Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 08.01.2024., 15:59   #1
Poggiali
Rocker
Moj komp
 
Poggiali's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagorje
Postovi: 1,995
(riješeno) Windows 10 Pro, nova instalacija radi sporo...

HP Omen
I5 7300
8gb ddr4
nvidia gtx 1050
hdd 1tb
Windows 10 (22H2 (10.0.19045)) instalirani neki dan sa licencom


Dakle, svi updejti odradjeni preko windowsa, zatim HP assistant skinuo sve drivere koji su se nudili, takodjer preko Intel supporta skinuti driveri...

Rucno sam skinuo jos drivere za intel grafiku i nvidiu ( nudilo mi je studio i gamer driver, probao sam prvo jedan pa drugi)

YT video radi trzavo, nekad je zvuk van sinkronizacije, nekad radi, ali ako micem mis uspori... u task manageru proc ide do 100% (browser je na prvom mjestu 50%, pa desktop window manager 20%..), gpu na nekih 75%, ram na 70%

Ako je video u 60fps-a svako malo stane na sekundu...


Ako pisem ili oznacavam tekst u browseru bude primjetan lag... a nekad neke stranice otvara segment po segment ko da je na dial upu... a internet mi mjeri 50mbps

Browser je Opera, ali isproban je jos Firefox i Edge, uglavnom ista stvar


Znaci isao sam na novi instal winsa, formatirao sam c disk... jer sam imao win 10 star 3-4 godine i bootao mi je skoro pola sata, ali radilo je sve ok... sad boota brzo, ali sve radi sporije....

Jel ima netko kakvu ideju ili savjet?

Hvala!!
__________________
Konfa: Intel Core 2 Duo E 6400, 2.72GHz || Asus P5B Deluxe || 8800 EVGA GTS 320 mb || Super Talent 2x1 gb 800MHz CL5 || Seagate Barracuda 7200.10 320 GB 16 mb || Samsung Spinpoint F1 750 GB 32mb || Seasonic S 12 430W || A+ X-Blade || Logitech Z 5500 || CL X-Fi Xtreme Game || Logitech G500 || Logitech UltraX Flat Desktop || Canon Pixma iP4300 || Samsung ML-2510 || Toshiba Regza 32XV733G
Poggiali je offline  
Staro 08.01.2024., 16:15   #2
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Možda ti Windowsi rade indexing cijelog diska iz nekog razloga, po defaultu ne bi trebali.

Ili neki HP bloatware radi neku sličnu glupost koja zaposli procesor pa se sve vuče.

Probaj isključit indexing za početak i pogledaj u task manageru kaj ti je izlistano pod "startup" pa probaj poisključivat kaj ti netreba.
kopija je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.01.2024., 16:20   #3
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Win 10 bez ssd-a je kifla.

Sent from my CPH2449 using Tapatalk
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline  
Staro 08.01.2024., 16:28   #4
Poggiali
Rocker
Moj komp
 
Poggiali's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagorje
Postovi: 1,995
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Možda ti Windowsi rade indexing cijelog diska iz nekog razloga, po defaultu ne bi trebali.

Ili neki HP bloatware radi neku sličnu glupost koja zaposli procesor pa se sve vuče.

Probaj isključit indexing za početak i pogledaj u task manageru kaj ti je izlistano pod "startup" pa probaj poisključivat kaj ti netreba.
Pod startup imam svega 5 programa, mail, zvuk, win antivirus...

Indexing je ukljucen...

