Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.01.2023., 10:36   #1
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
Koje grijanje staviti

Pozdrav momci,

ove godine krećem u renovaciju i lagano se počinje nametat pitanje grijanja. Arhitektica radi tlocrt, radovi još nisu počeli pa ima vremena, no reko da priupitam i ovdje za koji savjet možda.

Detalji:
- renovira se kuća, u planu je spajanje prvog kata i potkrovlja u dvoetažni stan. Prvi kat ima oko 90m2, potkrovlje kad se izuzme mrtvi prostor oko 65-70m2
- na prvom katu će biti poluotvorena kuhinja, blagavaona, dnevni, kupaona, radna soba, a u potkrovlju tri spavaće sobe, kuopana i vešeraj, s tim da ću provuć sve instalacije da se jednog danas ako će bit potrebno može izdvojit u zasebni stan
- plin je provučen
- stolarija se miienja jasno; potkrovlje će imat izloaciju, termotop, itd...; kuća sad ima fasadu 5cm ali na to stavljam još 10-15cm tak da će bit izolirano
- uz bilo koji način grijanja da stavim ostavljam dimnjak i prostor za peć na drva/kalijeva peć, samo ju možda neću odmah instalirat
- lokacija kuće je podsljeme, Gračani (ZG), tik uz šumu tako da je temperatura uvijek oko 4 do 5 stupnjeva niža nego u gradu

I sad se poteže pitanje kaj stavit za grijanje. Nedoumica je između dizalice topline (podno) ili plinsko (radijatori ili podno).
U oba slučaja investicija je potrebna u vidu dizalice ili bojlera jer stari bojler svakak ne bi ostavio.
Kod dizalice mi je minus parket jer je parket za podno je mekan jako, a parket bi išao svakak, nikako laminat.
Podno shvaćam da je tromo i kad se upali u jesen nema gašenja do kraja sezone, no ne znam kakav osjećaj topline ono pruža. Cijeli život se grijem na radijatore i nisam nikad proveo par dana/tjedana u kući da je samo podno bilo u igri pa ne znam kakav je osjećaj topline. Ovo na par sati kaj je čovjek je teško procijenit.
Zatim se postavlja pitanje ako idem na plin, staviti na svaku etažu zasebni bojler?

Kaj se tiče samo isplativosti, sami ulog je dizalica skuplja vjerujem. Dalje na računima ide u korist struje, plina će uvijek doć par sto kuna više. Plin pošto je socijalna kategorija energenta ne vjerujem da će imat neke velike diskrepancije u cijeni i da će značajno skakat cijena koliko god je prošla godina bila turbulentna po pisanjima medija.

Možda netko ima neki savjet? Ili pitanje
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2023., 11:25   #2
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
ja sam isto sad u fazi postavljanja podnog grijanja, plin, ista lokacija

frend koji ima kuću također ima podno, osjećaj je vrhunski kad dođem kod njega, ima ogromne prostore a full je toplo, voda u cijevima je nekih 35-40, gotovo duplo ''hladnija'' od radijatora, ak se ne varam

s tim da ću ja stavit pločice a ne parket, može se i troslojni parket na podno bez problema, ali meni su nekako pločice ok
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.01.2023., 11:35   #3
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
Opa, susjed. Bumo na pivu do Koda?

Da, voda za podno je dosta hladnija nego za radijatore, to je činjenica. Samim time i manja potrošnja plina.
Pločice mi nikak ne dolaze u obzir osim u kupaoni i kuhinji.

Koji bojler stavljaš?
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2023., 11:49   #4
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
ja sam šestine al sam par metara od šume isto

kopiram iz ponude:

Plinski bojlerkondenzacijski cirko Vaillant Vu
Int ecoTEC Pro, 246/3 A, 24 kW

VIH R 150/6 B akumulacioni spremnik
Vaillant
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2023., 12:10   #5
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
A drugo brdo samo

I taj je dosta za dvije etaže?
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2023., 12:20   #6
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
valjda je, nisam stručljak, čovjek mi radi vodu i grijanje, novogradnja sve, pa valjda zna kolko treba
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2023., 12:24   #7
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Ja bi za podno uvijek dizalicu odabrao.
Zašto? Pa, struju teoretski i u praksi možeš na krovu proizvest, plin nikako.
Smjer kretanja cijena energenata je svakako jasan, računati na socijalne kategorije nije zdrav pristup priči.
A čisto usporedbe radi, kod mene što je bilo na plinu (radijatori) prošle godine 500kn, ove godine je na tri klime 250kn.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2023., 12:27   #8
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
ne kupuje se bojler za broj etaža, nego trebaš znati gubitke objekta da bi mogao ispravno odabrati bojler, a onda i odrediti snagu radijatora, odnosno dužinu i razmak cijevi podnog grijanja.

