Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.11.2020., 11:48   #241
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
(Gamers Nexus) Heavily Tuned AMD R5 5600X vs. i5-10600K: Memory & CPU Overclocking Showdown
Stock 5600X je brži od OC-anog i "heavily tuned" 10600K - ukratko .
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2020., 13:51   #242
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Stock 5600X je brži od OC-anog i "heavily tuned" 10600K - ukratko .
Pa dobro to smo znali i prije, nije sad to neka izvanredna vijest i ne vidim razloga neke histerije kao na novinskim portalima tipa ekskluzivno i procitajte ovo - necete vjerovati!

Ryzen 5 5600X danas u trgovinama dodje 2.820,00 kn
Core i5-10600KF danas u trgovinama dodje 1.900,80 kn

Razlika je 919,20kn

Dakle cemu se cuditi da skuplji proc je bolji od jeftinijeg ? Mozemo raspravljati dali je toliko u postocima bolji koliko je skuplji ali razloga za neku histeriju zbilja ne vidim.
Da, valja napomeniti da sam negdje na portalima procitao kako je novi F16 Blok70 na stock postavkama bolji od Izraelskog F16 Blok40-Barack Tuned.. da da...
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2020., 13:58   #243
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,982
5600x je trenutno dosta loša vrijednost za novac, no to smo očekivali čim se vidjelo da su prešišali Intela.
Što se konkurencije tiče, glavno da se AMD vratio u velikom stilu, bit će bolje cijene kad dođe Rocket Lake
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2020., 14:55   #244
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Pa dobro to smo znali i prije, nije sad to neka izvanredna vijest i ne vidim razloga neke histerije kao na novinskim portalima tipa ekskluzivno i procitajte ovo - necete vjerovati!

Ryzen 5 5600X danas u trgovinama dodje 2.820,00 kn
Core i5-10600KF danas u trgovinama dodje 1.900,80 kn

Razlika je 919,20kn

Dakle cemu se cuditi da skuplji proc je bolji od jeftinijeg ? Mozemo raspravljati dali je toliko u postocima bolji koliko je skuplji ali razloga za neku histeriju zbilja ne vidim.
Da, valja napomeniti da sam negdje na portalima procitao kako je novi F16 Blok70 na stock postavkama bolji od Izraelskog F16 Blok40-Barack Tuned.. da da...
Kakva histerija? O čemu ti? Jesi pogledao video da vidiš o čemu se radi?
Ako tebe osobno ne zanima OC i fine-tuning memorije jednostavno preskoči gledati taj video i moj komentar.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2020., 04:03   #245
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Jesi pogledao video da vidiš o čemu se radi?
Ako tebe osobno ne zanima OC i fine-tuning memorije
Evo jesam... e sad esam ja sljep ili nigdje ne vidim to tuniranje ? Bios di ? Gdje sta i kako ? Samo neki grafovi i crte ? Kakav je to tunig ?
Ima ko da je naucio tunirati memoriju iz tog video jerbo ja ako i nisam znao, sad mi jos manje jasno kak on to radi ?

Engleski mi nije bas ono jel... ali ugrubo seljacki covek rekao:

Dobar dan, danas cemo usporediti 2 procesora vrlo usporedivih jer su oba oko 300$ i za oba cemo staviti "specijalne maxmalne" postavke za memoriju i max ih ocati.
Et, ja tako shvatio... mozda sam nesto pogubio u prijevodu jer brzo melje.

Ono sto sto nije shvaceno iz mog posta je to da cijene Vani pa tako i testovi koji to obradjuju nisu iste kao kod nas pa tako ni ovaj tunig specijale
nema bas nikakvu edukativnu vrijednost jer niti je sta kosmati pokazao, biosa nismo vidili nigdje, trikove specijale nigdje i jedino sto smo vidjeli da kosmati pisha od ushicenja u gace.

Sasvim opravdano, pishali bi i mi svi, pa i ja da ta 2 procesora ovdje kostaju 1900kn. A to o cemu ti pricas, toga u videu - nema.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2020., 11:20   #246
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Veći je problem što tebe uopće ne zanima OC ni postavke memorije, samo stock i ideš komentirati na takav video. Da si pogledao video čuo bi da na početku kaže da je za svaki CPU odvojio 6h da podesi postavke. I ti bi sad gledao 12h video... moš mislit .
I video baš ima, nazovimo to, edukativnu vrijednost, jer pokazuje koliko CPU profitira od postavljanja timinga za memoriju. Nije to video "How-To" pa da te vodi za rukicu i objasni svaki korak. Potraži te upute negdje drugde.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2020., 12:23   #247
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
ma ne samo to nego postoji nesto sto se zove ryzen dram calculator i radi jebeno bas za one kojima se neda prtljati 6h po biosu i postavkama ram-a, skoro pa je click n play....
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2020., 12:54   #248
Neo2001
Premium
 
Neo2001's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: zg
Postovi: 110
MadBoY oprosti ali danas si fakat u zoni.

silver_tip je u pravu, barem IMHO.

youtuber je u videu, istina, rekao da je na to potrošio 12h i da je isto tako rekao da je sam 'limitirao' vrijeme na 6h, ali bome, nigjde nije spomenuo da je u tih 6 sati 'prčkanja' uspio doći, barem po njegovim riječima do kraja, da dalje nejde...

e sad, da li to nekom vrijedi, potrošiti 6+ sati narihtavanja, isprobavanja i da ne govorim 6 sati 'mučenja' procesora i ploče za koliko, niski dvoznamenkasti % uvjetnog, upitnog poboljšanja, e to je već stvar osobnog karaktera, životnog stila...

