Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > Iskustva s IT trgovinama
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.12.2021., 15:34   #2551
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Ti si svoj dio odradio.

Obrazac i to je to.

Citiraj:
Ako ste proizvod ili uslugu kupili putem interneta ili izvan trgovine (telefonski, poštanskom narudžbom ili od trgovačkog putnika), imate pravo i otkazati i vratiti tu narudžbu u roku od 14 dana, iz bilo kojeg razloga i bez obrazloženja.
Citiraj:
Iskoristi li potrošač svoje pravo na jednostrani raskid ugovora iz članka 72. ovog Zakona, trgovac mora bez odgađanja, a najkasnije u roku 14 dana od dana kada je primio obavijest o odluci potrošača da raskida ugovor sukladno članku 74. ovog Zakona, vratiti potrošaču sve što je ovaj plation na temelju ugovora.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2021., 15:44   #2552
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
Citiraj:
Autor pero_dinamit Pregled postova
Išao sam sa obrascem prvo.
Rekli da ne mogu izaći u susret

Pa sam spomenuo MINGO, rekao da mi mogu vratiti lovu, ja ću povući prijavu. Ali oni ništa ne mogu kao.
A šta sad, ne žuri mi se tako i tako.
javi ishod svakako
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2021., 17:06   #2553
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Nadam se da si isao s obrascem preko maila, a ne u trgovinu. Bitan ti je crno bijeli zapis sto si odlucio i kad si odlucio. Dalje je lako, postoje rokovi za odgovor, povrat robe i na kraju rok za povrat para. Cim se neki od tih rokova krene otezati - mingo.

Sve zaobilazne metode i preskakanje koraka ne znam koliko ti idu u korist. Postupak raskida i povrata je prilicno jasan i brz.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2021., 18:39   #2554
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 786
Inače i Protis ima ovdje accaunt i ponekad udju. Trebao bi da rješavaju sve po brzom postupku.

Poslano sa mog SM-A528B koristeći Tapatalk
Lika091 je online   Reply With Quote
Staro 09.12.2021., 00:06   #2555
Flatline
Premium
Moj komp
 
Flatline's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 191
Procedura
Nedvosmislena izjava o raskidu ugovora o kupnji u roku 14 dana kupnje odnosno od dana kada je paket dostavljen. Može se koristiti i njihov obrazac ali po zakonu nisi dužan.
Nakon toga ti imaš rok 14 dana da im vratiš proizvod a onda oni kada ga prime imaju 14 dana da vrate novac.
Ja sam tako odradio u slučaju jedne kupnje na prezentaciji koja se isto smatra kupovina na daljinu i spada pod iste zakone.
Ja sam slao poštom preporučeno sa potvrdom primitka paketa i osiguranjem.
Oni su se pravili grbavi ali uz moje citiranje zakona ipak su ispoštovali zakone.


Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Flatline je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2021., 12:38   #2556
pero_dinamit
Registered User
 
pero_dinamit's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 39
Nije mi jasno što se prave grbavi.
Samo rekli ne može i gotovo, ništa nisu ni pokušali.

A što je najgore mislio sam uzeti neki drugi uređaj nakon što dođe plata, ali sada nema teorije.

I da, sve sam mailom slao. Njihov obrazac na kojem piše da mogu u 14 dana vratiti uređaj heheh!
pero_dinamit je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2021., 15:21   #2557
pero_dinamit
Registered User
 
pero_dinamit's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 39
Ovo im je najnoviji odgovor:

Ukoliko se osobno dolazi u poslovnicu odnosno ugovor je započet daljinskom komunikacijom a dovršen u poslovnici, tada se to ne smatra kupnjom na daljinu jer je kupac imao priliku provjeriti robu prije preuzimanja, dostavljam najnovije tumačenje Ministarstva gospodarstva:



"Sukladno članku 5. točci 27. Zakona o zaštiti potrošača („Narodne novine“, broj: 41/14, 110/15 i 14/19, u daljnjem tekstu: Zakon), »ugovor na daljinu« je ugovor sklopljen između trgovca i potrošača u okviru organiziranog sustava prodaje ili pružanja usluge bez istodobne fizičke prisutnosti trgovca i potrošača na jednome mjestu pri čemu se do trenutka sklapanja ugovora te za sklapanje ugovora isključivo koristi jedno ili više sredstava daljinske komunikacije.