ako već ideš u cijelu tu investiciju, mislim da nemaš što razmišljati i slušati kojekakve odokativne metode, nego se raspitaj da ti netko stručan napravi projekt grijanja. tu se u obzir uzima sve što je bitno da bi se dobila precizna fizika objekta, odnosno toplinski gubitci. platio sam to 200e prije 4 godine, nije ni danas puno skuplje, a to ti se vrati odmah čim grijanje bude postavljeno jer nisi kupio nepotrebnu skalameriju niti su majstori postavili sve na svoju ruku. o dugoročnoj uštedi nakon svake sezone grijanja ne treba ni govoriti jer optimalan sustav za svaki pojedini objekt je samo jedan, a sve ostalo su pokušaji i pogreške. nažalost većina ljudi se sprda s tim strojarskim projektom, odnosno kažu da je to bacanje novaca, al onda nešto ne radi kako treba pa potroše još x puta više para jer su u startu bili pametni.

moj majstor je dobio projekt isprintan na A3 stranici, uzeo je cijevi u ruke i postavljao kako mu je na papiru bilo nacrtano.

u cijeloj priči je najbitnija izolacija, sve ostalo se lako odradi.

edit: uostalom, ako radiš adaptaciju, pretpostavljam da imaš građevinsku dozvolu i da ćeš nakon radova tražiti uporabnu dozvolu? u tom slučaju ti ionako treba energetski certifikat, odnosno ionako ćeš morati platiti nekoga da ti napravi ovo o čemu pišem, samo u drugom obliku. strojaru treba taj "energetski certifikat" sad odmah da bi ti mogao optimalno balansirati sve komponente sustava grijanja tako da nemaš što razmišljati.

ovo sve vrijedi neovisno odlučio se ti za DT ili za plin, sustavu podnoga je svejedno što ga pogoni.
adaksinjo je online   Reply With Quote
Staro 22.01.2023., 12:54   #9
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
moj projekt ima 77 stranica, svakako preporučam da ti strojar napravi za tebe juice, nadam se da si na forum došao samo po iskustva onih koji imaju podno/dizalicu/nešto treće, a ne po rješenja drugih

ovako kod mene recimo projekt izgleda taj dio

__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2023., 12:58   #10
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Ja bi za podno uvijek dizalicu odabrao.
Zašto? Pa, struju teoretski i u praksi možeš na krovu proizvest, plin nikako.
Smjer kretanja cijena energenata je svakako jasan, računati na socijalne kategorije nije zdrav pristup priči.
A čisto usporedbe radi, kod mene što je bilo na plinu (radijatori) prošle godine 500kn, ove godine je na tri klime 250kn.
Da, solari su svakako opcija nekada. Krov je orijentiran sjever-jug tako da na cijelu južnu stranu mogu ić, otprilike 100-120 m2.

Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
ne kupuje se bojler za broj etaža, nego trebaš znati gubitke objekta da bi mogao ispravno odabrati bojler, a onda i odrediti snagu radijatora, odnosno dužinu i razmak cijevi podnog grijanja.

ako već ideš u cijelu tu investiciju, mislim da nemaš što razmišljati i slušati kojekakve odokativne metode, nego se raspitaj da ti netko stručan napravi projekt grijanja. tu se u obzir uzima sve što je bitno da bi se dobila precizna fizika objekta, odnosno toplinski gubitci. platio sam to 200e prije 4 godine, nije ni danas puno skuplje, a to ti se vrati odmah čim grijanje bude postavljeno jer nisi kupio nepotrebnu skalameriju niti su majstori postavili sve na svoju ruku. o dugoročnoj uštedi nakon svake sezone grijanja ne treba ni govoriti jer optimalan sustav za svaki pojedini objekt je samo jedan, a sve ostalo su pokušaji i pogreške. nažalost većina ljudi se sprda s tim strojarskim projektom, odnosno kažu da je to bacanje novaca, al onda nešto ne radi kako treba pa potroše još x puta više para jer su u startu bili pametni.

moj majstor je dobio projekt isprintan na A3 stranici, uzeo je cijevi u ruke i postavljao kako mu je na papiru bilo nacrtano.

u cijeloj priči je najbitnija izolacija, sve ostalo se lako odradi.

edit: uostalom, ako radiš adaptaciju, pretpostavljam da imaš građevinsku dozvolu i da ćeš nakon radova tražiti uporabnu dozvolu? u tom slučaju ti ionako treba energetski certifikat, odnosno ionako ćeš morati platiti nekoga da ti napravi ovo o čemu pišem, samo u drugom obliku. strojaru treba taj "energetski certifikat" sad odmah da bi ti mogao optimalno balansirati sve komponente sustava grijanja tako da nemaš što razmišljati.

ovo sve vrijedi neovisno odlučio se ti za DT ili za plin, sustavu podnoga je svejedno što ga pogoni.
Da, o tome sam razmišljao i 99% sam da ću angažirati nekog stručnog za energetiku pa da napravi projekt grijanja.