Ne znam jedino dal firewall i antivirus nije too much + koristim ad bloker ...


znam da je nesto bolje sa ssd om, imao sam ga dok nije crko... ali velim radilo mi je sve na hdd 3 godine dobro.. da nije taj boot bio tolko spor, nebi ni dirao winse
__________________
Konfa: Intel Core 2 Duo E 6400, 2.72GHz || Asus P5B Deluxe || 8800 EVGA GTS 320 mb || Super Talent 2x1 gb 800MHz CL5 || Seagate Barracuda 7200.10 320 GB 16 mb || Samsung Spinpoint F1 750 GB 32mb || Seasonic S 12 430W || A+ X-Blade || Logitech Z 5500 || CL X-Fi Xtreme Game || Logitech G500 || Logitech UltraX Flat Desktop || Canon Pixma iP4300 || Samsung ML-2510 || Toshiba Regza 32XV733G
Poggiali je offline  
Staro 08.01.2024., 16:33   #5
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,005
ssd je toliko jeftin danas da nema smisla se zafrkavat bez njega, pogotovo kad je sporost simptom. jedino ssd je po meni rjesenje, ovo sve ostalo je mlaćenje prazne slame.

Citiraj:
Autor Poggiali Pregled postova

Jel ima netko kakvu ideju ili savjet?

Kao i ostali - stavi SSD.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 08.01.2024. u 16:42. Razlog: spojeni postovi
kiki86 je offline  
Staro 08.01.2024., 16:39   #6
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Stavljam novce na bad sektore, koeficijent 1,7, doduše nije rečeno hdd usage koliki je.

Drugi guess možda temperatura i trokiranje. Probaj izać s njim sad na minus 10 vani pa probaj 10 minuta (ak je ovo onda ispuhat pošteno na benzinskoj)

Treće, nabavit ssd.

Zadnje izmijenjeno od: Deamon101. 08.01.2024. u 16:48.
Deamon101 je offline  
Staro 08.01.2024., 17:15   #7
Poggiali
Rocker
Moj komp
 
Poggiali's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagorje
Postovi: 1,995
Citiraj:
Autor kiki86 Pregled postova
ssd je toliko jeftin danas da nema smisla se zafrkavat bez njega, pogotovo kad je sporost simptom. jedino ssd je po meni rjesenje, ovo sve ostalo je mlaćenje prazne slame.



Kao i ostali - stavi SSD.
A znam, ali nisam se ni najmanje nadao da cu radi reinstala windowsa morati stavljati brzi disk :/

Da sam znao, nebi nista dirao.. ubije me to podesavanje.. i skidanje drivera i vracanje svih postavki i programa

DEAMON: Disk nisam vidio bas da ide preko 40% kod loada... a komp ispuhujem svako tolko sa kompresorom...sad sam ga ispuhao prije instalacije..
__________________
Konfa: Intel Core 2 Duo E 6400, 2.72GHz || Asus P5B Deluxe || 8800 EVGA GTS 320 mb || Super Talent 2x1 gb 800MHz CL5 || Seagate Barracuda 7200.10 320 GB 16 mb || Samsung Spinpoint F1 750 GB 32mb || Seasonic S 12 430W || A+ X-Blade || Logitech Z 5500 || CL X-Fi Xtreme Game || Logitech G500 || Logitech UltraX Flat Desktop || Canon Pixma iP4300 || Samsung ML-2510 || Toshiba Regza 32XV733G
Poggiali je offline  
Staro 08.01.2024., 17:22   #8
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Pa isključi indexing, kažem već po drugi puta.
kopija je offline  
Staro 08.01.2024., 17:43   #9
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Poggiali Pregled postova
A znam, ali nisam se ni najmanje nadao da cu radi reinstala windowsa morati stavljati brzi disk :/

Da sam znao, nebi nista dirao.. ubije me to podesavanje.. i skidanje drivera i vracanje svih postavki i programa

DEAMON: Disk nisam vidio bas da ide preko 40% kod loada... a komp ispuhujem svako tolko sa kompresorom...sad sam ga ispuhao prije instalacije..

A da nisi neke krive drivere instalirao pa se sad to kolje interno? Nemoj zaboraviti da Win10 instalira preko Updejta Win Drivere za skoro sve uredaje. Na tvom mjestu bi napravio reinstall, ostavio ga da se sam do kraja azurira i instalirao samo drivere koje sam ne instalira + GPU driver. AL TEK NAKON STO WIN UPDATE ODRADI SVOJE.



