Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.08.2016., 23:32   #181
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Trebao bih savjet/pomoć
Koje bi mi (što jeftinije) rješenje ponudili za wifi repeater (u najgorem slučaju je moguće provući utp ali je dosta komplicirano) u kojem bi se mogao namjestiti neki qos. Idealno bi bilo 2 SSID-a, jedan privatni sa neograničenom brzinom a drugi limitiran (za goste). Vidim da je moguće sa sx763 u ddwrt ograničiti ukupnu brzinu, ali ne znam dali je moguće postaviti 2 SSID-a i na samo jednom ograničiti brzinu?
Prvi problem je kad gosti posrču sav bandwidth (zato qos), a drugi problem je jako slab signal i pucanje veze na drugom katu (router je u prizemlju). Repeater bi postavio na 1. kat i rado izbjegao provlačenje UTP-a.
Hvala unaprijed
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2016., 00:29   #182
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,334
Na Openwrt u sx763 mislim da možeš to.
__________________
.
Ag008 je online   Reply With Quote
Staro 21.08.2016., 19:46   #183
kr4tk1sp0j
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Krapina
Postovi: 6
Zamolio bih za pomoć oko kreiranja internet mreže. Nisam baš upoznat sa mrežnom opremom tako da isprika ako već ovakvo nešto postoji.
Mene zanima kako mogu bežično prenijeti signal u drugu kuću koja je cca udaljena 50m, dok je visinska razlika otprilike 5m.
U prvoj kući se nalazi T-com wifi signal na uređaju Speedport W724V Type Ci. Ta prva kuća je niža u odnosu na drugu.
U drugoj kući planiram primit signal te ga raspodjelit na tri RJ45 utičnice, ali naravno također wifi mrežu.
Zahvaljujem.
kr4tk1sp0j je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2016., 22:33   #184
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,504
@kr4tk1sp0j
To šta tražiš nije baš jednostavno i jeftino za odraditi ali se može,
potraži među temama pod Mreže - bežično povezivanje dvije kuće i sl.

U osnovi trebaš:
- 2 x ap sa panel antenom (ima takvih gotovih)
- dodatni ap sa switch - em za pokrivanje unutar druge kuće
- prvi ap sa panel antenom ide na vanjski zid prve kuće, Lan kabelom spojen na Speedšrot, usmjeren prema drugoj kući
- na drugoj kući isti tip uređaja samo šta sada "gleda" prema prvom, sa njega Lan kabelom prema dodatnom ap sa switch - em
- visinska razlika nije problem, bitno je da nema prepreka i da su dobro "upucani" prva dva uređaja

Ima tu još detalja, ovo je dovoljno da stekneš sliku šta bi trebalo,
možda se može nešto škrtariti sa jednostavnijim setupom ali je pitanje šta ćeš na kraju dobiti.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2016., 01:50   #185
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Asus rt-n12+ vjerojatno najgori range extender ikad!

Uglavnom bio danas po dućanima u potrazi za prije par stranica spomenutim TP-linkom i pošto nije bilo tp-linka 843, odlučio sam uzet nešto drugo. I tako ja gledam šta ima po dućanu i Vidim asus RT-N12+ i googlam ja njega kad ono skroz fin router, znam da je n12 ok i podržava ddwrt valjda je plus bolji, logično jel. I tako ja doša doma, easy install u tri klika, oduševljen nakon 5 minuta sve radi.

Spojim se sa mobom, nestane SSID i pukne veza, malo kasnje sa laptopom isto.
Dakle 30 sec radi, jednu minutu uopće nema SSID-a na uređajima(mobiteli laptopi... jednostavno se ugasi),
signal glavnog routera pun , i mobitel vata dobro na toj lokaciji.
I tako ja idem googlat da vidim šta po tom pitanju, kažu ne radi dobro na N da uključim Legacy(b/g), i uđem ja u postavke wi-fi u postavkama JEDNA JEDINA opcija, i to da isključuje slabe uređaje, i to je disableana.

DD wrt za rt-n12 ima, za plus naravno nema, šta sad? vratit? uzet nešto drugo? inače u instara sam uzeo, a nije mi s ruke opet u split. Jel možda slučajno postoji neki openwrt il nešto drugo za njega?
Il sam ja jednostavno toliko glup da ne mogu naći više opcija u repeater modu? Postoji i ta opcija
http://imgur.com/a/PRfxP

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 01.09.2016. u 02:31.
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 01.09.2016., 15:01   #186
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,504
Šta sad da ti čoek kaže ?
Dok si ti došao do izvjesne trgovine nestalo tog modela.

