Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.01.2010., 16:28   #1
Decek
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Novakovec
Postovi: 23
Verbatim 250 GB by T-Com ne radi na PCI SATA kontroleru

Za produženi ugovor od T-com(Maxadsl) dobio sam vanjski disk Vertbatim 250gb za 1kn (USB 2.0 priključak).Mislio sam si taj disk neće dugo raditi i tako je bilo,radio je 2 mjeseca.Sad sam ja taj disk uzeo van iz kučišta,disk je Samsung 250gb 2.5".Kupio pci kontroler za sata diskove,jer nemam na matičnoj priključak za sata...komp star 7 godina....Stavio kontroler u pci,instalirao drivere.Nakon toga spojio taj hdd,preko sata podatkovnog kabla i na napajanje.Upalim računalo,prođe logo i nakon toga ništa se ne događa.A kad odspojim hdd,xp se uredno diže i u funkciji i driver je uredno instaliran i kontroler radi..Želim Vas pitati dali je netko ovo već pokušao,imao problema,dali je možda do kraja sad riknuo hdd ili je moguće preko nekih programa kod dizanja OS pokrenuti nešto za popravak...Hvala svima na odgovorima.
Decek je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2010., 18:03   #2
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Vjerovatno kad ga spojis on automatski postaje primarni disk, a ne bi trebao, moras nakon spajanja kad upalis PC, u Biosu to naredit.
khm je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.01.2010., 21:35   #3
Decek
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Novakovec
Postovi: 23
Misliš pod tim izrazom da si on pokušava dići windowse iz toga diska? Ali on dođe do loga od xp,ona plava crtica koja se kreće,to prođe i nakon toga stane,mogu čekati do jutra i neće.
Decek je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2010., 22:23   #4
Minox
Premium
Moj komp
 
Minox's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 565
pa prođe jer nisi ušo u bios lupi f nešto prije logoa i namjesti boot from primary hdd na onaj koji ti je u računalu spojen
Minox je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2010., 22:36   #5
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
moguće da ti je pci kontroler "skuren", probaj pokrenuti disk sa verbatinovom elektronikom
domis je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2010., 22:36   #6
Decek
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Novakovec
Postovi: 23
Kod kupnje kontrolera rekli su mi važnu napomenu da pomoću njega kad spojim diska neću moći bootati s tog diska,znači da bootanje nije problem,a i kad je priključen disk sata,u opcijama imam svejedno samo 3 ponuđena,disketa,cd-rom i maxtor hdd,koji je spojen na ide..

EDIT:

Danas sam kupio pci kontroler,Via VT6421AG,instalirao drivere,pa ne vjerujem da je "skuren",jer OS ga prepoznaje i nema u Device Manageru nikakvog upitnika ili usličnika..

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 30.01.2010. u 23:24. Razlog: spajanje postova
Decek je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2010., 23:12   #7
Remixer
Premium
Moj komp
 
Remixer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Irska
Postovi: 1,142
Pa el nisi u prvom postu napisao da ti je crkao taj diski nakon 2 mjeseca? Ako je tako, zasto onda ocekujes da radi?
__________________
http://img845.imageshack.us/img845/7167/croatia240animatedflagg.gif
Remixer je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2010., 23:19   #8
Decek
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Novakovec
Postovi: 23
Disk je radio preko USB 2.0,ali je bilo suviše sporo i zauzeće procesora je bilo na 100%,tako da je za neke radnje trebalo čekati dosta vremena...a u disk management-u prije 3 dana je prepoznao hdd..ali uz tolika čekanja..a nekad je znao iz čista mira izgubiti podatke...zato sam presao na ovo
Decek je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2010., 13:01   #9
generic9974
Premium
Moj komp
 
generic9974's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zg
Postovi: 83
cekaj pa velis da disk u kucistu nije radio pa si ga izvadio i mislis da ce radit?

..... pa ako ti disk nije radio u externom kucitu velika je vjerojatnost da nece raditi ni kad ga izvadis iz kucista ... vjerojatnost da se pokvari interface na kucistu u odnosu na disk je zanemariva
__________________
generic9974 je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2010., 13:13   #10
Decek
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Novakovec
Postovi: 23
Pa radio je on,ali je problem bio što je kad sam ga priključio,bilo koju operaciju da si radio,bilo je nemoguće obaviti,npr,otvaranje my computer je bilo nezamislivo dugo,a kad sam ištekao hdd,opet je sve bilo u normalu...

