Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.10.2009., 10:23   #1
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Matična ne boota

Pročitao sam par sličnih tema na forumu i dobio otprilike dojam o ovom problemu, al molim i za još koje mišljenje. Konfiguracija je ova navedena u mojem profilu lijevo, dakle matična je Gigabyte MA78G-DS3H.

Problem je slijedeći; matična ne boota, odnosno ne dođe do POST-a (nema beepova). Ventilator na kućištu se pritom normalno vrti, a ventilator na hladnjaku (Shuriken) se ne vrti, nego se samo 'lecne' svakih par sekundi.
Kad se to desi, komp nemogu ugasiti na tipku (normalno držim tipku 2 sekunde i onda se ugasi) nego moram povuć kabel iz struje (pogotovo i zbog toga mislim da je problem u matičnoj). Napravio sam i CLR CMOS, probao sam odspajati periferiju i komponente korak po korak, ali do nikakvih zaključaka nisam došao - ponekad se boota, ponekad ne. Uspjelo se bootati kad sam maknuo grafu i jedan keks memorije. Onda sam ugasio, vratio grafu da imam sliku na monitoru i opet je normalno upalio, sve ok, podignu se windowsi, radi. Mislim si sav sretan ak je tak, onda je samo taj jedan keks memorije radio probleme, super. Ali nije, ugasim ponovno i upalim i opet ista priča, ne boota. Nakon toga sam opet maknuo grafu i uspio je bootati nekoliko puta uzastopce bez grafe, taman da pomislim da je ona stvarala probleme, opet neće. Pa sad prije 5min probam opet bez grafe i uspije, opet vratim grafu i uspije. Ugasim, ponovo upalim - neće. Probam ponovno - hoće. Bottom line: mislim da se radi samo o matičnoj, kad ponekad hoće bootati, a ponekad neće. Ima li razloga sumnjati na napajanje? (vjerojatno da je napajanje, onda nebi nijednom moglo bootati?)
agm7007 je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2009., 13:19   #2
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
moze biti napajanje, moze biti neispravan ili poluispravan ram (ili utori na samoj ploci), moze biti da je baterija slaba (bilo slucajeva), moze biti da negdje ploca dotice kuciste (nekakav elekticitet te zeza), moze biti smrdan bios (mozda pomogne update biosa), moze biti do kabla napajanja (isto par puta imao slucaj), moze biti cak i do uticnice......... ima toga "moze biti".

a moze biti i cold boot, tj ploca "uhvati" iz svake neke kako treba. to mislim da nema rjesenja, ali bi trebalo proci pod garanciju (nemas nista za izgubiti u tom slucaju osim vremena). moja preporuka je da ili sam istestiras sve na drugoj kompatibilnoj konfi ako znas i imas mogucnost, ali na stolu. naravno, pod sve mislim isprobavati jedno po jedno na ovoj drugoj 100% ispravnoj i stabilnoj konfi. tako ces sigurno naci krivca(e), dugotrajan i dosadan posao, ali pametnijeg nacina ja nisam nasao.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.10.2009., 14:08   #3
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Meni se čini da je ovo posrijedi da matična uhvati "iz svake neke". Al da, može biti sve od navedenog... Ništa, još ću malo isprobavati, a onda će vjerojatno matična na reklamaciju.

Hvala na odgovoru, Burko.
agm7007 je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2009., 15:19   #4
Moree
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 328
Isto se i meni pocelo dogadjat prije par dana. Upalim komp, u gornjem lijevom kutu mi napise koju grafu ima, zatamni ekren i tu stoji. Nekada dodje i do Gigabyte logo screena i nece dalje. Mogu gasiti komp pritiskom na power tipku, iako nemoram drzat 2 sec po defaultu, nego cim je stisnem komp se ugasi. Nakon par gasenja ploca se uspije bootat i sve radi kako treba. Bez ijednog znaka nestabilnosti.
Isto sam mislio da su rami prvo ali ocito nisu. Cak sam pomislio da je do clocka pa sam vratio sve na default ali opet isto.
Vidio sam na jednom forumu kako bi povecanje od par Mhz za PCI Express moglo pomoci. Znaci umjesto defaultnih 100Mhz da se proba dignut na 102Mhz recimo. Ako mi neko moze iskomentirat ovo, hvala
Moree je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2009., 09:14   #5
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Na tvom mjestu bi uzeo u ruke Seatools i proskenirao hardove radi bad sectora jer Speedy hardovi spadaju u dosta kvarljivu robu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2009., 16:01   #6
Moree
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 328
Probat cu skenirat danas.
Inace nije do memorije. Koji god keks da stavim opet se isto ponavlja, i to random 2 dana upali normalno, treci dan iz 5 puta. Komp je i dalje na default taktu.

