Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.09.2021., 18:21   #2371
zig
Premium
Moj komp
 
zig's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 378
Hvala na odgovorima .
Ne vidim nikakve specke i na stranici sa ventovima, ni na manualu ploče.

Ništa, sutra-preksutra ide spajanje, valjda neće bit problema
zig je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2021., 22:22   #2372
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor zig Pregled postova
Hvala na odgovorima .
Ne vidim nikakve specke i na stranici sa ventovima, ni na manualu ploče.

Ništa, sutra-preksutra ide spajanje, valjda neće bit problema
imaš na stranici proizvođača podatke za silent wings 3

Rated Voltage DC (V) 12
Operating Voltage DC (V) 5 - 13.2
Current consumption (A) 0.06
Safety current (A) 0.3
Input power (W) 0.72

bitan podatak ti je ovih 0,3a safety current, jer je to podatak koliko maksimalno povuče vent - to je pri pokretanju gdje treba više snage da se zavrti iz nule, kasnije u radu troši puno manje

prema tome, možeš bez problema spajati do tri silent wingsa na jedan header na matičnoj, što ti i nije problem obzirom da si ionako uzeo y splittere s kojima možeš spojit samo dva venta po jednom priključku na matičnoj

EDIT
na svojem kompu koristim tri silent wings venta i prednja dva su spojena upravo noctua splitterom na jedan priključak, zadnji vent je spojen na drugi case fan priključak i sve fercera bez problema
matična ima mogućnost kontrole putem napona, pa sva tri venta mogu kontrolirati krivuljom u asusovom fan xpert programu, pa što je topliji proc (ili senzor na matičnoj ako to odabereš kao referentnu temperaturu), to brži rad ventova, s tim da su ispod 60 stupnjeva pogašeni skroz i pale se automatski tek kad proc pređe tu temperaturu
isto tako se može podesiti brzina paljenja, odnosno odgoda kad temperatura pređe 60 stupnjeva, da kod kratkotrajnih spajkova temperature ne bude stalne pali-gasi situacije

Zadnje izmijenjeno od: picajzla0707. 15.09.2021. u 22:30.
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.09.2021., 22:53   #2373
zig
Premium
Moj komp
 
zig's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 378
Tnx svima na odgovorima.
zig je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2021., 18:50   #2374
zig
Premium
Moj komp
 
zig's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 378
Još samo jedno pitanjce.
Ako su dva venta 3-pin, a ovaj splitter je 4-pin, osim nemogućnosti pwm, dali postoji kakav problem ?
zig je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2021., 22:32   #2375
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,797
Nope, peri deri
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2021., 22:45   #2376
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Preporuka za tihe 12 i 14cm ventove za kućište, a da nije Arctic?
Tiho i ne preskupo ako to uopće ide zajedno
Samo da malo pirka kroz kućište. Imao sam neke stock u jednom kućištu, podesivi 600 ili 1200 rpm, ali su prozujali vremenom.

Uzeo sam bio Arctic P12 i P14 PST PWM i razočarao se. Kad se vrte lagano (700rpm +/- nešto sitno, čuje se lagano periodičko struganje. Uzorak od 3 komada, jedan 12 i 2x14, sva 3 slični problemi, na raznim brzinama.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2021., 23:06   #2377
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,797
Struze ti u svim pozicijama, okomito i vodoravno kada su izvan casea? Sori nemam preporuku samo jednu anegdotu.

Kod mene unazad 5 godina - 3 kom F14 (1 prozujao nakon nekoliko godina), pa 2 kom P14. Sada 4 kom P12. Sve je bilo ok.

ALI

Prije nekoliko tj slazem novi case i montiram P12 na usis. Sve super! Odvrnem krivulju malo jace, pocne rostiljati, odvrnem na 100% struze po metalu. Kad se nafrlji vent na oko 1000 okr, lopatice se "udalje" od sasije i dotaknu case/mrezicu. Ubacio 1mm distancer izmedju fana i casea i to je to sada.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2021., 07:52   #2378
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Isprobao sam sva 3 na stolu prije ugradnje, u okomitoj poziciji, ali samo u full speed na 12V. Ne stružu po kućištu, 12-ica je na gumicama, a 14-ice sam testirao bez dust filtera, nema ništa ispred njih.