Ja znam da je nekima doslovno poput orgazma da može reći da mu komp radi na 5xxx/mhz 24h.

samo, žalim da isti ti ljudi ne priznaju ili možda ne znaju da im takav, komp troši ohoho više struje, daleko više muči napajanje, sad će neki reći da sam pesimist, ali postoji i daleko veća šansa da nekaj rikne, da se zapali...

Lijepo ste se vi tu ulaufali, vau, super novo, 5xxx serija ovo ono, da, sve je to lijepo, uvijek je to tako bilo da je 'novi' hardware vau, i po cijeni, a i po performansama, samo, silver_tip za razliku od nekih razumije što znači vrijednost, bravo silver_tip.

Isto tako razumije 'problematiku', da srećom, današnji hardware, ne nužno i najskuplji, bez problema prati software za 99% forumaša.

Da stvar bude 'bolja' ako mogu primjetiti zasad koliko sam vidio samo 2-je ljudi na ovom forumu ima 5xxx seriju doma i vide zbilja kako to 'piči', i iskreno se nadam da im takav procesor i treba, a ovo sve drugo je prdenje u vjetar i vjerovanje youtuberima i isto tako sanjanje kak budete jednog dana i vi tako dok se cijene normaliziraju, stabiliziraju i ne znam kak 'iraju'

Nema tu previše filozofije, ili imaš, ili nemaš, pardon nedaš... ALI nije niti sve najskuplje, najnovije, odmah i nužno za vrlo veliku većinu korisnika!

hvalit se 'videom', ajme, ajmo više sjašit s tih videa, youtuberi dobivaju 'robu' besplatno, ako ju pokude, nema više 'robe', nema više videa, nije sve u tim videima a bome niti u igricima kak 9x% forumaša ovdje 'mjeri', procjenjuje komp, šteta.

super mi je gledat kak se ljudi 'napale' na 8k, i kupe monitor, grafičku.... i onda bude, huh, 'lijepo' me to koštalo, lijepo izgleda ali nekak to baš i ne 'piči' ...

i sad ovaj nedavni, toliko najavljivani 'bum' tog zen 3, nvidia 3xxx grafičke, ati 6xxx grafičke..., i kaj se sad desilo? Ok to postoji, ali rijetko je dobavljivo a cijene su takve da niti oni 'najhrabriji' nekak baš samo tako ne uskaču u taj po mnogima najbolji ikad, ali opet za večinu Hrvata (pre)skupi trend.
Neo2001 je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2020., 13:16   #249
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Nitko se ne hvali videom, stavio sam video za ljude koje to zanima.
Tebe i silvera to APSOLUTNO ne zanima i onda to možete APSOLUTNO preskočiti. Nije svaki video na ovom svijetu namijenjem vama dvojici pa da mora biti po vašem.

Možda tebi i Silveru zvuči čudno da nekome nije bitno da mu komp troši 600 W više za 5% više performanse ali postoje takvi ljudi.
Troši više struje - Ok, neka troši, ne plaćate ti i Silver tuđu struju
Veće opterećenje - Ok, nek se pokvari, niste ti i Silver dali svoje novce za tuđi hardver
Potrošiti 6h, 12h, pet dana na podešavanje postavki memorije za 2% više performanse - nitko ne troši tvoje i Silverovo vrijeme.
I vjeruj da ti ljudi apsolutno znaju da im komp više troši jer inače ne bi išli raditi overclock i podešavanje i sve ono što ljudi koji ne znaju - ne rade.
Nitko nigdje nije ni rekao da je ovo najbolje za SVE korisnike, već za 0.5% ljudi koji su kupili ili koji će kupiti Ryzen 5000. Ti i Silver niste u tih 0.5% i našli ste se uvrijeđeni jer postoji netko kome je to bitno i kog to zanima.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2020., 14:17   #250
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Čovjeka se proziva što je stavio video sa OC-anim usporedbama procesora na forumu koji se zove PCEKSPERT na temi o tim procesorima.
I to video lika kojeg vjerojatno prati više od pola forumaša koji sudjeluje na ovim temama, također i cca 90% istih tih forumaša koji overclockiraju cpu...