Drugo - kazes da ispuhujes kompresorom. OK - ali to katkad moze takoder dovest do problema (ako se nekaj zacepi na primjer jer guras zrak u lap a ne van). Lap bi bilo dobro rastaviti , posteno ocistiti posto vec ima godine i zamjenit termalnu pastu. Disk testiraj za svaki slucaj da nije i on pred krepavanjem...sanse su male al nikad 0.



I da kao sto ostatak ekipe vec pise - pukni nutra jos mali SSD za OS barem....na Win10 i 11 je rad bez SSD-a nepodnosljiv.



@kopija - Indexing nemoze imat takav impact na rad tog sustava - ne cijelo vrijeme. Nije to Pentium 3/4 kanta.
tomek@vz je online  
Staro 08.01.2024., 18:06   #10
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Citiraj:
Autor Poggiali Pregled postova
Da sam znao, nebi nista dirao.. ubije me to podesavanje.. i skidanje drivera i vracanje svih postavki i programa
Trebao biš moći klonirati sistemsku particiju sa HDD na SSD, ovisno o tome kako si napravio particije. Ako si, npr. stavio 250GB za sistem i ostatak za podatke, onda možeš jednostavno nabaviti SSD od 250 i klonirati sistem onamo.

To bi trebalo dobro raditi, jedino bi mogao biti neki problem s aktivacijom windowsa ukoliko se promijeni GUID particije. Ali reaktivacija bi to trebala riješiti.

Ukoliko želiš testirati kako taj laptop podnosi slično opterećenje u neutralnim uvjetima, skini si na stick neku linux distribuciju (recimo xubuntu) i bootaj live pa onda otvori browser i vidi kako se ponaša. Za takvu probu ti treba brat bratu 15 minuta vremena i makar ćeš imati s čime usporediti. Ukoliko je problem u pregrijavanju onda bude i ondje sve trzavo.

S time da, ruku na srce, linux ne tjera nasumično CPU na 100% kako mu prdne pa nije baš 1:1 usporedba.
mkey je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.01.2024., 18:19   #11
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Trebao biš moći klonirati sistemsku particiju sa HDD na SSD, ovisno o tome kako si napravio particije. Ako si, npr. stavio 250GB za sistem i ostatak za podatke, onda možeš jednostavno nabaviti SSD od 250 i klonirati sistem onamo.

To bi trebalo dobro raditi, jedino bi mogao biti neki problem s aktivacijom windowsa ukoliko se promijeni GUID particije. Ali reaktivacija bi to trebala riješiti.

Ukoliko želiš testirati kako taj laptop podnosi slično opterećenje u neutralnim uvjetima, skini si na stick neku linux distribuciju (recimo xubuntu) i bootaj live pa onda otvori browser i vidi kako se ponaša. Za takvu probu ti treba brat bratu 15 minuta vremena i makar ćeš imati s čime usporediti. Ukoliko je problem u pregrijavanju onda bude i ondje sve trzavo.

S time da, ruku na srce, linux ne tjera nasumično CPU na 100% kako mu prdne pa nije baš 1:1 usporedba.

U ovom slucaju moram reci ne bas - najvise zbog Optimus konstrukta. OpenSource nvidia driveri su katastrofa a taj CPU pod Linuxom kad zelis Youtube koristit bez obzira Firefox ili Chrome drma CPU na 70% sve jezgre. Za sprobat dal sve ostalo radi bi bilo ok.