Sukladno Direktivi 2011/83/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2011. o pravima potrošača, koja je implementirana u Zakon o zaštiti potrošača, ugovor koji je pokrenut sredstvom daljinske komunikacije, ali je konačno sklopljen u poslovnim prostorijama trgovca, ne smatra se ugovorom na daljinu, pa slijedom navedenog potrošač nema pravo na jednostrani raskid ugovora iz članka 72. Zakona kojim je propisano da potrošač ima pravo, ne navodeći razloge za to, jednostrano raskinuti ugovor sklopljen na daljinu u roku od 14 dana.“


Ne mogu to nigdje pronaći u zakonu...
pero_dinamit je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2021., 16:00   #2558
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
Nije to još prošlo kod nas u zakonu, mislim ta direktiva 2011/83/EU na koju se pozivaju.
To je tek u rujnu ove godine na prijedlogu bilo.

Ako se pogleda povijest izmjena zakona u Narodnim novinama, isti nije mijenjan od veljače 2019.



No tehnički, mislim da ni ta direktiva ne propisuje da u slučaju ako se preuzima u poslovnici prestaje ugovor na daljinu. Jer, ugovor je sklopljen na daljinu.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2021., 17:04   #2559
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Račun je ugovor. Di je sklopljen, jesu ga ispostavili prilikom primanja uplate?
Tvorac tog zadnjem maila ima ime i prezime? To bi ja isto dodal u prijavu, da se vidi poslovna praksa.

Nisam u zadnje vrijeme (1-2 god.) pratil izmjene zakona, ali ovakve APP metode nisu prolazile.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2021., 17:17   #2560
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
A i opet im ne bi prošlo. Lijepo sam bio dobio mišljenje ministarstva prije da je ugovor sklopljen kad je dana ponuda i ona prihvaćena (uplatom).
Ovo novo bi se odnosilo naručen preko neta, plaćen u trgovini.
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2021., 11:28   #2561
pero_dinamit
Registered User
 
pero_dinamit's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 39
Koji likovi, kao oni imaju svoje uvjete i to je to. Tako su mi odgovorili.
Pa može on napisati što god želi u njima, kada je zakon iznad toga.

Evo dobio sam mail od prava potrošača gdje piše da se to i dalje smatra kupnjom na daljinu, što i je.
A ok, ja sam prijavio na MINGO pa ćemo vidjeti čija mama crnu vunu prede, tko rano rani i te fore
pero_dinamit je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2021., 16:40   #2562
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Jos jedan podsjetnik da svoje novce ostavite u nekom drugom shopu. Zadnju kupovinu sam napravio kod njih davne 2012-te. To je bilo u onoj eri kada im nije bio problem na racunu prikazati jamstvo duze od 24mj
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2021., 18:42   #2563
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Često svratim u ovaj PDF kako bi vidio što radi udruženje mazohista Hrvatske. Nakon zadnju kupnje su mi otišli na crnu listu zauvijek... Ostalima sretno...
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2021., 19:46   #2564
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 786
Evo ne znaju niti ispravno napisat plaćanje.

Poslano sa mog SM-A528B koristeći Tapatalk
Lika091 je online   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 11:58   #2565
pero_dinamit
Registered User
 
pero_dinamit's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 39
Čisto da pitam...

Ja sam uređaj vratio u poslovnicu u ZG i mailom poslao zahtjev za jednostrani raskid ugovora.

