Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.06.2020., 21:19   #1
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Gramofon i uzemljenje

Pozdrav, imam možda glupo pitanje, ali jbg dakle gramofon Technics 1210 MK2 ima žicu za uzemljenje mala ona šta se obično stavi na pojačalo ili u miksetu. No problem je taj šta ja nemam pojačalo za njega, a na mikseti nemam nigdje za zašarafit tu žicu od uzemljenja. Kolega mi kaže da oni znaju preko činčeva biti uzemljeni kad se spoji pa da onda nemoram ni spajat tu žicu, no nisam to još probao da neš ne zeznem ako uopće i mogu zeznut. Pa me zanima mišljenje ima li neka DIY fora da spojim tu žicu negdje ili da samo činčeve spojim pa ako ne buzzz-a je sve ok.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2020., 21:48   #2
Gnjurac
i dida mi je bija Torcida
Moj komp
 
Gnjurac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: na škoju
Postovi: 129
Žica za uzemljenje koja nije spojena na pravo uzemljenje ne znači ništa a niti ičemu služi.
__________________
Lijepi pozdrav !

Again member of PC Ekspert 100+kg demolition squad

Započni dan s osmijehom - mukte je.
Gnjurac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.06.2020., 22:01   #3
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Citiraj:
Autor Gnjurac Pregled postova
Žica za uzemljenje koja nije spojena na pravo uzemljenje ne znači ništa a niti ičemu služi.
Okej i šta točno si sa time mislio reći di ju mogu spojiti i da li postoji kakav način ?
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2020., 22:17   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Šta se sramiš:
a) da si spavao u školi
b da imaš "neugledno" pojačalo

Dakle, koje pojačalo i jeli "plastikaner" ili metalno kućište ?
Ako je metalno kućište valjda ima neka vida pod koju možeš staviti tu žicu za uzemljenje.

Šta je kolega spomenuo, čim ti spojiš činčeve preko njih (vanjski kontakt) je spoj te iste mase / uzemljenje.
Poanta odvojene žice je da taj spoj bude bolji jer su ponekad žice u chinch kabelu žnj kvalitete pa ovako bude bolji spoj.

U ekstremnim slučajevima (čitaj šroteks pojačala), tek kad spojiš tu žicu pojavi se brum > obrnuto nego očekuješ. U tom slučaju je ostavi ne spojenu (u zraku).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2020., 22:31   #5
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Šta se sramiš:
a) da si spavao u školi
b da imaš "neugledno" pojačalo

Dakle, koje pojačalo i jeli "plastikaner" ili metalno kućište ?
Ako je metalno kućište valjda ima neka vida pod koju možeš staviti tu žicu za uzemljenje.

Šta je kolega spomenuo, čim ti spojiš činčeve preko njih (vanjski kontakt) je spoj te iste mase / uzemljenje.
Poanta odvojene žice je da taj spoj bude bolji jer su ponekad žice u chinch kabelu žnj kvalitete pa ovako bude bolji spoj.

U ekstremnim slučajevima (čitaj šroteks pojačala), tek kad spojiš tu žicu pojavi se brum > obrnuto nego očekuješ. U tom slučaju je ostavi ne spojenu (u zraku).
Nemam pojačalo, spajam ga direktno na miksetu (Xenyx 1204) gore na 2 Track. To šta kažeš šrot činčevi, ovo su originalni iliti defaultni činčevi. Gramofon je skoro pa nov nekorišten tako da nisu skucani niti izglodani činčevi.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2020., 23:06   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ovaj od Behringer - a ?
Biti će ok sa dobrim chinch kabelima (kakve opisuješ).

Ja tu vidim drugi problem (ili sam čorav ), ta mikseta nema "PHONO" varijantu ulaza.
Ako je to točno "rezultat" neće valjati jer fali "PHONO" tj. "RIAA" predpojačalo kojim se odrađuje osim samog pojačanja i odgovarajuća "RIAA korekcija".

Osim toga nivo signala koji dolazi iz takvog gramofona (zapravo zvučnica / "igla" je strašno malen i treba spomenuto predpojačalo.

Tek tako / samo da nešto čuješ možeš spojiti na MIC input s tim da ni slučajno ne upališ fantom napajanje.

Ako imaš odvojeno PHONO / RIAA predpojačalo onda ok.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2020., 06:12   #7
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Phantom je samo na mic izlazima ovi 2 track sta su na mikseti su obicni izlazi. Mislim da nebi trebalo bit tiho probam danas pa javim.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2020., 13:34   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Citiraj:
Autor Thermaltake Pregled postova
Phantom je samo na mic ulazima ovi 2 track sta su na mikseti su obicni ulazi. Mislim da nebi trebalo bit tiho probam danas pa javim.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2022., 13:08   #9
bdrazen
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 0
rca kablovi za gramofon

Kupio sam kvalitetne kablove za gramofon i sada čujem brum. Kada je pojačalo na 3/4 dosta je izražen. Kada prstima primim kabel brum se pojača.

Do sada sam imao jeftine kablove i nije bilo bruma niti kada bih pojačalo stavio na maksimum. Niti ikakve osjetljivosti na dodir.

Može li mi netko odgovoriti u čemu bi mogao biti problem? Tvornička greška u tim kvalitetnim kablovima?
bdrazen je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2022., 20:05   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Premalo podataka,
koji konektori / kabeli su u pitanju ?

Probaj sa dodatnim komadom žice spojiti gramofon i pojačalo,
obično bude vijak baš za tu namjenu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.03.2022., 20:18   #11
bdrazen
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 0
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Premalo podataka,
koji konektori / kabeli su u pitanju ?

Probaj sa dodatnim komadom žice spojiti gramofon i pojačalo,
obično bude vijak baš za tu namjenu.
Ma nije stvar u uzemljenju, sve to je uredno spojeno. Radi se o tome da sa prastarim kablovima, koji bi danas novi koštali možda 40 kn, nema bruma, a s Dynavox od 50 EUR je izražen brum. Smiješno, ali istinito. Sve je zaliveno u plastici, konektori, žice i bužir. Nisu noname kablovi, imam njihove kablove za zvučnike i sve je super.

Činjenica je da dok je manja glasnoća s novim kablovima je ipak malo čišći zvuk, ali samo malo, ali pri većoj glasnoći se čuje brum.

Na prazno, znači dok je igla u zraku, sa starim kabelom pojačalo odvrnem do kraja i čuje se samo mali šum, a s tim novim kablovima na polovici baš brum i postaje nepodnošljivo.

Nije stvar u pojačalu ni gramofonu. Jer, razlika je baš kada se mijenjaju kablovi. Ne mogu vjerovati da sam naletio na tvorničku grešku kod kablova pa nisu dobro spojeni. A kupljeno na Amazonu i raspakirano pa nema povrata, samo mogu dati lošu recenziju.

Zadnje izmijenjeno od: bdrazen. 06.03.2022. u 20:25.
bdrazen je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2022., 23:12   #12
bdrazen
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 0
[QUOTE=Nikky;3587524]Premalo podataka,
koji konektori / kabeli su u pitanju ?
bdrazen je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na