Malo glupo / nejasno piše na webu jel ima ili nema u poslovnici,
opcija je i TL-WR843N, samo antene nisu skidljive > http://www.instar-informatika.hr/tp-...R843N/product/
https://www.links.hr/hr/adsl-router-...icni-053524158

Za funkciju Universal Repeter - a isto igra AP TL-WA801ND,
primjer gdje ga ima > https://www.links.hr/hr/access-point...cni-1000001185
http://www.instar-informatika.hr/tp-...-Lost/product/
emulator > http://static.tp-link.com/resources/...01ND/Index.htm

isto tako igra TL-WA830RE Range Extender
http://www.instar-informatika.hr/tp-...-Lost/product/
https://www.links.hr/hr/wireless-ran...icni-053509195
emulator > http://static.tp-link.com/resources/...tor/index.html

Obrati pažnju da si u Network postavkama tog dodatnog uređaja:
- ugasio DHCP Server
- promijenio mu ip adresu da bude u nizu sa ostatkom mreže, npr. ako je gl. router na 192.168.1.1 onda ovom postavi 192.168.1.2 ili neku drugu slobodnu u 192.168.1.x nizu
- pod Gateway mu upiši ip adresu gl. routera, po gornjem primjeru 192.168.1.1
Eventualno pogledaj jeli ima novija pamet (firmware) na supportu uređaja.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2016., 16:31   #187
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
A koliko ja znam imam rok od 7 dana da mogu zamjenit no questions asked.
Iša sam ciljano na TL-WR843N kojeg si preporučio par stranica nazad, jer sam vidio na webu da ga ima, a instar mi je bio usput, ali...

E taj 801 je bio al je pisalo WDS na njemu, a WDS je samo za WEP zaštitu, pa nisam tio riskirat, nisam vidio da je universal repeater, a prodavač je reka da pogledam asusa tog da se niko dosad nije žalio. Vjerojatno on dobro radi ko AP il ko wireless router, al ko repeater je loš

A što se tiče asusa, stavio sam mu 192.168.1.127, i gateway 192.168.1.1 što je točno jer po minute on radi bez problema. Opcije za DHCP kao i bilo čega drugog u repeater modu nema. Dok u drugim modovima ima miljardu opcija.

Isto tako sam stavio neki beta firmware, al nije bilo pomaka pa sam vratio na stari.
Googla sam i vidio da je to navodno isti model kao RT-N11P i da za njega ima custom Padavan firmware, al pošto ga mogu vratiti radije se neću igrat sa tim zbog garancije, nego uzet neki od preporučenih tu gore.
Jbg očekiva sam da će to bit nešto basic, malo setupa i vozi, jer ne triba imat doslovno nikakvu funkciju osim da se spoji i širi signal.
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 01.09.2016., 16:58   #188
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,504
A idi zamjeni i stvar riješena.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2016., 13:29   #189
Skorpy
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2016
Lokacija: Šibenik
Postovi: 1
Kako spjiti ruter LINKSYS WRT54GL na glavni modem ZXDSL 931VII

uglavnom imam ruter Linksys WRT54G/GL/GS koji mi se nalazi na katu i sa kojeg bih se volio spojiti na glavni modem koji se nalazi u prizemlju kako bih i na katu imao internet ali ne znam što bi trebao napraviti u postavkama da to uspijem. uglavnom dosta sam toga vec pokusavao ali uvijek negdje pogrijesim ili kada stavim na bridge moud i odem na save jednostavno mi nestane da se mogu spojit na ruter. mozes li mi otprilike pojasniti korake kako da ga spojim na glavni ruter?
Skorpy je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2016., 19:47   #190
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,504
Kolega je već imao složeno sa prethodnim routerom, DD-WRT od prije u WRT54GL - u.
Trebalo je proći konfig iz početka da se sve ponovo poveže + std. bedastoće default T-Koma konfiga u ZTE (DHCP Pool treba korigirati).

EDIT: Neka se nađe tu, Repeter sa čuvenim WRT54GL na kojeg je stavljen DD-WRT > https://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Repeater_Bridge

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 18.09.2016. u 21:19.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2016., 22:10   #191
angelius
Premium
 
angelius's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 156
Molim pomoć!
Da bi pojačao signal na katu kupio sam edimax n300 br-6428nc ali ga nikako nemogu spojiti na iskon zyxel vmg5313-b30a.
prilikom konfiguracije mi prihvati psw ali ne ip adresu.
Sve sam pokušao ali neznam u cem griješim, napomenuo bih da sam isti više puta spajao i nikad nisam imao ovakav problem.