Jel bih trebao možda uzeti uređaj i poslati ga poštom u Sisak zajedno sa tim zahtjevom?
Tako im piše u uvjetima.
Ili je i ovako dovoljno?
pero_dinamit je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 12:33   #2566
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Ja ne znam zasto se zahebvate s poslovnicom ako imate problema s njima. Pa brate, naruci online, cekaj, plati, preuzmi. Ako ne valja, zapakiraj, napisi na mail da odustajes u zakonskommroku od 14 dana, posalji im obrazac raskida, posalji paket i cekaj novac. Znate da je shop takav kakav jest , i dalje ponavljate iste greske
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 12:42   #2567
pero_dinamit
Registered User
 
pero_dinamit's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 39
Naručivao sam prije od njih pa sam mislio da je sve ok, iako sad nisam neko vrijeme, nisam čitao teme o njima prije nego sam naručio.
Moja greška.
pero_dinamit je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 13:18   #2568
Protis
Premium
 
Protis's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 123
Citiraj:
Autor pero_dinamit Pregled postova
Želim vratiti uređaj (router) jer mi signal nije dobar, očekivao sam da će mi biti jači.

Uređaj je samo otvoren, ništa nije potrgano i sve je kao i prije, ali mi ne žele vratiti lovu.
Razlog - Povrat ili zamjena nije moguć. Uređaj otpečaćen i korišten.

lol

Što mi je činiti? Kome se žaliti?
Poštovani,
žao nam je na nastaloj situaciji. Na žalost povrat kupljene robe nije moguć što je i navedeno u našim uvjetima poslovanja, osim ukoliko nije dogovoreno ili ukoliko se ne radi o kupnji na daljinu. Ukoliko smo u mogućnosti nastojimo kupcima izaći u susret kada proizvod žele zamijeniti za neku drugu robu u toj vrijednosti ili većoj uz nadoplatu (ukoliko smo uređaj imali na lageru ili ako je naručen za kupca ali djelatnici procijene da će se prodati u 10ak dana, uz uvjet da nije korišten i da je originalno zapakiran). Uglavnom mijenjamo memorije i sličnu robu jer ih je jednostavno pregledat i testirati i ne može se mijenjati konfiguracija od strane korisnika.

Robu koju nije moguće provjeriti jednostavnim pregledom uglavnom ne primamo nazad jer da bi ju ponovno mogli staviti u prodaju potrebno je barem pola sata rada tehničara u servisu što nam nije financijski isplativo (dok provjeri pakiranje i dodatnu opremu, mora provjeriti uređaj, mora pregledati konfiguraciju i postaviti na tvorničke postavke i sl...) a ponekad je potrebno nositi uređaj i u vanjski servis na pregled.

Ako ste tražili zamjenu za drugi uređaj a odbijeno je molim da dostavite broj računa kako bi mogli provjeriti jer ne vjerujemo da bi u servisu odbili bez razloga.

Također ako je ugovor pokrenuti daljinskim putem a zaključen je u poslovnim prostorima trgovca tada se ne primjenjuje pravo na jednostrani raskid ugovora niti način plaćanja ima veze sa time. Kako mi prije nismo čuli za tu uredbu niti smo znali da se EU direktive primjenjuju kod nas a i obzirom da ni inspektori nisu bili upoznati sa istom, slali smo upit u ministarstvo i dobili smo odgovor 10.06.2021. gdje je napisano kako u tom slučaju kupac nema pravo na jednostrani raskid ugovora.

Pitanje
Ukoliko putem emaila dobijem pisanu ponudu trgovca koju sam uplatio internet bankarstvom i zatim sam u
trgovini (poslovni prostor trgovca) osobno preuzeo narucenu robu pri cemu sam vlastorucno potpisao
ugovor, da li imam pravo na jednostrani raskid ugovora u roku 14 dana?


Odgovor
Sukladno članku 5. točci 27. Zakona o zaštiti potrošača („Narodne novine“, broj: 41/14, 110/15 i 14/19, u
daljnjem tekstu: Zakon), »ugovor na daljinu« je ugovor sklopljen između trgovca i potrošača u okviru
organiziranog sustava prodaje ili pružanja usluge bez istodobne fizičke prisutnosti trgovca i potrošača na
jednome mjestu pri čemu se do trenutka sklapanja ugovora te za sklapanje ugovora isključivo koristi jedno
ili više sredstava daljinske komunikacije.

