Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.02.2021., 13:40   #2761
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ma kakvo krpanje, mada za neki DIY projekt može biti interesantno tih 42A na 5V,
brzo su postali poznati ti Tagan i JNC kao kabooom napajanja,
već onda si to mogao podvaliti samo totalnim neznalicama o pc hw
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 13:40   #2762
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Sjećam se i ja za dva slučaja prerano izgorenih Tagana. Tagan se prodavao u Linksu prije 16-17god.
Tako je, bio je iz Linksa i furao sam ga tamo iza ugla na reklamaciju. I mislim da dobro veliš, taj model je ako se ne varam imao garu 5g, sjecam se da sam se ugodno iznenadio kad je vrisnulo da još nije istakla i da ne moram davati lovu za novo

Edit: @Nikky - U to doma sam bio zavrsio srednju i zanimalo me vezano za komp da igrice delaju, ostatak vremena sam ganjao neki drugi "hardware" kao i vecina hahaha, tehnološka faza je nastupila par godina kasnije. Nakon prve ugradnje matične bez standoffa i slicnih egzibicija koje kreiraju bijeli dim i slične zabavne scene... Hahaha, ah those were good times

Zadnje izmijenjeno od: Alien_200581. 16.02.2021. u 15:34.
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 13:45   #2763
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Što je još bolje, Links je ta napajanja reparirao i prodavao kao refurbished .
stef je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 14:07   #2764
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Kinezi su Japancima ukrali formulu za jeftine male kondenzatore velikog kapaciteta s vodom kao elektrolitom, te ih počeli masovno štancati i jeftino prodavati. Saznali su na teži način da im fali jedan sastojak - neki inhibitor koji sprječava elektrolizu vode Kondići su u nekim slučajevima doslovno eksplodirali od vodika koji se stvarao u njima.

Ostalo je povijest Propast mnogih tech firmi poput Abit-a, te deseci milijardi $USD RMA i odšteta zbog skurene elektronike (samo HP/Compaq su imali preko milijardu dolara opoziva).

Žarište je bilo tamo negdje 2001-2004.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 14:26   #2765
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Aha, slavni Capacitor plague :-)

https://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor_plague
Prvo su ukradenu formulu prodali kinezima, a onda i tajvancima

Te ukradene formulacije elektrolita nisu bile stabilne niti bez korištenja. Negdje tih godina sam jedno Antec napajanje nakon kraćeg korištenja ispravno izvadio iz kompa, stavio u ormar. Godinu-dvije dana kasnije ga izvadio i ne pali uopće - skoro svi kondići na izlazu napuhani :-)
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 14:42   #2766
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
U to vrijeme je puno high-end hardwarea imalo te kondenzatore. Hoćeš nešto kvalitetnije i dugotrajnije kad ono kifla. Kresali su se troškovi na svemu. Primjerice frendu su krepale dvije nimalo jeftine top-end Socket A ploče od Abita pa mu nije bilo jasno zašto. Također Cisco moduli za 6 seriju switcheva (na svoje oči vidio) koji košta tisuće dolara. Laptopi od 20.000kn su crkavali kao i oni od 4.000kn zbog iste stvari. Mikrotik 450G router je krepavao zbog dva zelena elektrolita na ulaznoj stabilizaciji napona.