P.S.- Acronis bez beda klonira veci disk na manji...Windows nece zezat kaj se aktivacije tice kod tako male izmjene.
tomek@vz je online  
Staro 08.01.2024., 19:13   #12
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Ako je na većem disku više podataka nego mjesta na manjem onda bude kloniranje otežano.
mkey je offline  
Staro 08.01.2024., 20:01   #13
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Neki dan kolega dobio lap. Star 8 - 9 godina ak nije i više. Stara mu s posla donijela i kao njeni dečki gore stavili Win10 Home. I traži aktivaciju winsa. No nebitno, komp spor do bola a samo su winsi gore. Uzeo mu neki SSD od 250 GB, dodao još jedan keks od 8 GB rama, nove win10 pro i to sad jebeno leti. Mislim nije ni čudo, bio neki hdd od 1TB unutra na 5400 okretaja. SSD ga je preporodio.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline  
Staro 08.01.2024., 20:31   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
1 - isključit indexing

2 - dobro provjeri koja je verzija Laptopa, ako se radi o OMEN by HP 15-ce018nm > https://support.hp.com/hr-en/document/c05673076
onda u njega može PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD, kao kod drugog modela kod kojeg dolazi tvornički, primjer >
OMEN by HP 15-ax207na > https://support.hp.com/id-en/document/c05391302

video rastavljanja > https://www.youtube.com/watch?v=mjll6lAes4E

3 - skupit nofčiće i kupiti ovisno koliko ih se ima / željeni kapacitet,
jedna od preporuka je Samsung 980 PRO,
https://www.mrmemory.co.uk/ssd-upgra...top/15-ce018nm
https://eu.crucial.com/compatible-up...men-15-ce018nm

4 - ugraditi > klonirati sa HDD na NVMe SSD + podesiti Boot

5 - kasnije se lako oslobodi prostor na HDD - u


Nikky je offline  
Staro 08.01.2024., 21:28   #15
bambi56x
Premium
Moj komp
 
bambi56x's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 316
Ok svi znamo da su SSDovi brzi itd, malo se pretjeruje da je s HDDovima nemoguće. Neki dan sam instalirao Win10 Pro na Core 2 Duo (!) mašinu s 1 TB HDD (7200rpm Toshiba) i nakon što je win update odradio svoje, sve radi brzo i responzivno. U isto vrijeme na nekakav Fujitsu laptop s 320 GB diskom, isto Win 10 Pro, nakon updejta sve radi dobro.

Kolegi je ili neispravno nešto, ili se softverski kolje, ja bi krenio s provjerom HDD-a, ako je OK, instal samo Windowsa i osnovnih drivera, ono s browserima možda nešto s GPU driverima nije OK.
bambi56x je offline  
Staro 08.01.2024., 22:26   #16
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Koliko RAMa je bilo uz taj C2D?
mkey je offline  
Staro 08.01.2024., 22:32   #17
bambi56x
Premium
Moj komp
 
bambi56x's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 316
4 GB sa Win 7, od mene je otišao s Win 10 i 8 GB.
bambi56x je offline  
Staro 08.01.2024., 22:55   #18
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Meni je C2Q i 8 GB RAMa s win7 + koji god browser bilo čupavo. Svako toliko sam morao restartati browser jer bi ostao komp bez slobodne memorije. Ako bih palio neku zahtijevniju aplikaciju to je zahtijevalo gašenje browsera. Bude utoliko čupavije na desetki.

Bili su dečki na poslu pred kakve 4 godine instalirali desetku na nekom starijem računalu. Nije baš toliko star kao C2D bio mensečini, ali friško instaliran komp bio spor za popizdit. I nema interneta (zbog lošeg/starog UTP kabela).

Otvoriš task manager i tamo se kao ništa posebno ne dešava. Skinem coretemp kad li ono sve jezgre na 90% a komp ima samo desktop otvoren Bilo je to prije updejta instaliranje kojih je bilo znatno otežano uslijed spomenutog zauzeća. Vjerojatno su na kraju odustali pošto je firma kupila parsto kila laptopa.