Rezultat:
- prva 14-ica jako rošta kad se razvrti, ali je tiha na niskim okretajima
- druga 14-ica obrnuto, tiha je na visokim rpm, a na niskima ima taj neki zvuk struganja, onako krrr....krrrr...., ali u pravilnim intervalima cca 1-2 sekunde. Mogla bi biti vibracija, ali ne osjeti se na caseu, a niti promjena pozicije ne pomaže
- 12-ica klika dok se vrti, onako brzo klik-klik-klik, kao najlošiji poderani sleeve ležaj na kineskim jeftinjacima.
Moguće da sam ubo sva 3 loša
Nevjerojatno mi je kakvo odstupanje u kvaliteti, recimo ove dvije 14-ice sam testirao na stolu full speed prije ugradnje, jedan ruži ko blesav na full speed, drugi ne. To sam zanemario jer se praktički nikad neće zavrtiti tako jako, ali eto jbg ne rade dobro niti na niskim rpm.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2021., 07:55   #2379
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Ne čudi me ovo za Arctic. Imao sam dvije generacije, nominalno isti ventovi. Jedna s raznobojnim žicama, tiha u rangu s najboljim ventovim koje (ni)sam čuo, druga s kompletno crnim žicama i koja ima zvukove kakve opisuješ. Mislim da sam pisao o tome davno na ovoj temi.

Za tihe ventove moja preporuka je beQuiet Silent Wings 3, no ti su skupi kao da ih rade od zlata i nemaju standardne rupe. Nekoč davno se moglo nabaviti SanAce 120 te razni Globe, Panaflo i Nidec uratci koji su bili relativno povoljni, a nečujni. Možda Noctua s redux serijom i onih par “okomitih” (nemam bolju riječ) krilaca?

Ili eksperimentiraj s Arcticom dok ne naletiš na dobru seriju, možda čak i neki rabljeni na Njuški… ne znam.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2021., 08:53   #2380
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Ne čudi me ovo za Arctic. Imao sam dvije generacije, nominalno isti ventovi. Jedna s raznobojnim žicama, tiha u rangu s najboljim ventovim koje (ni)sam čuo, druga s kompletno crnim žicama i koja ima zvukove kakve opisuješ. Mislim da sam pisao o tome davno na ovoj temi.

Za tihe ventove moja preporuka je beQuiet Silent Wings 3, no ti su skupi kao da ih rade od zlata i nemaju standardne rupe. Nekoč davno se moglo nabaviti SanAce 120 te razni Globe, Panaflo i Nidec uratci koji su bili relativno povoljni, a nečujni. Možda Noctua s redux serijom i onih par “okomitih” (nemam bolju riječ) krilaca?

Ili eksperimentiraj s Arcticom dok ne naletiš na dobru seriju, možda čak i neki rabljeni na Njuški… ne znam.
Silent wings idu na standardne rupe bez problema, a redux je smece od ventova, ne vrijede ni 30 kuna, znam jer sam ih imao 5 komada i sve ih zamjenii za silent wings 3
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.09.2021., 10:37   #2381
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Krivo sam se izrazio, idu na standardne rupe na kućištu, ali nemaju standardne rupe ma sebi da ih se može montirati recimo na hladnjake.

Reduxe nisam nikad imao, ali mi je ostalo u sjećanju da ih je netko hvalio. Inače s Noctuom nisam nikad imao sreće osim s A14 i A15 fanovima koji su prokleto dobri.

Kažem, i sam imam SW3 u kućištu (tri 12-ice na usisu, 2 14-ice odozgo na ispuhu) i ne mogu zamisliti bolje ventove. Ali tih 5 ventova košta kao solidno kućište, sva sreća da sam ih našao po oglasima po znatno nižim cijenama.
Garro je offline   Reply With Quote