Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.02.2023., 20:25   #481
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Na svakoj indukciji kad je kupis imas shemu spajanja. Pratis shemu,ako imas trofaznu mislim da spajas dvije faze i nulu, ako monofaznu onda faza i nula.
Nisam do sad vidja indukcije na koje se spajaju sve 3 faze.
7.2kw je 30 ampera cca. 4mm kabel je overkill doslovno, svaki trpi 32A. A ti ako spojis 2x 4mm faze, to je mogucnost od 60 ampera
Puno bitnije je da posteno napravis spoj u uticnici, kao sta je reka domy_os
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2023., 20:34   #482
vava
Premium
Moj komp
 
vava's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Dubrava kod Vrbovca
Postovi: 270
Citam i ne vjerujem za indukciju 6-10mm2.
Kod mene sa stupa na pancer od kuce ide 6mm2 bakreni kabel.
A tako je kod vecine kucanstva. Tko vuce u kuhinju 6mm2.
Imam doma tokarski stroj,el.motor 12kw i imam 4mm2. Niti se grije nista. A o ostalome da ne pricam. Busilica,co2,glodalica plus kucanstvo. I sve na panceru od 32A

Koja je postojeca instalacija u zidu uopce.
Cemu staviti 4-6mm2,ako je u zidu do uticnice mozda 2.5mm2

To da radi 5-6h na full opterecenju onda jos nekako,ali na kuhanju,naj vise potegne na pocetku.

Poslano sa mog SM-G991B koristeći Tapatalk
__________________

vava je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2023., 20:37   #483
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Ma da, mislim da je nešto tu faliveno. Pa nema 3x40A osigurace za trofaznu uticnicu u kuhinji, tako nije bilo ni u doba Tita. Bice 40A limitator od stana cilog.
Vjer do uticnice ide 2.5mm ili max 4mm, i normalni 16-20A osiguraci.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2023., 21:20   #484
brodjo
Playmaker
Moj komp
 
brodjo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Osijek/Wien
Postovi: 1,630
Ne znam ja kako se spaja, zato i pitam

Inače, trofazni priključak je spojen na ovo

Napominjem da je priključak, dakle stoji zatvoren zaštitnom plastikom, ne radi se o utičnici.

Ovo za 6mm sam pročitao na internetima i random postovima, tako da upravo zbog toga pitam je li to stvarno potrebno ili je pisao netko tko prodaje kablove. Nije neka ogromna razlika u cijeni za tih par metara kabla pa mi je svejedno hoće biti 4mm ili 6mm, samo ne želim imat neki problem kasnije zbog toga što sam stavio pretanko.

Evo iskopao sam iz dokumentacije shemu spajanja za indukciju s napom u sredini. Ako dobro kuzim, oni daju kabl uz nju koji je 2,5mm, tako da ocito da ce ovaj sa 4mm bit i vise nego dovoljan. E sad, ako se spoji ovako prema slici, gdje onda spojiti pećnicu? Jel može na taj isti priključak još i ona nekako ili treba posebna utičnica?

__________________
brodjo je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2023., 21:32   #485
vava
Premium
Moj komp
 
vava's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Dubrava kod Vrbovca
Postovi: 270
To fid sklopka,pa nije direktno spojen kabel na nju.


Ja bi sebi pecnicu stavio na l1 ili ako imas drugu uticnicu.



Jer na l1 je najmanje opterecenje(ventilacija samo),

a na druge dvije faze indukcijsku plocu l2-l3


Poslano sa mog SM-G991B koristeći Tapatalk
__________________


Zadnje izmijenjeno od: vava. 01.03.2023. u 06:21.
vava je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2023., 22:50   #486
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Mislim da se malo pretjeruje sa tom pećnicom, za indukcijsko kuhalo je nešto drugo,

ako govorimo o ovoj sapećnici sa linka iz #479 posta ...otvorite tamo dokumentaciju ...
u 2. linku je user manual, tu spominje 3490 W kao max. moguću potrošnju.

Tražim xy min. i ne mogu naći gdje su stavili opis / dpkumentaciju za el. spajanje

Po ovoj gore navedenoj max. snazi može slobodno na dvije faze,
stavi most između 1 i 2, tu ide jedna faza (ventilator i jedan grijač),
druga faza ide na 3,
nula na 5 a uzemljenje ide na PE.

Sasvim dovoljno je kabel 4 ili 5x2.5 mm2 kabel, dužine da imaš lufta izvaditi / vratiti pećnicu.
U zidu stavi kvalitetniju "kutiju za trofazni fiksni spoj" > https://www.schrack.hr/trgovina/kuti...-el999993.html
Kvaliteta je u tome šta je izvedena inteligentno za spojiti i sa kvalitetnim materijalom.