Ali slažem se generalno da SSD čini korištenje bržim, umjesto da ga omogućava. U ovom slučaju bi se reklo da su windowsi jednostavno windowsi.
mkey je offline  
Staro 08.01.2024., 23:07   #19
bambi56x
Premium
Moj komp
 
bambi56x's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 316
PC iz Moj Komp nije za ukras, stvarno to koristim, sve radi korektno (ali da, sve su SSD-ovi), naznaka da je skoro punoljetni je jedino kad nešto treba raspakirat, dok se učitavaju zahtjevnije stranice i kad se Steam pali. Da ne kažem skoro tip top sve i na W10 i na Fedori 39 (trenutno ju čist edukacijski koristim). Nije do moje percepcije brzine jer sam stalno na kompovima, mahom novim/novijima.
E i da, tu i tamo nemogu neke programčiće zanimljive koristit jer CPU fali popriličan broj (sve? ) novijih instrukcija.
bambi56x je offline  
Staro 08.01.2024., 23:18   #20
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
@bambi56x - pricamo o lapu. Dakle disk je na 5400rpm. Spor u vr*** mat**.
tomek@vz je online  
Staro 08.01.2024., 23:24   #21
bambi56x
Premium
Moj komp
 
bambi56x's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 316
Da, i onaj spomenuti Fujitsu lap ima Seagatea nekog od 5400 rpm, sumnjam da je primjetno brži od dosta novijeg iz HP-a (Fujitsu je i5 2xxx nešto). Uglavnom, nema razloga da se išta što je on opisao događa, bootanje od pola sata (?) pogotovo, a ni rad u windowsima ili s browserom ne smije jako patit ako je sve ispravno.
bambi56x je offline  
Staro 08.01.2024., 23:28   #22
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Moji stari komp je vrlo sličan tvom. Jedino ima unutra manje toga od gnjidabajta Sada služi kod prijateljevog malog kao gaming mašina ahahah Jedno vrijeme mi je mob imao više RAMa nego komp pa sam nabavio još 2x2GB rabljenog RAMa iz kine.

Bile su neke AMD matične u tom periodu koje se polu službeno podržavale 16 GB RAMa. E to bi tek bila rapsodija, ali nije mi se dalo upuštati u takvu retro investiciju.
mkey je offline  
Staro 09.01.2024., 08:20   #23
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Hard diskovi u laptopima su divna stvar jer su sami po sebi sporiji (5400 rpm) a ljudi ih često ubiju tramakanjem laptopa dok je upaljen, nastanu bad sectori i onda još više ih uspori...
tiki66 je offline  
Staro 09.01.2024., 08:57   #24
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
Hard diskovi u laptopima su divna stvar jer su sami po sebi sporiji (5400 rpm) a ljudi ih često ubiju tramakanjem laptopa dok je upaljen, nastanu bad sectori i onda još više ih uspori...
Dodatan bonus da su prakticki svi SMR.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline  
Staro 09.01.2024., 17:34   #25
Poggiali
Rocker
Moj komp
 
Poggiali's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagorje
Postovi: 1,995
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
A da nisi neke krive drivere instalirao pa se sad to kolje interno? Nemoj zaboraviti da Win10 instalira preko Updejta Win Drivere za skoro sve uredaje. Na tvom mjestu bi napravio reinstall, ostavio ga da se sam do kraja azurira i instalirao samo drivere koje sam ne instalira + GPU driver. AL TEK NAKON STO WIN UPDATE ODRADI SVOJE.



Drugo - kazes da ispuhujes kompresorom. OK - ali to katkad moze takoder dovest do problema (ako se nekaj zacepi na primjer jer guras zrak u lap a ne van). Lap bi bilo dobro rastaviti , posteno ocistiti posto vec ima godine i zamjenit termalnu pastu. Disk testiraj za svaki slucaj da nije i on pred krepavanjem...sanse su male al nikad 0.



I da kao sto ostatak ekipe vec pise - pukni nutra jos mali SSD za OS barem....na Win10 i 11 je rad bez SSD-a nepodnosljiv.