EDIT:

Sad sam promjenio pci utor,instalirao drivere i ništa,dali je moguće da probam priključiti sata kabel u kontroler kad sam u windowsima?a napajanje hdd je već priključeno.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 30.01.2010. u 23:24. Razlog: spajanje postova
Decek je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.01.2010., 15:47   #11
generic9974
Premium
Moj komp
 
generic9974's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zg
Postovi: 83
udji prvo u BIOS i pogledaj da li ti prepoznaje disk
__________________
generic9974 je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2010., 16:06   #12
Decek
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Novakovec
Postovi: 23
U biosu ne nalazim nikakav spis,što je priključeno,niti ne mogu naći moj maxtor a kamoli li taj samsung,a kad stisnem f8 za boot menu,tamo imam samo 3 opcije 1.floopy;2.maxtor;3.cd-rom.A trenutno nema u blizini netko od susjeda sata hdd,da sprobam drugi.
Decek je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2010., 16:14   #13
generic9974
Premium
Moj komp
 
generic9974's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zg
Postovi: 83
koji model maticne ploce je to, nemas nigdje napisano?

probaj kod krene bootat klikat DEL pa F2 pa F1 .... ako imas manual od maticne ploce nadji kojom tipkom se ulazi u BIOS
__________________
generic9974 je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2010., 16:16   #14
Decek
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Novakovec
Postovi: 23
Mogu ja ući u BIOs bez problema,ulazi se sa DEL.Ali ne mogu naći gdje piše što je priključeno.
Decek je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2010., 16:21   #15
generic9974
Premium
Moj komp
 
generic9974's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zg
Postovi: 83
pa zato te pitam koji je BIOS to ... neki BIOS-i imaju simple i advanced prikaz ...
__________________
generic9974 je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2010., 16:30   #16
Decek
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Novakovec
Postovi: 23
Bios : Amibios Simple Setup, Version : 1.21.06
Matična: ECS M930

EDIT:

Ej,dečki ! Prvo želim čestitati našim rukometašima na odličnoj pobjedi. U međuvremenu imam novosti. Po radnjom sustava kad nije obavljao niti jednu operaciju u windowsima probam ja priključit sata podatkovni kabel iz hdd u kontroler i nakon par minuta čekam dobijem ja poruku da prepozna disk.Nakon toga pokrenem HD Tune pro i dobivam sljedeće podatke koji su prikazani u slici.Sljedeće što sam napravio kliknem na svojstva od hdd i dobivam sljedeći rezultat.Prikazano na slici.Ako netko zna u čemu je problem,pomagajte.Hvala.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Svojstva.JPG‎
Views:	149
Size:	26.6 kB
ID:	10436   Click image for larger version

Name:	Skeniranje gotovo.JPG‎
Views:	136
Size:	85.9 kB
ID:	10437  

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 30.01.2010. u 23:25. Razlog: spajanje postova
Decek je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2010., 03:45   #17
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Je li mozes hard formatirat? PS.Koliko vidim ima i jedan BS.
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2010., 08:59   #18
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Citiraj:
Autor Decek Pregled postova
Mogu ja ući u BIOs bez problema,ulazi se sa DEL.Ali ne mogu naći gdje piše što je priključeno.
ako ti je samsung prkopcan na tu karticu neces ga nikad nac u biosu. to je softwerski kontroler i moguce je vidjet diskove jedino u win

Citiraj:
Autor generic9974 Pregled postova
pa zato te pitam koji je BIOS to ... neki BIOS-i imaju simple i advanced prikaz ...
nema to veze sa biosom, pogledaj gore
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2010., 09:51   #19
Decek
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Novakovec
Postovi: 23
Ne mogu hard fomatirati,pokušao sam u win.A i instalirao sam Partition Magic 8.0,prepoznaje hdd i on kaže da je u NTFS.A da pokušavam staviti instalacijski cd od win,pa bootati win,pa ako će mi tamo naći taj hdd,pokušati formatirati?