Sukladno Direktivi 2011/83/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2011. o pravima potrošača,
koja je implementirana u Zakon o zaštiti potrošača, ugovor koji je pokrenut sredstvom daljinske
komunikacije, ali je konačno sklopljen u poslovnim prostorijama trgovca, ne smatra se ugovorom na
daljinu, pa slijedom navedenog potrošač nema pravo na jednostrani raskid ugovora iz članka 72. Zakona
kojim je propisano da potrošač ima pravo, ne navodeći razloge za to, jednostrano raskinuti ugovor sklopljen
na daljinu u roku od 14 dana.
Protis je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 13:20   #2569
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
Citiraj:
Autor Protis Pregled postova
osim ukoliko nije dogovoreno ili ukoliko se ne radi o kupnji na daljinu.
dinamit, pa kupio si na daljinu, rokaj ti samo svoje
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 13:31   #2570
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,347
Citiraj:
Autor Protis Pregled postova
....
Robu koju nije moguće provjeriti jednostavnim pregledom uglavnom ne primamo nazad jer da bi ju ponovno mogli staviti u prodaju potrebno je barem pola sata rada tehničara u servisu što nam nije financijski isplativo (dok provjeri pakiranje i dodatnu opremu, mora provjeriti uređaj, mora pregledati konfiguraciju i postaviti na tvorničke postavke i sl...) a ponekad je potrebno nositi uređaj i u vanjski servis na pregled.

Ako ste tražili zamjenu za drugi uređaj a odbijeno je molim da dostavite broj računa kako bi mogli provjeriti jer ne vjerujemo da bi u servisu odbili bez razloga.

Također ako je ugovor pokrenuti daljinskim putem a zaključen je u poslovnim prostorima trgovca tada se ne primjenjuje pravo na jednostrani raskid ugovora niti način plaćanja ima veze sa time. Kako mi prije nismo čuli za tu uredbu niti smo znali da se EU direktive primjenjuju kod nas a i obzirom da ni inspektori nisu bili upoznati sa istom, slali smo upit u ministarstvo i dobili smo odgovor 10.06.2021. gdje je napisano kako u tom slučaju kupac nema pravo na jednostrani raskid ugovora.

Pitanje
Ukoliko putem emaila dobijem pisanu ponudu trgovca koju sam uplatio internet bankarstvom i zatim sam u
trgovini (poslovni prostor trgovca) osobno preuzeo narucenu robu pri cemu sam vlastorucno potpisao
ugovor, da li imam pravo na jednostrani raskid ugovora u roku 14 dana?


Odgovor
Sukladno članku 5. točci 27. Zakona o zaštiti potrošača („Narodne novine“, broj: 41/14, 110/15 i 14/19, u
daljnjem tekstu: Zakon), »ugovor na daljinu« je ugovor sklopljen između trgovca i potrošača u okviru
organiziranog sustava prodaje ili pružanja usluge bez istodobne fizičke prisutnosti trgovca i potrošača na
jednome mjestu pri čemu se do trenutka sklapanja ugovora te za sklapanje ugovora isključivo koristi jedno
ili više sredstava daljinske komunikacije.

Sukladno Direktivi 2011/83/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2011. o pravima potrošača,
koja je implementirana u Zakon o zaštiti potrošača, ugovor koji je pokrenut sredstvom daljinske
komunikacije, ali je konačno sklopljen u poslovnim prostorijama trgovca, ne smatra se ugovorom na
daljinu, pa slijedom navedenog potrošač nema pravo na jednostrani raskid ugovora iz članka 72. Zakona

kojim je propisano da potrošač ima pravo, ne navodeći razloge za to, jednostrano raskinuti ugovor sklopljen
na daljinu u roku od 14 dana.
Možete li vi citirati članak Zakona u obveznim odnosima i/ili Zakona o zaštiti potrošača https://www.zakon.hr/z/193/Zakon-o-z...%C5%A1a%C4%8Da

ili drugi pravilnik/zakon koji je na snazi?
Vi ste citirali dio navoda, koji je dio citati prijedloga novog Zakona o zaštiti potrošača, isti nije na snazi u RH.
https://www.iusinfo.hr/aktualno/u-sredistu/46516
Svi drugi trgovci, trgovine moraju primiti natrag proizvod u slučaju da je kupljen na daljinu (plaćen online, ne fizički u poslovnici), bitno je mjesto sklapanja ugovora, odnosno plaćanja. Ako je plaćanje i ponuda/uplata bila online, to je ugovor na daljinu.