@kopija - Indexing nemoze imat takav impact na rad tog sustava - ne cijelo vrijeme. Nije to Pentium 3/4 kanta.
Ne znam stvarno vise sa driverima... iso sam bas clean instal i reko nebudem trpao nikakve bloatware koji dolaze mozda preko hp-a i pustim samo windowse i reko nek si sami povuku sve kaj treba... i tak sam pustio dan dva, ali eto...

nemam ni nikakve special programe, stavio sam libre office, irfan view, winrar, winamp, bsplayer i browsere...

imam doma kompresor i svako malo ispuhujem, skinem poklopac ispod i oko ventilatora detaljno predjem, nema nista.. cisto je .. MAX temperature dok sam vrtio YT proc 70, gpu 49, hdd 41c


Inace laptop nikad nije nosen, niti stavljan po krevetu pa da usisava, uvijek je na jednom mjestu na stolu jer mi sluzi kao PC spojen na periferiju, koji mogu nastavit koristit kad je grmljavina ili nema struje...

@kopija: iskljucio sam indexing, nema razlike...

@mkey: imam C: 70gb i D: 861gb particije

@nikky: laptop je OMEN by HP Laptop 15-ce0xx , Serial 5CD80801X5, PN: 2LC60EA#BED
Hvala na linkovima, znam rastaviti, izvadio sam sam SSD jer je riknuo taman nakon garancije, nakon toga se i baterija napuhla, pa sam i nju izvadio, radi bez baterije...

Uglvanom, meni je lap radio dobro do novih winsa makar nije imao ssd, i za ovo sto ja koristim, nisam primjetio toliku razliku ssd hdd...

Mogu primjetiti da ovi win 10 nemaju windows photo viewer, kojeg sam imao na proslima, da li je moguce da drugacije "opterecuju" sistem?

To sto sam reko da se stari win10 bootao po pola sata nije nikako utjecalo na rad kad se sistem podigao... Ne znam da li ga je moglo udesiti iznenadno nestajanje struje, jer nema bateriju ili sam ga ccleanerom mogao zaklati... ali samo je boot trpio... sad se pali za minutu..
__________________
Konfa: Intel Core 2 Duo E 6400, 2.72GHz || Asus P5B Deluxe || 8800 EVGA GTS 320 mb || Super Talent 2x1 gb 800MHz CL5 || Seagate Barracuda 7200.10 320 GB 16 mb || Samsung Spinpoint F1 750 GB 32mb || Seasonic S 12 430W || A+ X-Blade || Logitech Z 5500 || CL X-Fi Xtreme Game || Logitech G500 || Logitech UltraX Flat Desktop || Canon Pixma iP4300 || Samsung ML-2510 || Toshiba Regza 32XV733G
Poggiali je offline  
Staro 09.01.2024., 17:42   #26
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Mislim da su windowsi jednostavno windowsi i to te prcka. Koji windows image si instalirao? Koja verzija je u pitanju? -> OK, ignore sad vidim da je 22H2.

Dakle, da rezimiram:
- instalirao si windows
- pustio windows update da upedjta sve što hoće
- onda si instalirao HP software koji je instalirao sve što hoće
- I cijjelo to vrijeme je računalo bilo sporo?

U principu kada dođeš do dekstopa i pokreneš browser, u normalno radu ćeš teško primijetiti razliku između HDD i SSD. U takvom scenariju je jedina bitna stavka paging file koji bude ipak znatno brži ako je na SSD. Međutim ako ima dovoljno RAMa onda to ne bi trebao biti problem.

Jedino što meni još pada na pamet je napraviti jedan reset biosa. Ponekad znaju zbog toga biti skroz čudni problemi. Moguće na vijek laptopa i da je cmos baterija pred kraj. To isto samo po sebi zna raditi probleme. Iako ne poklapa se s ovime što si kazao kako je problem počeo nakon reinstalacije.