Dali mogu nanjeti kakvu stetu ako dignem PCI Express Frequency na 102Mhz? Posto sam vidio da su neki to preporucili.
Moree je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2009., 16:11   #7
Xenon
Banned
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor agm7007 Pregled postova
Pročitao sam par sličnih tema na forumu i dobio otprilike dojam o ovom problemu, al molim i za još koje mišljenje. Konfiguracija je ova navedena u mojem profilu lijevo, dakle matična je Gigabyte MA78G-DS3H.

Problem je slijedeći; matična ne boota, odnosno ne dođe do POST-a (nema beepova). Ventilator na kućištu se pritom normalno vrti, a ventilator na hladnjaku (Shuriken) se ne vrti, nego se samo 'lecne' svakih par sekundi.
Kad se to desi, komp nemogu ugasiti na tipku (normalno držim tipku 2 sekunde i onda se ugasi) nego moram povuć kabel iz struje (pogotovo i zbog toga mislim da je problem u matičnoj). Napravio sam i CLR CMOS, probao sam odspajati periferiju i komponente korak po korak, ali do nikakvih zaključaka nisam došao - ponekad se boota, ponekad ne. Uspjelo se bootati kad sam maknuo grafu i jedan keks memorije. Onda sam ugasio, vratio grafu da imam sliku na monitoru i opet je normalno upalio, sve ok, podignu se windowsi, radi. Mislim si sav sretan ak je tak, onda je samo taj jedan keks memorije radio probleme, super. Ali nije, ugasim ponovno i upalim i opet ista priča, ne boota. Nakon toga sam opet maknuo grafu i uspio je bootati nekoliko puta uzastopce bez grafe, taman da pomislim da je ona stvarala probleme, opet neće. Pa sad prije 5min probam opet bez grafe i uspije, opet vratim grafu i uspije. Ugasim, ponovo upalim - neće. Probam ponovno - hoće. Bottom line: mislim da se radi samo o matičnoj, kad ponekad hoće bootati, a ponekad neće. Ima li razloga sumnjati na napajanje? (vjerojatno da je napajanje, onda nebi nijednom moglo bootati?)
imao isti probelm ... grafička kartica, napravi test memroije sa memtest86 ako je sve ok ... vjerovatno grafička
Xenon je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2009., 18:48   #8
Moree
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 328
Citiraj:
Autor Xenon Pregled postova
imao isti probelm ... grafička kartica, napravi test memroije sa memtest86 ako je sve ok ... vjerovatno grafička
Pa kako grafa kad mu nije htio bootat i bez grafe?

Evo sad kad sam palio komp nije se htio bootat, tek iz 5. pokusaja. Ali sam primjetio svaki put kad mi nece bootat se zacuje visokofrekventni zvuk iz kucista (ne mislim na beep) nego neko cviljenje i to dosta tiho. Peti put kad sam pokusao upalit komp nije se culo to cviljenje i komp se bootao normalno. Samo da napomenem da mi se to pocelo sad tek dogadjat, 2 godine nakon kupovine kompjutera.

Skidam Seatools pa cu provjerit diskove...
Moree je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2009., 18:55   #9
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Citiraj:
Autor Xenon Pregled postova
imao isti probelm ... grafička kartica, napravi test memroije sa memtest86 ako je sve ok ... vjerovatno grafička
Thx, budem i to probao. Inače, probao sam sa svojim starim napajanjem (neko MSI 350W 20-pinsko napajanje, staro 7 godina) umjesto Zena i bez problema se podignuo sistem 6 ili 7 puta kolko sam probao. Doduše, bez grafe i sve periferije jer nisam htio riskirati kad je napajanje staro i samo 20pinski konektor, pa da nebi bilo problema... Po meni je dosta izgledno da je Zen krivac, pasivna napajanja imaju kraći vijek trajanja zbog viših temperatura.
agm7007 je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2009., 19:08   #10
Moree
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 328
Pazi ja sam isprve mislio da je memorija. imao sam 4 x 1 gb rama unutra. pa sam izvadio 2 keksa sto sam zadnja kupio i komp se normalno bootao 2 dana. Nakon 2 dana se opet nije htio bootat. Onda sam vratio ta 2 nova keksa i izvadio 2 stara i komp se opet normalno bootato 3 dana. Nakon 3 dana opet se nije htio bootat.
Tako da mislim da se to mora malo duze testirat kroz period od par dana. Jer ako ja sad ugasim i upalim 10 puta komp on ce se svih 10 puta normalno upalit.