Da li si došao preuzeti plaćeni proizvod u poštanski ured, skladište trgovca, kod mamine prijateljice na kiosk, nema utjecaj.
Svi drugi trgovci, moraju primiti mobitel, tipkovnicu, router ili bilo koji uređaj u povratu (14 dana od kupnje na daljinu) i u roku 14 dana vratitit novce.

Jedino Protis "Robu koju nije moguće provjeriti jednostavnim pregledom uglavnom ne primamo nazad"

Sramota za vlasnika kao i cijelu trgovinu. Nakon ovakvih izjava, pa i na forumu ja ne bi više ništa kupio. Oni su "iznad" zakona, pravilnika a i normalnog poslovnog ponašanja.

Treba ih masovno prijavljivati DI da im opale veliku kaznu pa im više ne bi palo na pamet, svima raditi APP metodu i da samo za njih zakon ne važi.
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 14:13   #2571
Protis
Premium
 
Protis's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 123
Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
Možete li vi citirati članak Zakona u obveznim odnosima i/ili Zakona o zaštiti potrošača https://www.zakon.hr/z/193/Zakon-o-z...%C5%A1a%C4%8Da

ili drugi pravilnik/zakon koji je na snazi?
Vi ste citirali dio navoda, koji je dio citati prijedloga novog Zakona o zaštiti potrošača, isti nije na snazi u RH.
https://www.iusinfo.hr/aktualno/u-sredistu/46516
Svi drugi trgovci, trgovine moraju primiti natrag proizvod u slučaju da je kupljen na daljinu (plaćen online, ne fizički u poslovnici), bitno je mjesto sklapanja ugovora, odnosno plaćanja. Ako je plaćanje i ponuda/uplata bila online, to je ugovor na daljinu.

Da li si došao preuzeti plaćeni proizvod u poštanski ured, skladište trgovca, kod mamine prijateljice na kiosk, nema utjecaj.
Svi drugi trgovci, moraju primiti mobitel, tipkovnicu, router ili bilo koji uređaj u povratu (14 dana od kupnje na daljinu) i u roku 14 dana vratitit novce.

Jedino Protis "Robu koju nije moguće provjeriti jednostavnim pregledom uglavnom ne primamo nazad"

Sramota za vlasnika kao i cijelu trgovinu. Nakon ovakvih izjava, pa i na forumu ja ne bi više ništa kupio. Oni su "iznad" zakona, pravilnika a i normalnog poslovnog ponašanja.

Treba ih masovno prijavljivati DI da im opale veliku kaznu pa im više ne bi palo na pamet, svima raditi APP metodu i da samo za njih zakon ne važi.
Nismo to mi citirali niti izmislili već su nam tako poslali iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, a oni su nadležni za Zakon o zaštiti potrošača, te se mi toga pridržavao dok se isto eventualno ne izmjeni
Protis je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 14:14   #2572
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
čudno da u mall.hr to nisu poslali, tamo redovito plaćam kod preuzimanja i vraćam unutar 14 dana (pod redovito mislim par puta godišnje)
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 14:49   #2573
pero_dinamit
Registered User
 
pero_dinamit's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 39
Citiraj:
Autor Protis Pregled postova
Nismo to mi citirali niti izmislili već su nam tako poslali iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, a oni su nadležni za Zakon o zaštiti potrošača, te se mi toga pridržavao dok se isto eventualno ne izmjeni
I ja sam vama poslao što mi je to isto ministarstvo odgovorilo na mail vezano za moj slučaj.
Da sam ja u pravu.