E sad treba vidjeti pravu dokumentaciju za "indukciju" ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 00:00   #487
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Imaš i indukcije od 11kW. Za ovu tvoju je dost i tri faze na 2.5mm2 tj 5x2.5 kabel...
Ja bi to spojio na tri faze kako je na shemi sa 5x2.5mm2 kabelom, a pećnicu ako je na jednu fazu onda posebnu utičnicu (sa drugog osigurača).
Ako nisi u mogućnosti, ako imaš samo taj 5x2.5mm2, indukciju po shemi, a pećnicu spoji na L1 na koji je spojen i vent od indukcije koji ne troši puno.
Pećnice ti na jednoj fazi na 2.5mm2 sa 16a osiguračem rade bez problema.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 05:35   #488
duggi
Premium
Moj komp
 
duggi's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 597
Citiraj:
Autor blava Pregled postova
Jel nmoguce ovo zamijeniti bez mjenjanja gurtne i rastavljanaj spremista roletni ?
Ako da,koji je najjednostavniji nacin ?
Ima na yt nekih tutorirala,ali bolje pitati nego skitati ...

https://vidam.hr/navijac-za-rolete-vanjski/
Je .moguće je, sa strane su šerafi za rastavljanje tog namatača. Makneš gurtnu iz namatača i staviš ju u novi, onak kontra (ispod onog limića mora ići u namatač)
duggi je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 08:29   #489
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Za početak, provjeri imaš li stvarno trofaznu struju u stanu jer se znalo događati da ljudi maknu trofaznu, stave monofaznu a sve tri faze prebrikaju, tako da zapravo na kraju imaš samo jednu fazu...

Ako je trofazna, onda bi ja spojio ovako kako je domina rekao, pećnicu na L1, od te trofazne utičnice do indukcije vučeš 5x2.5mm2 i na istu tu L1 spojiš ventilator, a na L2 i L3 grijače od indukcije (kako je na shemi).

4mm2 nema smisla: ako ćeš se spajati na postojeću utičnicu koja je vjerojatno 2.5mm2 onda džabe ti mjenjati presjek kad ne možeš staviti jače osigurače, a i nema potrebe ako imaš trofaznu. Dosta indukcija svejedno limitira snagu na 3,6kW ili 4,6kW ako osjeti da je spojena samo na jednu fazu, pa možeš ti komotno vući i 16mm2 kabel ali ona neće raditi punom snagom. Malo bolje indukcije imaju neki meni pa se u njemu može poštelati i maksimalna snaga.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 12:46   #490
3NCORE
NePremium clan
Moj komp
 
3NCORE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrava,Zagreb
Postovi: 215
Oblacim sobu u knauf i htio bi zatvoriti niski prozor iznutra (bez cupanja i krpanja fasade) za sada.

Iznutra ide vuna + knauf (da povucem p. branu sa stropa i dole?) , ali zanima me bi li mozda trebao zabrtviti (silikon, neko brtvilo,...) necime prozor?
__________________

3NCORE je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 14:50   #491
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Možeš koristiti i aquapanel kad već nije neka površina a sličniji ti je zidu od knaufa i nemaš straha od potencijalne vlage.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 15:56   #492
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Citiraj:
Autor duggi Pregled postova
Je .moguće je, sa strane su šerafi za rastavljanje tog namatača. Makneš gurtnu iz namatača i staviš ju u novi, onak kontra (ispod onog limića mora ići u namatač)
Otprilike razumijem sta hoces reci,ali kad se automat novi ne da rastaviti bez da "pokidas" plastiku da bi mogao namotati gurtnu.
Ako imas preporuku automata kojeg mozes rastaviti bez "kidanja",moze plz ili na PM da se ne reklamira
blava je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2023., 12:41   #493
3NCORE
NePremium clan
Moj komp
 
3NCORE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrava,Zagreb
Postovi: 215
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Možeš koristiti i aquapanel kad već nije neka površina a sličniji ti je zidu od knaufa i nemaš straha od potencijalne vlage.

Mislis aquapanel na otvor od prozora a onda iza toga vuna konstrukcija i obicne gk ploce (radim gk na sve zidove)?

Straha od vlage nemam nikako jer su prozori pod krovom (jedan od razloga zasto bi ih zatvorio i zasto sam stavio krovne, ne daju puno svijetla a previse su nisko da bi bili sigurni recimo za djecu - bolje kosinu iskoristiti za neki ormar ili nesto).


Ne znam bi li povukao nesto (tipa sika fc11) po rubu krila za svaki slucaj. Za sada dihtaju super, ali pitanje je kad cu fasadu raditi nanovo i zatvoriti ih skroz.
__________________

3NCORE je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2023., 14:24   #494
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Onda stavi gips, ja sam shvatio da samo želiš zatvoriti prozor a imaš betonske zidove.
S vanjske strane staviš isto ytong ili aquapanel da zazidaš prozor ako možeš da ti ne ulazi ništa u rupu i poravnaš s fasadom i nemaš brige.

Vunu i gips staviš iznutra onda, ne vidim neku potrebu za parnim branama na zidovima jer ti to obično ide pod krov jer je tu najslabija izolacija i sva toplina se diže pa je najveća šansa za razlike u temperaturi i vlažnosti što onda može dovesti do kondenzacije.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2023., 17:24   #495
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Imam ovu kapu na kraju nape:

https://www.bauhaus.hr/10004419/air-...apa/p/13506783 ima i klapnu i poklopac ovaj,

No kad puse bura i pada kiša, voda mi procuri na napi.... Znaci vjetar otvori klapnu, i zavuce se i sa sobom vuce vodu, nevjerojatno ali.....

Kako rijesiti taj problem ideje pliz
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2023., 17:27   #496
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 786
Lika091 je offline   Reply With Quote