EDIT:

A što je najbitnije kad kliknem na svojstva-->tools-->eror checking-->označim oba dvoje i kliknem na ok i ništa se ne događa,kao da je tu operaciju zanemario.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 30.01.2010. u 23:25. Razlog: spajanje postova
Decek je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2010., 09:56   #20
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
moras slipstream-ati driver od pci kontrolera u cd ili ga staviti na disketu. drukcije ti ga instalacija nece vidjet
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2010., 10:09   #21
Decek
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Novakovec
Postovi: 23
Misliš da ću s time šta uspjeti? Ili jednostavno da bacim taj hdd u smeće? Možda možeš pomoći gdje da nađem taj slipstream - ati driver?
Decek je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2010., 10:16   #22
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
nije "ati" driver. to je postupak ubacivanja drivera u windows instalacijski cd (slipstream) tako da ti ne treba floppy drive ukoliko ga nemas. na ovom linku imas upute kako se to radi.

najjednostavnije bi ti bilo da odfuras taj disk kod nekog prijatelja koji ima sata portove na maticnoj pa ga direktno pristekaj i izvrsi testove.

ovako ces se namucit jer koliko vidim sve ti je ovo spansko selo
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2010., 13:42   #23
Decek
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Novakovec
Postovi: 23
Skinuo sam program HDD Regenerator,instalirao,pokrenuo.Pronašao je uspješno 2 hdd,od kojih je jedan samsung 250gb koji ne radi.Unutar win pokrenuo sam neka pokuša pronaći i popraviti bad sectore.Skeniranje traje već 50 min,oko 20% je napravio i pronašao 2 bad sectore,a dolje piše da ih je uspješno popravio.On dalje čita disk,još 3 sata do kraja.A procesor je stalno oko 80-100%.Dali je netko već pokušao sa tim programom i dali je bio uspješan?

EDIT:

Hvala dečki,za sad radi.vidjet ću dalje ako će biti problema.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 30.01.2010. u 23:26. Razlog: spajanje postova
Decek je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2010., 21:34   #24
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
ako imas jamstvo i disk ima bad sectore nosi ga odma na servis nek ti daju drugi. kad tad ce ti vrisnut.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2010., 21:48   #25
Decek
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Novakovec
Postovi: 23
Disk nema jamstvo,prošlo je već 1 god,sad sam skenirao hdd sa programom hd tune pokazao je da ima 0 bad sectora.Probat ću kroz par dana opet skenirati hdd,testirati s nekim programima.Sada se želi dići i win kad je priključen i vidi da ima 250gb i u ntfs.Uspio formatirati.Mislim full format.
Decek je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2010., 21:55   #26
Kristijan1
Premium
Moj komp
 
Kristijan1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Čepin
Postovi: 1,442
Imao sam i ja sličnih problema sa tim hardom .
1. Morao sam nabaviti Y usb kabel jer sa regularnim usb kabelom hard nije dobivao dovoljno struje za normalan rad .
2.Neki OS -ovi se nisu htjeli podići kada je on bio priključen na komp (čim bi ga iskopčao sistem se uredno dizao )
Mislim da je tu problem ili sa samim windowsima ili sa matičnom pločom .

Ako ne bude uredno radio stavi drugu verziju windowsa pa vidi ( meni sada sa win 7 radi uredno i bez problema ) naravno spojen je preko Y usb kabela .
Kristijan1 je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2010., 10:23   #27
e-one
Civic (ab)user
Moj komp
 
e-one's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Zagreb-Dubrava
Postovi: 471
@ kristijan.......99% je vjerojatnost da je to problem. Imam isti disk koji je uredno radio par mjeseci, ali mi se odjednom raspala particija na njemu. Zbog el cheapo usb kabela. Ja čak nisam ni nabavljao y kabel već sam imao neki mini usb kabel od nokije koji je puno kvalitetniji. Od kad koristim drugi kabel sve radi perfektno. Isto tako 2.5" usb hardovi koji se napajaju isključivo preko usb-a neće raditi na masu starih ploča. Moja predpostavka je da nemaju zadovoljavajuće napajanje preko usb-a. Isto tako izbjegavati spajanje usb diskova na frontpanel usb konektore na kučištima jer jeftinjarka kučišta imaju užasno loše te konektore.
e-one je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na