Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.03.2023., 21:15   #66301
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 653
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Nakon puno vremena čitam ovaj thread... i nije mi jasno zašto se ovi koji propagiraju EV i samo EV oglušuju na protuargument tj. pitanje "otkud struja i otkud infrastruktura za punjenje do 2035.?"...
Pa to se već odgovorilo puno puta.

"Do 2035. će to biti riješeno nekako, struja će biti maltene džabe, punjene će trajati 6 minuta i biti će dostupno svakih 50 metara, a stare istrošene baterije će se brodovima voziti u afriku gdje ih bijeli svijet ne mora gledati kao što se i sada radi."

__________________
...
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 21:54   #66302
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Ta zabrana je bespotrebna, kao da netko zabranjuje pisace masine pored racunala.
Ako su toliko ti auti superiorni i za proizvođače i za kupce onda neka fino otvore tržište da bude stvarno slobodno pa će tržište o tome odlučiti. I to ne ovo, kao slobodno tržište, ali se na ICE trpaju kojekakva glupa porezna opterećenja, dok je za EV otpis ovog nameta, otpis ovog poreza i slično.

A ne da mene oni zabranama i nekakvim nametanjima mene uvjeravaju šta je loše, a šta dobro za moj novac. Neka slobodno tržište i slobodni ljudi odluče o tome.

Ali naravno, kad bi jedna Škoda karavan s pravom opremom, a ne školjka s 4 kotača i nekim glupim displejom, koštala jedno 35% cijene električnog Fiat Punta s kojim ne možeš napravit ni Zagreb-Karlovac ak je vani manje od -10C i puše sjeveroistočni vjetar 7 metara u sekundi pri povećanom tlaku zraka od 1028 hektopaskala naravno da bi tržište reklo svoje

Sve je to super, neka je EV bolji koliko god hoće od EV, ali neka to i onda pokažu po cijeni. Neću ja financirat kojekakve političke poene nekakvih zelenih ispdaka koji sjede u Briselu i prave se kao da je Europa ona kojom je svijet počeo i kojom će svijet završiti ako slučajno ostanu klasična vozila na cesti idućih 50 godina. Imaju svoje plaće koje su ionako pretjerane, neka ih poklone Tesli i kome god hoće za razvoj tih auta
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2023., 22:25   #66303
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,312
Znao sam da je perverzna tema, evo nekoliko odgovora:


Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Par posto? Zanimljivo. Siguran sam da će do kraja 2040. na cestama i dalje biti preko 40% ICE. EV su skupi i ne može si ih svatko priuštiti, a pogotovo ako želi imalo komfora i sigurnosti. Grobeko kao dača spring su za one kojima život nije mio.
Bit ce brdo ICEa na cestama jer je prosjecna starost vozila koliko ono? 10ak godina?
Ta "zabrana" se odnosi na nova vozila iz salona.
ICEa ce biti znacajno na cestama do 2050, znaci ti si siguran do penzije :-) .

Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Zaboli nas za Kinu
Logično da preferiraju EV kad nemaju nikakvu tradiciju niti znanje u proizvodnji ICE, a s druge strane orijentirani su na elektroniku i imaju rudna bogatstva za baterije na čiju proizvodnju drže monopol.

...

Europi uopće ne pašu EV i da nema raznih povlastica, poticaja i sufinanciranja država što prema kupcima to i prema proizvođačima - prodaja bi izgledala puno gore za EV, a već je i sada očajna.
Pa naravno, krecu u trku u kojoj su ravnopravni, ne gdje su 100 god u zaostatku. To im je u interesu.
Isto tako je svakome tko zeli poslovati u Kini u interesu ponuditi konkurentan EV.

Povlastice i sufinanciranje su protuteza skrivenim drustvenim troskovima koje ICE ima, a EV nema.
Procjena "troska" ICEa na drustvo je oko 5000€ zbog oboljenja, buke i stete za okolis. To je onaj "poticaj" koji dobijes kod kupovine EVa.
Izvor: Sveuciliste Pariz (ecole...)


Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Nakon puno vremena čitam ovaj thread... i nije mi jasno zašto se ovi koji propagiraju EV i samo EV oglušuju na protuargument tj. pitanje "otkud struja i otkud infrastruktura za punjenje do 2035.?"...
Za svakih 5% EVa u floti, potrebno je 1% povecanja proizvedene el. energije.
Znaci da nam je kroz 20 godina dovoljno podignuti kapacitete 20%.
To podrazumijeva da nigdje drugdje necemo povecati energetsku ucinkovitost.
Izvor: prosjecan europljanin vozi 40 km dnevno = 8 kWh po el. autu dnevno + nesto nauceno u 5 godina energetike na FERu


Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Ako su toliko ti auti superiorni i za proizvođače i za kupce onda neka fino otvore tržište da bude stvarno slobodno pa će tržište o tome odlučiti. I to ne ovo, kao slobodno tržište, ali se na ICE trpaju kojekakva glupa porezna opterećenja, dok je za EV otpis ovog nameta, otpis ovog poreza i slično
...
Sve je to super, neka je EV bolji koliko god hoće od EV, ali neka to i onda pokažu po cijeni. Neću ja financirat kojekakve političke poene nekakvih zelenih ispdaka koji sjede u Briselu i prave se kao da je Europa ona kojom je svijet počeo i kojom će svijet završiti ako slučajno ostanu klasična vozila na cesti idućih 50 godina. Imaju svoje plaće koje su ionako pretjerane, neka ih poklone Tesli i kome god hoće za razvoj tih auta

Vidi gore za indirektne troskove ICE vozila na drustvo (oko 5000€).
Plus energetska i politicka ovisnost, procijeni sam koliko to kosta.

Za cijenu se djelomicno slazem. Nedostaju konkurentni EVi u nekakvoj srednjoj i pogotovo nizoj klasi. Za sad najbliže SAIC s MG modelima.
To ce se kroz koju god dovoljno razviti. Ukljucujuci trziste rabljenih.

P.S. Prvi najprodavaniji auto u DE u veljači: Golf, drugi - Tesla Model Y

Zašto? Zato što je iznimno cjenovno konkurentan (prostor, performanse, sigurnost, tehnologija) ako ga imaš iole gdje puniti.


P.S. nedavno sam uzeo EQS preko vikenda. Guzica mi je otpala i mjehur poplavio prije nego sam trebao stati na punjenje:

__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 00:15   #66304
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,773
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
Ako se dobro sjecam, cca 3 dBa i poduplao si snagu zvuka, 6 dBa vise i dobijes duplo veci "pritisak", a oko 10 dBa vise ces ti po sluhu percipirati kao duplo glasnije. I kad uzmes sve to u obzir, te oznake su glasnoca zvuka mjerena iz vana. Nikad ne znas kako koje frekvencije propagiraju raznim dijelovima suspenzije/sasije kroz tvoj auto, i moze se desot da nesto sto je deklarirano 69 dBa bude glasnije unutra od onih deklarirane na 72 dBa na tvom autu.

Sve u svemu, sretno s kupnjom
Ma za sad niš ne kupujem jer su mi gume novije, ali mi je počelo u zadnje vrijeme smetati glasnoća kad sam na autocesti. Do tipa 120kmh mi je ok ali iznad toga se jednostavno buka čuje dovoljno da moram pojačati radio. Zato razmišljam o opcija koje bi bila najisplativnije za poboljšati izolaciju kabine
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 02:15   #66305
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 667
Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Zaboli nas za Kinu
Zaboli možda tebe za Kinu, ostatak svijeta definitivno ne

Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Normalno da im paše proizvodnja hrpe generičkih no name električnih vozila koji ne udovoljavaju nikakvim normama, takav auto neće moći prodavati u EU.
Ne znam odakle si izvuko ovu "činjenicu". Kineski proizvođači vozila itekako dolaze u EU i počinju s prodajom svojih 5* safety rated vozila i to po uvjerljivo nižim cijenama od ostalih u klasi. Razlog zašto ih nema više na cestama je jer su orijentirani na svoje domaće tržište, gdje ionako ne mogu upotpuniti sve narudžbe iz istih razloga kao i ostatak auto industrije (čeka se 4-6 mjeseci na recimo novog BYDa).
Volio bih da nije tako, volio bih da kupujemo automobile iz EU tvornica, ali ljudi će ići za cijenom.

Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Europi uopće ne pašu EV i da nema raznih povlastica, poticaja i sufinanciranja država što prema kupcima to i prema proizvođačima - prodaja bi izgledala puno gore za EV, a već je i sada očajna.
Baš naprotiv, Europi itekako pašu EV zbog voznih navika, odlične povezanosti kontinenta, potencijala infrastrukture i mogućnosti razvijanja iste.
"Očajna" je subjektivna riječ, meni je recimo - "impresivno"
Objektivno - svaki osmi prodani auto u 2022. u EU je EV. Rast prodaje YoY od 2019. je 64%. I tu pričamo o cijeloj EU gdje ubrajamo i Hrvatsku, Rumunjsku, Bugarsku...i ostale zemlje slabije platežne moći. Eliminiraj njih i dođeš do još impresivnijih brojki u zemljama koje zapravo vode riječ, o kojima ovisimo i na koje se ugledamo.

Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Nakon puno vremena čitam ovaj thread... i nije mi jasno zašto se ovi koji propagiraju EV i samo EV oglušuju na protuargument tj. pitanje "otkud struja i otkud infrastruktura za punjenje do 2035.?"...
Izgradit će se. Isto kako se i izgradilo za benzin. U ovom threadu ti ne moze nitko dati detaljan plan kako će se to napraviti jer se vjerojatno time ovdje nitko ne bavi, zato nema smisla baš ni inzistirat na detaljnom odgovoru.
Ono što ti ja mogu reći - Infrastruktura za putovanja diljem EU postoji, odlična je i nema apsolutno nikakvih čekanja i gužvi u x puta što sam se vozio prema gore. Često stajem na istim punjačima i konstantno se dodaju kapaciteti.
Na tome se radi, mi koji koristimo tu infrastrukturu itekako to primijetimo.

Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Pa to se već odgovorilo puno puta.
"Do 2035. će to biti riješeno nekako, struja će biti maltene džabe, punjene će trajati 6 minuta i biti će dostupno svakih 50 metara, a stare istrošene baterije će se brodovima voziti u afriku gdje ih bijeli svijet ne mora gledati kao što se i sada radi."
Bečki "Wien Energy" je krajem 2020. objavio da imaju svoju punionicu svakih 400 metara u gradu (ukupno 1000). I stvarno - ako si prošetao Bečom u zadnje 2 godine stalno nailaziš na te punionice. To je bio prvi val instalacija električnih punionica koji je započeo 2018. i koštalo je ukupno cca 15M eura, dakle 15.000 eura po instalaciji.
Uzmi papir i olovku, stavi cijenu punjenja 0.30e/kWh (11kW punjač) i popunjenost nek je 8h dnevno - za cca 2 godine si break even, nakon toga već imaš gotovu instalaciju i kupi se vrhnje, ako i treba zamijeniti punionicu svake 2 godine to je opet vrlo isplativo. Naravno, ovo je pojednostavljena matematika ali poanta je da ako postoji potreba, kapitalizam će ju popuniti.

Istrošene baterije i EV-waste je realan problem. Baterije se mogu itekako profitabilno reciklirati kada bi dissasembly i siguran transport bio eliminiran iz kalkulacije. Ako ih već uspiješ dovesti safely sve na brod i shippat u afriku onda ih komotno možeš i shippat na recikliranje u kinu ili drugdje
bigAdvance je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 06:17   #66306
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 946
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Nakon puno vremena čitam ovaj thread... i nije mi jasno zašto se ovi koji propagiraju EV i samo EV oglušuju na protuargument tj. pitanje "otkud struja i otkud infrastruktura za punjenje do 2035.?"...
Očigledno ti doktorat nije iz energetike.

Najgluplji argument je odkud struja.