Ono što bih ja na tvom mjestu napravio je odradio jedan backup te sistemske particije pa onda probao instalirati neki stariji (original) windows image te sve drivere ručno od proizvođača. Pretpostavljam da je moguće da windows update/HP software ne vidi nešto kako spada pa ti je instaliralo krivi driver. Iako vjerojatno dosta teško. S laptopima zna biti problem što budu razni chipseti, za wifi recimo, pa je možda tu došlo do neke zbunjole.

Ovo što kažeš da sporo otvara web, da li to vrijedi i za kabel i wifi?

I ono što bih svakako probao je neka live linux distribucija. Ono što je tomek kazao stoji, ali opet može poslužiti za eliminaciju dijela problema. Npr. ako web inače radi normalno a video reprodukcija bude spora, onda možemo pretpostaviti kako je neki problem s NIC driverom na windowsima dok spora video reprodukcija na linuxu bi bila zbog optimusa prvog, što je za očekivati.

Ima i onih live windows 10 ISOa koji pripadaju sivoj da ne kažem crnoj legalnoj domeni. Možda bi i to moglo poslužiti za usporedbu.

Zadnje izmijenjeno od: mkey. 09.01.2024. u 17:57.
mkey je offline  
Staro 09.01.2024., 17:55   #27
Poggiali
Rocker
Moj komp
 
Poggiali's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagorje
Postovi: 1,995
Da, winse sam preuzeo sa sluzbenog sajta preko onog njihovog instalera.

da, pusito sam da povuku sve update, pa sam cak i koristio dodatne update koje mi je nudio pod drivere... nakon 2 dana sam vidio da nis ne popravlja, pa sam skinuo hp assistent i preko njega povuko 2 ddrivera, mislim da je wlan i bt nesto nudio, da bi nakon toga jos i Intel asistent skinuo i tu sam neke cipset drivere skinuo...

Mimo toga sam skinuo drivere sa nvidia stranice i intel grafiku drivere, ocekivao sam ako ih vec imam da ce izbacit poruku da su up to date... ali nije...

znaci lap se generalno lose ponasa samo kroz browsere... sporo otvara i primjetan lag... ako je yt na auto, otvori ga nekad u 360p i onda cak ok radi, ali 1080 u 60fps je muka i nije gledljivo koliko sporo ide...

yt otvorim, i nemam like dislike gumb, niti naslov niti komentare... hocu stisnut pauzu, 10 sec nece primiti pauzu... onda kad sve pocne ajmo rec raditi, nekad je primjetno da zvuk i slika nisu sinkronizirani... Probao sam to i preko lap ekrana i preko 4k ekrana na koji sam spojen HDMI kablom...

Same aplikacije u kompu ne vidim da rade probleme.. otvaraju se uredno...

Primjetio sad da ova opera koju sam skinuo se zove "opera one", ona prije nije imala to "one" u imenu :/ ali svejedno, probao sam i firefox, edge i chrome... nijedan se ne istice...

Edit:

Spajam se preko wifi, na homebox...

ps.. sad se ne mogu sjetiti mislim da mi je za bios pisalo da je iz 2019... jel moguce da nije povukao update?
__________________
Konfa: Intel Core 2 Duo E 6400, 2.72GHz || Asus P5B Deluxe || 8800 EVGA GTS 320 mb || Super Talent 2x1 gb 800MHz CL5 || Seagate Barracuda 7200.10 320 GB 16 mb || Samsung Spinpoint F1 750 GB 32mb || Seasonic S 12 430W || A+ X-Blade || Logitech Z 5500 || CL X-Fi Xtreme Game || Logitech G500 || Logitech UltraX Flat Desktop || Canon Pixma iP4300 || Samsung ML-2510 || Toshiba Regza 32XV733G
Poggiali je offline  
Staro 09.01.2024., 18:04   #28
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Editirao sam gornji komentar više puta, moguće da si nešto previdio.

Ne pričam o bios update već o resetu CMOSa u kojem su spremljene postavke. Obično se to najsigurnije odradi na način da se izvadi baterija s matične koja služi tome da CMOS pamti. Puno puta sam vidio čudne probleme ako se tu nešto uzjebe. Pretpostavljam da dođe do korupcije podataka kada baterija (CMOS, ne baterija od laptopa) oslabi.