Edit: Prosao Seatools test, doduse basic jer nemam sad 3-4 sata vremena za svaki disk (toliko navodno pise) pa cu preko noci ostaviti.
Moree je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.10.2009., 22:04   #11
Xenon
Banned
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor agm7007 Pregled postova
Thx, budem i to probao. Inače, probao sam sa svojim starim napajanjem (neko MSI 350W 20-pinsko napajanje, staro 7 godina) umjesto Zena i bez problema se podignuo sistem 6 ili 7 puta kolko sam probao. Doduše, bez grafe i sve periferije jer nisam htio riskirati kad je napajanje staro i samo 20pinski konektor, pa da nebi bilo problema... Po meni je dosta izgledno da je Zen krivac, pasivna napajanja imaju kraći vijek trajanja zbog viših temperatura.
jel ti se grije grafička ? jel ti se smrzava u windowsima ?
Xenon je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2009., 07:45   #12
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Citiraj:
Autor Xenon Pregled postova
jel ti se grije grafička ? jel ti se smrzava u windowsima ?
Pa, nisam baš detaljno pratio dal se grije, al nikad problema. Nikad nije bilo smrzavanja, al zapravo ni nije bila jako opterećena kad ne igram igre.
agm7007 je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2010., 22:18   #13
Beeman
Premium
Moj komp
 
Beeman's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 91
Pozdrav svima,

Imam sličan problem, MBO Intel DP45SGstara kojih par mj. memorija ddr3 kingstone 2X2Gb. dva harda WD na jednom win 7 na drugom win XP, grafa je neka bjeda nemrem se sjetiti, procesor quad, napajanje Corsair VX 450 Watt,

Prčkao sam po desktop control centru malo clockao i igrao se sa postavkama.
Javlja se isti problem da kad upalim komp neće mi bootat neće ni uci u win 7 (odpojio sam xp disk i probao sa odpojenim win 7 diskom).

izvadim bateriju sa matične, pričakam par min i onda je vratim. Prije nego sto pocne bootat me upozori na to da je izvađena baterija i pitala me dal želim u bios ili želim nastaviti boot sa trenutnim postavkama. Uđem u bios i vratim na tvorničke postavke sve frekvencije i ostale parametre(koji bi i trebali biti na tvorničkima pošto sam izvadio bateriju) restarta se komp i onda boota i uđe u WIN 7, nakon nekog vremena mi se zbrejka komp (I PRIJE SAM IMAO PROBLEMA SA TIM DA MI KOMP SMRZNE, ali sam problem pripisivao USB wireless adapteru). Prije koji dan sam napravio provjeru memorije sa nekim programom koji ima win 7 unutar sebe (program restarta komp i onda provjeri memoriju, ispala je 100% ispravna)

nisam probao vaditi grafičku ali ne vidim razloga zašto bi ona bila defektna,ali izgleda da ću morati raditi diagnostiku komponenta po komponenta.
Javim vam kaj sam napravio....
Beeman je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2010., 23:17   #14
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Dal ti dođe do POST-a? (ima-nema beepova?)

Kod mene je napajanje bilo krivac.
agm7007 je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2010., 20:37   #15
Beeman
Premium
Moj komp
 
Beeman's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 91
nema beepova!
samo se ubrzava i usporava ventilator na cpu

memorija nije to sam provjerio, nije ni hdd to radi ok, nije cpu. Onda može biti samo ili grafa ili napajanje ili MBO. napajanje ću provjerit ćim mi stigne novo iako ne kužim zašto bi bilo napajanje pošto sad ono pogoni ovaj komp s kojeg pišem.

grafička je pasivno hlađena
Beeman je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2010., 09:30   #16
Beeman
Premium
Moj komp
 
Beeman's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 91
interesantno je da kad komp stavim u standby mode, mislim da je s3. Zgašen disk i ventovi. Normalno se budi iz standya!

Da li sa tim podatkom možemo eliminirati neke kvarove?

Nemogu niti updejtati bios jer se neće bootat komp pa nikako da napravi automatsku updejt. morat ću probati "ručni".
Beeman je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na