Odkud struja ovisi gdje puniš. U hrvatskoj na računu dobiješ iz kojeg izvora je struja.

Ta energija za gibanje vozila na električni pogon, za razliku od od iste kod ICE se dobije negdje drugdje (elektrane).

Nusprodukti (čađa, otrovni plinovi) idu visoko u atmosferu, a ne odmah ljudima iza auta. Koliko to smeta znaju svi koji koji su se vozili po gradskim gužvama i ispred je bio neki prastari diesel od kojeg te poslije par minuta boli glava i tjera te na povraćanje.

Elektrane cvijetaju po svijetu, a posebno u europi, i nema apsolutno nikakve šanse da potražnja za el energijom prestigne ponudu.

Povećana potražnja zbog el vozila se vrlo lako izračuna (hint: prosječna potrošnja, broj el vozila ...matematika osnovne škole)

Tipski projekt ključ u ruke Combined CycleP.P. se pusti u pogon za manje od god dana.


Infrastruktura za punjenje je svugdje oko tebe. Doslovno svaki šuko možeš produžnim iskoristit za punjenje.

Jedan magistralni 20kV kabel može bez problema dat 12MW. Bez problema se punjači postave di god hoćeš. Zašto ih nema, pogotovo ne brzih je zato što su skupi. Kad će ponuda tražit i bit financijskog interesa vrlo brzo se interpoliraju u mrežu(brzo znači par dana).

Trenutno nemam električni auto. Volim vozila s ICE, osobito motore i zaboli me kuki za CO2.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 06:43   #66307
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 946
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Ha ništa šalji u toyotu "ćao drugari bavite se ćoravim poslom" i objasni im zašto. Vjerujem da NAJVEĆI svjetski proizvođač automobila ne ume da razume osnove fizike. Nihovi stručljaci nisu ni do koljena stručljacima sa pce.
Čovjek je stručnjak, diplomirani je inženjer i dobro ti je rekao.

Zašto ne postaviš pitanje zašto svi ostali stručnjaci u svim ostalim tvrtkama koje proizvode automobile su odbacili vodik.

Tih par koji rade protutipove samo muzu poticaje. Vodik ima previše problema da bude alternativa ICE.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 08:16   #66308
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Pod novi, mislio sam novi meni.

Da, gume su šrot, mana velikih auto-kuća koje ujedno imaju ujedno i internu vulkanizaciju, valjda dali bilo što što su imali na lageru a da bude pod "novo".

inace na Superbe ide tvornicka ugradnja P7...
na Kodiaqe neki hankuk ventus ili S2 Evo ako imas srece na vecim colazama...
Evo susjed u zgradi, stigao mu Audi A4, 40TDI quattro za 74 000 eur na tim sugavim hankuk gumama, lagano je dobil ospice...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 08:31   #66309
vga killer
Treba kaj skurit??
 
vga killer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zgb
Postovi: 4,023
Stari uzeo Amaroka i dođe na SportContact
Meni Insignia dođe sa 20 cola EcoContact
Logika
vga killer je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 08:39   #66310
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,346
Ja ne znam šta si ti očekivao. Poznato je da je Amarok punokrvni sportaš i zato mu trebaju SportContact gume
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 09:04   #66311
GreenLife
Čika Zeljeni
Moj komp
 
GreenLife's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: München
Postovi: 410
Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
inace na Superbe ide tvornicka ugradnja P7...
na Kodiaqe neki hankuk ventus ili S2 Evo ako imas srece na vecim colazama...
Evo susjed u zgradi, stigao mu Audi A4, 40TDI quattro za 74 000 eur na tim sugavim hankuk gumama, lagano je dobil ospice...
Što ne valja sa Hankook gumama?
__________________
GreenLife je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 09:14   #66312
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 964
Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
inace na Superbe ide tvornicka ugradnja P7...
na Kodiaqe neki hankuk ventus ili S2 Evo ako imas srece na vecim colazama...
Evo susjed u zgradi, stigao mu Audi A4, 40TDI quattro za 74 000 eur na tim sugavim hankuk gumama, lagano je dobil ospice...