Dakle problem je pretežito orijentiran na browsere? Nisam pametan što misliti o tome. Jedino što mi pada na pamet je da su svi moderni browseri gladni RAMa. Možda da odradiš par sati memtest? Iako da je RAM u pitanju računalo bi smrzavalo, rušio bi se OS i tako dalje.

EDIT1:
Imaš li mogućnost spojiti se preko kabela? Svakako bi po meni imalo smisla potražiti drivere ručno, naročito ako ima nešto za chipset, LAN i WIFI.

EDIT2:
vidim da u nazivima drivera spominje razne verzija windowsa. Od kojih nijedna nije najnovija. Pa da li je moguće da bi podrška drivera mogla uzrokovati tolike problem zbog nekompatibilanosti unutar verzija windowsa?
https://support.hp.com/hr-en/drivers...18?sku=2LC60EA

EDIT3:
Ako u device manageru nađeš hardware ID od wifi možda se može na stranicama proizvođača naći neki noviji driver.

Zadnje izmijenjeno od: mkey. 09.01.2024. u 18:12.
mkey je offline  
Staro 09.01.2024., 18:31   #29
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ako možeš investiraj u NVME SSD i osjetit ćeš drastičnu razliku na bolje,
ovaj Sami je na listi preporučenih ali je i relativno skup > https://www.links.hr/hr/ssd-500gb-sa...mb-s-051400736
možeš proći sa ovim a upola jeftinijim > https://www.links.hr/hr/ssd-500gb-cr...mb-s-010505077
ili
https://www.links.hr/hr/ssd-500gb-sa...mb-s-051400733
ili
https://www.links.hr/hr/ssd-500gb-cr...mb-s-051400761

To šta neke aplikacije nema u novoj instalaciji je razlika među bulid verzijama.
A može biti da je instaliran samo nije postavljen kao default za određene formate / ekstenzije:
https://quickfever.com/windows-photo-viewer/
https://www.google.com/search?q=wind...+22h2+download

Šta se tiče sporosti (bez i sa NVMe SSD - a), ja bi odradio po starom dobrom principu,
zahtjeva vrijeme i pripremu:
- ako se već nema, dl. zadnji W10 x64 22H2 i ubaciti ga na install usb stick
- sa ove support stranice > https://support.hp.com/hr-en/drivers...eries/15551437
treba dl. sve drajvere (odaberi prema hw koji je u lapu)
- napraviti format i čisti install (local account, ne spajati na Internet)
- reboot
- instaliraš chipset
- reboot
- graphic
- reboot
- audio
- reboot
- Lan
- reboot
- WiFi
- reboot
- touchpad

Može se desiti da winsi pametuju i ne prihvate neki od drajvera sa supporta jer su za stariji bulid winsa,
tada pusti da ih win update povuče, ali odaberi manualnu selekciju, ignoriraj os update i odaberi samo drajvere (i to poželjno samo jedan po gornjem rasporedu, pa reboot, pa slijedeći).

U drugim temama imaš opisano kako napraviti debloat i isključivanje nepotrebnog smetja u W10 pa pogledaj.
Kada to odradiš Lap bi trebao fino "živnuti".


EDIT: Vezano na napomenu kolege poviše, može se potražiti noviji drajver po Device / Hardware ID + noviji win bulid,
bilo na stranicama proizvođača, bilo sa neta, bilo iz win catalog baze (odakle ih update povlači.


That's all

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 09.01.2024. u 18:37.
Nikky je offline  
Staro 09.01.2024., 19:31   #30
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Znači problem je u biti s browserom?
Provjeri dal windowsi uopće koriste tu nevidiju.
Onda provjeri dal ti je uključena HW akceleracija u browseru.

Možda ovo pomogne s YT problemom.
kopija je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na