Hvala.
__________________
Amilo A7640
angelius je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2016., 22:31   #192
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,504
Standardni problemi,
prvo pogledaj / zapiši iz Zyxela:
- koja mu je ip adresa
- SSID (ime wifi mreže)
- šifra za WiFi

Treba prvo privremeno spojiti direktno komp / lap sa žicom (Lan) na Edimax - a,
pod Network prilagoditi / promjenit mu ip adresu da odgovara ostatku mreže tj. Zyxel - u,
npr. ako je Zyxel na 192.168.5.1 onda ovom stavi 192.168.5.250 + Save / Applay.
Nakon tog koraka otvori ponovo web konfig i prođi wizzard za podešavanje Range extender moda rada.
Manje - više kao na ovom videu > https://www.youtube.com/watch?v=uzJ2I6d_qcE
ili pročitaj u manualu > http://www.edimax.us/download/manual..._nC_Manual.pdf

EDIT: Eno na 3:55 videa imaš primjer / pita za unjeti ip adrese, tu isto možeš unjeti samo trebaju biti točne.
Kako rekoh poviše, ako je Zyxel na 192.168.5.1 onda bi trebao unjeti:
- use following ..
- IP=192.168.5.250
- Subnet=255.255.255.0
- Gateway=192.168.5.1 (ip adresa Zyxel - a)
- DNS=192.168.5.1

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 18.09.2016. u 22:38.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2016., 22:46   #193
amerix
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 499
Koju opremu trebam da bi net radio bez gušenja. Znači trebam podjeliti na max 25 ljudi net od iskona 20/5 (vjerojatno ću ići na 50/5). Ruter Zyxel VMG5313-B30.
Uglavnom su mobilni korisnici..
Treba mi što točno sve? Mikrotik? Pare nisu problem,samo da funkcionira
amerix je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2016., 09:17   #194
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,466
Koji je sad neki best buy repeater? Ima jedan dio kuce u kojem je slab signal pa da se malo pojaca. Router je ZTE od tcoma
__________________
imaticx je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2016., 11:05   #195
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Ruckus ako pare nisu problem, uzmeš AP Ruckus R500 i imaš najbolje.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 07.10.2016. u 11:53.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2016., 12:48   #196
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
ma za ovakvu situaciju dost je dobri stari edimax ew-7228apn. nabava veli da ga ADM ima na stanju. mommistake jel znaš di se uopće kod nas može nać ruckusova oprema?
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2016., 13:33   #197
amerix
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 499
Ma nije problem dati 2k kn..ali mislim da nije potrebno
Po gradu se možeš voziti i u Cliu
Korisnici su ne zahtjevni,znači soft surfanje,čak se ni jutub ne koristi

Da li je na tom edimaxu moguće definirati da svaki user dobije istu brzinu?
amerix je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2016., 15:38   #198
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,504
Za "po doma" su dobri / dovoljni stari Edimax EW-7228apn (nije ga bilo na tržištu neko vrijeme), TL-WR743ND (oba nazivno 150 Mbps), TL-WR843ND (nazivno 300 Mbps).
Od ovih jeftinijih ni jedan nema QoS / limit prema pojedinom klijentu, eventualno ima "ukupni" za link prema internetu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2016., 16:40   #199
Tvrdi
Sremium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: Na granici istočnog i zapadnog rimskog carstva
Postovi: 2,854
Citiraj:
Autor imaticx Pregled postova
Koji je sad neki best buy repeater? Ima jedan dio kuce u kojem je slab signal pa da se malo pojaca. Router je ZTE od tcoma
Imaš PM. Imam ja jedan odličan.
pozdrav
Tvrdi je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2016., 23:53   #200
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Pa napiši o kojem se radi ako već imaš nešto provjereno i pouzdano. Zato i jesmo na forumu zar ne?
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2016., 13:02   #201
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
Citiraj:
Autor The AC Pregled postova
Pa napiši o kojem se radi ako već imaš nešto provjereno i pouzdano. Zato i jesmo na forumu zar ne?
Pokusava uvaliti polovan.

Nego, nikky je dao modele, ja bi samo dodao ddwrt na njima i mozes stosta napraviti.

Ako je to neka usluga koju ce ti ljudi platiti tebi kao izvodjacu radova, idi na brand i kvalitetu, njima ne znaci dat 20 kn po korisniku vise da su 2 godine mirni. A tebi ce znaciti puno odlazak na teren jednom tjedno nesto kemijati slijedecih godinu-dvije koliko das garanciju na opremu i radove.
Ili ako ces ti prodavati pristup tom ap-u opet ti treba nesto stabilno.
tskarda je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2016., 21:32   #202
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
samo da uletim na brzinu.
glavni AP doma mi je legendarni linksys wrt54gl, koji me od 2007. sluzi besprijekorno. s obzirom na internet brzinu koju imam , ne kanim ga mijenjati, ali nesto me cudi, unazad neko krace vrijeme vise nemam signala na terasi s njega, to je cca 4 metra od njega. u kuci su samo 3 wifi mreze, tako da je moj wifi na slobodnom kanalu i nema nikakvog overlapa. inssider pokazuje da je moj wifi oko -65dB, ali na terasi mi lovi jos 30tak drugih mreza na cca -85 i manje signala. problem je da random, svako toliko, kompletna komunikacija s linksysom prestane, ne mogu niti njemu pristupit, windowsi izbace da je limited connectivity. nije da prestane radit istog trena kad odem na terasu, vec nakon nekog vremena, tipa 10tak minuta. ponekad radi bez problema, i kad radi bez problema vucem 15-20mbita, ali onda umre. tek kad se vratim u stan, stvar ponovno proradi i mogu opet izac van i radit ce.
u stanu mi se takva situacija nije nikad desila, samo na terasi.