Prije godinu-dvije sam vidio novi Porsche, vidiš po boji kako sjaji da je ganc novi auto, i na njemu Nexen gume
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 09:23   #66313
sinisa1989
Bazinga
Moj komp
 
sinisa1989's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Križevci
Postovi: 3,882
Citiraj:
Autor GreenLife Pregled postova
Što ne valja sa Hankook gumama?
Baš, vozio sam ih 2 godine i bio prezadovoljan.
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Prije godinu-dvije sam vidio novi Porsche, vidiš po boji kako sjaji da je ganc novi auto, i na njemu Nexen gume
Ne mogu reći iz prve ruke, ali čuo sam od dosta ljudi da je to itekako podcijenjena guma.
__________________
The best place to hide a dead body
is page 2 of Google search results.
sinisa1989 je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 09:31   #66314
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,657
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Elektrane cvijetaju po svijetu, a posebno u europi, i nema apsolutno nikakve šanse da potražnja za el energijom prestigne ponudu.
Evo, potražnja je toliko niska, da uz sve moderne izvore energije, ovdje pale dvije elektrane na ugljen. Slučajno jučer čuo na radiju i mislio da sam krivo čuo.

https://www.proactiveinvestors.co.uk...e-1008417.html
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 09:39   #66315
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 653
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Prije godinu-dvije sam vidio novi Porsche, vidiš po boji kako sjaji da je ganc novi auto, i na njemu Nexen gume
I sta je točno smiješno?
Da, dolaze kao prva ugradnja na nekim porsche autima, a pošto porsche ima jedan od najrigoroznijih quality controla, to je samo dokaz da su te gume bez greške.
__________________
...
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 09:39   #66316
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,551
Ja imam i ljetni i zimski komplet Nexen guma na F11. Kupio ljetni set prije dvije godine sa kojim sam bio toliko zadovoljan da sam kupio i zimske od istog proizvodjaca.
Nexen nFera SU4 i Nexen Winguard Sport 2.
Cak je i E-Ficek dobio cjelogodisnje Nexen nBlue 4Season.
Prvi set sam uzeo iz znatizelje, upravo radi toga jer imaju strasno dobru cijenu, a Porsche ih stavlja kao prvu ugradnju na Macana. Uglavnom, nisam pozalio. Odlicne gume.
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 09:49   #66317
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 946
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Evo, potražnja je toliko niska, da uz sve moderne izvore energije, ovdje pale dvije elektrane na ugljen. Slučajno jučer čuo na radiju i mislio da sam krivo čuo.

https://www.proactiveinvestors.co.uk...e-1008417.html
Nije potražnja niska.

Inače ja puštam elektrane po svijetu već 10 godina. Pa valjda znam...
A radim samo za najveće.

Salini,
TSK
Siemensovi
ABB
Ansaldo Energia
Franco Tosi Meccanica...

Samo jedan projekt imam od manje od 100M€. Najveća koju sam pustio je 1.86 GVAe (Krško je oko tri puta manji), 1.1 Milijarda €, tamo sam bio glavni nadzorni inženjer i šef teama commissionera


Elektrane se grade svugdje (prošle godine pustio jednu veliku u Iranu, baš svugdje po svijetu, pogtovo €u, Afrika).
U €uropi je sad puno posla oko malih koje pale smeće (idu poticaji €u fondova jer se smatra zelenom).
To kaj si ti čuo o puštanju postojeće na ugljen, ne znam kaj reć. Neko je izračunao da se više isplati nego vršna CCPP, bez obzira na penale. Nije da je nestalo struje, pogotovo ne zbog električnih automobila.

Moj stav je da je bolje i da je na neku termicu na ugljen pogonjen el vozilo pa grad nema onečišćenja zraka nego sve puno dizelaša od kojih se truješ.