Mene samo zanima gdje to piše u Zakonu o zaštiti potrošača, ovo je Direktiva koja nije još usvojena koliko mi je poznato.

Ma iskreno, zaboli me, prijavio sam ih na MINGO i tržišnoj inspekciji pa ćemo vidjeti. A mogli smo se lijepo dogovoriti.
pero_dinamit je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 14:49   #2574
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Takodjer i u Linksu. Web placanje, besplatna dostava u poslovnicu, osobno preuzmem na salteru i imam mogucnost raskida ugovora. Provjereno.

Naravno, Links je tu korak ispred jer imaju sredjen pregled vracenog proizvoda, pa se treba strpiti par dana prije nego odluce o vracanju novca.

Godinama vrijede ista pravila za svih, samo Protis ima pravila ispred naseg vremena
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 15:49   #2575
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Protis Pregled postova
Poštovani,
žao nam je na nastaloj situaciji. Na žalost povrat kupljene robe nije moguć što je i navedeno u našim uvjetima poslovanja, osim ukoliko nije dogovoreno ili ukoliko se ne radi o kupnji na daljinu. Ukoliko smo u mogućnosti nastojimo kupcima izaći u susret kada proizvod žele zamijeniti za neku drugu robu u toj vrijednosti ili većoj uz nadoplatu (ukoliko smo uređaj imali na lageru ili ako je naručen za kupca ali djelatnici procijene da će se prodati u 10ak dana, uz uvjet da nije korišten i da je originalno zapakiran). Uglavnom mijenjamo memorije i sličnu robu jer ih je jednostavno pregledat i testirati i ne može se mijenjati konfiguracija od strane korisnika.

Robu koju nije moguće provjeriti jednostavnim pregledom uglavnom ne primamo nazad jer da bi ju ponovno mogli staviti u prodaju potrebno je barem pola sata rada tehničara u servisu što nam nije financijski isplativo (dok provjeri pakiranje i dodatnu opremu, mora provjeriti uređaj, mora pregledati konfiguraciju i postaviti na tvorničke postavke i sl...) a ponekad je potrebno nositi uređaj i u vanjski servis na pregled.

Ako ste tražili zamjenu za drugi uređaj a odbijeno je molim da dostavite broj računa kako bi mogli provjeriti jer ne vjerujemo da bi u servisu odbili bez razloga.

Također ako je ugovor pokrenuti daljinskim putem a zaključen je u poslovnim prostorima trgovca tada se ne primjenjuje pravo na jednostrani raskid ugovora niti način plaćanja ima veze sa time. Kako mi prije nismo čuli za tu uredbu niti smo znali da se EU direktive primjenjuju kod nas a i obzirom da ni inspektori nisu bili upoznati sa istom, slali smo upit u ministarstvo i dobili smo odgovor 10.06.2021. gdje je napisano kako u tom slučaju kupac nema pravo na jednostrani raskid ugovora.

Pitanje
Ukoliko putem emaila dobijem pisanu ponudu trgovca koju sam uplatio internet bankarstvom i zatim sam u
trgovini (poslovni prostor trgovca) osobno preuzeo narucenu robu pri cemu sam vlastorucno potpisao
ugovor, da li imam pravo na jednostrani raskid ugovora u roku 14 dana?


Odgovor
Sukladno članku 5. točci 27. Zakona o zaštiti potrošača („Narodne novine“, broj: 41/14, 110/15 i 14/19, u
daljnjem tekstu: Zakon), »ugovor na daljinu« je ugovor sklopljen između trgovca i potrošača u okviru
organiziranog sustava prodaje ili pružanja usluge bez istodobne fizičke prisutnosti trgovca i potrošača na
jednome mjestu pri čemu se do trenutka sklapanja ugovora te za sklapanje ugovora isključivo koristi jedno
ili više sredstava daljinske komunikacije.