ne opterecujem se previse s time, ali ono, postoji li neko logicno objasnjenje?
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2016., 21:35   #203
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
kondenzatori dali svoje.. raskopaj pa vidi dal je koji napuhnut.. zamjeni i vozi dalje
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2016., 21:44   #204
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
a mogu ga raskopat, nije neki bed, na starom adsl modemu sam ih vec bio mijenjao.

ako je samo to, to je pi**in dim. cudi me samo da inace sve radi super, budu 3-4 uredjaja spojena na njega i nisam primijetio da nesto steka - doma. samo vani radi takve gluposti.
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2016., 21:59   #205
spitfire83
spava mi se
Moj komp
 
spitfire83's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 329
prije nego ga raskopaš, daj ga ostavi van napajanja sat vremena pa poprati.
spitfire83 je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2016., 14:16   #206
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,504
Obzirom na godine (vjerne službe) nije nemoguće da je došlo vrijeme za provjeru / zamjenu elektrolita.
Znam da je prije bilo na više stranica do u detalje šta i kako sa elektrolitima na popularnom WRT54GL, međutim sad gofneni Google sad to ne pronalazi, jedva iskopao ovo niže.

Koliko me sjećanje služi priča ide ovako:
Prvi biser je da su tvornički trpali unutra elektrolite "bez veze" (čitaj karakteristike - radni napon, kapacitet).
Uzmi univerzalac / voltmetar i izmjeri napon na svakom od 4 elektrolita. Na prvom (ulaznom) trebaš imati 12V koji dolaze sa vanjskog ispravljača a na ostalima 5V, 3.3V i 1.8 V.
Kada to utvrdiš i vidiš kakvih karakteristika (prvenstveno radni napon) su pojedini eletroliti onda ćeš shvatiti gore navedenu dijagnozu "trpanja bez veze".
Po jednoj informaciji zamjenski elektroliti bi trebali biti Low-ESR tipa a po drugoj "nije toliko kritično". Ovaj na ulazu (CX1) ne mora biti, stavi 16V ili 25V a kapacitet ti diktira gabarit odnaosno šta može stati. Info kaže 25v, 470uF.
Za ove ostale ipak uzmi Low-ESR (pa si miran), "dovoljno" je 6,3V ili 10V a kapacitet do 1000 - 1500 uF (opet šta fizički može stati). Kondezator sa nižim radnim naponom ti sa druge strane omogućuje veći kapacitet u istom gabaritu. Info kaže 6.3v, 1500uF.

Kažeš da si slično već radio pa ćeš se snaći, ovaj tekst je više za one koji se prvi put sa time suočavaju.
Za kraj evo info / linkova koje sam uspio naći:
https://en.wikipedia.org/wiki/Linksys_WRT54G_series
https://upload.wikimedia.org/wikiped...s_close-up.jpg
https://youmakemechuckle.wordpress.c...g-hissing-fix/
https://pantomimevoiceover.wordpress...gl-lockup-fix/
http://www.savel.org/2008/08/10/wrt54ggl/

Vezano za prvu dijagnozu a nakon šta napraviš "recap" ipak provjeri kakva je situacija sa "slobodnim" kanalima na terasi, možda se pojavio neki susjed pa smeta.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2016., 15:16   #207
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
ili jednostavno kupis mikrotik ap mali tower 160kn i vozi dalje b/g/n sljedečih 5 godina ako ne i više
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2016., 18:50   #208
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,504
I koliki će mu biti radijus pokrivanja sa tom igračkom sa internim antenana ?
Ovaj put da preskočimo / zanemarimo trošenje nofčića.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2016., 19:26   #209
imaticx
Default
Moj komp
 
imaticx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,466
Moze preporuka nekog range extendera sa Abrakadabre? Ovi gore navedeni su u ZG, a ne placa mi se bas dostava
__________________
imaticx je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2016., 20:31   #210
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
ako je baš abrakadabra u pitanju onda ti mogu reć da kod mog šogora već 2 godine ovaj d-link dap1360 obavlja zadaću repeatera bez ikakvih problema. deda nikky (ako nije već zaspao) će ti reć da je i ovaj tp-link TL-WA901ND ok.
The AC je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na