A dolar je bio visok pa je hardware bio ne samo loš nego i skup. Loše je to bilo za hw entuzijaste tada.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 15:05   #2767
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Moram priznati da mi zadnjih godina sve manje treba lemilica i kondići
Tu i tamo bila koja pokoja ploča, stari ADSL routeri, monitori, ali sve nakon x godina rada. I u svima loša roba, sve i da hoćeš neki pošteni recap napraviti, ispadne skup sport. Kod nas su pošteni japanski kondenzatori slabo dobavljivi. Prošlo je to vrijeme kad je hw umirao unutar garancije zbog elektrolita. Stvarno se ne sjećam kad sam zadnji put neki kondić zamijenio, ima valjda 3-5 godina sigurno.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 16:07   #2768
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
To ako krepa unutar garancije je greška (nije po planu), zato krepa koji mjesec / godinu iza. Možda si imao sreće ali mislim da je i dalje 50% kvarova od crknutih / izdušenih / napuhanih elektrolita pa onda ostalo.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 18:18   #2769
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Moram priznati da mi zadnjih godina sve manje treba lemilica i kondići
Tu i tamo bila koja pokoja ploča, stari ADSL routeri, monitori, ali sve nakon x godina rada. I u svima loša roba, sve i da hoćeš neki pošteni recap napraviti, ispadne skup sport. Kod nas su pošteni japanski kondenzatori slabo dobavljivi. Prošlo je to vrijeme kad je hw umirao unutar garancije zbog elektrolita. Stvarno se ne sjećam kad sam zadnji put neki kondić zamijenio, ima valjda 3-5 godina sigurno.
Čuo sam dobre stvari o Panasonic-ovim (FR Series, Low ESR) kondićima, njih sam upotrijebio za recap moje Chaintech 6BTM (Adison) matične ... sve zajedno me koštalo nekih 30kn što mislim da i nije puno, pogotovo ako budu trajali sljedećih 20-30 godina!
  Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 18:21   #2770
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Mali update, stigla danas GT730-tka za XP mašinu, i sa tim bi ta kanta konacno i definitivno bila gotova.

Evo pa fotki grafe:



Performanse su odlične, dere quadro koji je bio unutra prije skoro za duplo, i sve vrti preko debelo preko 60 fps na max postavkama. 3DMark06 je skocio sa izmjenom sa prijašnjih 9720 na 13054. And yes, it can even run Crysis ! Sve maxano na 1024/768 daje oko 40-45 fps što je prilično playable, ali ipak preferiram 60 fps u igrama tako da ipak treba smanjiti 1-2 postavke sa high na medium i onda gejm prede bez problema na 60. Temperature su u rasponu 50-55 stupnjeva nakom jednosatnog mucenja u igrama/benchevima i vent je glasan u rangu prosjecnog napajanja (što meni osobno ne smeta).

Dakle, final spek :

HP Compaq 8000 Elite SFF
C2Duo E8400 @ 3.0 Ghz
2x2 4GB DDR3 (Samsung)
Geforce GT 730 2GB GDDR5 (GT730-2GD5-BRK)
Creative Sound Blaster Xi-Fi (SB0790)
2 x 500 GB Seagate (ST3500320NS)
DVD-RW (PX-L890SA)

Sad se mogu posvetiti sljedecem pacij... tj. kantama

Zadnje izmijenjeno od: Alien_200581. 16.02.2021. u 20:39.
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 19:26   #2771
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Čuo sam dobre stvari o Panasonic-ovim (FR Series, Low ESR) kondićima, njih sam upotrijebio za recap moje Chaintech 6BTM (Adison) matične ... sve zajedno me koštalo nekih 30kn što mislim da i nije puno, pogotovo ako budu trajali sljedećih 20-30 godina!
Kondići se kupuju po specifikacijama, ne po oznakama
Ali da, FR je dobra serija i da se ponekad naći kod nas.
Evo ti log jednog djelomičnog recapa koji sam radio 2015., ploča je kupljena 2009 i stvarno je non-stop radila tako da nije čudno da je koji otišao nakon 6g maltretiranja s phenomom gore.
https://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=48597

Cijela ploča imala je ovoliko elektrolita
Code:
24x    Samxon        GK series    1000uF    6.3V
3x    TEapo        SS series    100uF    16V
4x    UCC        KZG series    1000uF    16V
2x    Panasonic    FL series    470uF    16V
Neki su dobra marka (UCC, Panasonic), ali uvijek uvale i neki el-cheapo.
Izračunaj sad koliko te dođu ti kondići da ih ideš nabavljati kvalitetne u tim specifikacijama + utrošeno vrijeme i sve ostalo. Za ploču koju je već vrijeme pregazilo, a ne radi se o nekom oldtimeru.
Baci oko na novije ploče, nemaju više puno elektrolita gore pa nema što niti rikavati
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 19:53   #2772
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Kondići se kupuju po specifikacijama, ne po oznakama
Ali da, FR je dobra serija i da se ponekad naći kod nas.
Evo ti log jednog djelomičnog recapa koji sam radio 2015., ploča je kupljena 2009 i stvarno je non-stop radila tako da nije čudno da je koji otišao nakon 6g maltretiranja s phenomom gore.
https://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=48597