El auti imaju puno mana, al najveća prednost je što će bit bolji zrak u gradovima. To samo budalama nije jasno.
Ja volim aute s običnim motorima, i obožavam motore, i to što imam nije električno. Al kad mi neko prodaje floskule da el vozila nisu zelenija, pogotovo što se predstavlja ko doktor, onda dobijem proljev.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 09:57   #66318
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Za svakih 5% EVa u floti, potrebno je 1% povecanja proizvedene el. energije.
Znaci da nam je kroz 20 godina dovoljno podignuti kapacitete 20%.
To podrazumijeva da nigdje drugdje necemo povecati energetsku ucinkovitost.
Izvor: prosjecan europljanin vozi 40 km dnevno = 8 kWh po el. autu dnevno + nesto nauceno u 5 godina energetike na FERu
Ovakve izjave su mi top. Stvarno ne volim ulazit u ove rasprave EV vs. ICE, al ovakve izjave ne mogu ne komentirati. U tih 40 km dnevno average ulaze i godisnji, izleti etc. koji se obicno desavaju oko raznih blagdana kad onda ne idem samo ja vec svi zivi idu na duzi put.

Pisao sam ovdje vec o tim "sezonskim migracijama" i kako to izgleda u civiliziranim zemljama (bio sam ciljano u Finskoj i Svedskoj autom za vrijeme midsommera). Svedjani imaju obicaj ici na countryside za vrijeme midsomera, i uz svu tu naprednu infrastrukturu (buduci da je ta regija leader u EV-evima kako se i ovdje hvali) nisu imali po raznim odmaralistima i benzinskama ni priblizno dovoljno punjaca kad je ekipa krenula na vikendice.

U zivotu nisam vidio vecu stoku od EV ekipe na odmaralistu na jednom jezeru na sjeveru Svedske, i ne krivim ih. Infrastruktura je totalan promasaj. Odmaraliste je imalo 20 brzih tesla punjaca, ali je tako koncipirano da je parkirno mjesto, punjac. I sta kad dodje 21. auto? Gdje stane u red, nasred ceste kuda auti prolaze da odu na ostatak parkinga? Kak onda ostali prolaze dok EV-i formiraju redove "po cesti"?

Bilo je cca 50 EV-ova koji su kruzili po parkingu cekajuci da se punionica oslobodi, i onda svadje tko je prvi "u redu" jer efektivnog reda nema niti moze biti. A po svemu sto sam vidio na tom 10k km tripu, apsolutno sva mjesta sa punjacima su tako koncipirana da je formiranje "reda" prakticki nemoguce.

Ne zelim zamisliti ako je to tako usred Svedske izgledalo, kako to izgleda na jednom odmaralistu prema jadranu, kad zaprzi 35 C u hladu, a 20ak EV-a se bori za 5 punjaca. Hvala, ali ne hvala. Na taj nacin ne zelim skupit svojih 40 km/8 kWh dnveno average sa autom.
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 10:22   #66319
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 667
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
Ovakve izjave su mi top. Stvarno ne volim ulazit u ove rasprave EV vs. ICE, al ovakve izjave ne mogu ne komentirati. U tih 40 km dnevno average ulaze i godisnji, izleti etc. koji se obicno desavaju oko raznih blagdana kad onda ne idem samo ja vec svi zivi idu na duzi put.

Pisao sam ovdje vec o tim "sezonskim migracijama" i kako to izgleda u civiliziranim zemljama (bio sam ciljano u Finskoj i Svedskoj autom za vrijeme midsommera). Svedjani imaju obicaj ici na countryside za vrijeme midsomera, i uz svu tu naprednu infrastrukturu (buduci da je ta regija leader u EV-evima kako se i ovdje hvali) nisu imali po raznim odmaralistima i benzinskama ni priblizno dovoljno punjaca kad je ekipa krenula na vikendice.

U zivotu nisam vidio vecu stoku od EV ekipe na odmaralistu na jednom jezeru na sjeveru Svedske, i ne krivim ih. Infrastruktura je totalan promasaj. Odmaraliste je imalo 20 brzih tesla punjaca, ali je tako koncipirano da je parkirno mjesto, punjac. I sta kad dodje 21. auto? Gdje stane u red, nasred ceste kuda auti prolaze da odu na ostatak parkinga? Kak onda ostali prolaze dok EV-i formiraju redove "po cesti"?