Kaj se tiče građevinske, nije potrebno tražit. Sve što radim spada u manje radove i ne zahtjeva vađenje građevinske. Uporabnu već ima kuća.

Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
moj projekt ima 77 stranica, svakako preporučam da ti strojar napravi za tebe juice, nadam se da si na forum došao samo po iskustva onih koji imaju podno/dizalicu/nešto treće, a ne po rješenja drugih
Ma samo po iskustva. Nikako po rješenja, svaki objekt je drukčiji po tom pitanju.
Juice je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.01.2023., 13:03   #11
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
E da, ak imate preporuku nekog strojara svakako šibnite na PM

edt- spojit s prethodnim, mislio sam da sam na editu
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2023., 14:03   #12
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Koje grijanje staviti

Ja imam 24kw bojler,kuća tlocrt 100m2, prizemlje, kat, visoko potkrovlje. Kao sto kaze kolega iznad, da bi to ispravno radilo trebas znat gubitke , moja kuca ima preslabu fasadu jer je majstor/firma ocijenila da ne treba vise od 5cm a nije uzela u obzir buru i raznorazne vjetrove itd pa 24kw je preslabo. Doduse imam toplu vodu preko tog bojlera koji je na katu iznad i toploj vodi treba minuta-dvije da dodje do dolje. Ako nafrljim bojler da radi na max, i ako imas i vodu preko njega, pozdravi se s niskim racunima plina ili ako imas vanjski rezervar ode jako brzo. Zasad se grijem kako treba na pelet i prizemlje je uber toplo jer imam parket. Da radim nanovo stavio bih strujnu dizalicu topline/podno grijanje i pločice. Ako netko misli da su plocice tvrđe od pravig parketa neka dodje kod mene i udari glavom o moj parket Uglavnom, sljedeci projekt je podno, dizalica na struju, plocice i kasnije paneli na krov. U sobama ako treba struja, norveski ili stavec, plin ostavljam za toplu vodu i kuhanje.
Dodatak: kad je plin bio 3 kune grijao sam sva 3 kata na plin. I sobe i wc-e , sve prostorije plus kuhanje plus topla voda. Cijela kuca/zgrada ,4 odraslih, 2 djece. Mjesecno me kostalo oko 500€ cca zimi, vanjski rezervar, ne gradski plin.

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 22.01.2023. u 14:16.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2023., 14:24   #13
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Pročitao brdo toga no da skratim priču:
1. energenti uskoro neće biti socijalna kategorija tako da ne računajte da plina neće uvijek biti i da će se isti plaćati kikiriki - isto vrijedi i za električnu energiju

2. ono što po pročitanom vidim je da bi idealna kombinacija bila dizalica topline + fotonaponska elektrana (za oboje se može dobiti poticaj + povlaštena stopa PDV) - razmislite o ventilokonvektorima jer se isti ljeti mogu koristiti za hlađenje građevine

3. uzmite je**nog projektanta elektrotehnike i strojarstva jer arhitekti su crtači i otprilike se u tehničke sustave kuže k'o Marica u krivi k***c
4. ako imaš money to spare stavi u priču i baterije za pohranu viška električne energije iz fotonapona a ako imaš dobrog projektanta može složiti da zimi kad je proizvodnja manja iste puniš za vrijeme niže tarife i istu tu energiju trošiš slijedeći dan kad je viša tarifa (ovo samo generira financijsku uštedu)
5. projektanti nisu paraziti u priči ako žele odraditi posao kako se spada no to naravno podrazumijeva da nisu najjeftiniji na tržištu jer ih se po preporuci traži


Ako sam nekog uvrijedio ovo gore je samo moje mišljenje...
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2023., 14:30   #14
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
Nisi nikog uvrijedio, samo malo smiri doživljaje. Nitko nije rekao da će arhitekt radit grijanje.
Ugl, hvala na komentaru.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2023., 15:14   #15
kameni_zg
Premium
Moj komp
 
kameni_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: malo tu malo tamo
Postovi: 153
Ja radim projekt 3 stana, radim ih za prodaju i na osnovu toga odlucio sam se na plin jer naravno, gledam sto manje ulozit da imam vecu zaradu. Da radim za sebe, isao bih na dizalicu topline definitivno, u kombinaciji sa solarom. Vise kosta, al mislim da ulog vijedi, pogotovo jer radis sebi.
__________________
Pošten trgovac: 1
kameni_zg je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2023., 16:04   #16<