Cijela ploča imala je ovoliko elektrolita
Code:
24x    Samxon        GK series    1000uF    6.3V
3x    TEapo        SS series    100uF    16V
4x    UCC        KZG series    1000uF    16V
2x    Panasonic    FL series    470uF    16V
Neki su dobra marka (UCC, Panasonic), ali uvijek uvale i neki el-cheapo.
Izračunaj sad koliko te dođu ti kondići da ih ideš nabavljati kvalitetne u tim specifikacijama + utrošeno vrijeme i sve ostalo. Za ploču koju je već vrijeme pregazilo, a ne radi se o nekom oldtimeru.
Baci oko na novije ploče, nemaju više puno elektrolita gore pa nema što niti rikavati
Apsolutno, ovi moji su bili 6.3V/1000uF ... to su bili i kriteriji po kojima sam tražio. U stvari, tražio sam nešto "malo bolje", a ovi Panasonic FR serije su mi došli kao preporučeni.

Zbog čega sam ih i spomenuo, ne mogu komentirati druge serije i modele, iz razloga što ih nisam koristio ni stavljao ni na jednu od svojih matičnih. Ali za gore-navedeni Chaintech se iskreno nadam da bude radio godinama

Vezano uz kondenzatorske katastrofe, imam jednu priču iz negdje 2009, 2010. godine... U stvari, riječ je ni manje ni više nego o ploči koju sam upravo spomenuo, ista ta Chaintech 6BTM, tzv "Adison".

Upalio sam komp jednog dana (dan prije je još normalno radila) i odjednom mi je počeo tuliti RAM alarm, kao nema memorije... Otvorim case, pogledam što se zbiva kad ono pola (originalnih) 6.3V/1000uF kondenzatora procurilo, sve naklobučeno, a ploča se pretvorila u zombi ploču. Pola je pod strujom, CPU vent vrti i radi, dok donja polovica nema napona, case vent recimo nije vrtio. Nisam siguran kako je ploča sve to preživjela, ali sam je dao u jedan servis na popravak, tip je zamijenio DIO kondenzatora za 200kn i kad sam je vratio natrag, upalila je od prve! U stvari, imao sam je takvu godinama sve do nedavno, kad sam primjetio da kondići opet cure ... uglavnom oni stari, originalni ali i neki od novih, koje je ovaj promijenio. Pa da igram na sigurno sve sam ih poskidao, svih 12 komada i zamijenio ih ovim Panasonic FR serije. Vrijeme bude pokazalo koliko su dobri, ali iskreno se nadam da ploča bude trajala najmanje 10-ak godina prije nego što bude trebala servis.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 16.02.2021. u 20:02.
  Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 12:47   #2773
Halos
muimerP
Moj komp
 
Halos's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: VG
Postovi: 3,333
Gledam dali da ovo tutnem na E-bay poštom sam tamo jednog P3 Tualatina prodao za 30$ ili da bacim, samo da više ne dolazim u napast igrat se kad imam pametnijeg posla.. 1000a, 256 pc133, tusi-m rev 1.02 onboard gpu bez zvuka bios 1016




Ploča je znala zastat tokom bootanja u BIOS, nešto mi je smrdilo na bios chip i naravno, jedan oksidiran kontakt na bios chipu je radio probleme. Riješio sam to iako na slici ne izgleda tako. Boota bolje nego ikada prije .

Jel to kome vrijedi 50 čn
Halos je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 12:47   #2774
dbL
Premium
 
dbL's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2020
Lokacija: Osijek
Postovi: 243
dvije prinove X1650 Pro 512 AGP i Ati Radeon 8500DV AIW


IMG-0737
dbL je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 13:03   #2775
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544