Bilo je cca 50 EV-ova koji su kruzili po parkingu cekajuci da se punionica oslobodi, i onda svadje tko je prvi "u redu" jer efektivnog reda nema niti moze biti. A po svemu sto sam vidio na tom 10k km tripu, apsolutno sva mjesta sa punjacima su tako koncipirana da je formiranje "reda" prakticki nemoguce.

Ne zelim zamisliti ako je to tako usred Svedske izgledalo, kako to izgleda na jednom odmaralistu prema jadranu, kad zaprzi 35 C u hladu, a 20ak EV-a se bori za 5 punjaca. Hvala, ali ne hvala. Na taj nacin ne zelim skupit svojih 40 km/8 kWh dnveno average sa autom.
Taj problem postoji, ali je riješiv. Dodaj kapacitete, uvedi queue sistem, limitiraj charging time i/ili penaliziraj zaparkirače.

Konkretno si naveo 50 automobila u čekanju i 20 supercharging punionica. Da si na začelju tog reda - čekat ćeš cca 60 minuta.

Dakle jednom do dva put godišnje kada ideš na put (round trip) ćeš čekati po 1h na punjenje automobila. Ukupno 4h.

Koliko vremena godišnje potrošiš na servis ICE-a? Izmjenu ulja? Odlaske na benzinsku? Dam se kladit da je više od 4h

Na kraju krajeva - EV-eve kupuju pretežito ljudi koji si mogu priuštiti early adopter tax. Ti ljudi imaju izbora. Da je to čekanje tolika drama kakvom se predstavlja vjeruj mi da bi se riješili svojeg EV-a. Ali to ne rade, valjda postoji neki razlog.
Ja nisam "oženjen" za svoju teslu, ima mana. Ali vrline posjedovanja takvog auta mi uvelike nadjačaju njegove mane.

Zadnje izmijenjeno od: bigAdvance. 09.03.2023. u 10:28.
bigAdvance je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 10:24   #66320
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,657
Pa infrastruktura je bila i bit će problem, osim ako netko odluči sve gradove sravniti sa zemljom i izgraditi sve opet iz nule. Ovo nabijanje brojeva sa stavljanjem punjaca svakih par stotina metara po užem centru grada je smijurija.
Imamo tisuće punjača, ali joj, baš nisu u rezidencijalnim dijelovima grada.

Pogledaš gdje ljudi žive i koliko ti punjača i prostora treba da barem svako drugo kućanstvo ima EV i sve ti je jasno.

Živim 25km od Brands Hatcha i taman mi je došao plan za idućih par mjeseci. Pa samo jedan Racing trucks vikend nadoknadi sve što se uštedi co2, dima, čađe i ostalog onečišćenja, a gdje je sav popratni cirkus oko tog
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 11:33   #66321
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,975
Fora je u tome će cijena struje na punionci izjednačiti sa benzinom...od kuda bi se inače financirala birokracija. Za srednji sloj malo ili ništa koristi od EV, osim korist u vidu manje zagađenja zraka što je sigurno pozitivno.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 11:34   #66322
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
Citiraj:
Autor GreenLife Pregled postova
Što ne valja sa Hankook gumama?

pa na autu od 74k eur ocekujem da se proizvodjac ne cigani s kineskim gumama, vec da dode neka premium guma u skladu s ostatkom auta...