Ako vas ne zanima preskočite
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2020., 14:20   #251
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Nitko se ne hvali videom, stavio sam video za ljude koje to zanima.
Tebe i silvera to APSOLUTNO ne zanima i onda to možete APSOLUTNO preskočiti. / Ti i Silver niste u tih 0.5% i našli ste se uvrijeđeni jer postoji netko kome je to bitno i kog to zanima.
Otisli smo malo u OT ali samo zato sto ti zanasas raspravu slucajno ili namjerno u krivi smjer. Niko nije uvrijedjen, ja ponajmanje. Tko kaze da me ne zanima ?
Otkud ti mozes znati dali me nesto zanima ili ne ? Nisi ni shvatio da je post gore napisan u ironicnom smislu kada sam "trazio" slike biosa i "How-To" kroz bios da me vodi

Radi se o tome kako si ti predstavio taj video ovdje na forumu:

Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Stock 5600X je brži od OC-anog i "heavily tuned" 10600K
Dali shvacas problematiku iznosenja cinjenica koje to i jesu na ovaj nacin ali u "nasim" okolnostima ? Da nas dvojca zivimo tamo gdje on zivi, rekao bi pa super...
Fala @MadBoY na videu i definitivno za 300$ ajmo na 5000 seriju ako vec nesto kupujemo ali mi ne zivimo tamo, mi nemamo cijene kao tamo i onda ne mozes taj video tako
predstaviti u tom tonu i tako ga opisati kada to kod nas trenutno nije nikakava usporedba, zanimljivo i poucno za vidjeti ali samo kada bi i mi mogli zaista birati !

Ovo oko uvrijedjenosti, nezanimanje za OC, fine tunig itd... ti zbilja ne treba da okreces misli ( tudje ) u tom smjeru, drzimo se cinjenica. No dobro, nisi jedini koji tako olako
se razbacuje zakljucima a da uopce na uzima u obzir nasu realnost u RH. Kreso je testirajuci u 8-mom mjesecu 10700K izveo zakljucak kako je 3800XT bolja kupnja:
Citiraj:
3800XT je ipak generalno malo brži procesor, pa mu nećemo zamjeriti 15 € višu cijenu na europskom tržištu (380 vs. 365 €).
Pazi, europsko trziste ! Ko meni kriv sto sam Slavonac pa mi Slovenija i cenejse.si smrdi, nije da mogu ujutro popit kafu pa autom po proc... gdje i je razlika 15€.
Nadalje, ono sto nije racunao je to da je Intel izdao i7-10700KF i danas, 4 mjeseca nakon tog testa kad su se cijene slegle sto je recezent zazivao:
Citiraj:
Zato sto su cijene kod nas jos uvijek nerealne. 380 vs. 466 €!? Ko ce to ic kupovat?
Treba pricekat par tjedana da 3800 XT bude dobavljiviji i da se cijene slegnu. Zato mi je bolje napravit usporedbu cijena na trzistu na kojem se to vec dogodilo
Imamo sljedece:

i7-10700KF - 2.978,75 kn
Ryzen 7 3800XT - 3.202,29 kn

Razlika 29€

Dakle oba proca bez gpu na sebi, jedan generalno malo brzi ali i vise trosi i brzi samo u nekim aplikacijama no di je tih 15€ ? Proslo je malo vise tjedana od "par".
Meni drago vidjeti dobre Ryzene 5000 serije, pa super jer to znaci da ce i Intel nekoga vraga morati napraviti ali gdje je pojedincima realnost ( kao i tebi ) kad iznose cinjenice ?
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Čovjeka se proziva što je stavio video sa OC-anim usporedbama procesora
Nema potrebe da lazes, niko ga nije za to prozvao.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2020., 14:21   #252
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
sad kad se i ryzen oca, više ne valja.. nikako na zelenu granu
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2020., 14:22   #253
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor Neo2001 Pregled postova
...tona gluposti izrezana...

Da se razumijemo, mene je prošlo tuniranje PC-a, DIY vodena, modanje, ovo-ono, qurac-palac. Kupim, složim, instaliram, radi. Kad dodje vrijeme da je preslabo (godinu/dvije/pet) - dižem frekve, cijedim što je više moguće, prije mijenjanja. Svoje vrijeme sada trošim na druge stvari, koje su možda također za nekoga glupo trošenje vremena.

Ali ja ne znam koji je tvoj problem.
Da li kupuješ ti ? Nisi.
Da li moraš gledati taj video ? Ne moraš.
Da li je ovaj forum tvoja ili nečija druga privatna prčija ? Nije (odnosno jest, ali se gazda ne javlja ).
Ako čovjek okači video koji je on-topic, ne vidim u čemu je problem. Ako imaš što reći za pobiti tvrdnje OP-a ili videa, samo izvoli. Ali nekakvo lažno moraliziranje ili briga za tuđim novcima i vremenom - sorry ali nemojte, totalno je passé.


Vas dvojica se čudite nekakvom You Tube videu "k'o pura dreku". Kao da je to prvi video u kojem se iznose informacije koje su ili slabo bitne ili bitne za trojicu ljudi na ovoj planet, ili su čisto "mami-para" ili clickbait.
Odmah me podsjeti na epizodu prije par godina u kojoj ja stavljam vanjsku LTE antenu/kućište, u koju sam ubacio Mikrotik router i LTE karticu, kemijam i isprobavam, napišem svoja opažanja, napišem koliko me je došlo, NE napišem da bi svatko trebao uraditi što i ja. Da bi mi silver_tip napisao u stilu "koji qrc će mi to, to je overkill