Sukladno Direktivi 2011/83/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2011. o pravima potrošača,
koja je implementirana u Zakon o zaštiti potrošača, ugovor koji je pokrenut sredstvom daljinske
komunikacije, ali je konačno sklopljen u poslovnim prostorijama trgovca, ne smatra se ugovorom na
daljinu, pa slijedom navedenog potrošač nema pravo na jednostrani raskid ugovora iz članka 72. Zakona
kojim je propisano da potrošač ima pravo, ne navodeći razloge za to, jednostrano raskinuti ugovor sklopljen
na daljinu u roku od 14 dana.
Ajde vi meni, molim vas, linkajte taj Zakon i taj članak gdje to piše.

Upravo sam pročitao najaktualniji Zakon; ujedno i članak 72. i ja to ne vidim.

Pričam o toj direktivi. Ako ne postoji u Zakonu, ona je podložna Zakonu, u kojem to ne piše...

Znači u Zakonu piše jedno, direktiva direktno kontradiktorno mijenja članak 72. ... Kakve gluposti ću još tu pročitati.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 13.12.2021. u 15:54.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 16:00   #2576
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 786
Pravdaju se još nepostojećom stavkom. (koja nije još u zakonu a možda će bit a možda neće bit). Samo nepopuštajte i na MINGO.

Poslano sa mog SM-A528B koristeći Tapatalk
Lika091 je online   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 16:01   #2577
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,347
Kako su i ostali građani slali mailove Ministarstvu, čije službene dopise i da je tumačenje zakona da je kupnja na daljinu i plaćanje online i preuzimanje u poslovnici.
Molim da objave screenshoot e-maila, s koje adrese i tko se potpisao na takvo tumačenje.

Jer ovako ja mogu tvrditi da sam dobio e-mail od "Vlade" da za "ag008 vrijedi da može vratiti 3 godine".
To ne piše u nijednom zakonu i pravilniku ali pošto sam dobio od "Vlade" mora da vrijedi.
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 20:51   #2578
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Naravno, Links je tu korak ispred jer imaju sredjen pregled vracenog proizvoda, pa se treba strpiti par dana prije nego odluce o vracanju novca.
Što ovo znači? Po meni je ovo minus i za Links budući se novac treba vratiti bez navedenog razloga čim se dotični proizvod vrati. Nemaju oni šta pregledavati i odlučivati o vraćanju novca. Novac trebaju vratiti.
Ili sam nešto krivo pokopčao?



Poslano sa mog Samsung S9+ koristeći Tapatalk
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 21:03   #2579
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Citiraj:
Autor Warrior Pregled postova
Što ovo znači? Po meni je ovo minus i za Links budući se novac treba vratiti bez navedenog razloga čim se dotični proizvod vrati. Nemaju oni šta pregledavati i odlučivati o vraćanju novca. Novac trebaju vratiti.
Ili sam nešto krivo pokopčao?
Protis je to spominjao u postu kao problem jer prije vraćanja robe u prodaju treba provjeriti njenu ispravnost, a to košta.

U mom slučaju je Links provjerio ispravnost rutera jer sam spomenuo da "ne zadovoljava moje potrebe po pitanju stabilnosti mreže" nešto u tom stilu. Ne znam je li to standardna procedura za sve uređaje. Nije ni neka cifra bila, 400tinjak kn.

U jednu ruku razumijem i podupirem provjeru ispravnosti. Ne podupirem izgovore da se povrat robe kategorički odbija jer "pola sata rada tehničara u servisu nije financijski isplativo".
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2021., 21:28   #2580
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Citiraj:
Autor Warrior Pregled postova
Što ovo znači? Po meni je ovo minus i za Links budući se novac treba vratiti bez navedenog razloga čim se dotični proizvod vrati. Nemaju oni šta pregledavati i odlučivati o vraćanju novca. Novac trebaju vratiti.
Ili sam nešto krivo pokopčao?



Poslano sa mog Samsung S9+ koristeći Tapatalk
Naravno da ce pregledati proizvod. Ako je ispravan vracaju, ako nije naravno da nece vratit uz naravno napisan razlog i dokaz Zato i jest rok 15 dana
spawn je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na