJJQPT92-w?si=3j6rHcfq5O2OmIdR&t=73

Ide uz Snoopovu karakterizaciju, u koju je ukomponirao malo diss uvaženog kolege "Thighter than a pants on will.i.am".

EDIT: nije em, neg je snoop. Ubije me svaki put. https://youtu.be/BuJDaOVz2qY?si=siPQxG5n7qWR-7d-&t=99
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2024., 11:15   #71411
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,642
Upravo vidio ovo na cesti
https://www.bmw.hr/hr/all-models.html?detail=X_BMW-X2
Gledam ga straga, mislim si neki novi užas od Ssang Yonga.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2024., 11:29   #71412
Rebbit
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 651
Citiraj:
Autor medo Pregled postova

VW/Audi/Škoda/Seat motorinjo 1.0 115KS ide jako dobro. Vozio sam ga u nekoliko auta od Up GTi-ja do Audija A3 limuzine i Borg kocke Q2. Izvlači u 6. brzini na autoputu iz niskih okretaja ispod 2000.

To što ste vi sa 2.0 turbo čađarama navikli na kamionski moment u niskim okretajima to je druga stvar

BTW: Punto 1.2 16V je puno slabiji od tog 1.0 TSIa 115. Puno slabiji.
Mozda je 115ks ok, ali onaj od 90ks sigurno nije ok. ne znam koji sam vozio, pretpostavljam ovaj od 90...

Kamionski moment je zakon, zato vozim i motor sa 2 cilindra a ne sa 4.. lep je osjecaj kad povuce cim stisnes, a ne da ga moram šiljit na 8k rpm da živne.

Ti kazes da je punto slabiji, je, ali je imao i manje kila, a isao je jer sam ga gazio, preko 5000 okretaja živne i onda se ponasa, ali je odziv na gasu bio ok, ovo cudo od Arone me iznenadilo jer na visokim okretajima nije bas isao niti živnio, valjda Eko mapa pa ga ubili do kraja...

Ti govoris za 115ks verziju, ali vidi razliku punto i arona 90ks.
Punto 8.1 kg/Nm, 123.9 Nm/tonne
Arona 7.7 kg/Nm, 129.8 Nm/tonne

Nije bas velika razlika, ali se punto puno ugodnije vozio jer nije imo one turbo rupe, eko sranja i sl... samo gas.
__________________
nek sam isti kao on, ma nek sam isti ko stari moj, dok zivot juri, ja cu lagano....


Lenovo Thinkpad T14
Logitech MX Master 2S
Logitech MX Keys

Galaxy S23+

Rebbit je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2024., 11:39   #71413
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Citiraj:
Autor Rebbit Pregled postova
Kamionski moment je zakon, zato vozim i motor sa 2 cilindra a ne sa 4.. lep je osjecaj kad povuce cim stisnes, a ne da ga moram šiljit na 8k rpm da živne.

.

Postoje motori sa 4 redna koje ne moras "siljit". Probaj sa malo vise ccm
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2024., 11:48   #71414
Rebbit
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 651
Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
Postoje motori sa 4 redna koje ne moras "siljit". Probaj sa malo vise ccm
Znam, nisam ni ja blesav, al mi je ovo dovoljno za moj gušt i način vožnje..
jednog dana
__________________
nek sam isti kao on, ma nek sam isti ko stari moj, dok zivot juri, ja cu lagano....


Lenovo Thinkpad T14
Logitech MX Master 2S
Logitech MX Keys

Galaxy S23+


Zadnje izmijenjeno od: Rebbit. 10.01.2024. u 11:56.
Rebbit je offline   Reply With Quote