hankuk sam dobio na sluzbenom caddyu, cak i sefica koja nije neki vozac je skuzila da guma ne valja pisljiva boba i uzela nam conti premium contact...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 11:42   #66323
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,346
FYI - Man. City na svojim dresovima ima reklamu za Nexen gume, a mislim da sam je vidio i na reklamnim ekranima uz aut linije.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 11:45   #66324
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,783
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Fora je u tome će cijena struje na punionci izjednačiti sa benzinom...od kuda bi se inače financirala birokracija. Za srednji sloj malo ili ništa koristi od EV, osim korist u vidu manje zagađenja zraka što je sigurno pozitivno.
Tak i bude, tj. već je krenulo prema tome da se cijene struje na punionicama polako, ali sigurno izjednače s nepopularnim derivatima, samo kaj su svi još uvijek u efektu medenog mjeseca kaj se električnih vozila tiče. I lako za razvijene države diljem svijeta, ali kod nas, gdje su jedno te isti na vlasti već 30 godina, a misteriozni AP opravdava i glorificira sveopću pljačku svega - implementacija solidne EV infrastrukture, bude samo još jedna u nizu afera na temu izvlačenja sredstava iz EU fondova. Samo da bi na kraju sve skupa bila standardna financijska malverzacija, a većinom nesposobne institucije koje su pod AP kontrolom, neka lijepo rade svoj posao - stavljanja spisa na dno ladice.
Citiraj:
Utjecajni HDZ-ovac sa sinom uhvaćen u krađi kablova s punionice za EV vozila za koju se žestoko zalagao!
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 12:02   #66325
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 653
Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
pa na autu od 74k eur ocekujem da se proizvodjac ne cigani s kineskim gumama, vec da dode neka premium guma u skladu s ostatkom auta...


hankuk sam dobio na sluzbenom caddyu, cak i sefica koja nije neki vozac je skuzila da guma ne valja pisljiva boba i uzela nam conti premium contact...
Opet lupetanje
Pojedinci su očito čuli samo za mišelin i conti, a sve drugo im je škart.
Daj se malo informiraj, hankook nije kinez nego korejac i bas kao i ranije spomenuti nexen spada u sami vrh po kvaliteti.
Gume na tom Audiu A4 nisu iste kvalitete i sastava kao na crap caddyu, bez obzira što na obje gume piše hankook, sastav gume se slaže prema dimenziji i namjeni.
Njihove gume se koriste u hrpi moto sportova, sigurno ne bez razloga i jer su škart.
__________________
...
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 12:39   #66326
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 466
Evo zelenog auta.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 13:14   #66327
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,346
Stari je zapeo za Dustera, ali nije siguran bi li uzeo dizlo ili benz+plin kombinaciju koja je osjetno jeftinija. Ima li tko iskustava sa tim motorom?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 13:16   #66328
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,114
Ovisno o vožnji kakvu stari radi.

Ako radi male i kratke relacije, do 10k km/godišnje, prva, druga, treća, dizel je sve samo ne dobar izbor.

Mislim da je ovaj benzinac super izbor za taj auto.

Uzmi u obzir koliko ti je blizu mjesto gdje možeš plin tankat i uzmi u obzir da je to 1.0, da neće biti nekakvih preticanja po autoputu i slično.

Ali lagana, gradska, penzionerska vožnja, mislim da je to super izbor.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 14:02   #66329
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Opet lupetanje
Daj se malo informiraj, hankook nije kinez nego korejac

u cem je razlika, kina korea?
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 14:14   #66330
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,312
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Evo zelenog auta.
Za puni kontekst bi trebao znati da je to razvijeno na racun drzavnog proracuna. BMW se "izborio" za financiranje projekta i napravio aute tudjim parama za svoj dzep.

Imao je Mercedes prije par godina GLC F-Cell i vidjeli da nista od toga. Cijena, kompleksnost, packaging su ekonomski nesavladivi.

Cisto za usporedbu:
eAuto je dosao na trziste 2012, danas je globalni udio u prodaji oko 15%
FCEV je dosao na trziste 2013. Samo godinu dana iza Modela S je predstavljen Hyundai ix35! Danas je udio auta na vodik 0.0001%.

Na vodik ce prijeci teska industrija, kemija i mozda 2% teskog prometa. Auti, kamioni, vlakovi...zaboravi (tj. ekstremno niska vjerojatnost).

Moja teorija: Vodik se najavljuje vjecito kao "next best thing" jer je velikom ulju (tm) bolje da cekas nesto bolje od BEVa i ili kupis ICE ili vozis stari auto. Naravno to je bolje i za proizvodjace koji nemaju konkurentne elektricare (khm Toyota, BMW).

Nedavno je cak i Hyundai odustao sluzbeno od vodika.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na